Zawsze wybierając się do kraju, w którym językiem urzędowym nie jest angielski musimy posiadać kartę z pakietem internetowym, tylko po to, aby mieć dostęp do translatora i mapy Google.
Informacje podstawowe
Zanim jednak przejdziemy do porównania, musimy odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań:
Ile kosztuje roaming w Gwatemali?
Minuta rozmowy telefonicznej w Gwatemali (niezależnie, czy na komórkę, czy na stacjonarny) kosztuje od 4,45 zł do 7,69 zł (w zależności od operatora).
Jaki standard SIM obowiązuje w Gwatemali?
Standard nano SIM został opracowany z myślą o uniwersalnym zastosowaniu na całym świecie i jest on również świadczony w Gwatemali. Gdybyście jednak posiadali telefon na większe karty, z zakupionego plastiku można odłamać taki kawałek, jaki chcecie.
- Plastik z kartą SIM z sieci Claro.
Czy kupię kartę SIM od razu na lotnisku?
Z przykrością musimy stwierdzić, że na lotnisku nie znaleźliśmy ani jednego punktu sprzedaży kart SIM, dlatego po przybyciu do hotelu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego, natychmiast zakupiliśmy eSIM dla jednego ze smartfonów.
Port lotniczy Aurora bardzo nas rozczarował, bo poza przejściem pomiędzy budynkami za pomocą połączonych rękawów, nic nas tam nie zainteresowało.
- Najwięcej na lotnisku jest wypożyczalni samochodów ;)
Przed kontrolą paszportową nie widzieliśmy żadnych punktów sprzedaży czegokolwiek, choć był jeden bankomat. Po przejściu kontroli, w hali przylotów było kilka straganów i jakaś gastronomia, ale wcale nas nie urzekły czystością i ofertą.
Ilu operatorów jest do wyboru w Gwatemali?
W Gwatemali jest czterech operatorów telefonii komórkowej - Tigo, Claro, Movistar i Tuenti, ale tylko oferta dwóch pierwszych jest naprawdę szeroko dostępna i naszym zdaniem to oni się liczą najbardziej.
- Claro i Tigo - gdzie jeden, tam i drugi ;)
Oferty obu operatorów można spotkać na każdym kroku, w każdym centrum handlowym czy sklepiku. Strony internetowe operatorów są tylko w języku hiszpańskim, zatem bez translatora lub umiejętności posługiwania się tym językiem dużo wywnioskować się nie da. Wiadomo jednak, że obaj mają różnorodną ofertę prepaidową.
- Oferta Tigo dostępna w internecie.
Jak i gdzie kupić kartę SIM
Kartę można kupić w niemal każdym sklepie. To zarówno małe spożywczaki jak i większe markety. Ponadto w centrach handlowym na pewno będzie choćby jeden salon sprzedaży.
- Nawet w sklepie spożywczym kupimy kartę SIM Claro lub Tigo.
Zakupiony przez nas pakiet internetowy do drugiego smartfona kosztował 165 quetzali i zapłaciliśmy za niego gotówką. Tradycyjnie trzeba było podać paszport i podpisać umowę sprzedaży.
- Salon zrobił na nas wrażenie. Odstaje od większości tego, co widzieliśmy w Gwatemali. Centrum Oakland Place, w zonie 15.
W usłudze najważniejszy dla nas był pakiet internetowy 25 GB oraz darmowe rozmowy (na wszelki wypadek), bezpłatny transfer dla aplikacji Whatsapp, Facebook, Messenger, Instagram, Waze, Uber, Deezer, Spotify, TikTok, Youtube - był miłym dodatkiem.
- Oferta Claro dostępna w internecie.
Karty eSIM w Gwatemali
Obecnie popularność kart eSIM rośnie w zawrotnym tempie i coraz więcej producentów wyposaża swoje smartfony w taką usługę. Dostępne są zwykle pakiety od 1 GB do 30 GB, ale ich ceny są wyższe niż tradycyjny pakiet z kartą SIM.
W Airalo zamówiliśmy pakiet internetowy 3 GB za 17$ (otrzymaliśmy zniżkę na pierwszy zakup z polecenia - 3 dolary). Korzystając z WiFi w hotelu i restauracjach, pakiet wystarczył na cały pobyt!
- Pakiety eSIM w Airalo dla Gwatemali nazywają się Tikal :)
Jak zamówić eSIM w Airalo?
- w wyszukiwarce wpisujemy nazwę kraju,
- z dostępnej listy pakietów wybieramy ten, który nam najbardziej odpowiada,
- klikamy button “Buy Now”,
- płacimy za pakiet,
- instalujemy kartę eSIM (instrukcja dostępna jest po opłaceniu usługi),
- włączamy kartę eSIM po wylądowaniu na lotnisku,
- pakiet uruchamia się po połączeniu z nadajnikiem operatora.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy telefon posiada eSIM najlepiej przed zakupem dokonać weryfikacji urządzenia. Aplikacja Airalo pozwala zrobić test telefonu.
- Instrukcja zakupu i instalacji eSIM z Airalo.
Pełna oferta Airalo w Gwatemali jest dość skromna, ale 3 gigabajty nam w pełni wystarczyły:
- 1 GB - 6,5$ (7 dni)
- 2 GB - 12$ (15 dni)
- 3 GB - 17$ (30 dni)
- 5 GB - 25$ (30 dni)
W stanach Zjednoczonych skorzystaliśmy z usługi innego operatora, bo po prostu wyszło korzystnie zakupić eSIM z Eskimo.
Inne sposoby na internet w Gwatemali
- WiFi jest dziś standardem w wielu miejscach, np. restauracjach, kawiarniach czy centrach handlowych. Na pewno znajdziecie dostęp do bezpłatnego WiFi na lotniskach i w hotelach.
- Rozglądajcie się za mobilnymi hotspotami - będą oznaczone piktogramem WiFi. Dzięki nim można zaoszczędzić zasoby własnego pakietu. Można też mieć włączoną usługę WiFi w smartfonie - gdy znajdzie się w zasięgu bezpłatnej sieci to nas poinformuje automatycznie.
- Zaoszczędzić można również kupując jeden większy pakiet eSIM, a następnie udostępnić pozostałym osobom z grupy za pomocą hotspotu.