Placówka mieści się w zabytkowym neoklasycystycznym budynku z niebieskimi okiennicami i drewnianymi podłogami w pokojach.
- Niebieski budynek nie zdradza swojej funkcji, dopiero po oględzinach szyldu, dowiadujemy się, że to siedziba muzeum.
W zasobach muzeum zgromadzono kilkaset przedmiotów medycznych, książek i dokumentów związanych z praktyką medycyny cypryjskiej, od starożytności do końca XX wieku.
Założycielem muzeum był dr Marios Kyriazis - potomek wielopokoleniowej rodziny lekarzy i farmaceutów, który na wyposażenie muzeum przekazał przedmioty i księgi medyczne z własnych zasobów. Gdy muzeum zyskało na rozgłosie, lokalni lekarze przekazali bezpłatnie własne instrumenty, aby podtrzymać pamięć o historii cypryjskiej medycyny.
Life is short, and the art is long, opportunity fleeting,
experimentations perilous, and judgment difficult
- Hippocrates
Klimatyczny hol wprowadza zwiedzających w szpitalny nastrój sterylnego pomieszczenia za sprawą wyłożonej kafelkami posadzki. Na ścianach wiszą oprawione w ramy plakaty przedstawiające historię medycyny.
- Obrazki przedstawiają instrukcje wiązania bandaży, leczenia cholery czy poradniki przeprowadzania amputacji.
Wchodzimy do pierwszej sali po lewej stronie. Na ścianie widzimy ogromną zapełnioną informacjami tablicę, a obok - regał z lekarstwami, gdzie wyeksponowano oryginalne medykamenty uznawane niegdyś za ratujące życie.
- Stojąca w rogu szafka zapełniona została eksponatami z okresów bizantyjskiego, weneckiego i osmańskiego.
Warto zwrócić uwagę na pradawne figurki i zaklęcia, które stosowano, jako ostateczną formę leczenia - gdy stan zdrowia pacjenta był już beznadziejny.
- Wśród eksponatów znajduje się falliczny przedmiot [prawy, dolny róg] używany w starożytności w leczeniu kobiecej histerii.
W sali tej znajduje się również ekspozycja starych ksiąg i poradników - wśród nich znajdziemy podręcznik anatomii Gray’a - wydanie z okazji setnej rocznicy publikacji.
- Pierwsze wydanie podręcznika autorstwa Henry'ego Gray'a ukazało się w 1858 roku w Wielkiej Brytanii.
Przechodzimy do niewielkiego pokoju z centralnie ustawionym, w pełni wyposażonym stanowiskiem operacyjnym oraz wieloma przyrządami używanymi podczas operacji.
- W centrum drugiej sali znajduje się pochodzący z lat 50-tych XX wieku stół używany w lokalnym szpitalu.
W pomieszczeniu znajdują się jeszcze aparat rentgenowski, przyrząd do EKG czy inkubator, a także oryginalny regał z oryginalnymi lekami.
- Przyrząd do prześwietleń promieniami rentgena.
W sali po prawej stronie znajduje się ekspozycja leków - szczepionek, zastrzyków czy tabletek - wszystkie leki w oryginalnych opakowaniach.
- W centrum trzeciego pokoju zobaczymy rozkładaną kozetkę, a za nią regały ekspozycyjne.
Pod oknem rozstawiono kolekcję przyrządów stomatologicznych - jest to m.in. najstarszy udokumentowany tego typu zestaw wyspie oraz - znacznie nowszy, ale nadal archaiczny - unit stomatologiczny wraz z wiertłami i akcesoriami.
- Autentyczny sprzęt, którym kiedyś leczono ubytki w uzębieniu.
Czwarty pokój został zaaranżowany na bibliotekę, w której znajdują się oryginalne wydania podręczników medycznych.
Obecnie, na ich podstawie przygotowywana jest encyklopedia tradycyjnych praktyk leczniczych. Będzie to niezwykle ciekawe opracowanie, ponieważ wśród nich znaleziono przydatne porady, jak np. przepis na preparat do walki z łysieniem: Czytamy w nim, że pieczoną i sproszkowaną jaszczurkę trzeba zmieszać z prochem strzelniczym, a otrzymaną w ten sposób miksturę wetrzeć w skórę głowy.
Trzymamy kciuki za szybkie wydanie!
- Autentyczny, niemal starożytny już, zestaw stomatologiczny z początku XX wieku.