Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 06-12-2017
City Breaks
Wiking i Wilkołak w Słupsku | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Słupsk to największe miasto w zachodniej części województwa pomorskiego. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1013 roku, ale jego historia zaczęła się na pewno wcześniej.

Współcześnie Słupsk jest ośrodkiem usługowo-przemysłowym, a także węzłem komunikacyjnym. Miasto stanowi centrum gospodarczo kulturowe w północno-zachodniej części województwa pomorskiego.

Uznaje się, że nazwa miasta pochodzi od słowa „słup”, prawdopodobnie od wież strażniczych, dzięki którym mieszkańcy mogli obserwować okolicę aby ustrzec się przed niespodziewanym napadem. Inny wariant tej teorii głosi, że domostwa, ze względu na podmokły teren, wznoszono na słupach

aleja 2

Aleja z zabytkowym tramwajem - reliktem dawnej sieci tramwajowej

Zamek-muzeum

W mieście znajduje się zamek książąt pomorskich, który wraz z przyległymi budynkami jest własnością Muzeum Pomorza Środkowego. Jest to muzeum wielodziałowe, które prezentuje obiekty związane z historią Pomorza i panującej tu niegdyś dynastią Gryfitów.

Na wystawach znajdują się również eksponaty związane z kulturą materialną zarówno rdzennej ludności regionu, jak i przybyłych tu po wojnie osadników.

Ponadto muzeum posiada także bogatą kolekcję dzieł sztuki dawnej i współczesnej. Są to m.in. meble, rzeźby, wyroby ręczne z gliny, brązu i żelaza, skarby książąt pomorskich (biżuteria oraz zastawa stołowa). Ponadto zestaw pamiątek z przeszłości Słupska, m.in. pocztówek.

ekspozycja 3

Sztuka sakralna regionu

zastawa 2

Moje ulubione ekspozycje - zastawa stołowa

Sztuka plastyczna Witkacego

W muzeum znajduje się również spora kolekcja dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) żyjącego w latach 1885-1939.

witkacy sebek

Na tle rysunków Witkacego

Gorąco polecamy, gdyż naprawdę warto zobaczyć jego zbiory, w tym oryginał mapy Księstwa Pomorskiego z 1618 r. autorstwa Lubiniusa.

ostatnia modyfikacja: 2022-05-13 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Rekomendacja: Ocena ogólna 76%

Plusy
  • Muzeum Pomorza Środkowego
  • Dużo zabytków
  • Blisko do morza
  • Miasto z potencjałem
  • Galeria prac Witkacego
Minusy
  • Okropny dworzec PKP
  • Zlikwidowane tramwaje
Łatwość dojazdu
90%
Łatwość poruszania się
80%
Atrakcje do zwiedzania
90%
Baza noclegowa
50%
Baza imprezowa
70%
Jakość wyżywienia
60%
Dostępność sklepów
90%

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal