Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 29-05-2019
City Breaks
City Break: Liberec i Jablonec nad Nysą | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Do Jablonca nad Nysą trafiliśmy zupełnie przez przypadek, albo jak kto woli - nieporozumienie. Planowaliśmy nocleg w Libercu, ale dzień przed wyjazdem wolny był tam tylko hotel z noclegami za około 900 zł, dlatego rozsądnie było poszukać miejsca gdzieś niedaleko. Podczas żmudnych poszukiwań noclegów przez internet przypomniała mi się historia o specjalnej linii tramwajowej łączącej Liberec z Jabloncem, po której co kwadrans kursował tramwaj nr 11.

W ten oto sposób odbyliśmy nieoczekiwaną wycieczkę po dwóch związanych żelazną nitką miastach kraju libereckiego w północnych Czechach.  

Jablonec nad Nysą

...był pierwszym przystankiem podczas naszej weekendowej podróży do Prawczickiej Bramy, dlatego od niego zaczniemy zwiedzanie. 

Jablonec to 45-cio tysięczne miasto położone nad Nysą Łużycką, u podnóża Gór Izerskich (475 m n.p.m.) po czeskiej stronie. Jest to drugie miasto pod względem wielkości w kraju libereckim. Centrum aktywnego sportu i wypoczynku ulubionego przez miłośników sportów zimowych. Miasto posiada pływalnię, trzy stadiony i lodowisko hokejowe. Jest również znane z dobrze zachowanej starówki jak i bogatej architektury modernistycznej. Miasto słynie z produkcji biżuterii szklanej i znajduje się tutaj muzeum poświęcone jej historii. Ponadto znane jest również z fabryki aut marki LIAZ, a jego partnerem w Polsce jest Jelenia Góra.

Pierwsze wzmianki o Jabloncu pochodzą z 1356 roku i mówi o “miejscu, gdzie rosną jabłonie”. Dziś miasto nie słynie z sadów, a z biżuterii, wyrobów szklanych i samochodów. Już w XVIII wieku powstała tutaj huta szkła, w której wyrabiano różnego rodzaju produkty, w tym biżuterię. Prawdziwy rozwój nastąpił pod koniec XIX wieku. Wtedy też miasto znacznie się rozrasta. W 1904 roku powstaje słynne Muzeum Szkła i Biżuterii. 

W 1951 roku powstaje fabryka samochodów ciężarowych o dość mylącej nazwie LIAZ (Liberecké Automobilové Závody). Fabryka produkowała także samochody ciężarowe pod marką Škoda. Ostatecznie fabryka została zlikwidowana w 2003 roku - nie będąc w stanie walczyć z konkurencją z zachodu.  

IMG 20190420 162636979

Panorama miasta z balkonu hotelu Merkur

Jablonec kompletnie nas zaskoczył. Spodziewaliśmy się raczej małego miasteczka przyklejonego do lokalnej metropolii (Liberec jest stolicą kraju o tej samej nazwie - małej jednostki administracyjnej na kształt województwa), a tymczasem okazało się, że jest to 45-cio tysięczne miasto z ciekawym układem miejskim, dobrze zachowaną architekturą od XVI wieku, aż po modernizm. 

Zrobiliśmy sobie dwa spacery po ścisłym centrum miasta - pierwsza wycieczka wiązała się ze znalezieniem sklepu nocnego, w którym można by było się zaopatrzyć w artykuły spożywcze lub fast-food, wtedy też odkryliśmy piękną nocną stronę tego miasta. Z kolei drugiego dnia przeszliśmy się po rynku i otaczających go uliczkach, gdzie mogliśmy doświadczyć uroku zachowanej zabudowy. Są tutaj kamienice pamiętające renesans, ale również i nowsza zabudowa modernistyczna z początku XX wieku. 

Ciekawy jest układ miasta, którego starówka położona jest na zboczu wzgórza. Wszystkie ulice biegnące z północy-południe ułożone są równolegle i ich nachylenie wynosi około 30-35%. Dlatego z każdego miejsca mamy niesamowity widok na kaskadową zabudowę, a także górujące nad nimi kolejne wzniesienia. Miasto posiada dwa rynki: górny - reprezentacyjny Plac Pokoju z modernistycznym ratuszem oraz położony niżej Plac Dolny, gdzie można usiąść i odpocząć w cieniu drzewek. 

Na szczycie wzniesienia dominuje modernistyczny kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

DSC05437

Typowa uliczka w centrum

Liberec

Zaledwie 9,5 kilometra (odległość od centrów obu miast) znajduje się znacznie większe miasto - liczący 100 tysięcy mieszkańców Liberec. Położony między Górami Izerskimi, Połabskimi, a szczytem Ještěd, znajduje się niecce, ale nadal położony dość wysoko - 374 m n.p.m. Liberec to stolica kraju libereckiego i piąte pod względem liczby ludności miasto w Czechach, które prawa miejskie otrzymało stosunkowo niedawno, bo w 1577 roku.

Liberec to miasteczko w cesarsko-królewskim stylu. W ścisłym centrum możemy zaobserwować przepych, w architekturze którego zwieńczeniem jest przepiękny ratusz. Chyba nie spotkałem nikogo, kto odwiedzając Liberec nie uległ jego pięknu. Dziś, miasto liczy sobie 106 tysięcy ludzi i w swoich granicach posiada liczne osiedla, w tym również pobliską górę Ještěd. Miasto graniczy bezpośrednio z Jablonecem nad Nysą, z którym połączone jest linią tramwajową, a w granicach miasta znajduje się dodatkowo enklawa - licząca około 2 tysiące mieszkańców gmina Stráž nad Nysą.

DSC05389

Ulica Praska w Libercu - wizytówka miasta

Po praz pierwszy miasto wspomniano w XIV wieku, ale znaczenie zyskało dopiero w XVI wieku, gdy otrzymało prawa miejskie i herb. Prawdziwy rozwój nastąpił w XIX wieku, który przyszedł wraz z upowszechnieniem się industrializmu na ziemiach Cesarstwa. Główne gałęzie przemysłu to tekstylia i produkcja maszyn parowych. Zatem nic dziwnego, że z tego miasta pochodzi założyciel znanej marki luksusowych aut - Ferdynand Porsche.

Ogromny rozwój miasta nastąpił w drugiej połowie XIX wieku, co ma swoje odzwierciedlenie w architekturze - dominuje głównie barokowa i neobarokowa zabudowa. Najlepszym tego przykładem jest wspomniany ratusz.

DSC05415

Neobarokowy ratusz w Libercu

Ścisłe centrum miasta jest zachowane fenomenalnie. Kamieniczki są odmalowane, wszędzie czysto, a rynek z ratuszem jest po prostu wizytówką tego miasta. Szczególnie polecamy również położony za nim Teatr F. X. Szaldy. Niemniej rzuciły nam się w oczy skupiska niedopałków papierosów w okolicach włazów ściekowych, a sam zamek miejski już tak doskonale zachowany nie był. Wyraźnie było widać, że kontrastuje z położonym po drugiej stronie hotelem "Złoty Lew". Im dalej od centrum, tym więcej zaniedbanych budynków.

Dwie główne uliczki Moskiewska i Praska prowadzą z okolic węzła komunikacyjnego Fügnerova do rynku i są to najbardziej reprezentacyjne uliczki w mieście. Warto jednak zboczyć z głównej trasy w zaułki, aby zobaczy, że miasto ma bardzo dużo do zaoferowania miłośnikom architektury. 

DSC05369

Takie tam widoki :)

Wartym odwiedzenia jest również zamek w Libercu. To klasycystyczny budynek w centrum miasta, którego obecny wygląd pochodzi z XVIII wieku. W zamku znajduje się wystawa szklanych wyrobów, jednak jest on trudno dostępny. Dodatkowo budynek jest mocno zaniedbany, zwłaszcza od strony małego parku umieszczonego z tyłu.

IMG 20190420 182211838

Zamek w Libercu

Z innych słynnych zabytków miasta Liberec można wymienić:

Vila Johanna Liebiega (znajduje się na tyłach zamku)
Teatr F. X. Szaldy (zlokalizowany za ratuszem)
Łaźnie miejskie z początku XX wieku
Stare drewniane domki nad Nysą Łużycką

Wzgórze ze strzelistą wieżą

Poza architekturą, jednym z ważniejszych punktów turystycznych w mieście jest góra Ještěd (1012 m n.p.m.), na której szczycie stoi strzelista wieża wyglądająca jak buddyjska świątynia. Jest to obracający się hyperboloid, w którym znajduje się trzygwiazdkowy hotel, restauracja i kawiarnie. Wzgórze jest doskonale skomunikowane z centrum miasta, a w zimie jego stoki roją się od miłośników sportów zimowych.

