Port lotniczy Londyn Heathrow (LHR). Czwarte największe lotnisko świata pod względem ruchu
Opis Port lotniczy Londyn Heathrow (LHR)
Wyszukiwarka treści
Port lotniczy Londyn Heathrow (LHR)
     
      wtorek, 21-05-2024 r.

Port lotniczy Londyn Heathrow (LHR)

Widok z terminala nr 5 na budynek satelitarny. | autor zdjęcia: Sebastian Janiszewski

Czwarte największe lotnisko świata pod względem ruchu

W 2023 roku przez Londyn-Heathrow przeszło ponad 79 milionów pasażerów, dzięki czemu znalazł się na czwartej pozycji wśród najbardziej zapracowanych lotnisk świata. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Największe lotnisko Wielkiej Brytanii położone jest zaledwie 23 km na zachód od centrum Londynu, ale można do niego bez problemu dostać się londyńskim metrem lub superszybką koleją Heathrow Express.

t5 heathrow

Terminal nr 5 i jego satelity widziane z lotu ptaka.

Czy jest się czego bać?

Port lotniczy Londyn Heathrow posiada pięć terminali i obsługuje niemal 90 linii lotniczych, z czego najwięcej lotów wykonuje British Airways i Virgin Atlantic Airways. Heathrow jest również największym portem lotniczym w Europie.

samolot a380

Airbus A380 w kolorach British Airways.

Poniżej opisujemy jak wygląda lotnisko, a także jak poradzić sobie z transferem między terminalami.

Pierwszy terminal na Londyn Heathrow od dawna wyłączony jest z ruchu pasażerskiego i obecnie pełni strefę przeładunku bagażu dla terminala 2.

Terminale obsługi pasażerskiej:

 • Terminal 2 - to najnowszy terminal, używany przez linie zrzeszone w Star Alliance. Bramki znajdują się w satelicie połączonym z terminalem podziemnym tunelem z travelatorem (ruchomym chodnikiem). 
 • Terminal 3 - większość samolotów odprawianych tutaj należy do Oneworld. Wszystkie bramki znajdują się w pirsach połączonych bezpośrednio z terminalem na poziomie 1 lub 2.
 • Terminal 4 - odprawia linie lotnicze z grupy SkyTeam oraz wiele niezrzeszonych.
 • Terminal 5 - jest głównych hubem British Airways. Obsługuje też linie Iberia.

Więcej informacji na temat odpraw poszczególnych linii można znaleźć na stronie lotniska.

heathrow terminal map

Źródło grafiki: airportmaps.com

Po przylocie

Na Heathrow byliśmy już w terminalach 3, 4 i 5, ale lataliśmy tylko liniami British Airways i American Airlines. Terminal 4 odwiedziliśmy, ponieważ spaliśmy nieopodal w hotelu Holiday Inn Express, do którego można dostać się zadaszonym tunelem.

do hoteli tunel

Idziemy do hotelu, który jest połączony tunelem z Terminalem nr 4.

Przylatując do T2 musimy przejść do budynku terminala podziemnym tunelem (są tam ruchome chodniki). Przechodzimy przez strefę odbioru bagażu niezależnie od tego czy go mamy, czy też nie. Następnie wychodzimy z terminalu na poziomie 1, gdzie czekają taxi. Do dworca autobusowego możemy przejść na piechotę. W celu skorzystania z metra schodzimy do podziemi do wspólnej dla T2 i T3 stacji metra.

Z bramek T3 (poziom 2) udajemy się do strefy przylotów (poziom 0). Po wejściu do strefy możemy udać się po odbiór bagażu (jeśli posiadamy), a następnie wychodzimy z prawej strony terminala do hali przylotów. Na poziomie 0 możemy przejść do dworca autobusowego, a w celu skorzystania z metra schodzimy do podziemi, gdzie jest wspólna stacja obsługująca terminale 2 i 3.

