Transport na Filipinach
Opis Transport na Filipinach
Wiking i Wilkołak logo
Transport na Filipinach
☆ Na urlopie odcinek #015

Transport na Filipinach

Jak każdy kraj w Azji, Filipiny fascynują kulturą i nietypowymi z naszego punktu widzenia zwyczajami. Szczególnie oryginalne jest podejście do komunikacji miejskiej, a konkretnie pojazdy, którymi się poruszaliśmy. 

wtorek, 27-10-2020 r.
Uważasz, że film "Transport na Filipinach" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Filipiny, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Podczas dwóch tygodni na Filipinach przemierzaliśmy ponad 1400 km, z pomocą samolotów, łodzi, busów i nietypowych pojazdów na trzech kołach. Była to podróż pełna wrażeń, którą wspominamy naprawdę miło.

Jeszcze w Manili zetknęliśmy się z bardzo ciekawym środkiem transportu - trzykołowymi motocyklami. Filipińczycy obudowali motor z koszem zadaszoną budą, w której może jechać nawet trzech pasażerów - rodzice i dziecko. 

trycykle 1

Typowy środek transportu - tani i bardzo praktyczny.

Warto również wspomnieć o rowerowej wersji tego pojazdu - napędzanej siłą mięśni. 

trycykle rowerowe

Rowerowym tricyklem również jechaliśmy. W dwójkę. Z bagażami!

W okolicach wulkanu Taal zamiast obudowanych tricykli przejedziemy się klasyczną wersją motoru z koszem. Jest to wersja zdecydowanie mniej popularna, choć podróż takim pojazdem po stromych drogach w Tagaytay skutecznie podnosi adrenalinę. Podobnie jak jazda tuk-tukiem bez pasów.

Zdecydowanie wygodniejszą formą podróży są Jeepneye. Te nietypowe pojazdy wielkości busa mogą objawić się w różnych formach, kształtach i kolorach.

jeepney 3

Jeepneye kolorowe, fantazyjnie dekorowane, lśniące i przesadzone do granic możliwości - to jedyny tego typu symbol kultury motoryzacyjnej na świecie.
Słowo “Jeepney” jest połączeniem dwóch słów. „Jeep” - czyli produkowanego przez firmę Willys-Overland Motors popularnych samochodów dla wojska, oraz slangowego określenia „jitney”, co w dawnych czasach było pogardliwym określeniem na pojazdy dowożące ludzi za pieniądze - czyli pierwsze taksówki. 
Po II Wojnie Światowej połączenie tych słów utworzyło najbardziej kultową markę motoryzacyjną na Filipinach.

Autokary jeżdżące po Filipinach przypominają te znane z polskich dróg z początku XX wieku, najważniejszą różnicą jest ilość siedzeń w rzędzie - jest ich pięć. Ciasno, ale przynajmniej w klimatyzacji.

busy 1

Bat Man na tym busie to nie jakaś fanaberia. To całkiem spora sieć operująca na wyspie Luzon.

busy 2

Opłatę za przejazd pobiera pilnujący porządku na pokładzie bileter, a na każdym przystanku wsiadają sprzedawcy różnego rodzaju przekąsek.

Dla wymagających komfortu są oczywiście taksówki. Warto jednak korzystać z usługi Grab (azjatyckiego odpowiednika Ubera), aby można było bez problemu zamówić auto z kierowcą w każdym momencie. 

grab

Z Graba korzystaliśmy tylko, gdy było to naprawdę potrzebne, czyli w dużych miastach.

Azjatycki Uber to teraz Grab
Aby skorzystać z usługi Grab należy podpiąć kartę płatniczą. Można zrobić to tylko będąc na terenie kraju, gdzie świadczona jest usługa. Aplikacja podczas rejestracji pobiera foto właściciela, aby kierowca mógł zidentyfikować klienta.

W kraju, który składa się z ponad 7000 wysp, posiadanie własnej łodzi jest rzeczą tak naturalną, jak posiadanie auta w Polsce. Najpopularniejszym tego typu środkiem transportu jest charakterystyczna dla Filipin łódź bangka. Składająca się z wąskiego i długiego kadłuba z pływakami opartymi na bambusowych wspornikach. 

bangka taal 2

Łodzie nazywane przez Filipińczyków “wodnymi motylami” budową bardziej przypominają Topika - wodnego pająka.