Międzymiastowa linia tramwajowa

W obu miastach działa najdłuższa międzymiastowa linia tramwajowa i jedna z czterech w Czechach. Linia tramwajowa Liberec – Jablonec nad Nysą powstała w latach 1947-1955, kiedy za komunikację obu miast odpowiadała jedna firma komunikacyjna, a Jablonec posiadał własną sieć torowisk i trakcji. Jednak pomysł na połączenie obu miast pojawił się już na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas w Libercu zdecydowano o budowie pierwszej elektrycznej linii tramwajowej (wąskotorowej). Jeszcze w 1899 roku uruchomiono drugą. Do wybuchu II Wojny Światowej istniały już cztery linie. W 1955 roku uruchomiono linię tramwajową łączącą Liberec z Jabloncem nad Nysą, jednak sieć w Jabloncu praktycznie w całości rozebrano 14 lat później, a jej pozostałością jest kilka tabliczek i pamiątkowych torów w okolicach rynku. Jedyne torowisko, które zostało to bezpośrednie połączenie z Libercem, które funkcjonowało w takim stanie do lat 80-tych XX wieku. Wtedy też przystąpiono do programu przebudowy torowisk, a w 1995 roku otwarto węzeł przesiadkowy na ulicy Fügnera. Istniejąca do dziś linia tramwajowa jest wąskotorowa i rozbudowana o drugi tor w latach 2009-2011. Obecnie przejazd z pętli w Jabloncu do przystanku Fügnerova trwa około 30 minut.

Bilet Euro-Nysa Ticket uprawnia do przejazdu komunikacją miejską Liberca i Jablonca, zatem można śmiało korzystać z tej linii w ramach dodatkowej atrakcji

IMG 20190420 184558392

Pamiątkowa szyna w ul. Moskiewskie, przypomina o likwidacji jednokierunkowej linii

 

Rekomendujemy nocleg

W mieście znajduje się trzygwiazdkowy Hotel Merkur, który znajduje się w doskonałej lokalizacji - blisko stąd do rynku, dworca kolejowego, a pętla tramwajowa znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od budynku. Hotel zapewne pamięta lata 70-te lub 80-te ubiegłego stulecia. Budynek to skromna siedmiopiętrowa bryła, której wnętrza utrzymane są w stylu taniego przepychu schyłku socjalizmu. W holach wszędzie marmurowe kafle oraz boazerie. Windy stare, z zamykanymi ręcznie wewnętrznymi drzwiami. Restauracja zdobiona na styl komuny. Meble głównie z epoki, choć pokoje były już odświeżone. Na wyposażeniu pokoi znajduje się TV, stare radio. W łazience prysznic i wszelkie wygody. Całość bardzo zadbana - wnętrza czyste i schludnie. Podczas śniadań bufet w formie szwedzkiego stołu. Obsługa bardzo miła, mówi płynnie po angielsku.

 

Znani mieszkańcy

W Jabloncu urodziła się czeska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem - Barbora Špotáková (ur. 30 czerwca 1981). Zdobyła w Pekinie w 2008 złoty medal poprawiając swój rekord, a w Londynie w 2012 roku obroniła złoto. Od 2014 roku jest posiadaczką wszystkich tytułów: olimpijskich, mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy.

W Libercu urodzili się m.in.:

  • Ferdinand Porsche (1875–1951) – niemiecki konstruktor samochodów
  • Roderich Menzel (1907–1987) – czeski tenisista i dziennikarz sportowy
  • Fritz Preissler (1908–1948) – czeski saneczkarz

 

DSC05425

Szczęśliwi czasu nie liczą. Wąskie uliczki starówki Jablonca nad Nysą zachwycają. Warto przespacerować się za dnia jak i w nocy
ostatnia modyfikacja: 2021-08-14 r.
Na przejazd z Polski najlepiej wybrać bilet Euro-Nysa Ticket za 25 zł, z którym możemy w dojechać do Jablonca nad Nysą lub Liberca i do końca dnia (do 4:00 rano) korzystać z komunikacji miejskiej obu tych miast, w tym także linii tramwajowej nr 11.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Najstarsze w Czechach ZOO

Ogród zoologiczny w Libercu to obecnie najstarszy ogród zoologiczny w Czechach

Ceny Biletów

normalny 130 CZK lub 5 €
ulgowy 90 CZK lub 4 €
bilety rodzinne od 390 CZK lub 15 €
dzieci, honorowi dawcy krwi, inwalidzi - gratis

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

W skład kraju libereckiego wchodzą cztery powiaty: Liberec, Jablonec nad Nysą, Česká Lípa i Semily
Zobacz podobne
Dortmund, Niemcy - 105 m n.p.m.
City Break: Dortmund
Bazylika św. Piotra, Watykan - 51 m n.p.m.
Watykan: plac św. Piotra
Watykan: plac św. Piotra
Albania
Albania w pięć dni
Albania w pięć dni
Mostar, Bośnia i Hercegowina - 63 m n.p.m.
City Break: Mostar
Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - 549 m n.p.m.
City Break: Sarajewo
Taormina, Włochy - 217 m n.p.m.
City Break: Taormina
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal