Misją Muzeum Jugosławii jest wymiana wiedzy i doświadczeń na temat zjawisk społecznych i kulturowych XX wieku dotyczących jugosłowiańskiego dziedzictwa.
Współczesne muzeum powstało z połączenia dwóch instytucji: “Centrum Pamięci Josipa Broz Tito” oraz “Muzeum Rewolucji Narodów Jugosłowiańskich i Mniejszości Etnicznych”. Zreformowana na początku tego wieku placówka nosi dziś nazwę “Muzeum Jugosławii”.
- Wejście do muzeum poprzedza niewielki park z Fontanną Młodości.
Początkowo kompleks obejmował dziesięć różnej wielkości budynków, ale do dzisiejszych czasów dotrwały jedynie cztery: budynek recepcji, Stare Muzeum, Dom Kwiatów oraz modernistyczny pawilon Muzeum 25 Maja.
Ze względu na rozpad federacji, a następnie toczone w latach 90-tych XX wieku między republikami wojny, idea Jugosławii na długo stała się niechcianym balastem, którego ślady szybko wymazano z teraźniejszości. Była to jednak decyzja polityczna, która z czasem została cofnięta.
Muzeum Jugosławii
- Prace nad aktualną ekspozycją rozpoczęły się jeszcze w 2009 roku.
Na wystawie “Jugosławia od początku do końca” zwiedzający mogli zobaczyć epizody z historii Jugosławii przez pryzmat kilku ekspozycji, z których najważniejszą jest wystawa pamięci Josipa Tito.
Dary dla Tito
Ekspozycja stanowi kolekcję darów dla Tito zebranych na przestrzeni prawie trzech dekad. Są to nie tylko prezenty przywiezione z zagranicy, ale także upominki wręczane przez samorządowców, organizacje społeczne, polityczne, kolektywy pracownicze, a także od zwykłych obywateli.
- Galeria upominków. Na pierwszym planie siodło z Mongolii.
Największą część tej muzealnej ekspozycji stanowi kolekcja sztafet - charakterystycznych dla jugosłowiańskiego systemu nagradzania statuetek przypominających buławy.
- Wystawę wzbogacają mapy polityczne oraz makiety i fotografie.
Eksponaty stanowią szeroki przekrój chronologicznych i semantycznych przedmiotów - od rysunków przedszkolaków po najprawdziwszy kamień z Księżyca. Z jednej strony zobaczymy zabytki starożytnych cywilizacji, z drugiej szkice wielkich artystów.
- Klucze do miasta Los Angeles.
Z ciekawszych, warto wspomnieć ludowe rzemiosło z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. Porcelanowe zastawy i wazony, pamiątkowe monety i emblematy, a także marmurowy model Tadź Mahal, najprawdziwsze mongolskie siodło, czy prezent od Stalina z okazji końca II Wojny Światowej.
- Wystawa technologicznych osiągnięć.
Dalej zaprezentowano galerie fotografii i zbiory przedmiotów codziennego użytku z okresu jugosłowiańskiego komunizmu.
- Galeria sztafet.
Jedną z najnowszych wystaw jest galeria plakatów i ulotek wyborczych, będąca kroniką politycznych dokonań Slobodana Miloševića na rzecz podtrzymania jedności Jugosławii.
- Galeria zbrodniarzy wojennych - tutaj bez kontekstu.
Miłym akcentem na koniec zwiedzania, wywołujących uśmiech na twarzy zwiedzających jest wystawa przedmiotów oraz artykułów spożywczych rodzimych marek o międzynarodowym zasięgu, znanych również w Polsce.
- Produkty Podravki można do dziś kupić w sklepach.
Towarzysz Tito nie żyje
- Dom Kwiatów, główna aleja.
Pawilon Dom Kwiatów powstał w 1975 roku jako ogród zimowy kompleksu rządowego, z którego Tito często korzystał. Miał stąd bardzo ładny widok na centrum Belgradu.
- Wśród wystawionych w nim zabytków znajduje się biurko, przy którym pracował za życia.
Tito lubił przebywać w pawilonie, dlatego wybrał go na miejsce pochówku. Po śmierci wodza, marmurowy grobowiec stanął w miejscu fontanny.
- Jeszcze do maja 1992 roku sarkofag strzegła warta honorowa Armii Jugosłowiańskiej.
Obecnie w budynku mauzoleum znajduje się niewielka ekspozycja obejmująca rzeczy osobiste związane z Tito.
- Ekspozycje w Domu Kwiatów.
Na uwagę zasługuje kolekcja sztafet młodości - pozłacanych buław, których używano jeszcze osiem lat po jego śmierci, gdy co roku organizowano zawody sportowe.
- Wspomnienie dawnych imprez sportowych im. Tito.
Z wyeksponowanych na ścianach fotografii oraz wywiadów przeprowadzonych wśród świadków wielkiego pogrzebu z 1980 roku, dowiemy się, że śmierć prezydenta zburzyła porządek symboliczny i wywołała głęboki kryzys w społeczeństwie jugosłowiańskim.
- Żałoba po śmierci wodza.
Wystawa daje możliwość dostrzeżenia niepewności społecznej, która nastąpiła po jego śmierci - ilustrują to liczne fotografie autorstwa reporterów z całego świata.
Bonus
Wychodząc z muzeum, na podjeździe zobaczyliśmy jeszcze takie dwa stare auta:
- Czyżby wystawa technologicznych osiągnąć pod chmurką?