O pakowaniu bagażu podręcznego do samolotu napisaliśmy obszerny poradnik, jednak tutaj chcemy się skupić na konkretnym zagadnieniu - jaki bagaż wybrać i dlaczego plecak będzie najlepszy. Wyboru dokonujemy z uwzględnieniem procedur lotniskowych, ponieważ 85% naszych podróży rozpoczyna się od lotu. Dlatego to, czy uda nam się spakować mądrze zależy przede wszystkim od przepisów linii lotniczych określających wielkość bagażu.
Często dostajemy pytania od czytelników związane z bagażem podręcznym. Ten temat rozgrzewa do czerwoności podróżnicze fora, szczególnie jeśli chodzi o rygorystyczne przepisy przewoźników niskokosztowych.
- Luki bagażowe w samolocie.
Nasze doświadczenie w podróży
Przez prawie dziesięć lat podróży przetestowaliśmy każdy możliwy typ bagażu. Nie wszędzie będą dostępne podjazdy do wózków i walizek, szerokie alejki wyłożone kostką - jadąc na urlop trzeba mieć świadomość, że im dalej od dużego ośrodka miejskiego, poza naszym hotelem infrastruktura będzie gorsza lub nie będzie jej wcale. W dużych miastach Azji czy w krajach arabskich krawężniki o wysokości 30-40 cm to norma, a wtedy walizki stają się kulą u nogi. Już po pierwszej zagranicznej podróży utwierdziliśmy się w przekonaniu, że musimy kupić plecak dostosowany do wyjazdów. I była to najlepsza decyzja w całej historii naszych podróży.
Pytanie podstawowe brzmi: czy lecąc w kilkudniową podróż potrzebujemy zabierać ze sobą tyle rzeczy? Drobne akcesoria czy kosmetyki w pojemnikach o mniejszej pojemności można kupić na miejscu. Tak samo jak klapki, ręczniki i nawet lekarstwa.
Analizując te i inne pytania doszliśmy do wniosku, że odzież i kosmetyki musimy mocno ograniczyć, bo zajmują najwięcej miejsca w plecaku.
Jaki wybrać plecak do samolotu?
Przede wszystkim nie może nas męczyć nawet podczas kilkugodzinnego spaceru, bowiem bywają takie momenty, że nie mamy go gdzie zostawić, a na zwiedzanie idziemy z dodatkowym balastem.
W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się plecak o pojemności od 35 do 40 litrów.
- Paski po bokach plecaka mogą służyć do przenoszenia dodatkowych rzeczy, których do środka nie zmieścimy.
Parametry darmowego bagażu u polskich przewoźników wygląda następująco:
Ryanair określa bezpłatny bagaż jako “mała torba”, która może mieć maksymalnie wymiary 40 x 25 x 20 cm (wagi nie podano). WizzAir z kolei informuje, że podróżny może zabrać na pokład bezpłatnie bagaż o wymiarach 40 x 30 x 20 cm i wadze do 10 kg. Polskie Linie Lotnicze LOT pozwalają zabrać dwie sztuki bagażu - kabinowy o rozmiarach 55 x 40 x 23 cm (waga maks. 8 kg) oraz podręczną “torbę” o wymiarach 40 x 35 x 12 cm (waga maks. 2 kg).
Cechą wspólną dla wszystkich przewoźników jest bagaż o wymiarach 40 x 25 x 20 cm. A jak jest w praktyce?
Test klatkowy na lotnisku
Wymiary bagażu, który zabieramy na lotnisko mogą (ale nie muszą) zostać sprawdzone w “teście klatkowym”. Odbywa się to z pomocą metalowego stelaża, do którego wkładamy bagaż. Jeśli zmieści się w środku klatki to jest ok.
Nie jest określone w jaki sposób musimy bagaż zmieścić. Można go wepchnąć na siłę ściskając i zgniatając boki. Dlatego najlepszy będzie tutaj plecak, bo walizki… nie ściśniemy.
Metalowe klatki do mierzenia plecaków.
Podejście do bagażu jest różne w zależności od miejsca i zależy nie tyle od linii co personelu na lotnisku. Słynne są już dramaty podróżnych, którym kazano mierzyć bagaż na lotnisku w Katowicach i musieli słono dopłacać za przekroczone normy.
Plecak już wiele razy uratował nas z tej - na pierwszy rzut oka - beznadziejnej sytuacji.
W przypadku zagranicznych przewoźników sprawa rozmiaru bagażu wygląda różnie:
AirAsia, Cebu Pacific, Jetstar Airways, VietJet Air, Scoot pozwalają przewieźć bagaż podręczny mieszczący się w schowku nad głowami, a dodatkowo zabrać jeden mniejszy, który zmieści się pod siedzeniem. Wymiary głównego bagażu to najczęściej 56 x 36 x 23 cm, a mniejszego w granicach 40 x 30 x 20 cm. Linie Scoot i Jetstar Air w ogóle nie podają wymiarów mniejszego bagażu, tylko zaznaczają, że ma zmieścić się pod fotelem.
Wyprawa na Filipiny
Pierwsza długa podróż zagraniczna była w tym temacie decydująca. Zdecydowaliśmy się polecieć bez bagażu rejestrowanego na Filipiny. Przygotowania do wyprawy poprzedziły poszukiwania plecaków, bo obraliśmy zupełnie nowe podejście do tematu:
Wiking zabrał ze sobą mały plecak Reserved o wymiarach 40 x 30 x 20 cm (suma 90 cm), o pojemności około 30 litrów i wadze ok. 400 g. Plecak zmieścił się w normach azjatyckich linii lotniczych i bez problemu przechodził “test klatkowy”.
Plecak przeznaczony był wyłącznie do pakowania ciuchów jak i najpotrzebniejszych rzeczy (kosmetyki w woreczku). Posiada jedną dużą komorę z otwarciem typu U, z przedziałem na laptopa. Wewnątrz znajdowały się trzy mniejsze kieszenie, a na zewnątrz dwie kieszenie z przodu i po jednej na każdym boku. Tył plecaka i paski wypełnione pianką, co zapewniało komfort podczas noszenia.
- Plecak Reserved. Sprawował się bardzo dobrze nawet podczas długich podróży.
Parametry
- Waga [g]: 360
- Pojemność [l]: 35
- Ilość komór: 2 + kieszeń
- Wymiary [cm]: 40 × 30 × 10
Wilkołak zabrał ze sobą większy plecak, którego wymiary były zbliżone do limitu bagażu kabinowego - 54 x 28 x 17 cm (suma 99 cm), o pojemności 48 litrów i wadze ok 0,9 kg.
Plecak posiadał obszerną komorę ściąganą sznurkiem. Na zewnątrz była kieszeń zapinana pionowo oraz dodatkowa kieszeń w narzucie plecaka. Po bokach kieszenie z siatki np. na wodę.
Udogodnienia: pasy naramienne z gąbką, pasek piersiowy z gwizdkiem, pasek biodrowy z jedną dodatkową kieszonką. Plecy z oddychającą wyściółką z siatki. Przygotowane miejsce pod system nawadniania. W dolnej kieszeni pokrowiec przeciwdeszczowy.
Podczas wielu lotów w Azji nie było żadnych problemów odnośnie jego wymiarów.
- Plecak turystyczny ze sklepu Lidla.
Parametry
- Waga [g]: 900
- Pojemność [l]: 48
- Ilość komór: 1 + kieszenie zewnętrzne
- Wymiary [cm]: 54 × 28 × 17
Wyprawa do Egiptu
Na wyprawę do Egiptu Wiking ponownie zabrał plecak Reserved o wymiarach 40 x 30 x 20 cm (suma 90 cm). Po powrocie z podróży okazało się, że doznał poważnych uszkodzeń i przeszedł na przyśpieszoną emeryturę.
Wilkołak tym razem zabrał ze sobą plecak Bergson Namsen o pojemności 30 litrów z dodatkową kieszenią zewnętrzną. Wymiary 53 x 29 x 25 cm (suma 107 cm) - zatem większy niż zalecenia przewoźników, ale idealnie mieścił się pod siedzenie i przeszedł “test klatkowy”. Przeznaczony do jedno bądź dwudniowych aktywności turystycznych świetnie sprawdził się także podczas długiego urlopu.
Plecak pakowany od góry, posiada dwie komory. Plusem plecaka jest ogromna kieszeń zewnętrzna ściągana linką.
Udogodnienia pomagające w noszeniu: pasy naramienne z gąbką, oddychające poduszki pokryte siatką na plecach. Plusem są boczne kieszenie na butelkę oraz kieszenie zapinane na zamek montowane na pasie biodrowym.