Przylatując pod Terminal 4 możemy trafić do bramek na poziomie 1 lub 2. Następnie trzeba zejść do poziomu 0 do strefy przylotów, gdzie odbieramy bagaż. Możemy udać się na postój taxi lub wsiąść do autobusów (parkują przed wyjściem). Aby skorzystać z metra trzeba zejść do podziemia.

Terminal nr 5 jest najbardziej skomplikowany ze wszystkich. Składa się z głównego budynku oraz dwóch satelitów, pomiędzy którymi jeździ podziemna kolejka. Pirsy z bramkami znajdują się w budynku terminala (bramki A), satelicie środkowym (bramki B) i satelicie najbardziej oddalonym od terminala (bramki C). Gdyby kolejka nawaliła, pomiędzy budynkami można przejść tunelem podziemnym na poziomie -4. 

kolejka zejscie

Zjeżdżamy schodami do stacji kolejki terminalowej.
 1. Jeśli przylatujemy do bramek A, możemy na piechotę przejść do strefy przylotów. Jeśli lądujemy przy satelicie, tak jak nam się zdarzyło już dwukrotnie, do budynku terminalowego jedziemy kolejką. W tym celu musimy podążać za drogowskazami na poziom -2, gdzie znajdują się perony.
 2. Jeśli przylecieliśmy do satelity z bramkami C to po drodze kolejka zatrzyma się przy peronach stacji satelity B.

kolejka perony

Stacja kolejki w Terminalu nr 5.

W terminalu nr 5 trzeba opuścić stację i udać się schodami na poziom 0, gdzie znajduje się strefa przylotów. Po odbiorze bagażu wchodzimy do holu głównego, gdzie możemy odpocząć i naładować urządzenia mobilne. 

t5 bagaz

Odbieramy bagaż lub też nie (jeśli go nie mamy).

Stąd ruszamy w dalszą drogę:

 • Poziom -3 - perony stacji metra,
 • Poziom 0 - postoje taksówek, przystanki autobusowe,
 • Poziom 1 - wyjście na parking,
 • Poziom 2 - hala odlotów,
 • Poziomy 3, 5 - więcej parkingów.

Po przylocie przechodzi się kontrolę paszportową, ale odbywa się ona w automatach. Dla obywateli Polski wybieramy bramkę UE i następnie postępujemy zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. 

Hotel przy lotnisku

Przy każdym terminalu na Heathrow znajduje się jakiś hotel. Plusem jest połączenie wszystkich obiektów z budynkami terminali zadaszonym tunelem. Do tej pory spaliśmy tylko raz przy lotnisku - polecamy hotel Holiday Inn Express w T4 - czysto i przyjemnie (obok jest Crowne Plaza dla bardziej wymagających klientów).

nasz hotel

W Holiday Inn Express śniadanie jest wliczone w cenę noclegu.
 • Terminal 2 - Hilton Garden Inn
 • Terminal 3 - Aerotel
 • Terminal 4 - Holiday Inn Express, Crowne Plaza, Hilton, Premier Inn
 • Terminal 5 - Sofitel

poduszka

Polecamy i dobrej nocy :)

Przed wylotem

W każdym terminalu, bezpośrednio przy bramce są miejsca siedzące oraz automaty z wodą i przekąskami. Dodatkowo w terminalach lub satelitach znajdują się bezpłatne wodopoje, gdzie można zapełnić puste butelki (znajdują się zwykle w pobliżu toalet).

W Terminalu 2 wszystko jest inaczej - strefa odlotów znajduje się na samej górze - wchodzi się przez poziom 5, gdzie są stoiska check-in i kontrola osobista, a następnie przechodzi na poziom 4, gdzie są wyjścia do bramek. W budynku terminala jest tylko kilka bramek oznaczonym literą A. Do znajdujących się w satelicie bramek B przechodzimy podziemnym tunelem.

