Jezus powierzył Łazarzowi krzewienie chrześcijaństwa na Cyprze. Tu nauczał, zmarł i został pochowany na miejscowym cmentarzu w Kition - dzisiejszej Larnace.
- Cerkiew św. Łazarza to bardzo ładne i fotogeniczne zabytkowe miejsce.
Cerkiew mogła powstać w IX lub X wieku n.e. Badania archeologiczne wykazały, że wcześniej znajdował się w miejscu placu cmentarz, a w jego centrum mniejsza świątynia, być może z VI w n.e.
(...) Ciało Łazarza już od czterech dni spoczywało w pieczarze, której wejście zamknięto blokiem skalnym. Na swoją prośbę Chrystus został zaprowadzony do grobu. Nakazał odtoczenie kamienia i wezwał zmarłego po imieniu. Zmarły wyszedł obwinięty, z zasłoniętą twarzą. Ostatnie słowa perykopy to nakaz Jezusowy: Rozwiążcie go i pozwólcie mu chodzić. Ewangelia Jana 11,1-44
Po podbiciu wyspy przez Osmanów, kościół zamieniono w meczet na prawie dwie dekady. Już po odzyskaniu cerkwi, w trakcie renowacji, zyskała cechy gotyku, w tym wzbudzający spore zainteresowanie zwiedzających południowy portyk.
- Portyk z krzyżowym sklepieniem i arkadami.
Oparte na potężnych filarach wnętrze świątyni zachwyca średniowiecznym klimatem. Potęguje go słabe światło ogromnego żyrandolu. Nawę środkową wieńczy dach z drewnianym stropem, a kamienne ściany zdobią obrazy sakralne zwane ikonami.
Jednymi z najważniejszych są ikona Łazarza oraz wizerunek Matki Bożej w srebrnej koszulce.
- Obraz ubrany w tradycyjną koszulkę ozdobną.
W krypcie dodatkowo zobaczymy ikonę przedstawiającą wskrzeszenie świętego Łazarza.
- Wskrzeszenie św. Łazarza - wg. podań historycznych ikona pochodzi z XVII wieku.
Całą przednią ścianę zajmuje rzeźbiony ikonostas - to drewniany ołtarz z kilkoma rzędami ikon przedstawiających aniołów i świętych.
- Ikonostas to tradycyjna bizantyjska ozdoba świątyni, wykonana z kamienia, drewna lub metalu i w całości pokryta ikonami.
- Przy prezbiterium znajduje się tron biskupi oraz srebrny relikwiarz w formie skrzyni.
Poszukiwanie grobu św. Łazarza na Cyprze zapoczątkowano w 890 roku. Znalezione na cmentarzu szczątki wystawiono w miejscowej świątyni jako relikwie, które na początku XIII wieku ewakuowano do Konstantynopola. Później, podczas plądrowania Konstantynopola, zostały zrabowane i wywiezione do Autun w ówczesnej Burgundii, gdzie do dnia dzisiejszego spoczywają w katedrze Saint-Lazare.
Schodzimy do krypty pod głównym ołtarzem, gdzie znajduje się kilka sarkofagów - jeden z nich jest otwarty na znak zmartwychwstania.
- Strop w krypcie jest wyjątkowo niski.
W toku restauracji przeprowadzonej pod koniec XX wieku, otworzono jeden z sarkofagów. Zidentyfikowano w nim szczątki świętego, których zgodnie ze spisaną historią nie powinno już tutaj być.
Dziś relikwie te są wystawione przy prezbiterium - w srebrnym skrzynkowym relikwiarzu.
- Srebrna skrzynia z relikwiami świętego.
Polecamy odwiedzić to bardzo klimatyczne miejsce. Cerkiew św. Łazarza jest jednym z kilku kościołów, które dotrwały do obecnych czasów w niemal niezmienionej formie.