Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Port lotniczy Abu Zabi (AUH)

✷ Poradnik

Port lotniczy Abu Zabi (AUH)

środa, 15-02-2023 r.  

Rotunda w strefie bezcłowej robi wrażenie. | autor zdjęcia: Wilkołak (Sebastian)

Jak szybko przejść procedury lotniskowe w Abu Dhabi

Międzynarodowe lotnisko w Abu Zabi znajduje się we wschodniej części miasta, ok. 26 km od centrum. Jest drugim co do wielkości portem Emiratów oraz głównym hubem dla linii Etihad Airways. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.


Obecnie trwa budowa nowego budynku terminalowego usytuowanego między pasami startowymi. Budowa jest już opóźniona o 6 lat, ale prawdopodobne otwarcie nastąpi w dniu święta narodowego Emiratów - 2 grudnia 2023 roku. Przewiduje się, że obsłuży 45 milionów pasażerów rocznie. 

abu dhabi wizual

Nowy terminal - wizualizacja: pracownia KFP

W rankingu Skytrax port lotniczy Abu Zabi (AUH) otrzymał trzy gwiazdki, jednak po otwarciu nowego portu, terminale 1-2 zostaną zamknięte, a otwarty w 2009 roku Terminal 3 - zmieniony na awaryjny lub obsługujący linie budżetowe. Od maja 2023 roku obsługuje odloty Wizz Air, dlatego prawdopodobnie już tak zostanie.

Tak będzie wyglądać przyszłość. Gdy zostanie otwarty nowy terminal - zaktualizujemy ten tekst...

W maju 2023 roku nastąpiły zmiany związane z wylotem z Abu Zabi. Obecnie przeznaczony jest do tergo Terminal nr 3, ale dojść do niego można również z Terminalu 1 (gdzie zatrzymują się autobusy linii E) - obsługa kieruje wszystkich szybko i sprawnie. 

terminal 3 wizz

Strefa nadawania bagażu w Terminalu 3 jest przeznaczona prawie w całości dla podróżnych Wizz Air.

Po przylocie

witamy w abu zabi

No to witamy w nowoczesnym świecie :)

Przylatując z Europy liniami WizzAir nie zdarzyło nam się jeszcze wychodzić z samolotu inaczej niż przez rękaw, dlatego najczęściej droga do wyjścia jest szybka i przyjemna

Przy pierwszej wizycie w Emiratach, każdy podróżnik z Polski (obywateli RP nie obejmuje płatna wiza) musi odwiedzić strażnika w budce, aby dokonać niezbędnych formalności - wbicie pieczątki. Podczas każdego kolejnego przylotu kontrolę paszportową można wykonać w automacie.  

Po przejściu bramek należy jeszcze dokonać skanowania bagażu. Po tej czynności idziemy szukać bagażu rejestrowanego (jeżeli mamy), a wychodząc z holu bagaże musimy poddać kontroli. Jeśli nie mamy podejrzanej elektroniki lub drona - wychodzimy na zewnątrz. 

Przed wylotem

terminal a1

Tutaj parkują autobusy. Po prawej wejście do Terminalu 1 i 1A.

Większość lotów do Europy odbyliśmy z Abu Zabi. Po przyjeździe udajemy się do hali odlotów, gdzie na tablicy odnajdujemy numery stoisk do nadawania bagażu. Nawet jeśli nie posiadamy bagażu rejestrowanego, to najpierw musimy pobrać drukowaną kartę pokładową na stoisku, gdzie nadaje się bagaże.

bilet etihad

Tutaj bilety dostajemy na karteczkach z logo Etihad.

Zmiana od maja 2023 roku: jeśli wejdziecie przez Terminal 1 i tak zostaniecie przekierowani do Terminala 3, gdzie obecnie odbywa się nadawanie bagażu dla linii Wizz Air. Tam też odbieramy bilety, nawet jeśli nie mamy bagażu rejestrowanego. Wszystkich obowiązuje jedna kolejka.

terminal 3 welcome

Witamy w Terminalu 3.

Stamtąd przechodzimy do kontroli osobistej i bagażu podręcznego, a następnie do kontroli paszportowej, od razu można przejść do automatycznych bramek i zeskanować paszport. Po przejściu obu kontroli przechodzimy do rotundy w Terminalu 1 (patrz następny akapit).

terminal 1

Wracamy do T1.

Pierwsza kontrola przebiega sprawnie - wszystkie rzeczy z kieszeni, paski, bluzę, butelki z płynem i małą elektronikę - zostawiamy w kuwecie. Plecak wkładamy do drugiej kuwety. W trakcie wielu odlotów z tego lotniska nigdy nie było problemów. Kontrola paszportowa odbywa się już w automacie na zasadzie skanowania paszportu - idzie szybko i sprawnie.

Przechodzimy do niewielkiej rotundy, w której znajdują się sklepy i restauracje. Tam możemy odpocząć na siedzeniach lub fotelach do masażu. Są również stanowiska do ładowania elektroniki. W rotundzie znajdują się wyjścia do bramek - warto wcześniej zorientować się, z której odlatuje samolot. Chodzenie w kółko może spowodować, że zakręci się w głowie. Kontrola kart pokładowych odbywa się tuż przed wejściem do rękawa.

rotunda wjazd

Wejścia do rotundy z bramkami nie można przegapić.

Dojazd do centrum Abu Zabi

Komunikację miejską z Abu Zabi zapewniają linie autobusowe A1 i A2 - obie jadą w kierunku centrum, ale tylko A2 zatrzymuje się na Centralnym Dworcu Autobusowym - charakterystycznego budynku w zielonym kolorze, którego nie można pomylić z niczym innym.

dworzec centralny az

Centralny Dworzec Autobusowy w Abu Zabi.