Terminal 3 - hala przylotów i check-in znajduje się na poziomie 0, a strefa kontroli na poziomie 1. Po przejściu kontroli przechodzi się do strefy bezcłowej zlokalizowanej na tym samym poziomie. Bramki oznaczone są tylko numerami. Do wszystkich można dojść bezpośrednio z budynku terminalowego.

t3 wejscie

Wejście do T3.

W Terminalu 3 zauważyliśmy miejsce poświęcone w całości dla podróżnych, którzy chcą przepakować swój bagaż. Są tam instrukcje jak ma być spakowany bagaż podręczny.

t3 pakowalnia

Można też zdezynfekować ręce. 

W T4 strefa odlotów znajduje się na poziomie nr 2. Tutaj jest check-in, kontrola bagażu i osobista oraz niewielka strefa duty free. Do bramek przechodzi się bezpośrednio z holu lub po przejściu tunelem do niewielkiego podłużnego satelity. 

W Terminalu 5 check-in znajduje się na poziomie 3. Można dostać się do niego bezpośrednio z parkingu lub windą ze stacji metra.

Jeśli nie posiadamy bagażu rejestrowanego i mamy kartę pokładową online, możemy od razu udać się do kontroli z bagażem podręcznym.

Po kontroli przechodzimy na poziom 2, gdzie znajduje się strefa bezcłowa oraz wyjścia do bramek A. Jeśli samolot odlatuje z bramek B lub C - musimy udać się do stacji kolejki, która zawiezie nas do odpowiedniego satelity oznaczonego literą B lub C.

Ponownie jedziemy kolejką do satelity z bramkami.

Kontrola: w każdym terminalu przechodzi się kontrolę osobistą i bagażu podręcznego. Płynów nie musieliśmy wyciągać, ale laptopy, tablety czy smartfony trzeba ułożyć obok. Poza sprawdzeniem zgodności karty pokładowej z paszportem, nie było potem żadnych innych bramek, gdzie sprawdzano dokumenty, a lecieliśmy do USA.

samolot american

Czekamy na wylot naszego B777-300ER.

Lecąc do Los Angeles liniami American Airlines mieliśmy jedynie karty pokładowe w smartfonie wygenerowane przez aplikację.

wchodzimy rekaw

Ostatni spacer i fru do Ameryki.

Transfer między terminalami

Terminale lotniska położone są od siebie w znacznej odległości. Terminale 2-3 do 5 dzieli 2 km. Z terminala 5 do 4 jest aż 3,2 km! Można pomiędzy nimi podróżować na dwa sposoby, ale żaden nie jest idealny.

metro peron

Jedziemy metrem do Terminala nr 4.

Jak zawsze wybieramy kolej, choć trzeba wiedzieć, że transfer między terminalami możliwy jest z przesiadką. Aby przejechać z terminala 4 do 5 trzeba przesiąść się na inny pociąg na stacji wspólnej terminali 2-3. Wiąże się to z tym, że aż dwie linie metra wjeżdżają na lotnisko, ale obie mają stację końcową na innym terminalu (4 i 5). Po drodze jednak przejeżdżają przez stację T2-3, gdzie można się przesiąść.

metro coache

Perony stacji metra w T2-3.

Transfer z pomocą metra w obrębie lotniska Heathrow jest bezpłatny - trzeba w tym celu pobrać darmowy bilet z automatu umieszczonego przed bramkami wejściowymi.

t5 perony kolejki

Perony stacji metra w T5.

Alternatywą są autobusy, które kursują częściej niż metro, ale mają więcej przystanków (np. jeden jest już przy satelicie B terminala nr 5), ale często są zatłoczone.

Zakupy w strefie bezcłowej

t3 duty free

W zależności od terminali rozmiar strefy bezcłowej będzie się różnić, ale zawsze znajdą się w niej sklepy :D

Przyjazne podróżnym strefy bezcłowe z podobną ofertą znajdują się we wszystkich budynkach T5 - oczekiwanie na samolot to naprawdę przyjemnie spędzony czas.

use sanitariat

W strefie bezcłowej znajdują się również urządzenia do dezynfekcji rąk. 

