Lotniskiem bazowym linii Avianca jest port lotniczy El Dorado International w Bogocie, w Kolumbii. Avianca przewozi zarówno pasażerów jak i ładunki cargo. Avianca lata do wielu państw obu Ameryk, a także do Europy. Linie lotnicze Avianca należą do sojuszu Star Alliance.
Ciekawostka: Właścicielem linii lotniczych Avianca jest posiadający polskie i brazylijskie obywatelstwo Germán Efromovich.
Flota linii Avianca
Według stanu z początku 2024 roku w skład foty Avianca Holding S.A. wchodzi 125 samolotów, a kolejne 5 jest w trakcie produkcji. Większość stanowią maszyny Airbusa, ponadto we flocie jest 11 samolotów ATR 72-600 i 14 Boeingów 787 Dreamliner. Średni wiek samolotów wynosi 9 lat.
- Samoloty Avianca na płycie lotniska w Gwatemali.
Procedury lotniskowe
W obu przypadkach musieliśmy odprawić się na lotnisku - aplikacja linii lotniczych była w tym temacie bezużyteczna. W LA odprawiono nas bezpośrednio przy bramce (tam jest taki zwyczaj), a w stolicy Gwatemali musieliśmy stanąć w kolejce do check-in. Głównym powodem problemów z odprawą w Gwatemali było sprawdzenie dokumentów uprawniających do przybycia do USA (wiza lub ESTA).
- Karty pokładowe Avianca - te elektroniczne i tak trzeba wymienić na drukowane.
Podczas wejścia do samolotu na lotnisku La Aurora w Gwatemali, kazano nam wypić wodę lub wyrzucić butelki do kosza, ponieważ polityka firmy Avianca nie zezwala na wnoszenie na pokład własnej wody. Jednak nikomu to nie przeszkadzało, gdy lecieliśmy Aviancą z Los Angeles do Gwatemali.
Nasz samolot Airbus A320
- Wiking wsiada do samolotu.
Wnętrze samolotu dość zwyczajne, ale na uwagę zasługują dwa typy foteli - dla pierwszej klasy w układzie 3-3 fotele są wygodniejsze, a środkowy jest wyłączony z użytku (zamiast niego jest szerszy podłokietnik i półka).
- Fotele w pierwszej klasie.
- W klasie ekonomicznej przestrzeń na nogi jest nieco ograniczona.
Ogromnym plusem są ładowarki USB, w każdym rzędzie są dwa porty USB typu A oraz 1 USB-C.
- Ładowarki to bardzo miły dodatek, ale nie zdążyliśmy skorzystać.
Wszystkie fotele posiadają rozkładaną tackę standardowych rozmiarów, a nad głowami podróżnych są panele z regulacją nawiewu i światła.
- Tacki i panele jak w standardzie.
Obsługa pokładowa
Na pokładzie samolotów Avianca świadczona jest sprzedaż produktów spożywczych. Katalog “cafe del cielo” jest w kieszeni każdego fotela.
- Katalog pokładowy.
Ceny podane są w quetzalach oraz dolarach amerykańskich. Wybrane produkty:
- kanapki - 7,50 USD (ok. 30 zł)
- zupki-instant - 3 USD (ok. 12 zł)
- chipsy - 3,50 USD (ok. 13,75 zł)
- kawa (różne rodzaje) - 3 USD (ok. 12 zł)
- woda, napoje puszkowane - 3,50 USD (ok. 13,75 zł)
- alkohole - 6-8 USD (ok. 24-32 zł)
- słodkie combo (herbata, 2 babeczki) - 5 USD (ok. 30 zł)
- piwne combo (piwo, chipsy) - 8 USD (ok. 32 zł)
Właściwie trudno opisać jakieś wrażenia z lotu, który trwał każdorazowo ok. 4 godziny. W trakcie podróży spaliśmy, albo oglądaliśmy filmy. Ważne, że w trakcie lotu był spokój.
Katastrofy z udziałem samolotów Avianca
Samoloty linii Avianca rozbiły się pięciokrotnie. W każdej katastrofie były ofiary śmiertelne. Dotyczyły one samolotów Boeing 707-321B (lot Avianca nr 52), Lockheed L-1049E (nr lotu Avianca 671), dwukrotnie rozbiły się samoloty Boeing 727-21 (loty nr 203 i 410), a najwięcej, bo 181 osób zginęło podczas katastrofy Boeinga 747-200 (lot nr 011). W sumie 544 ofiar śmiertelnych.
- Karta informacyjna samolotu Airbus A320 we flocie Avianca.