Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Bari w kilka godzin - najciekawsze atrakcje

✷ Kantyna podróżnicza

Bari w kilka godzin - najciekawsze atrakcje

wtorek, 09-08-2022 r.  
Bari, Włochy

Zwiedzamy ścisłe centrum stolicy Apulii

Miasto na południu Włoch, do którego trafiliśmy wracając z Emiratów w ramach przesiadki i mieliśmy zaledwie kilkanaście godzin na zobaczenie czegokolwiek. Dlatego nie zastanawiając się ani chwili, pojechaliśmy do centrum… zwiedzać.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.


Do tej pory wiedzieliśmy o Bari tyle, że jest stolicą bardzo ciekawego regionu Apulia oraz, że zmarła tu królowa Bona.

Do centrum dojechaliśmy autobusem komunikacji miejskiej za 1 euro. Autobus odjeżdża spod lotniska, natomiast bieg kończy pod dworcem kolejowym Bari Centrale.

bari centrale

Dworzec Bari Centrale. Tutaj kończymy nasze zwiedzanie.

Woleliśmy jednak wysiąść bliżej zabytkowego centrum, gdzie od razu zachwyciła nas ciasna zabudowa wysokich kamienic dzielnicy Murat. 

Miasto zamieszkuje ponad 300 tysięcy osób, ale na szczęście nie jest oblegana przez tłumy, bowiem zabytkowa starówka na północy miasta jest odcięta od sypialni magistralą kolejową. Centrum podzielone jest na dwie części - nowszą (Murat, Umbertino) oraz starą (Bari Vecchia). 

Patrząc na napę zauważyliśmy, że tereny położone na północ od torów są elegancką mozaiką parków i kamienic oddzielonych od siebie prostymi ulicami (2/3 centrum).

Na północy, otoczona od trzech stron wodą znajduje się Bari Vecchia, czyli pierwotna osada miejska, na terenie której znajduje się wiele zabytkowych kamieniczek i kościołów (1/3 centrum).

wilkolak zwiedza

Wszystkie ważniejsze miejsca znajdują się blisko siebie, co się dobrze składa, bo czasu nie mamy w nadmiarze.

Ruszamy ku nowej przygodzie, ale na tyle wolno, aby napawać się pięknem otaczającej nas zabudowy. 

W Bari nie znajdujemy centralnie położonego rynku z ratuszem, dlatego spacer rozpoczynamy od Szwabskiego Zamku, zlokalizowanego w zachodniej części Vecchia. 

Zamek jest największą historyczną atrakcją miasta. Pierwsze fortyfikacje zamku powstały tu w XII wieku, jednak przetrwały zaledwie kilka dekad. Kolejny zamek powstał sto lat później i do śmierci królowej Bony był on w posiadaniu rodziny Sforzów.

zamek szwabski

Zamek z trzech stron otoczony jest fosą, natomiast czwarty bok przylega bezpośrednio do morza. 

Po pobieżnych zamku oględzinach udajemy się w stronę pierwszej widocznej kościelnej wieży.

bari brama biala

Pomiędzy wysokimi kamienicami zauważamy wąskie uliczki.

Nie możemy znaleźć prostej drogi, która poprowadziłaby nas od zabytku do zabytku, dlatego wchodzimy w pierwszy lepszy zaułek i pozwalamy się nieść potokowi zwiedzających okolicę turystów.  Docieramy do Katedry św. Sabina. 

sw sabin

W tym miejscu wcześniej znajdowały się ruiny dawnego kościoła bizantyjskiego.

Najbardziej ze wszystkich kościołów w mieście interesowała nas bazylika św. Mikołaja, gdzie znajduje się krypta królowej Bony.

sw mikolaj

Podobieństwo do katedry nie jest przypadkowe - obie świątynie zostały zbudowane zgodnie z założeniami apulijskiej sztuki romańskiej.