Woda na lotnisku

Woda dostępna jest w każdym sklepie i najniższe ceny jakie znaleźliśmy to koszt 2 funtów za butelkę 0,5l. Jednak w każdym budynku lotniskowym znajdują się źródełka z pitną wodą przeznaczone również do uzupełniania butelek.

use poidelko

Poidełek trzeba poszukać, ale zwykle są koło toalet. 

Internet na lotnisku

Na lotnisku Londyn Heathrow jest dostępna bezpłatna sieć WiFi.

Dojazd do miasta

Jeśli planujecie dojechać do centrum Londynu musicie wiedzieć, że jest to niezły wyczyn - na szczęście jest tu dostępny również transport publiczny. Opcji jest kilka, ale należy pamiętać, że w zależności od terminala czas jaki poświęcimy na wyjazd z lotniska może się wydłużyć. 

heathrow express

Wagony Heathrow Express.

Najbardziej bezproblemowym sposobem dojazdu do Londynu jest kolejka Heathrow Express, która do stacji Paddington dojedzie w 15-18 minut (w zależności od tego, gdzie wsiadamy). Kolejka wyrusza z Terminala 5, ma postój w T2-3. Zatem z T4 trzeba przejechać do T2-3 na bezpłatnym bilecie inną linią metra. Za 15-minutową przyjemność trzeba zapłacić 25 funtów.

W każdym terminalu, w podziemiach znajdują się stacje metra. W Terminalu 5 - linia Elizabeth, w T4 - linia Piccadilly. Obie spotykają się w stacji Terminali 2-3. Pomiędzy terminalami można podróżować za darmo, trzeba jednak pobrać bezpłatny bilet w automacie.

metro bilet

Bezpłatny bilet pobieramy w automacie.

Jeśli planujecie wyjechać metrem do miasta to taniej będzie zapłacić za bilet kartą płatniczą - tak nas poinformował automat :)

Autobusy są dostępne z każdego terminala - najczęściej przystanki ulokowane są przed wyjściem z budynków, a w przypadku T2-3 pomiędzy terminalami znajduje się centralny dworzec lotniskowy.

W każdym terminalu znajdują się stoiska wypożyczalni samochodów. Rezerwacji najlepiej dokonać online z wyprzedzeniem.

Jeśli na lotnisko planujecie przyjechać własnym środkiem transportu to nie będziecie mieli problemu z odszukaniem parkingów - są przy każdym terminalu.

Taxi

Przy wyjściu z terminali są zlokalizowane miejsca postojowe dla taxi. Z tej opcji zwykle nie korzystamy, ale jeśli wiecie coś więcej - dajcie znać.


Ostatnia modyfikacja: piątek, 24-05-2024 r.

Galeria
Mapa okolicy
Polecane tematy
Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)
 Poradnik

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce. 

Lot samolotem PLL LOT - Embraer w barwach retro
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem PLL LOT - Embraer w barwach retro

W odróżnieniu do linii niskobudżetowych, na trasach krajowych LOT posługuje się mniejszymi, zwinnymi samolotami brazylijskiej produkcji. 

Lot samolotem Airbus A320 linii Frontier
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem Airbus A320 linii Frontier

Zabraliśmy nasze ulubione plecaki turystyczne na lot Frontierem i sprawdziliśmy jak to jest z tym bagażem kabinowym. 

Lot samolotem Airbus A320 linii Avianca
 Kantyna podróżnicza

Lot samolotem Airbus A320 linii Avianca

Avianca S.A. to kolumbijskie linie lotnicze założone w 1919 roku z siedzibą w Bogocie. W sieci połączeń jest ponad 100 kierunków w 27 państwach.