- Wsiadamy do samolotu i "wio" do Singapuru :)
Głównym centrum przesiadkowym linii jest port lotniczy Changi w Singapurze. Aktualnie linie Scoot utrzymują połączenia do 18 krajów w Azji, Europie i Australii.
Flota
Flota składa się głównie z Airbusów A320 oraz Boeingów 787 Dreamliner, a średni wiek samolotu we flocie wynosi zaledwie 6 lat.
- Samolot dość nieśmiało pozował do zdjęć.
Nasz Dreamliner
Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne i lot wspominamy zdecydowanie lepiej niż Cebu Pacific na trasie Manila-Dubaj. Po wejściu do kabiny zauważamy, że fotele rozmieszczone są w konfiguracji 3-3-3.
Jeśli w dzisiejszym świecie ciągłego odchudzania standardów nikogo to nie dziwi - warto wspomnieć, że fotele są szerokie, a do tego wygodne - widać można w niskokosztowych liniach zapewnić podróżnym odrobinę godności.
- Rzędy miękkich i wygodnych foteli.
W fotelach brak wbudowanego systemu rozrywki pokładowej, ale na takie luksusy od początku nie liczyliśmy. Mimo wszystko są wygodne i co ważne - odchylają się ułatwiając zaśnięcie.
- Ulokowaliśmy się w ostatnim rzędzie, gdzie były już po dwa fotele przy oknie.
Zamiast tradycyjnej rozrywki pokładowej mamy do dyspozycji ScootHub. Aby skorzystać z dobrodziejstw systemu łączymy się z pokładowym WiFi, wpisujemy www.scoothub.sg lub możemy zeskanować kod QR na siedzeniu przed nami.
- Kod QR, który mamy zawsze przed oczami :)
W założeniach system można wykorzystać do rozrywki (gry, filmu), zamówić posiłki lub sprawdzić trasę lotu. Niestety podczas lotu system działał bardzo wolno (zapewne wiele osób korzystało). Nam udało się jedynie zobaczyć mapkę z trasą.
Obserwujemy od dłuższego czasu, że coraz więcej pasażerów rezygnuje z systemu pokładowej rozrywki na rzecz platform streamingowych, które pozwalają pobierać filmy do pamięci urządzeń (wiele osób z tego korzystało).
- Usługi dostępne za pomocą pokładowego huba.
Prąd dostępny, ale...
W samolotach 787 Dreamliner istnieje możliwość ładowania urządzeń mobilnych. To miłe, że dzięki temu możemy do woli oglądać filmy lub pracować. Szkoda tylko, że bezpłatne mogą to zrobić jedynie pasażerowie ScootPlus.
"Na szczęście" w pakiecie ekonomicznym prąd w gniazdku można dokupić - jak informuje przewoźnik - za drobną dopłatą.
Sprawdziliśmy i "drobna" to niewłaściwe określenie. Najniższy pakiet wynosi 9 dolarów singapurskich, czyli niemal 30 zł, a cena jest taka sama niezależnie od długości lotu lub przebytego już lotu.
- Pomimo opcji budżet, towarzystwo British Airways było wyśmienite.
Na podobnych zasadach można zakupić pakiet dostępowy WiFi. Pasażerowie ScootPlus otrzymają voucher do wykorzystania 30 MB.
Jest oczywiście możliwość dokupienia dowolnego pakietu, ale lepiej zakupić go podczas składania rezerwacji niż w trakcje lotu - będzie dużo taniej.
Posiłki
Menu posiłków jest obszerne i można je zakupić zarówno podczas lotu jak i podczas procesu rezerwacji. Z szerokiej oferty wybraliśmy oriental treasure rice oraz ginger teriyaki chicken z ryżem.
- W zestawie otrzymaliśmy drewniane sztućce, wybrany napój oraz kubek.
W menu jest w sumie 7 gorących posiłków - 5 mięsnych, 2 wegańskie. Do zestawu dobieramy napój gazowany lub wino.
Pełna oferta cateringu obejmuje także kanapki, wrapy, przekąski słone i słodkie oraz multum napojów.
ScootPlus
Jeśli uważacie, że klasa ekonomiczna to za mało, w wybranych samolotach można zakupić pakiet ScootPlus, który zapewnia opcję priority w kolejce oraz bezpłatny wybór miejsc.
W pakiecie są również szersze, skórzane fotele oraz:
- dostęp do prądu (tylko Boeing 787),
- więcej miejsca na nogi (ilość miejsc ograniczona),
- darmowy napój powitalny,
- ciepły posiłek w cenie,
- a także możliwość zabrania większych bagaży.
Bagaż
Bezpłatnie pasażerowie mogą zabrać dwie sztuki bagażu kabinowego:
- większy o wymiarach 54 cm x 38 cm x 23 cm (łącznie 115 cm), który zmieści się w schowku nad głowami,
- mniejszy o wymiarach 40 cm x 30 cm x 10 cm do umieszczenia pod fotelem.
- Źródło: flyscoot.com
Bagaże w klasie ekonomicznej mogą ważyć łącznie do 10 kg. Dla ScootPlus - do 15 kg.
Pozytywne strony Scoot
Więcej miejsca na nogi w klasie ekonomicznej docenił Wiking, a obsługa samolotu na trasie Ateny-Singapur zrobiła wiele, aby podróż minęła szybko.
Mimo, że główny posiłek trzeba było dokupić, wszystko wyglądało dokładnie tak samo jak podczas lotu dreamlinerem należącym do LOTu.
- Tak się prezentuje grafika z trasą lotu na ekranie smartfona.
Nad głowami tylko oświetlenie, które włącza się przyciskiem na podłokietniku, na którym opierając się łokciem wielokrotnie zapaliliśmy światełka nad głowami.
- Panel ze światłem oraz przyciski w podłokietniku. Po zdartej farbie widać, że są używane często... za często ;)
Cieszy również, że w maszynie zastosowano elektroniczne sterowane przesłony okien, dzięki czemu obsługa przyciemnia i rozjaśnia wszystkie okna jednocześnie bez potrzeby chodzenia po samolocie i przypominania o podniesieniu rolety.
- Elektroniczne przyciemniane okna to dziś standard w każdym szerokokadłubowym samolocie.
Toaleta schludna i czysta, ale zdecydowanie jedna z mniejszych jakie widzieliśmy.
- Pokładowa toaletka jak z domku krasnoludka.
Ogólne wrażenia z podróży liniami Scoot są bardzo pozytywne i nie znajdujemy żadnej rzeczy, do której można się przyczepić. Być może miło byłoby pozwolić pasażerom korzystać z prądu, skoro już nawet Cebu Pacific to robi - ale nie narzekaliśmy.
W końcu ten samolot budżetowych linii miał wszystko, co było nam potrzebne podczas lotu, a i tak czuliśmy się w nim dużo lepiej niż w tych samych maszynach np. LOTu ;)
W opcji jest możliwość wypożyczenia kocyka (odpłatnie).