Plecak posiada wiele popularnych rozwiązań: system nośny, pas biodrowy i piersiowy (z gwizdkiem), troki, a także możliwość montażu systemu H2O. Pokrowiec przeciwdeszczowy chowany w kieszeni na dole plecaka.
- Plecak Bergson Namsen.
Parametry
- Waga [g]: 1100
- Pojemność [l]: 30
- Ilość komór: 2
- Wymiary [cm]: 53 × 29 × 25
Plecaki militarne w podróży do Sri Lanki i Wietnamu
Po powrocie z Egiptu spisaliśmy na straty jeden z plecaków, więc szukaliśmy nowych rozwiązań. Plecak taktyczny i094 zainteresował nas już dawno, z uwagi na możliwość poszerzania funkcjonalności dzięki modułowej rozbudowie. Dodatkowe paski i rzepy są częścią systemu przenoszenia oporządzenia MOLLE (Modular Lightweight Load-bearing Equipment). Pomimo planów i chęci - ani razu nie skorzystaliśmy z tej okazji.
Dostępna kolorystyka sugeruje, że jest to plecak przeznaczony do działań w terenie. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wojskowych i miłośników militariów, ponieważ występuje również w kolorach maskujących ACU (Army Combat Uniform) lub kamuflażu pikselowym nowej generacji.
Plecak taktyczny posiada trzy komory główne, wyposażone w przegrody i kieszonki. Zewnętrzne szlufki umożliwiają przypięcie karabinkami przedmiotów takich jak latarka, butelka czy kubeczek turystyczny. Oprócz tego plecak posiada jedną tylną kieszeń zamykaną na rzep.
- Czarny taktyczny w metrze :)
Największą zaletą plecaka jest zamknięcie głównych komór typu C: dwukierunkowy zamek błyskawiczny, który pozwala otworzyć go jak walizkę i wygodnie zapakować komorę ciuchami lub sprzętem. Dzięki pasom ściągającym można doczepić po bokach lub na dole dodatkowe wyposażenie oraz ciuchy z czego chętnie korzystaliśmy.
Udogodnienia pomagające w noszeniu: miękkie wkładki na plecach czy grube pasy naramienne są tu ogromną zaletą, ale pas biodrowy czy piersiowy to tylko parciane paski z zapięciem, które szybko zdemontowaliśmy.
Był to nasz pierwszy plecak z możliwością doczepienia emblematu na rzepach, dlatego zleciliśmy wykonanie naszego logo i obecnie jeździmy na podróże obrandowani.
Gdy plecak wypełnimy w całości, podstawa wynosi 30 x 30 cm i przekracza znacznie zalecenia linii lotniczych. Jeśli jednak nie wypełnimy średniej komory, a całość zepniemy dobrze paskami bocznymi - plecak przejdzie “test klatkowy” - sprawdzone w Katowicach.
- Nasze plecaki taktyczne w Wietnamie.
Przetestowane podczas wypraw:
Minusy:
- po kilku minutach w deszczu, zalało nam wszystkie komory,
- być może wnętrze jest “gumowane”, ale grube zamki zadziałały jak otwarta zapora przez którą przedarła się woda,
- brak dodatkowej membrany ochronnej,
- waga plecaka jest problemem, zwłaszcza gdy limit wynosi tylko 7 kg,
- przy podstawowym pakowaniu, waga plecaka dobijała do 8-9 kg,
- w obu plecakach szybko zaczęły rwać się szwy pasków naramiennych.
Parametry
- Waga [g]: 1700
- Pojemność [l]: 45
- Ilość komór: 3 + kieszenie dodatkowe
- Wymiary [cm]: 50 × 30 × 30
Plecaki NEO Tools w Tajlandii i Hong Kongu
Kiedy raz zabraliśmy w podróż plecak z systemem otwierania typu C - kolejne również musiały posiadać ten atrybut. Otwarcie plecaka typu C zapewnia wygodny dostęp do komory pozwalając np. zapakować koszule bez obawy, że się pogną.
W sieci znaleźliśmy plecak taktyczny NEO (model 84-321), wykonany z trwałego poliestru 600D oraz z zastosowaniem solidnych zamków. Główne komory z otwarciem typu C, pomieszczą ciuchy oraz większe akcesoria. Podobno w plecaku zmieści się się nawet laptop z ekranem 15’’. Cztery zewnętrzne kieszenie przydadzą się do przechowywania drobnych rzeczy, a zapinana od góry klapka chroni zamki przed deszczem. Całość można ściągnąć pasami bocznymi.
