Port lotniczy Singapur (SIN). Lotnisko Changi w Singapurze: jak się odnaleźć
Opis Port lotniczy Singapur (SIN)
Wyszukiwarka treści
Port lotniczy Singapur (SIN)
     
      wtorek, 06-06-2023 r.

Port lotniczy Singapur (SIN)

Pomiędzy terminalami 1-2-3 wybudowano... centrum handlowe. | autor zdjęcia: Wilkołak (Sebastian)

Lotnisko Changi w Singapurze: jak się odnaleźć

Lotnisko Changi w Singapurze otwarte zostało w 1981 roku. Od tamtego czasu wzbogaciło się o trzy terminale, centrum handlowe oraz wiele niecodziennych atrakcji. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Changi słynie z wysokich standardów na każdym polu.

Port lotniczy w Singapurze podróżnym oferuje wygody na najwyższym poziomie, atrakcje rozrywkowe, strefy wypoczynkowe oraz ogromny tropikalny ogród z wysokim na kilkadziesiąt metrów wodospadem. 

Changi dla Singapuru jest nie tylko portem lotniczym, ale również centrum rozrywkowo-handlowym. To miejsce odwiedzane każdego dnia przez podróżnych, ale także tysiące mieszkańców tego małego kraju.

t4 ptaki

Mała architektura urozmaica wnętrza terminali.

Wnętrza terminali zaprojektowane są z rozmachem, ozdobione rzeźbami i instalacjami artystycznymi, wszędzie znajdują się zielone strefy lub wertykalne ogrody, a podłogi pokryte są wykładziną dywanową.

t4 poczekalnia

Podróżni oczekujący na lot lub transfer mogą poczuć się jak w domu.

Lotnisko Singapur uważane jest za jedno z najlepszych na świecie. Świadczą o tym nagrody, jak World's Best Airport Award za rok 2010 i 2013 oraz wielokrotnie nadawana przez magazyn Skytrax nagroda - w latach 2013-2020 i ponownie od 2023 roku jako najlepsze lotnisko na świecie

jewel wejscie

Ogrody na lotnisku - to trzeba zobaczyć. Piszemy o tym niżej...

Po przylocie

W Singapurze każdy przelatujący samolot podstawiany jest bezpośrednio pod terminal, a podróżni przechodzą do środka przez rękaw.

Terminal nr 1

Po kilkuminutowym spacerze docieramy do hali przylotów Terminala nr 1, gdzie najpierw musimy wypełnić SG Arrival Card (SGAC). Można to zrobić z własnego telefonu lub z udostępnionego tabletu.

arrival card sgac

Stanowisko do wypełniania formularza SGAC.

Prawidłowo wypełniony formularz wysyła na maila kod QR, który może, ale nie musi zostać sprawdzony na dalszym etapie kontroli. 

Następnie przechodzimy szybką kontrolę paszportową w automatycznych bramkach weryfikujących naszą tożsamość (kolejka oznaczona jest żółtą tabliczką, pracownik lotniska kieruje tam wszystkich obcokrajowców). 

automatyczne bramki skanowanie

Kolejka do automatycznych bramek posuwa się bardzo szybko.

Następnie odbieramy bagaż rejestrowany (jeśli taki z nami przyleciał). Jeszcze przed wyjściem z hali przylotów musimy poddać skanowaniu wszelkiego rodzaju bagaż i torby. 

Z Terminala nr 1 jedziemy kolejką do Terminala nr 3, gdzie znajduje się stacja metra (zobacz: komunikacja między terminalami).

transport kolejka t1 t3

Na pierwszy rzut oka może wyglądać skomplikowanie, ale to bardzo prosty system.

Z Terminala nr 1 można:

  • dojechać autonomiczną kolejką do Terminala 3,
  • dojechać bezpłatnym autobusem do Terminala nr 4,
  • przejść na piechotę do Terminala 2,
  • wejść praktycznie bezpośrednio do centrum handlowego Jewel.

