Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (ARN). Bardzo dobrze przemyślany węzeł lotniczy Szwecji
Opis Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (ARN)
Wiking i Wilkołak logo
Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (ARN)

Port lotniczy Sztokholm-Arlanda (ARN)

Bardzo dobrze przemyślany węzeł lotniczy Szwecji

Port lotniczy Sztokholm-Arlanda jest największym portem Szwecji i 15-tym pod względem wielkości w Europie.

piątek, 24-05-2024 r.
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Lotnisko Sztokholm-Arlanda znajduje się 42 km na północ od Sztokholmu i 28 km na południe od Uppsali. Port posiada pięć czynnych terminali i trzy pasy startowe. Lotnisko jest obsługiwane zarówno przez regularne, jak i tanie linie lotnicze.

Po przylocie

Przylatując na lotnisko z kraju członkowskiego UE od razu przechodzimy do strefy przylotów oddzielonym od reszty korytarzem. Tam możemy odebrać bagaż, a następnie wchodzimy do holu głównego.

bagaze wyjscie

Odbiór bagażu na lotnisku Arlanda.

Osoby będące w transferze nie muszą opuszczać strefy bezcłowej i mogą udać się do dowolnego terminala. 

Po przylocie możemy od razu wybrać pieniądze z bankomatu lub wymienić w kantorze. W Szwecji podobnie jak w Polsce wykształciła się kultura płatności bezgotówkowych. W Szwecji ogóle nie czuliśmy potrzeby posiadania gotówki, dlatego tym razem z bankomatów nie skorzystaliśmy.

Hotele przy lotnisku

Bezpośrednio przy lotnisku znajdują się trzy hotele - Radisson Blu, Clarion Hotel oraz Comfort Hotel, a kilka kolejnych położonych nieco dalej. 

Na szczególną uwagę zasługuje ustawiony na poboczu drogi dojazdowej model Boeinga 747. Bynajmniej nie jest on tylko “na pamiątkę”. W jego wnętrzu działa hotel - ceny noclegu dla 1 osoby zaczynają się od 350 zł, a dla dwóch osób od 420 zł. Można też wynająć łóżko w pokoju wieloosobowym. W samolocie jest również centrum konferencyjne. Więcej o hotelu Jumbo Stay:

https://www.booking.com/hotel/se/jumbo-hostel.pl.html

Podróżnych do hoteli położonych dalej od terminala zawiezie bezpłatny bus Swedavia P3, którego trasa obejmuje: Parking P3 Alfa, Radisson Blu, Jumbo Stay (Boeing 747), Terminal 4, Terminal 2. Bus kursuje co 15 minut, a w godzinach nocnych co 20 minut. 

b747

Joombo Stay na terenie lotniska Arlanda.

Przed wylotem

Do hali przylotów wchodzimy z poziomu 0. Przy wejściu do terminala nr 5 (lub po wyjściu z tunelu kolejki) od razu przechodzimy do strefy check-in. Można się odprawić przy okienku lub - jeśli nie posiadamy bagażu rejestrowanego - w automacie. Strefa jest duża i podróżnych w niej było niewielu.

check in

Niemal pusta strefa check-in.

W dalszej części kierujemy się schodami na górę do kontroli bagażu podręcznego. Tutaj spotkała nas przykra niespodzianka dotycząca polityki przewożonych płynów. Okazuje się, że niektóre kraje skandynawskie, m.in. Szwecja, inaczej rozumieją 1l płynów w butelkach po 100 ml. W Arlandzie kazano nam przepakować płyny do certyfikowanych przez lotnisko woreczków dostępnych w kuwecie. Według obsługi woreczki mają pojemność 1l i tym samym spełniają wymogi przepisów. Ale udało nam się do nich wcisnąć maksymalnie po 5 pojemników z płynami do 100 ml, wskutek czego byliśmy zmuszeni zostawić m.in. krem do opalania i kilka mniej potrzebnych kosmetyków. Dyskusje ze strażnikami były bezcelowe - uparli się, że woreczek ma pojemność 1l i jest przepisowy. 

plyny wiking

Tylko tyle płynów można ze sobą zabrać.