Zaletą plecaka jest przemyślany system przechowywania drobiazgów - w sumie 18 kieszonek, z których nawet połowy nie wykorzystujemy podczas naszych podróży.
Udogodnienia pomagające w noszeniu: oddychająca i wyprofilowana wkładka na plecach, grube pasy naramienne, pas piersiowy i pas biodrowy to solidne parciane paski z zapięciem (pas biodrowy zdemontowaliśmy), uchwyt do ręki obszyty skórą.
Co ciekawe, plecak powstał jako nośnik narzędzi - stąd wewnątrz tyle kieszonek na drobiazgi. Oficjalna nazwa: “plecak monterski 84-321, NEO TOOLS”.
- Pojemny plecak z klapką.
Do tej pory przetestowane na wyprawach:
- City Break: Belgrad
- City Break: Ankara
- Hong Kong
- Tajlandia
- Gwatemala
- Stany Zjednoczone
Minusy:
- po wypełnieniu dolnej zewnętrznej kieszeni (najbardziej odstającej), plecak nie przejdzie testu klatkowego,
- brak po bokach kieszeni na butelkę,
- główna klamra jest kluczowa dla stabilnego zamknięcia, gdy przez przypadek ją złamaliśmy - plecak trzeba było wyrzucić.
Plusy:
- dużym plusem jest kieszeń na górze, w klapce,
- butelkę z wodą można wcisnąć poziomo pod klapkę,
- zewnętrzne pasy spinające pozwalają doczepić coś ekstra.
- Z plecaków jesteśmy bardzo zadowoleni :)
Parametry
- Waga [g]: 1390
- Pojemność [l]: 40
- Ilość komór: 1 + kieszenie zewnętrzne
- Wymiary [cm]: 50 × 30 × 20
Po skompresowaniu plecaki przeszły test klatkowy amerykańskich linii Frontier, które słyną z bardzo restrykcyjnej polityki bagażowej.
- Wszystko ok, można lecieć dalej :)
Plecaki na weekendowe wycieczki
Wilkołak: The North Face Vault 26 - plecak o charakterystycznym smukłym kroju przeznaczony do poruszania się po mieście. Główna komora pomieści większe przedmioty, w tym laptopa, a kieszeń z przodu posiada organizer na różne drobiazgi. Po bokach kieszenie na butelki, wzbogacony o elementy odblaskowe, posiada pasy piersiowy i lędźwiowy.
Atutem marki The Nort Face są niezwykle wytrzymałe materiały - poprzedni plecak służył nam ponad 8 lat!
Plecak zaskoczył nas lekkością. Pomimo wąskiej podstawy, można go bezpiecznie postawić na płaskiej powierzchni. Jest również całkiem pojemny. Duża kieszeń z przodu zapewnia dostęp do najpotrzebniejszych rzeczy, posiada kieszonki i przegródkę.
Parametry
- Waga [g]: 770 g
- Pojemność [l]: 26
- Ilość komór: 1 + kieszenie zewnętrzne
- Wymiary [cm]: 45,7 × 27 × 21
Wiking: Bergson Dovre 24 to niewielki plecak miejski o uniwersalnym zastosowaniu. Główna komora o pojemności 24 litrów pozwoli spakować najważniejsze rzeczy na trwająca 1-2 dni podróż. Dodatkowa kieszonka z przodu pomieści portfel lub dokumenty, a boczne kieszenie butelki. Plecak posiada ukryty w spodzie pokrowiec przeciwdeszczowy.
Atutem marki Bergson są materiały z których wykonane są plecaki. Zarówno Dovre 24 jak i Namsen 30 zaimponowały nam lekkością. Przy produkcji zastosowano nowoczesne materiały termoaktywne nowej generacji SUPRA-TEX oraz Duront Honeycomb Rip-Stop®. Ponadto system nośny AIR IN-VENT SQ-MESH®, klamry YNS®, zamki SBS®, a na pleckach siateczkę AIR-MESH i standardowo zrobiono miejsce na system H2O. Same super technologie :)
Udogodnienia pomagające w noszeniu: pas piersiowy z gwizdkiem, pas biodrowy z kieszeniami, troki na czekan lub kije.