Podobnie jak w przypadku Jeepneyów nie spotkamy dwóch identycznych, bowiem są one indywidualnie malowane i wykończone w iście fantazyjnym stylu. 

bangka zatoka

Łodzie przeznaczone pod turystykę będą posiadać zadaszenia chroniące przed słońcem.

bangka toaleta

Występują w wielu wersjach i rozmiarach - niektóre przewiozą kilkadziesiąt osób i posiadają toalety.

Skoro jesteśmy już przy wodnym transporcie to również warto opowiedzieć o barkach, które wożą turystów w wielu miejscach wartych zobaczenia. Barki te popychane są przez małą motorówkę i pływają w leniwym nurcie rzeki. Podczas trwającego 45 minut rejsu, pasażerowie mogą zajadać się przysmakami z bufetu i podziwiać piękną okolicę słuchając jednocześnie muzyki. 

barki loboc 2

Na rzece Loboc barki stanowią atrakcję połączoną z kuchnią i zwiedzaniem.

W przypadku wysp położonych w niedalekiej odległości, tańszym od samolotu środkiem transportu może okazać się prom. Jeśli będziecie chcieli eksplorować kilka wysp podczas wycieczki, zapewne będziecie zmuszeni do podróży promami.

Nie ma się czego obawiać - bilety nie są drogie, przy czym warto skusić się na podróż w klasie biznes, gdzie czas spędzicie w klimatyzowanym pomieszczeniu z pięknym widokiem.

promy

Filipiny dysponują ogromną flotą promów pasażerskich z kilkoma klasami pokładowymi.

Najbardziej popularnym i niezwykle przydatnym środkiem podróży po Filipinach jest samolot, który znacznie skraca czas podróży pomiędzy wyspami.

Spośród kilku operatorów nam przypadł do gustu Cebu Pacific, którym lataliśmy kilka razy.

cebu pacific 1

Wygodne samoloty z bardzo miłą obsługą pewno sprawią, że podróż po Filipinach na długo zapadnie w pamięci.

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 29-08-2024 r.

Galeria
Informacje o kraju
Republika Filipin, Azja
Powierzchnia: 300 000 km²
Ludność: 106 651 394 osób
Gęstość zaludnienia: 336 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: filipiński, angielski
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: RP
Kod lotniczy: RP
Numer kierunkowy: +63
Domena internetowa: .ph
Miejscowości
Stolica: Manila (ludność: 1 660 714 mieszkańców)
Inne miasta: Quezon City, Davao, Caloocan, Cebu City, Tarlac, Iloilo, Bacolod, Zamboanga
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 13,49 PHP (Peso filipińskie) - kurs z 11-11-2023 r.
1 peso = 100 centavos
W obiegu są - banknoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000 pesos; monety: 1, 5, 10 pesos
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Podobne tematy
Na urlopie

Rozważacie Gwatemalę jako kierunek urlopowy? Spędziliśmy tam trochę czasu i zorientowaliśmy się w ogólnych zasadach. 

Na urlopie

Planujecie pobyt w Gwatemali? Ten informator o środkach transportu na pewno się przyda!

Na urlopie

Pozostajemy nad jeziorem Atitlán, ale wybieramy się na drugą stronę do San Juan i San Pedro. Miejscowości położone są obok siebie i można je odwiedzić jednego dnia.

Na urlopie

Angielski pisarz Aldous Huxley, podczas podróży przez Amerykę Środkową odwiedził Gwatemalę, a Atitlán nazwał „najpiękniejszym jeziorem świata”.

Na urlopie

Nie chcieliśmy opuścić Panajachel i w ogóle Gwatemali bez drobnych upominków. Uznaliśmy, że poza kawą musimy mieć coś jeszcze - być może figurkę albo odzież z lokalnym motywem.

Na urlopie

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Na urlopie

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Na urlopie

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych.