Co trzeba wiedzieć o Tajlandii zanim się tam pojedzie?. 21 porad i ciekawostek o Tajlandii
Opis Co trzeba wiedzieć o Tajlandii zanim się tam pojedzie?
Wiking i Wilkołak logo
Co trzeba wiedzieć o Tajlandii zanim się tam pojedzie?
☆ Na urlopie odcinek #093

Co trzeba wiedzieć o Tajlandii zanim się tam pojedzie?

21 porad i ciekawostek o Tajlandii

Zanim wybierzecie się do Tajlandii, powinniście poznać najważniejsze fakty i ciekawostki odnośnie "kraju uśmiechów". 

sobota, 25-11-2023 r.
Uważasz, że film "21 porad i ciekawostek o Tajlandii" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Wojciech Kulig

Autor tekstu:Wojciech Kulig

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Tajlandia, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Zachęcamy do podróży po Tajlandii ponieważ to kraj wyjątkowo uroczy, z niezwykle przyjaźnie nastawionymi ludźmi. Zanim się do Tajlandii wybierzecie, sprawdźcie co trzeba wiedzieć o tym kraju przed wyjazdem. 

21 porad dotyczących Tajlandii.

1. Tajlandia jest monarchią konstytucyjną

Od 2017 roku na tronie zasiada król Rama X. Ale władzę ustawodawczą sprawuje Zgromadzenie Narodowe wybierane w wyborach powszechnych. Władzę wykonawczą stanowi rząd z premierem.

waluta nowa

Wizerunek Ramy X znajduje się na każdym banknocie wydanym po 2018 roku.

2. Tajowie mają alfabet składający się z 62 znaków bez dużych i małych liter

Alfabet tajski wywodzi się od starożytnego indyjskiego pisma. Słowa zapisuje się od strony lewej do prawej, a wyrazy nie są oddzielone spacją.

Za to spację stosuje się do oddzielania całych zdań, dlatego patrząc na “wyraz” tak naprawdę widzimy całe zdanie.

3. W Tajlandii jest 2566 rok

Pomimo, że dni odlicza się wg kalendarza gregoriańskiego, to lata obecnej ery liczy się od śmierci Buddy, czyli 543 roku przed Chrystusem, a nowy rok obchodzi się w kwietniu.

4. Wiza do Tajlandii

Polscy obywatele podróżujący do Tajlandii w celu turystycznym do 30 dni nie muszą posiadać wizy - w innym przypadku jest ona płatna. Dostępne są wizy na 3 miesiące oraz na pół roku.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie wizowej Królestwa Tajlandii. 

5. Waluta w Tajlandii to Bat Tajlandzki

1 Bat to w przeliczeniu 11 groszy polskich. W obiegu występują zarówno monety jak i banknoty.

Warto jednak mieć na uwadze, że jeszcze przez jakiś czas będzie można posługiwać się walutą z wizerunkiem zmarłego w 2016 roku króla, choć tych na pewno w obiegu jest już dużo mniej.

Problematyczne w Tajlandii są wypłaty gotówki z bankomatów. Do 2023 roku żaden polski bank nie posiadał umowy na wypłaty bez prowizji.

taj bangkok prowizja

Nawet dla Revolut nie ma wyjątków. Jednorazowa wypłata to koszt 220 batów, czyli niemal 25 zł.

Przy wypłacie z bankomatu lepiej wybrać od razu większą kwotę, np. 10.000 batów, wtedy opłata prowizyjna nie będzie już tak dotkliwa. 

6. Języki obce

Tajowie bardzo dobrze radzą sobie z językiem angielskim, dlatego nie musicie się obawiać bariery językowej jak np. w Wietnamie. Oczywiście warto mieć na uwadze, że pod tym względem najlepiej będzie w turystycznych miejscówkach i hotelach, ale wcale nie są to wyjątki.

7. Internet mobilny

Podczas wielu naszych podróży do Tajlandii nie czuliśmy potrzeby zakupu karty SIM. Dlaczego?

Między innymi dlatego, że nie musieliśmy mieć pod ręką translatora i przelicznika walut. Warto jednak wiedzieć, że WiFi jest tutaj bardzo powszechne. Na pewno będzie na lotniskach, w centrach handlowych, do tego w wielu restauracjach i kawiarniach. Czasem nawet w autobusach.

plaza nr 21

Poza tym po co komu internet, jak wszędzie są takie piękne widoki?

8. Prąd

Pomimo wielu obaw, pragniemy wyjaśnić, że w Tajlandii nie używa się gniazdek typu G, czyli brytyjskich.

Z powodzeniem podłączymy do tajskiej sieci urządzenia przywiezione z Polski, ponieważ wiele gniazdek jest uniwersalnych.

Przejściówkę jednak warto zabrać, bo w Tajlandii można spotkać gniazda typu amerykańskiego A lub B.

9. Sieć lotnisk

W Tajlandii jest ponad 20 lotnisk, dlatego podróżowanie po kraju jest wygodne i stosunkowo tanie.