Faktem jest, że przez kontrolę przechodzi się błyskawicznie, a kolejek właściwie nie ma. Właściciel lotniska na stronie internetowej informuje, że czas przejścia całej kontroli na lotnisku Arlanda trwa 1-3 minuty. Mimo przykrej sytuacji z woreczkami - potwierdzamy.

check in

Wejście do strefy kontroli. Faktycznie było pusto.

Po przejściu kontroli wchodzimy do SkyCity, czyli ogromnej strefy bezcłowej pełnej restauracji i kawiarni. Są tu miejsca, gdzie można usiąść i naładować urządzenia mobilne.

Ponadto na lotnisku można skorzystać z usług fryzjera, gabinetu lekarskiego, pralni, kaplicy i pokoju modlitw, a nawet klubu fitness. W strefie są też szklane kapsuły dla palących, a przy toaletach znajdziemy poidełka z wodą do napełniania butelek.

paralnia wodopoj

Palarnia/poidełko na lotnisku Arlanda.

Transfer między terminalami

transfer bus

W busie transferowym :)

Na lotnisku Arlanda kursuje bus transferowy. Usługa jest dostępna dla osób, które są już w strefie bezcłowej i np. chcą zmienić terminal. Aby zamówić busa trzeba zejść do bramki wyznaczonej na mapie jako “bramka transferowa” (w każdym terminalu jest wyznaczone do tego miejsce) i nacisnąć przycisk. Busy można zamawiać w godzinach 5:30-22:00. Bramki transferowe znajdują się:

  • w terminalu nr 2 - bramka 61C,
  • w terminalu nr 5 - bramka F5,
  • przy SkyCity - bramka T11.

transfer gate

Bramki transferowe do przejazdów busami.

Zanim przejdziemy kontrolę, pomiędzy terminalami można przemieszczać się kolejką Arlanda Express. Transfer między terminalami lotniskowymi jest bezpłatny. Kolejka zatrzymuje się na stacjach:

  • Arlanda South: terminale 2-3-4,
  • Arlanda North: terminal 5.

Zakupy w strefie bezcłowej

Na lotnisku znajdziemy mnóstwo sklepów oferujących różnego rodzaju towary, w tym również pamiątkarskie czy księgarnie. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie sklepy posiadają kasy automatyczne (przed rozpoczęciem zakupów trzeba zeskanować kartę pokładową).

sklepy kasa

Kasy automatyczne na lotnisku to dla nas nowość.

W strefie SkyCity znajduje się również kilka restauracji i kawiarni, w tym także McDonald's.

Internet na lotnisku

Na lotnisku jest dostępna bezpłatna sieć wifi. Oprócz tego znajdują się punkty wyposażone w komputery z dostępem do Internetu.

Dojazd do miasta

Samochodem na lotnisko Arlanda można dojechać autostradą E4 (przejazd między lotniskiem i centrum Sztokholmu trwa ok. 45 min).

Adres portu lotniczego:
Stockholm Arlanda Airport - Swedavia
SE-190 45 Stockholm Arlanda

Kolej/metro

Do centrum Sztokholmu można dojechać superszybką koleją Arlanda Express (pociągi kursują co 15-20 minut w godzinach 05.05 rano - 00.35 w nocy). Przejazd trwa około 20 min. Bilety kosztują:

  • w jedną stronę dla osoby dorosłej: 340 koron (125 zł),
  • bilet powrotny dla osoby dorosłej: 640 koron (235 zł).

Autobusy

Z lotniska do centrum Sztokholmu i okolicznych miejscowości kursuje wiele autobusów. Perony znajdują się przed terminalami. Jako najprostszą formę transferu i zarazem najtańszą - uznaliśmy Flixbusa. Bilety można kupić na polskojęzycznej stronie lub w aplikacji. Dokonując zakupu z wyprzedzeniem zapłaciliśmy po 26,99 zł w jedną stronę, ale nawet w zakupie “dzień przed” ceny są podobne. Do rezerwacji trzeba doliczyć opłatę 2,99 zł.

