Wszystko, co trzeba wiedzieć o Filipinach. 14 praktycznych porad i wskazówek z Filipin
Opis Wszystko, co trzeba wiedzieć o Filipinach
Wiking i Wilkołak logo
Wszystko, co trzeba wiedzieć o Filipinach
☆ Na urlopie odcinek #106

Wszystko, co trzeba wiedzieć o Filipinach

14 praktycznych porad i wskazówek z Filipin

Pierwsze zetknięcie z Filipinami dla wielu może być szokiem. Podpowiadamy co trzeba wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania.

niedziela, 24-03-2024 r.
Uważasz, że film "14 praktycznych wskazówek z Filipin" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Filipiny, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Budżetowe podróże po Filipinach - czy to możliwe?

Filipiny to malowniczy, tropikalny kraj składający się z ponad 7 tysięcy wysp. Mogłoby się zatem wydawać, że jest najeżdżany przez turystów w stopniu co najmniej podobnym jak Tajlandia. W rzeczywistości w 2023 roku, Królestwo Tajów odwiedziło niemal 40 milionów turystów, a Filipiny “zaledwie” 9 milionów. 

Jak widać Filipiny mają potencjał, który nieprędko zostanie zagospodarowany, a ponieważ wyspy są rzadziej oblegane warto je odwiedzić, nawet jeśli nie są na liście priorytetów. 

W dalszej części opisujemy, co koniecznie trzeba wiedzieć o Filipinach. Nasze podpowiedzi pomogą wam zaplanować niezapomniany urlop w tym nadal nieodkrytym raju.

wojtek zatoka

Pierwszy raz na Filipinach :)

Polityka i administracja

Numer 1: Ustrój polityczny

Filipiny są republiką, na czele której stoi prezydent. Jest on jednocześnie szefem rządu i dowódcą Sił Zbrojnych Filipin. Kadencja prezydenta trwa aż 6 lat, ale można ją sprawować tylko raz w życiu - nie ma możliwości starania się o reelekcję.

Wybierany również w powszechnych wyborach wiceprezydent może pochodzić z innej partii. W przypadku śmierci prezydenta zastępuje go, ale jeśli zasiada w fotelu prezydenta przez więcej niż 4 lata - nie może już ubiegać się o prezydenturę.

Wybory prezydenckie rozstrzygane są w jednej turze. Wygrywa oczywiście ten kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów, dlatego nikogo nie dziwi, że zwycięzcą może być zdobywca zaledwie 25% głosów (np. przy 5 kandydatach).

Numer 2: Etymologia nazwy

Nazwa archipelagu pochodzi od imienia króla Hiszpanii Filipa II Habsburga (Felipinas). To na jego cześć w 1543 roku, gdy był jeszcze księciem, nazwano je Las Islas Filipinas.

Skrócona nazwa “Filipiny” pojawiła się w czasie rządów amerykańskich. Od odzyskania niepodległości w 1946 roku oficjalna nazwa państwa brzmi “Republika Filipin”. 

krzyz magellana

Zasadzenie krzyża Magellana na wyspie Cebu uznaje się za początek hiszpańskiego panowania.

Numer 3: Wiza

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie do 30 dni. Po przylocie trzeba wypełnić elektroniczną deklarację eTravel oraz odpowiedzieć na kilka pytań podczas kontroli paszportowej. 

Numer 4: Języki urzędowe

Na Filipinach obowiązują dwa języki urzędowe. Pierwszy to filipiński, oparty na dialekcie Tagalog, a drugi - angielski. Zdezorientowani? Przecież przez 333 lata wyspy były hiszpańską kolonią, ale poza architekturą praktycznie nie zaobserwowaliśmy iberyjskich wpływów w kulturze czy języku. Za to panujący tam niecałe 50 lat Amerykanie zostawili za sobą nie tylko samochody, ale również angielski jako język urzędowy.

katedra 1

Z komunikacją w języku angielskim nie ma najmniejszych problemów.

Ciekawostki z Filipin

Numer 5: Religia

Filipiny to kraj o wielu wyznaniach, jednak ponad 90% stanowią chrześcijanie. Z czego katolicyzm wyznaje 82%, a protestantyzm zaledwie 10%. Islam wyznawany jest głównie na południu kraju - 5,5%. Religie plemienne wyznaje 1,5% ludności. Inne wyznania lub ateiści to zaledwie 1%.

baclayon foto

Najczęściej spotykanym typem zabytkowych świątyń są kolonialne kościoły. 

Numer 6: Waluta i płatności

Walutą Filipin jest peso - jedna sztuka warta jest zaledwie kilka polskich groszy.

Nazwa związana jest z kolonialną przeszłością Filipin, ale współczesne peso filipińskie zapisuje się słowem pochodzącym z języka filipińskiego - “piso”.

piso 2019

Niby dużo kasy, a jednak tak mało. 1 peso = 7 groszy polskich.

Z polskiego punktu widzenia Peso to waluta egzotyczna, którą spotyka się w kantorach niezwykle rzadko i dlatego taniej będzie wybrać banknoty z bankomatu na Filipinach - mimo obowiązującej prowizji - niż kupować na drugim końcu świata. 

Numer 7: Prąd

Jeśli zastanawiacie się jak będziecie ładować swoje urządzenia w hotelach, to informujemy, że na Filipinach występują głównie gniazdka typu C, a napięcie sieciowe wynosi 220V - tak jak w Polsce.

Niemniej na wyspie Luzon, w Tagaytay mieliśmy w pokoju gniazdka typu A, czyli amerykańskie i wtedy przydała się przejściówka. 

Jak podróżować?

Numer 8: Komunikacja zbiorowa

Podczas podróży po Filipinach jeździliśmy, lataliśmy i pływaliśmy każdym środkiem transportu. Była to podróż pełna wrażeń, dlatego z naszego doświadczenia najlepiej po kraju podróżować autobusami.

busy 2

Zdziwienie wywołuje liczba siedzeń w rzędzie - jest ich pięć.

Ciasno, ale przynajmniej w klimatyzacji. Aby skorzystać z usługi trzeba po prostu przyjść wcześniej na dworzec lub przystanek i wejść do autobusu. Bilety kupuje się już w trakcie jazdy.

Tanią alternatywą dla podróży autobusami i samolotami są Jeepneye - pojazdy mogą objawiać się w różnych formach, kształtach i kolorach - na pewno nie ma dwóch takich samych. Przejazdy są tanie, ale klimatyzacji brak. 

W dużych miastach i na turystycznych wyspach najłatwiej przemieszczać się tricyklami. To trzykołowy motor z zadaszoną budą, do której wejdzie nawet trzech pasażerów! Najlepiej cenę ustalić zanim wejdzie się do środka. 

trycykle rowerowe intramuros

Rowerowe tricykle.

Ciekawostka: istnieją też rowerowe wersje tego pojazdu napędzane siłą mięśni, ale tam zmieści się maksymalnie dwóch pasażerów. 

Numer 9: Taksówki i Grab

Przejazd taksówką na Filipinach kojarzy się nam z nieprzyjemną sytuacją w drodze do Tagaytay, gdy kierujący pojazdem próbował oszukać nas na multum sposobów. 

grab na lotnisko

Za każdym razem, gdy jesteśmy na Filipinach z lotniska wyjeżdżamy Grabem.

Zamiast wątpliwej jakości usług taxi polecamy zainstalować aplikację Grab - azjatyckiego odpowiednika Ubera. W aplikacji będziecie mogli przebierać w ofertach, a wyświetlane tam ceny są ostateczne. Żadnych niespodzianek.

Numer 10: Metro Manila

Mówiąc "Manila" najczęściej mówi się o ogromnej metropolii zamieszkiwanej przez ponad 20 mln osób. W rzeczywistości to tylko jedno z siedemnastu miast wchodzących w skład Metro Manila. Manila słynie głównie z zabytkowego centrum zwanego Intramuros.

Innym miastem wchodzącym w skład metropolii, o którym trzeba wiedzieć, jest Pasay City. Mieszka tam głównie biedota, a okolica faktycznie odstrasza. Przez miasto przebiegają najbardziej zatłoczone arterie miasta, do tego nad środkiem ulicy znajduje się estakada z torami dla metra.

metro wiadukt

Ciągły hałas, brud i smród daje się we znaki.

Przytłaczające? Wiemy, ale jeśli wasz samolot ląduje w Manili to i tak znajdziecie się w Pasay City, bo aż dwa z trzech terminali międzynarodowego lotniska są w tym mieście. 

Zupełnym przeciwieństwem Pasay jest Makati, gdzie znajduje się wiele luksusowych apartamentowców, są centra handlowe i parki miejskie. No i ogólnie jakoś tak ładniej.

Zwiedzanie

Numer 11: Przyroda i odpoczynek

Z czego słyną Filipiny? Ponad 7 tysięcy wysp archipelagu to różnorodne zielone ekosystemy, majestatyczne góry, drzemiące wulkany, a także niesamowity podwodny świat. Archipelag posiada wiele wysp przystosowanych do celów turystycznych.

czekoladowe stozek

Słynne Czekoladowe Wzgórza, tylko że w listopadzie są zielone :D

Na wyspach turystycznych znajdują się hotele dopasowane do każdej kieszeni, a turystów zdecydowanie mniej niż w jakimkolwiek innym kraju Azji Południowo-Wschodniej.

Numer 12: Zabytki i architektura

Zabytki na Filipinach są bardzo zaniedbane, ale jeśli chcecie poznać kolonialną historię kraju, to najważniejsze będą tu kościoły. Są to budynki bardzo charakterystyczne, zbudowane według popularnego hiszpańskiego założenia.

Niektóre z nich są naprawdę stare - np. kościół w miejscowości Baclayon na wyspie Bohol pochodzi z początku XVIII wieku!

panorama brama

Intramuros to zabytkowe centrum Manili. 

Polecamy odwiedzić zabytkowe centrum Manili - Intramuros oraz fort Santiago, a jeśli chcecie zgłębić historię Magellana - polecamy odwiedzić wyspy Mactan i Cebu. Na tej pierwszej, w miejscu jego śmierci, wybudowano ogromny obelisk.

Numer 13: Jedzenie

Kuchnia filipińska wykazuje silne wpływy malajskie i chińskie, zatem nikogo nie zdziwi, że podstawą niemal każdego dania są makarony i ryż, a głównym składnikiem mięsnym jest kurczak.

lafamilia tinola wojtek

Popularne są także owoce morza oraz zupy.

Potrawy są ostre i trzeba na to uważać. Więcej w naszym przewodniku po kuchni Filipin. 

Numer 14: Pogoda

Na Filipinach występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha przypada mniej więcej od połowy listopada do maja, a pora deszczowa od czerwca do października.

Na urlop najlepiej jechać w porze suchej - wtedy temperatura sięga nawet 33°C, a możliwość spotkania tajfunów jest niewielka. Najchłodniejszymi, choć wciąż ciepłymi, miesiącami w roku są styczeń i luty.

panglao plaze palma 2

Te widoki zachęcają do podróży!

Ostatnia modyfikacja: piątek, 07-02-2025 r.

Informacje o kraju
Republika Filipin, Azja
Powierzchnia: 300 000 km²
Ludność: 106 651 394 osób
Gęstość zaludnienia: 336 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: filipiński, angielski
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: RP
Kod lotniczy: RP
Numer kierunkowy: +63
Domena internetowa: .ph
Miejscowości
Stolica: Manila (ludność: 1 660 714 mieszkańców)
Inne miasta: Quezon City, Davao, Caloocan, Cebu City, Tarlac, Iloilo, Bacolod, Zamboanga
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 13,49 PHP (Peso filipińskie) - kurs z 11-11-2023 r.
1 peso = 100 centavos
W obiegu są - banknoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000 pesos; monety: 1, 5, 10 pesos
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Ciekawe tematy z podróży
Poradnik

Położony zaledwie 5 km na północ od centrum Dubaju port lotniczy już w 2019 roku obsłużył ponad 86 milionów pasażerów, z czego aż 60% ruchu wygenerowały linie lotnicze Emirates. 

Poradnik

Jeśli przesiadasz się tu w drodze do Dubaju lub innych miejsc w Emiratach, warto wiedzieć, jak najpłynniej przejść kontrolę lub jak dostać się do miasta.

City Breaks

Doznania jakby z poprzedniej epoki, a jednocześnie miła odskocznia od zatłoczonych metropolii.

Poradnik

MDAC to elektroniczny formularz, który ma na celu usprawnienie procesu imigracyjnego na granicach Malezji.

Poradnik

Lotnisko jest jednym z trzech międzynarodowych portów lotniczych w Gruzji.

Poradnik

Port lotniczy Penang położone jest w Bayan Lepas, około 16 km na południe od George Town, stolicy wyspy.

Poradnik

Lotnisko na Langkawi jest kluczowym węzłem komunikacyjnym dla turystów odwiedzających malowniczą wyspę.

Poradnik

Lotnisko w stolicy Mołdawii to zaledwie jeden terminal, który obsługuje jednocześnie loty krajowe i międzynarodowe.

O nas w mediach
224 Logo: Polska Organizacja Turystyczna o naszej relacji z Opola

224 Logo: Jarosławiec24 pisze o naszej wizycie

224 Logo: Perła baroku na darłowskim portalu

224 Logo: Lubelskie legendy w Rynku Lubleskim

224 Logo: Podróże Na Stacji Paliw

224 Logo: Wiking i Wilkołak w Telewizji Sudeckiej

224 Logo: Wiking i Wilkołak w Radiowym Klubie Obieżyświata

224 Logo: Wiking i Wilkołak są trendy w MM Trendy

224 Logo: Podróże Wikinga i Wilkołaka w ESKA.pl