Terminal nr 2

Nie zdarzyło nam się jeszcze przylecieć na Terminal nr 2, ale wiemy, że można z niego:

  • dojechać autonomiczną kolejką do Terminala 3 (przesiąść się tam w kolejkę do T1 lub autobus do T4),
  • dojść na piechotę do Terminala 1,
  • dojść zadaszonym tunelem do centrum handlowego Jewel.

Terminal nr 3

Terminala nr 3 jeszcze nie odwiedziliśmy, ale wiemy, że można z niego:

  • dojechać autonomiczną kolejką do Terminala 1 (bramki C)
  • dojechać autonomiczną kolejką do Terminala 2 (bramki E lub F),
  • dojechać do bramek na końcu Terminala 3 (bramki A14-A21)
  • dojechać bezpłatnym autobusem do Terminala nr 4,
  • dojść zadaszonym tunelem do centrum handlowego Jewel.

Terminal nr 4

Terminal nr 4 na lotnisku Changi obsługuje głównie budżetowe linie, dlatego jeśli latacie po regionie, najprawdopodobniej ten terminal odwiedzicie. 

Po wyjściu z rękawa od razu sprawdzają bagaż podręczny, trzeba również wyciągnąć wszystko z kieszeni. Następnie korytarzem przechodzimy do stanowisko kontroli paszportowej, gdzie najpierw musimy wypełnić Singapore Arrival Card (SGAC). Pomimo, że zrobiliśmy to mechanicznie, to jednak tym razem nikt nie sprawdzał kodu QR na dalszym etapie kontroli. 

t4 kontrola przylot

Zaraz po wyjściu z samolotu trzepią i to ostro :)

Kontrolę paszportową odbywamy w automatach (jeśli jest to nasza druga lub kolejna wizyta w Singapurze można sobie podarować kolejki do budki ze strażnikiem).

Ostatnim etapem przed wejściem do hali przylotów jest odbiór bagażu nadawanego. My go nie zabieramy, dzięki temu już po 20 minutach jesteśmy na zewnątrz.

t4 bagaze

Odbiór bagażu rejestrowanego.

W Terminalu znajduje się stanowisko odjazdu bezpłatnego autobusu oznaczonego T4. Jest to najprostszy sposób na dotarcie z Terminala 4 do Terminali 1-2-3. Jeśli chcecie udać się do miasta, trzeba nim dojechać do stacji metra w Terminalu nr 3 (wcześniej zatrzymuje się przy T2).

t4 siedzenia ladowarki

Zanim wyjdziemy z terminalu, musimy podładować telefony i połączyć się z darmowym WiFi.

I to już wszystko, witamy w Singapurze.

Przed wylotem

Odwiedzając Singapur przesiadamy się do samolotu lecącego gdzieś w Azji - wówczas najczęściej wylatujemy z najnowszego, otwartego w 2017 roku Terminala nr 4, który został wybudowany z dala od pozostałych i nie można do niego dojechać kolejką.

Jeśli przesiadasz się na lotnisku Changi, to pamiętaj, że są tam aż 4 terminale, a podróż między nimi może zająć co najmniej 15 minut, jeśli oczywiście wiesz którą kolejką czy autobusem pojechać.

Warto wiedzieć

  • Wszystkie loty Scoot odbywają się z Terminala nr 1. Stanowiska odprawy mają w rzędach 5-7. 
  • Z Terminala nr 4 odlatują linie niskobudżetowe, dlatego jeśli planujecie odwiedzić Azję z Singapuru tanim kosztem, to na pewno z tego miejsca.

Tutaj dowiesz się z którego terminala korzysta Twoja linia lotnicza.