Autobus zatrzymuje się na dwóch stacjach pod lotniskiem Terminale 2-3 i Terminale 4-5. Miejsca są oznaczone logiem Flixbus. Czas przejazdu do centrum Sztokholmu to 42 minuty.

Wynajem samochodów

Na lotnisku Arlanda usługi w zakresie wynajmu świadczą cztery firmy. Stoiska znajdują się w strefie przylotów.

Do dyspozycji podróżnych jest kilka parkingów: Multi-storey garage (Terminale 2, 4 i 5), SkyCity garage, Outdoor parking, Nearby parking, Hourly parking (Terminal 5).

Taksówki

Postoje taksówek zlokalizowane są przed terminalami. Rome2Rio podaje, że średni koszt dojazdu do centrum Sztokholmu wynosi ok. 500 koron (~185 zł) w jedną stronę.

Przechowalnia bagażu

Na lotnisku jest automat bagażowy, co dziś wcale nie jest takie oczywiste. Automat znajduje się w pobliżu SkyCity - trzeba wejść w boczną alejkę w stronę toalet (wejście do korytarza znajduje się z lewej strony Espresso House). Opłata pobierana jest przy zamknięciu skrytki i wynosi 60 koron (ok. 23 zł) - można zapłacić gotówką lub kartą. Po opłaceniu skrytki otrzymujemy żeton, który po wrzuceniu do automatu otwiera pancerne drzwiczki. 

automat do bagazu

Automat bagażowy na lotnisku Arlanda.

W Sztokholmie spędziliśmy 8 godzin i po powrocie na lotnisko nic nie musieliśmy dopłacać, dlatego lepiej zostawić bagaż na lotnisku niż płacić za schowek w Cityterminalen (więcej o opisie transferu do Sztokholmu).

PS. Jeszcze przed kontrolą, można bezpłatnie zważyć bagaż, bo na przykład na lotnisku Londyn Stansted usługa jest płatna.

waga

Nasze plecaki zwykle mają mniej niż 7 kg :)

Ostatnia modyfikacja: sobota, 27-07-2024 r.

Galeria
Informacje o kraju
Królestwo Szwecji, Europa
Powierzchnia: 450 295 km²
Ludność: 10 327 789 osób
Gęstość zaludnienia: 24 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+02:00 (w zimie: UTC+01:00)
Języki urzędowe: szwedzki
Religia dominująca: ewangelicko-luterański Kościół Szwecji
Tablice aut: S
Kod lotniczy: SE
Numer kierunkowy: +46
Domena internetowa: .se
Miejscowości
Stolica: Sztokholm (ludność: 1 617 407 mieszkańców)
Inne miasta: Göteborg, Malmö, Uppsala, Västerås, Örebro
Wymagane dokumenty wjazdu
członek UE lub Schengen: na przejściu drogowym dokument nie jest potrzebny, na lotnisku - dowód osobisty
Waluta
1 PLN = 2,59 SEK (Korona szwedzka) - kurs z 14-01-2024 r.
1 korona = 100 öre
W obiegu są - banknoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000; monety: 1, 2, 5, 10
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Podobne tematy
Na urlopie

Rozważacie Gwatemalę jako kierunek urlopowy? Spędziliśmy tam trochę czasu i zorientowaliśmy się w ogólnych zasadach. 

Na urlopie

Planujecie pobyt w Gwatemali? Ten informator o środkach transportu na pewno się przyda!

Kantyna podróżnicza

To jedna z trzech największych linii lotniczych Stanów Zjednoczonych obok Delta i United. 

Na urlopie

Pozostajemy nad jeziorem Atitlán, ale wybieramy się na drugą stronę do San Juan i San Pedro. Miejscowości położone są obok siebie i można je odwiedzić jednego dnia.

Na urlopie

Angielski pisarz Aldous Huxley, podczas podróży przez Amerykę Środkową odwiedził Gwatemalę, a Atitlán nazwał „najpiękniejszym jeziorem świata”.

Na urlopie

Nie chcieliśmy opuścić Panajachel i w ogóle Gwatemali bez drobnych upominków. Uznaliśmy, że poza kawą musimy mieć coś jeszcze - być może figurkę albo odzież z lokalnym motywem.

Na urlopie

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Na urlopie

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.