Na południowych peronach dworca zatrzymuje się większość autobusów miejskich, ale niektóre linie przejeżdżają koło budynku zatrzymując się na zewnątrz. 

W holu dworca znajduje się elektroniczna tablica, która wyświetla na bieżąco rozkład autobusów

tablica a2

Trasa linii autobusowej A2. Pierwszy przystanek jest dopiero w połowie drogi do Dworca.
Wracając na lotnisko najlepiej wsiąść na dworcu centralnym, ponieważ autobus zabiera tylko dokładnie tyle osób, ile jest miejsc. Zdarzyło nam się już zaobserwować pełne autobusy A2, które po drodze z dworca na lotnisko nie zabrały już nikogo. 

Dojazd do Dubaju i powrót

Jeśli chcecie udać się w dalszą podróż do Dubaju i nie zrujnować budżetu to najlepiej będzie przesiąść się w autobusy linii E, które obsługuje dubajska firma komunikacyjna. 

Dostępne są autobusy E100, E101 oraz E102.

autobus transfer

Autobus z Dubaju zatrzymuje się na peronie z widokiem na centrum handlowe. Trudno przegapić.

Autobusem E102 jechaliśmy w maju 2023 roku w drodze powrotnej z Dubaju wybraliśmy się na dworzec autobusowy przy stacji metra Ibn Battuta. Tam zatrzymuje się autobus oznaczony numerem E102 - odjeżdża z przystanku o każdej pełnej godzinie (dla porównania E101 do dworca autobusowego w Abu Zabi odjeżdża co 30 minut).

dubaj przystanek e102

Przystanek autobusu E102 na stacji Ibn Battuta w Dubaju.

Warto wiedzieć, że Ibn Battuta nie jest przystankiem początkowym - autobus wyjeżdża ze stacji Al Jafiliya Bus Station i przejeżdża przez Ibn Battuta. W tym miejscu zatrzymuje się także autobus z Abu Zabi - przyjeżdża dziewięć minut po każdej pełnej godzinie, dlatego warto być punktualnie i wsiąść w ten właściwy na lotnisko, bo inaczej można się nieźle zdziwić docierając do Al Jafiliya Bus Station.

autobus e102 az

Na tym przystanku zatrzymują się autobusy linii E oraz miejskie A1 i A2.

Wyjeżdżając z Dubaju trzeba wiedzieć, że przystanek na lotnisku w Abu Zabi jest pierwszym na trasie i nie ostatnim. Lepiej nie przegapić.

Jak jeździć po największych miastach Emiratów oraz jak się pomiędzy nimi poruszać - o tym opowiadamy w jednym z filmów na kanale YouTube.

Zakupy

Rotunda, z której przechodzi się do bramek jest dwupoziomowa. Wybór gastronomii nie jest szeroki - m.in. McDonald’s oraz restauracja z fast foodem w stylu indyjskim (testowaliśmy i polecamy).

terminal 1 rotunda

Rotunda ma dwa poziomy, w obu znajdują się sklepy z różnego rodzaju bibelotami - ceny kosmiczne.

Jeśli chodzi o zakup wody: najtaniej jest w automatach w bocznych korytarzach. Butelkę można kupić za 3 AED. Średnia cena w sklepach Duty Free to 4-6 dirhamy.

rotunda wiw

Przestrzeń nie jest zbyt wielka, ale najważniejszy potrzeby są zapewnione.

bramki wizz

Nasz samolot już czeka :)

Warto wiedzieć

Jeśli chcecie rozprostować nogi, to polecamy do tego celu New Airport Park - znajduje się na lewo od głównego wyjścia z terminala. Za nim są pola golfowe. 

Na dłuższą przerwę między transferami polecamy odwiedzić Masdar City - nowoczesne osiedle zeroemisyjne, które jest ok. 6 km od lotniska. Można podjechać taksą lub spacerkiem (ok. 20 minut).

masdar blok

Masdar City. Polecamy zobaczyć.

Są tam również restauracje - szczególnie polecamy Rozalina restaurant and sweets w marokańskim klimacie, choć to akurat architektura dzielnicy jest tam najważniejsza i podobno (ale nie udało nam się zobaczyć), autonomiczne auta, którymi można pojeździć po osiedlu.

Przesiadek w Abu Zabi mieliśmy kilka, dlatego jeśli potrzebujecie noclegu - nie szukajcie tanich obiektów poza lotniskiem - naprawdę szkoda czasu na transfery. Szczególnie miło wspominamy lotniskowy hotel Premier Inn, z którego wychodzi się prosto do hali odlotów. 

wiking w etihad

No to lecimy dalej, ale najpierw odprawa.

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 07-09-2023 r.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Przydatne informacje

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azja, Półwysep Arabski
Powierzchnia: 83 600 km²
Ludność: 10 077 640 osób
Gęstość zaludnienia: 121 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+04:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: UAE
Kod lotniczy: A6
Numer kierunkowy: +971
Domena internetowa: .ae
Miejscowości
Stolica: Abu Zabi (ludność: 1 483 000 mieszkańców)
Inne miasta: Dubaj, Szardża, Al-Ajn, Adżman, Ras al-Chajma, Fudżajra, Umm al-Kajwajn
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 Dirham Emiratów (AED) = 0,89 PLN (kurs z 2023-11-11 r.)
1 dirham = 100 filsów
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000; monety: 25, 50 filsów, 1 dirham
Więcej o finansach i bankomatach bez prowizji

Tagi

  
✪ poradnik ✪ port lotniczy ✪ na urlopie ✪ Emiraty ✪ Zjednoczone Emiraty Arabskie ✪ Abu Zabi