Terminal nr 1

W przypadku lotu liniami Scoot Airlines odlatujemy z Terminala nr 1 lotniska Changi. Odlatują z niego m.in. Qantas, Qatar, Emirates, British Airways, Philippines Airlines, AirFrance, Japan Airlines, FinnAir, Turkish Airlines - czyli sama podniebna śmietanka :)

W hali odlotów korzystamy z automatycznej odprawy. Najpierw drukujemy bilety w automatach (trzeba podać numer rezerwacji, a potem zeskanować paszport). Automat informuje nas, że odprawa jest zrobiona i wydrukuje bilety papierowe.

t1 automat bilet

Kilka sekund i gotowe!

Następnie, z pomocą kolejnego automatu, można nadać bagaż do luku:

t1 automat bagaz

To nie jest tak, że mamy kompletne eldorado - zawsze w okolicy jest pracownik, który pomoże.

W kolejnym kroku skanujemy paszporty i kartę pokładową w automacie i przechodzimy do strefy bezcłowej. 

t1 bezclowe

Sklepy Louis Vuitton oraz Tiffany & Co. w strefie bezcłowej.

Jedną z atrakcji lotniska są m.in. roboto-kelnerzy, którzy przygotowują drinki. To jednak nic nowego, bowiem na Dworcu Centralnym w Warszawie znajdują się takie na peronach kolejowych.

t1 barman

Takie same, albo podobne są w Warszawie na Centralnym ;)

Po zwiedzeniu sklepów strefy bezcłowej docieramy do bramki. Zanim wejdziemy do poczekalni przy bramce przechodzimy ostatnią kontrolę bagażu - bardzo szczegółową (nie można przenosić butelek z wodą). Zaraz za nią jest również kontrola paszportu i karty pokładowej. Dopiero wówczas przejdziemy do poczekalni, gdzie jest poidełko - można tu napełnić butelki.

wejscie do samolotu

Do samolotu standardowo wchodzimy rękawem.

Terminal nr 2

W III kwartale 2023 roku po gruntownym remoncie został otwarty Terminal nr 2. Przebudowa obejmowała usprawnienie przeprawy podróżnych tak, aby od wydruku biletów do strefy bezcłowej można było przejść w możliwie najkrótszy czas. Jeśli posiada się paszport biometryczny, cały proces drukowania biletów, nadawania bagażu i przejście kontroli paszportowej można pokonać bez kontaktu z obsługą.

t2 hol

Hala odlotów w T2.

W holu głównym odlotów ustawiono rzędy stoisk do nadawania bagażu. Przy nich znajdują się również automaty do wydrukowania biletów. W następnym kroku przechodzi się od razu do kontroli paszportu przez automatyczne bramki (opcją dla tych, którzy nie mogą wykonać takiej kontroli jest budka ze strażnikiem).

t2 automaty

Automaty do odprawy.

Terminal słynie z nowoczesnego dizajnu - niemal cała powierzchnia pokryta jest wykładziną podłogową, a każdy kąt zdobi jakaś atrakcja lub rzeźba.

Największe WOW robi ściana nad wyjściem, która symuluje wodospad.

t2 wodospad

Nowa atrakcja wygląda naprawdę ciekawie - wielu ludzi robi sobie tutaj selfie. 

Terminal nr 4

Architekci zadbali o bezproblemowe i bezpłatne skomunikowanie wszystkich terminali dzięki darmowej linii autobusowej kursującej co 10-15 minut (więcej w dalszej części). 

transport autobus lotniskowy

Autobus lotniskowy T4.

W terminalu nr 4 znajdują się automaty do samodzielnej odprawy check in, jednak w przypadku Vietnam Airlines odprawę musieliśmy dokonać przy okienku nadawania bagażu, ponieważ sprawdzane są promesy wizowe. 

t4 automaty

W hali odlotów T4.

Po otrzymaniu biletów udajemy się do kontroli paszportowej, która tutaj odbywa się w inteligentnych bramkach - Autromated Boarding Gates.