Impulsem do budowy świątyni było przywiezienie do miasta relikwii św. Mikołaja, które uratowano z miasta Myr, przed hordą (podobno) rozwścieczonych Turków. 

sw mikolaj nawa

Choć akurat trwało nabożeństwo, poświęciliśmy kilka minut na zwiedzanie.

sw mikolaj krypta

Zobaczyliśmy kryptę z grobem patrona świątyni i prawosławną kaplicą.

sw mikolaj sklepienie

Naszą uwagę zwróciły arkady i piękne sklepienie bazyliki.

Marmurowy grobowiec ukryty za głównym ołtarzem to miejsce, które szczególnie chcieliśmy zobaczyć, ale krypta królowej Bony, żony polskiego króla Zygmunta I Starego, była akurat niedostępna. 

Zamek jak i obie świątynie powstały w tym samym okresie - na przełomie XII i XIII wieku.

Stare miasto warto obejść nadmorską promenadą. Szczególnie polecamy wyjść na nią ulicą Papieża Urbana II (znajduje się na tyłach bazyliki św. Mikołaja).

wybrzeze

Długa na prawie 1,5 km promenada ciągnie się aż do Teatro Margherita. 

Po drodze przechodzimy koło Fortino do Sant’Antonio - kamiennej baszty, której nie sposób przegapić, ponieważ promenada razem z jezdnią skręcają tak, aby go ominąć. 

zamek forteca

Mały fort, który w przeszłości stanowił część obwarowań miasta. 

Z tego miejsca przechodzimy w stronę dwóch ważnych miejskich placów Mercantile oraz Ferrarese - oba znajdują się po wschodniej części starego miasta. 

Docieramy do gmachu wzniesiono w latach 1912-1914 teatru Margherita, który obecnie pełni funkcję miejskiej galerii oraz miejsca spotkań.

teatro margherita

Budowla jest pierwszą konstrukcją w mieście zbudowaną przy wykorzystaniu zbrojonego betonu. 

Przy teatrze swój początek bierze jedna z głównych ulic zabytkowego Bari: Corso Vittorio Emanuele II. bulwar przypominający poziomą linię oddzielającą starówkę od nowej zabudowy. 

Drugą ważną “kreską na mapie” jest przebiegający w pionie długi deptak Via Sparano da Bari. Swój początek bierze przy starówce, a kończy na rondzie z fontanną przy dworcu kolejowym Bari Centrale. 

plac umberto

Zamknięta dla ruchu kołowego Via Soprano przecina m.in. plac z ogrodem Umberto I.

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 11-09-2023 r.

Komunikacja publiczna

Przejazd na trasie Lotnisko <> Bari Centrale

  • autobus miejski linii 16 - 1 euro
  • autobus typu shuttle - 3 euro
  • metro - 5 euro

Dojazd

Dojazd z lotniska nie należy do skomplikowanych, chociaż w drugą stronę jest nieco trudniej. 

Z lotniska możemy dojechać do miasta na trzy sposoby:

  • autobusem miejskim linii 16,
  • autobusem typu shuttle,
  • koleją udającą metro.


Podróż autobusem miejskim jest najtańsza - kosztuje zaledwie 1 euro, podróż trwa ok. 30 minut. 

“Metro” jedzie kwadrans, ale kosztuje aż 5 euro, jeśli wsiadamy na stacji przy lotnisku (stację dalej bilet kosztuje już dużo mniej).

Do dyspozycji jest jeszcze autobus shuttle, którym wróciliśmy na lotnisko. Koszt - 3 euro od osoby, jedzie ok. 20 minut.


Na dworcu Bari Centrale panuje niemałe zamieszanie, ponieważ korzysta z niego aż czterech przewoźników - każdy ma swoje kasy i perony. Dlatego na dworcu zatrudnieni są informatorzy, którzy udzielają niezbędnych informacji i pomagają kupić bilet. 

Tagi

  
✪ Europa ✪ Włochy ✪ przewodnik ✪ Imperium Rzymskie ✪ zagranica ✪ Bari ✪ Apulia ✪ na urlopie