Przewoźnicy latają na ponad 30 trasach do niemal wszystkich krańców Tajlandii.

skrzydlo palmy

W Tajlandii można znaleźć loty krajowe nawet za 50 zł.

Wybierając samolot masz gwarancję, że dotrzesz na miejsce znacznie szybciej, niż jakimkolwiek innym środkiem transportu.

10. Podróże po kraju

Tajlandia ma dobrze rozbudowaną sieć połączeń autobusowych. Na krótszych trasach to zdecydowanie najpopularniejszy środek podróżowania.

Między dużymi miastami połączenia obsługują nowoczesne, klimatyzowane autobusy. Na krótszych – mniejsze turystyczne.

Od północnej granicy kraju do południowej jest ponad 1600 km, zatem czas przejazdu samochodem całego kraju zajmuje ponad 28 godzin. Miejcie to na uwadze organizując transfery.

11. Organizacja połączeń na najwyższym poziomie

Jeśli planujecie dojechać z Punktu A do punktu B, a nie jesteście do końca pewni połączenia - zapytajcie w tzw. Ticket Office o szczegóły.

Tajowie tworzą sieć małych placówek, które są w stanie załatwić nawet bardzo skomplikowany transfer. Wszystko oczywiście za opłatą, ale w naszym wypadku opłacało się pytać o drogę, ponieważ proponowali nam zwykle krótsze i wygodniejsze alternatywy dla zaplanowanych przez nas transferów.

przystanek khao sok

Dzięki pomocy pani w tym biurze skrócili naszą podróż o połowę - z czterech planowanych godzin do dwóch.

12. Skutery

Nie jesteśmy zwolennikami jazdy skuterami w dużych azjatyckich metropoliach, ale jeśli pojedziecie na prowincję - koniecznie wypożyczcie taki pojazd.

wilk gruntowa

Skutery ułatwiają zwiedzanie.

Są one tanie w użytkowaniu i do tego wyposażone w automatyczną skrzynię, więc zasadniczo nie musicie się na tym znać. Ważne, aby w Tajlandii zawsze jeździć w kasku. Safety first.

13. Lewa strona jezdni 

W Tajlandii jeździ się lewą stroną ulicy. Nie jest to jednak zbyt skomplikowane, ale jeśli obawiacie się zmiany, to poćwiczcie na którejś ze spokojnych wysp, gdzie jest niewielki ruch.

Po kilku godzinach opanujecie zasady. To naprawdę bardzo proste. 

stacja lokalna

Tankujemy Hondę na lokalnej stacji paliw :)

14. System połączeń między wyspami

Wielka popularność południowych prowincji sprawia, że pomiędzy wyspami kursują niezliczone ilości łódek i promów.

W trakcie dnia bez problemu znajdziecie transfer z punktu A do punktu B, trzeba tylko zjawić się wcześniej na przystani i popytać o to miejscowych. Oni załatwią wszystko. 

bilety prom

Bilety na tzw. speedboat. 

15. Wycieczki lokalne

Wycieczki organizowane przez Tajów są dopięte na ostatni guzik. Warto jednak mieć na uwadze, że przeważnie są przygotowywane w grupach, ale na pewno jest możliwość zorganizowania uroczego rejsu dla mniejszej liczby gości.

Dodatkowo nie musicie szukać i rezerwować wycieczek przez internet - tutaj na miejscu jest wiele biur podróży, które wam pomogą, ale wycieczki można załatwiać także w salonach masażu, restauracjach czy hotelach.

Rozglądajcie się za stojakiem z ofertami. Na pewno każdą da się zmodyfikować do waszych potrzeb.

16. Tanie hotele

Hotele w Tajlandii są przeważnie tanie i komfortowe. Nie ma sensu szukać hosteli. Poza dużymi miastami znajdziecie obiekty przypominające niewielkie ośrodki z kilkoma domkami, niż hotel z pokojami, ale w tym jest cały urok, że można znaleźć naprawdę ciekawe przybytki, jak np. domki na wodzie, domki w dżungli, czy domki z prywatnymi basenami. 

Z kolei w większych miastach znajdziecie tanie hotele o bardzo wysokim standardzie, niemal sterylnie czyste i bardzo zadbane. A do tego prawie wszędzie śniadanie w cenie.

hillside basen

Pokoje z prywatnym basenem - polecamy Hillside Resort na Koh Yao Yai.

17. Jedzenie i restauracje

Jedzenie w Tajlandii to temat na oddzielny odcinek, który oczywiście nakręcimy, bo w każdej restauracji, do której poszliśmy jedliśmy coś, co nam niesamowicie smakowało.

Właściwie nie możemy powiedzieć złego słowa o kuchni tajskiej - wszędzie jedzenie było smaczne i przygotowywane na miejscu.

Trzeba jednak zapytać wcześniej o ostrość potraw, bo jeśli jest gdzieś napisane “spicy” to może to oznaczać ogień!