Dzieje się to w bramkach G1 do G21 (Terminal 4). Skanujemy paszport i po chwili przechodzimy do kontroli bagażu podręcznego.

automatyczne bramki

Przechodzić przez kontrolę na lotnisku Changi to przyjemność.

Kontrola przebiega wyjątkowo sprawnie. Nie ma potrzeby wyciągać płynów czy elektroniki z plecaka. System sam uzna, czy zwrócić bagaż podróżnemu, czy poddać dalszej kontroli.

duty free

Po przejściu obu kontroli przechodzimy dalej, do strefy Duty Free.

Do samolotu standardowo wchodzimy rękawem.

Komunikacja między terminalami

Terminale 1, 2 i 3 połączone są bezpłatną autonomiczną kolejką, dzięki której można się między nimi przemieszczać bardzo szybko. Jedna linia prowadzi nawet przez sam środek Jewel, w pobliżu wodospadu. 

transport terminale

Mapa terminali. Źródło: https://www.changiairport.com

Przylatując do Terminala nr 1, 2 lub 4 musimy przedostać się do Terminala nr 3, gdzie w podziemiach znajduje się stacja metra

transport skytrain to t3

Jak zobaczycie taki bramki, to warto się przejechać w ramach samej atrakcji.

Wyjątkiem jest Terminal nr 4, do którego trzeba dotrzeć bezpłatnym autobusem. Pomiędzy terminalami 1, 3 i 4 kursuje bezpłatny klimatyzowany autobus oznaczony “T4”.

transport bus to t4

Przystanków autobusowych należy szukać na dolnych poziomach terminali (poziom 1, czyli parter). 

tunel terminalowy

Pomiędzy terminalami można spacerować długimi, klimatyzowanymi korytarzami z których część prowadzi do centrum Jewel.

Dojazd do centrum miasta metrem (MRT)

changi airport metro station

Stacji metra nie da się przeoczyć. 

W terminalu 3 znajduje się zejście do stacji metra Changi Airport (przystanek CG2). Przed wejściem na perony w automacie można kupić jednorazowy bilet, który kosztuje od 1,5 do 2,5 SGD (cena zależy od ilości pokonanych stref).

W przypadku dłuższego pobytu w mieście, zdecydowanie taniej jest kupić bilet turystyczny (Singapore Tourist Pass). Karta występuje w trzech wersjach - na 1, 2 lub 3 dni.

Wizualizacja karty. Źródło: SG Tourist Pass.

Jej ważność rozpoczyna się w chwili zakupu, a kończy się 30 minut po północy, dlatego nie opłaca się kupować po południu. Koszt karty jednodniowej to 22 SGD, 2-dniowej 29 SGD, a 3-dniowej 34 SGD (ostatni wariant jest mało opłacalny, patrz niżej). Przy zakupie karty pobierany jest depozyt 10 SGD. Karty można kupić w punktach obsługi klienta na każdej stacji metra oraz na lotnisku.

W przypadku pobytu trwającego trzy dni zdecydowanie lepszą opcją jest SG Tourist Pass.

metro sgtp

Wizualizacja karty. Źródło: SG Tourist Pass.

Cena karty wynosi 29 SGD - czyli tyle, ile 2-dniowa Singapore Tourist Pass - występuje tylko w trzydniowej wersji. Karta pozwala jeździć bez limitu metrem i komunikacją miejską, a dodatkowo nie trzeba płacić za nią depozytu. Można ją nabyć wyłącznie na lotnisku Changi w każdym terminalu.

Zakupy lotniskowe

Woda to temat, który podnosi nam ciśnienie ilekroć jesteśmy na lotnisku. Na szczęście w Singapurze nie musicie się tym martwić, ponieważ można bezpłatnie napełnić butelkę wodą już po przejściu wszelkich kontroli. W strefie bezcłowej znajdują się automaty-poidełka, które posiadają kran dedykowany do napełniania butelek.

poidelka

Automat do picia wody i napełniania butelek.