Parametry
- Waga [g]: 890
- Pojemność [l]: 24
- Ilość komór: 1 + kieszenie zewnętrzne
- Wymiary [cm]: 46 × 26 × 18
- Plecak Bergson Dovre 24.
Pomoce dodatkowe
Podczas pierwszych podróży woziliśmy ze sobą worki na sznurkach, które eksploatowaliśmy głównie na miejscu jako torbę do transportu wody lub zakupów. Szybko okazało się, że podczas długiego noszenia sznurki zostawiają nieprzyjemne ślady na ramionach.
Budowa worka jest bardzo prosta, poza obszerną komorą jest jedna kieszonka zapinana na zamek. Wiking wozi ze sobą już drugą generację takiego worka.
Wodoodporny worek kupiliśmy na potrzeby wycieczki do Wietnamu. Okazał się bardzo przydatny, gdy Wilkołak wywinął orła wchodząc na niewielką łódkę w Delcie Mekongu. Gdyby nie wodoszczelność, paszporty i aparat fotograficzny spotkałyby się z wodą.
Jest to torba bardzo prosta. Wnętrze komory nie posiada dodatkowych przegródek czy kieszonek kieszonek.
Ultralekkie wodoodporne worki Elbrus DRYBAG 15l i 20l
W pełni zadowoleni z worka w Wietnamie postanowiliśmy zaopatrzyć się w bardziej profesjonalne akcesoria. Kupiliśmy markowe worki firmy Elbrus, charakteryzujące się bardzo delikatnym, aczkolwiek wytrzymałym i wodoszczelnym materiałem.
Worki DRYBAG są wykonane z lekkiego materiału poliestrowego, charakteryzującego się dużą wytrzymałością. Dzięki zapięciu „na klik”, można je przymocować do większego przedmiotu.
Oba worki mają inne mocowania - 15l posiada uchwyty na pasek tylko na górze (nosi się je jak torebkę), worek 20l nosi się jak plecak.
Po dokładnym zwinięciu rozmiar worka nie przekracza wielkości portfela. Złożone worki DRYBAG można przenosić w kieszonkach plecaków lub w kieszeni spodni. Waga ok. 200 g.
Zużyte i zniszczone worki pamiętające czasy Filipin zastąpiliśmy składanymi plecakami Forclaz Travel 25. Są to lekkie i wodoodporne plecaki z niewielką komorą o pojemności 25l. Plecaki są Idealne do przenoszenia drobnych rzeczy - można zabrać butelkę wody na wycieczkę lub ciepłą bluzę. Producent zapewnia, że w środku zmieści się nawet laptop do 14”.
Parametry
- Waga [g]: 300
- Pojemność [l]: 25
- Ilość komór: 1 + kieszenie siatkowe
- Wymiary [cm]: 25 × 15 × 4
Saszetki biodrowe inspirowane średniowiecznymi portmonetkami, to hit z końca XX wieku, gdy popularne było noszenie dokumentów i dużej kasy przy sobie.
Dziś jednak nosi się je przewieszone przez ramię, w sposób przypominający kołczan. Przez krótki czas próbowaliśmy sprawdzać również ten sposób przechowywania rzeczy. Spośród czterech różnych “kołczanów” tylko jeden sprawdził się na tyle, że możemy go polecić.
Kołczan “militarny” nabyliśmy przy okazji zakupu plecaków taktycznych i094. Nietypowe dla tego modelu jest umieszczenie trzech małych kieszonek z przodu, w których trzymaliśmy żel antybakteryjny, słuchawki i bilon lokalnej waluty. W długiej kieszeni umieszczonej na całej szerokości saszetki, chowaliśmy portfel i paszporty. Kołczan jest cienki, dzięki temu przewieszony przez klatę nie krępuje pozostałych ruchów.
Co jeszcze?
Nie są to oczywiście wszystkie plecaki, jakie przetestowaliśmy w podróży. Kilka z nich już dawno wycofano ze sprzedaży, dlatego pomijamy w opisie.
Pomimo osiągnięcia bardzo dobrego wyniku w pakowaniu bagażu, nie ustajemy w poszukiwaniu najlepszych możliwych rozwiązań w podróży.
Dla waszej wygody sprawdzamy również możliwości naszych plecaków, a na bazie doświadczeń opracowujemy poradniki pakowania.