18. Sklepy i asortyment

W Tajlandii na każdym kroku są sklepy typu 7-Eleven, w których będzie dosłownie wszystko.

Są tam kosmetyki, chemia, leki i przekąski, ale do ciekawszych należy kącik gastronomiczny, w którym zakupicie do podgrzania bardzo popularne azjatyckie potrawy, a nawet tosty i burgery.

Na miejscu przyrządzą dla was ulubione napoje owocowe, kawy oraz tajską herbatę. Korzystajcie, szczególnie tajska mleczna herbata (Thai Milk Tea) jest przepyszna. 

19. Red Bull

Red Bull to napój bardzo dobrze znany na świecie, jednak niewiele osób wie, że pochodzi właśnie z Tajlandii.

Oryginalny trunek był rozlewany do szklanych butelek i nie zawierał bąbelków, dopiero na fali popularności ewoluował w gazowanego energetyka.

red bull

Produkt zbliżony do oryginału możecie zakupić w 7-Eleven. Szukacie takich butelek.

20. Apteki i leki

Jadąc do Tajlandii nie musicie zabierać całej apteczki ze sobą. Wszystkie europejskie leki są tutaj dostępne, ale co ciekawe w wielu sklepach, w tym 7-Eleven można zaopatrzyć się w leki oparte na regionalnej medycynie, co podkreśla się na opakowaniach, że bez użytku medycyny zachodniej. 

Ale pamiętajcie - jeśli będziecie mieli problemy z rozszyfrowaniem opisu, koniecznie zapytajcie kasjera - wszystko wytłumaczy. 

21. Kapryśna pogoda

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku. Pierwsza - gorąca i sucha występuje od marca do maja. Druga - deszczowa - występuje od czerwca do października. Trzecia - ciepła i również sucha - występuje od listopada do lutego.

Niemniej niezależnie od okresu, warto się przygotować na krótki deszczyk.

Dlatego zabierzcie peleryny przeciwdeszczowe tak na wszelki wypadek. Jeśli nie macie, to spokojnie - można je kupić tutaj w każdym sklepiku za 25 batów, czyli ok. 2,5 zł. 


Ostatnia modyfikacja: piątek, 07-02-2025 r.

Informacje o kraju
Królestwo Tajlandii, Azja
Powierzchnia: 513 120 km²
Ludność: 69 480 520 osób
Gęstość zaludnienia: 135 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+07:00
Języki urzędowe: tajski
Religia dominująca: buddyzm
Tablice aut: T
Kod lotniczy: HS
Numer kierunkowy: +66
Domena internetowa: .th
Miejscowości
Stolica: Bangkok (ludność: 5 676 648 mieszkańców)
Inne miasta: Pattaya, Phuket, Koh Chang, Samui, Krabi, Hua Hin
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 8,47 THB (Bat) - kurs z 05-12-2024 r.
1 bat = 100 satangów
W obiegu są - banknoty: 20, 50, 100, 500, 1000 batów; monety: 25, 50 satangów 1, 2, 5, 10 batów
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Ciekawe tematy z podróży
Poradnik

Położony zaledwie 5 km na północ od centrum Dubaju port lotniczy już w 2019 roku obsłużył ponad 86 milionów pasażerów, z czego aż 60% ruchu wygenerowały linie lotnicze Emirates. 

Poradnik

Jeśli przesiadasz się tu w drodze do Dubaju lub innych miejsc w Emiratach, warto wiedzieć, jak najpłynniej przejść kontrolę lub jak dostać się do miasta.

City Breaks

Doznania jakby z poprzedniej epoki, a jednocześnie miła odskocznia od zatłoczonych metropolii.

Poradnik

MDAC to elektroniczny formularz, który ma na celu usprawnienie procesu imigracyjnego na granicach Malezji.

Poradnik

Lotnisko jest jednym z trzech międzynarodowych portów lotniczych w Gruzji.

Poradnik

Port lotniczy Penang położone jest w Bayan Lepas, około 16 km na południe od George Town, stolicy wyspy.

Poradnik

Lotnisko na Langkawi jest kluczowym węzłem komunikacyjnym dla turystów odwiedzających malowniczą wyspę.

Poradnik

Lotnisko w stolicy Mołdawii to zaledwie jeden terminal, który obsługuje jednocześnie loty krajowe i międzynarodowe.

O nas w mediach
224 Logo: Polska Organizacja Turystyczna o naszej relacji z Opola

224 Logo: Jarosławiec24 pisze o naszej wizycie

224 Logo: Perła baroku na darłowskim portalu

224 Logo: Lubelskie legendy w Rynku Lubleskim

224 Logo: Podróże Na Stacji Paliw

224 Logo: Wiking i Wilkołak w Telewizji Sudeckiej

224 Logo: Wiking i Wilkołak w Radiowym Klubie Obieżyświata

224 Logo: Wiking i Wilkołak są trendy w MM Trendy

224 Logo: Podróże Wikinga i Wilkołaka w ESKA.pl