Warto jednak wiedzieć, że tuż przed wejściem do bramki jest kolejna (finalna) kontrola bagażu i dokumentów. Podczas tej kontroli nie można przejść z dodatkową wodą - zatem jeśli ją zakupicie w strefie bezcłowej - trzeba będzie wypić lub wywalić. W pomieszczeniu oczekiwania na wejście do samolotu (tuż przy bramce) jest stoisko z wodopojem, gdzie również można zapełnić bezpłatnie butelki.

t1 gate kontrola

Finalna kontrola bagażu i dokumentów tuż przed bramką, dla wielu jest zaskoczeniem.

Inne sposoby uzupełniania pokarmów i płynów

W Terminalach nie ma problemów z odnalezieniem tańszych miejsc do spożycia posiłków. Jeśli nie macie czasu jechać do Jewel i zjeść w restauracjach na dole, możecie poszukać restauracji sieciowych w terminalach (zamawianie często przez automaty) lub poszukać sklepów typu 7-Eleven. Bez problemu zapłacicie kartą, dlatego nie ma potrzeby wybierania pieniędzy z bankomatów.

t4 7 eleven

Sklep 7-Eleven w Terminalu 4.

W terminalu nr 4 jest sklep 7-Eleven, w którym można zrobić nieco tańsze zakupy oraz wiele restauracji sieciowych (jak Texas Chicken), gdzie można złożyć zamówienie przez automat.

food automaty

Automaty Texas Chicken do zamawiania zestawów.

Przechowalnie bagażu

W każdym terminalu lotniska Changi są przechowalnie bagażu czynne 24h. Bagaże są odbierane przez pracowników. Ceny nie zachęcają, np. mała walizka - 10 SGD, duża walizka - 15 SGD, ogromna waliza - 18 SGD. Luźne rzeczy - 5 SGD.

Lokalizacja skrytek:

  • T1 - Tranzyt, Level 2 (koło Guardian)
  • T2 - Strefa ogólnodostępna, Level 1 (koło Arrival North Taxi Queue)
  • T2 - Tranzyt, Level 2 (za Raffles Medical)
  • T3 - Strefa ogólnodostępna, Level 1 (niedaleko stacji metra)
  • T3 - Tranzyt, Level 2 (za Maison De Chronus)
  • T4 - Strefa ogólnodostępna, Level 1
  • T4 - Tranzyt, Level 2M (niedaleko lokalu Cheers)
  • Jewel - Level 1 (blisko Early Check-In Lounge)

przechowalnia bagazu

Przechowalnia bagażu w T2.

Centrum handlowe Jewel

Słynny Jewel jest zlokalizowany pomiędzy terminalami 1-2-3, to tak naprawdę ogromne centrum handlowe z restauracjami i sklepami.

Jewel odwiedzamy za każdym razem, bo można tam zjeść taniej niż w terminalach. Imponująca fontanna działa w godzinach 7:00-22:00. Po zamknięciu centrum strumień wody od razu jest wyłączany. Ciekawostką jest miejsce, gdzie spływa woda - polecamy zejść na niższe poziomy, gdzie znajdują się restauracje. Tam można zobaczyć ciekawy obrazek - transparentną ścianę, po której spływa woda z fontanny. 

Jewel warto odwiedzić również, gdy wracacie do Europy. Często kupujemy tam ciepłe ciuchy na powrót. Gdy do Azji wyruszyliśmy w październiku, mieliśmy na sobie przetarte stare spodnie, które wywaliliśmy do kosza w Dubaju.

jewel zara

Szczególnie polecamy Zarę - ceny są bardzo zbliżone do tym w Polsce.

Na dolnym poziomie Jewel jest też większy sklep typu market, w którym można nabyć tańsze produkty. Są również dostępne owoce, np. gigantyczne jabłka z Japonii.

gigantyczne jablka

Jabłka dobre, ale drogie O_O

Atrakcje Jewel

Największą atrakcją centrum handlowego Jewel jest wysoki na 40 metrów wodospad. Woda wypływa z dysz umieszczonych na środku dachu. Następnie spada do dziury w podłodze, a dalej po przeźroczystych ścianach umieszczonej pod ziemią strefy gastronomicznej.

jewel fontanna zielona

W "klejnocie" warto zobaczyć tropikalny ogród, a w jego centrum - ogromny wodospad. 

Na górnym poziomie Jewel znajdują się atrakcje jak np. ogrody tematyczne, kładka widokowa, trampoliny itp. Ciekawą atrakcją jest park rozrywki, w którym możemy wejść na zawieszone pod sufitem siatki i dosłownie spacerować nad ogrodem.

jewel siatka

W godzinach porannych atrakcja jest zamknięta i nie udało się skorzystać...

Atrakcje lotniskowe

Pośród wielu atrakcji lotniska, warto wymienić: ogród motyli, zjeżdżalnię dla dzieci, kino (T3), ogrody orchidei i słoneczników, siłownię (T2), ogród kaktusów (T1) oraz park jurajski z dinozaurami (na zewnątrz T4).

Jak na każdym lotnisku, są tutaj również hotele, niektóre z basenami. 

hotel crown plaza

Hotel Crown Plaza jest jednym z najnowszych dodatków kompleksu.

Bonus

Ogród w Jewel bez wodospadu. Rzadki widok - trzeba przyjść wcześniej rano, aby to zobaczyć, albo... nie zobaczyć ;) 

jewel garden

Woda nie spływa po całym dachu - jest wypuszczana z dysz, tuż nad otworem.

A tutaj dolna część wodospadu, o której mało się mówi, a szkoda bo już wiadomo, gdzie spływa woda z fontanny w Jewel!

jewel fontanna parter


Ostatnia modyfikacja: piątek, 19-01-2024 r.

Dojazd

Lotnisko Changi Airport połączone jest z miastem za pomocą zielonej nitki metra. Na lotnisku w Terminalu nr 3 znajduje się stacja meta Changi Airport (CG2).

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Singapur, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Galeria
Przydatne informacje
Singapur, Azja
Powierzchnia: 733 km²
Ludność: 5 453 566 osób
Gęstość zaludnienia: 7439 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski
Religia dominująca: buddyzm, chrześcijaństwo
Tablice aut: SGP
Kod lotniczy: 9V
Numer kierunkowy: +65
Domena internetowa: .sg
Miejscowości
Stolica: Singapur (ludność: 5,4 mln mieszkańców)
Inne miasta: -
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,33 SGD (Dolar singapurski) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dolar = 100 centów
W obiegu są - banknoty: 2, 5, 10, 50, 100, 1000 dolarów; monety: 1, 5, 10, 20, 50 centów 1 dolar
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu
 Kantyna podróżnicza

TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu

Oficjalnie zaprezentowano listę portów lotniczych o największym natężeniu ruchu w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce doszło do kilku nieoczekiwanych zmian.

Zakazane przedmioty w samolocie
 Poradnik

Zakazane przedmioty w samolocie

Wybieracie się w podróż spakowani jedynie w bagaż podręczny. Jest spora różnica między tym, co można spakować do bagażu nadawanego do luku i bagażu podręcznego. 

Czego nie wolno robić w samolocie
 Poradnik

Czego nie wolno robić w samolocie

W samolocie obowiązują reguły, których trzeba przestrzegać. Są one konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Pasażerów obowiązują także niepisane zasady, które wypada poznać przed pierwszą podróżą, ale stosować również podczas każdej kolejnej. 

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024
 Poradnik

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024

Wyjazd do Jordanii może być kosztowny, dlatego podpowiadamy jak zaoszczędzić na wizie i jakie warunki trzeba spełnić.