Egipt: podróż do Królestwa Faraonów 2024. Jak tanio zwiedzić kraj faraonów na własną rękę
Opis Egipt: podróż do Królestwa Faraonów 2024
Wyszukiwarka treści
Egipt: podróż do Królestwa Faraonów 2024
     
      środa, 27-07-2022 r.

Egipt: podróż do Królestwa Faraonów 2024

W drodze. Zadziwiające, że nawet na pustyni mieliśmy prawie zawsze zasięg. | autor zdjęcia: Wilkołak

Jak tanio zwiedzić kraj faraonów na własną rękę

Na wyjazd do Egiptu wybraliśmy się jak zawsze spontanicznie. Choć w tym przypadku zdecydowaliśmy się do kraju dostać z Emiratów. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Egipt, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

I już w Egipcie. Dzięki WizzAir loty w obie strony kosztowały ok. 750 zł.

Założenia

Bilety do stolicy Emiratów zakupiliśmy na początku maja, z nadzieją, że w ciągu miesiąca wyklarują się nasze planu urlopowe.

Założyliśmy, że kierunek musi spełniać poniższe kryteria:

 • musi to być kraj, którego jeszcze nie odwiedziliśmy,
 • z temperaturą minimum +35 stopni,
 • oferować imponujące zabytki do zwiedzania,
 • oraz ciekawe muzea,
 • nocować w nowym hotelu z sieci Accor,
 • a hotele obowiązkowo muszą posiadać basen.

Ostatni tydzień urlopu spędziliśmy w hotelu 5* w formule all inclusive. 

Po przeanalizowaniu dostępnych lotów, zdecydowaliśmy się na Egipt, który w naszych planach uwzględnialiśmy od lat. Nie byliśmy przekonani do spędzenia całego pobytu w formule all inclusive - chcieliśmy zwiedzić kraj na własnych warunkach, podobnie jak Jordanię dwa lata wcześniej.

hotel sauhadz

Przygodę z Egiptem rozpoczynamy od miasta Sauhadż, o którym wcześniej nie słyszeliśmy, ale będziemy pamiętać po wieki.

Powierzchnia Egiptu liczy milion kilometrów kwadratowych. Choć większość jego terytorium pokrywają pustynie, na wąskim pasie wzdłuż Nilu znajduje się wiele zabytków, które dzielą ogromne odległości. Oczywiście podczas pobytu chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej, dlatego z ostatecznego wykonania planu jesteśmy bardzo zadowoleni.

Planowanie

Układanie planu podróży rozpoczęliśmy od listy zabytków obowiązkowych do zobaczenia, czyli piramid w Gizie oraz świątyń w dolinie Nilu. Zaplanowaliśmy przylot do Sauhadżu (miasta, do którego lata WizzAir). Stamtąd koleją pojechaliśmy do Luksoru, w którym mieliśmy zostać kilka dni i zwiedzić okoliczne zabytki.

wiking dolina krolow

Luksor słynie z jeżących włos na głowie opowieści dotyczących zwyczajów handlowych miejscowych (prawda!), ale mimo wszystko pobyt był ciekawym doznaniem.

Następnym etapem podróży miał być Asuan, do którego chcieliśmy się wybrać na jeden dzień koleją z Luksoru. Jednak po “przetestowaniu” działania kolei na własnej skórze, musieliśmy zrezygnować z tego pomysłu. W skutek odwołania planu straciliśmy łącznie ok. 65 zł z zakupionych online biletów kolejowych - były to jedyne zmarnowane pieniądze podczas urlopu.

Reszta okazała się idealnie dopracowana od strony finansowej. Z Luksoru, po pięciu dniach pojechaliśmy do Hurghady, gdzie głównie wypoczywaliśmy. Wybraliśmy się również na jednodniową wycieczkę do Kairu organizowaną przez lokalne biuro “Bumerangi Egiptu”.

Z góry zakładaliśmy, że nie będziemy wydawać kasy na “głupoty”, a także zakup pamiątek ograniczymy do minimum. Ważną częścią planu było omijanie pomocnych i przedsiębiorczych Egipcjan, w tym konkretnie taksówkarzy, choć niekiedy byliśmy skazani na ich usługi - zwłaszcza tam, gdzie nie działał Uber.

Ostatecznie odwiedziliśmy cztery miejscowości: Sauhadż, Luksor, Hurghadę oraz Kair.

jordania mapa podrozy 2020

W Egipcie przejechaliśmy 1800 km różnymi środkami transportu.

Opłaty przed wyjazdem

Koszty poniesione przed wyjazdem obejmują organizację transferu i pobytów, czyli wszelkie bilety komunikacyjne, które udało się kupić online oraz koszt wizy i hoteli, w których spaliśmy. 

Prawie wszystkie bilety (poza przejazdem autobusem z Hurghady do Sauhadżu) kupiliśmy najpóźniej tydzień przed wyjazdem, dlatego niemal cały plan pobytu mieliśmy skonkretyzowany i opłacony jeszcze przed wylotem.

Nasze wydatki przed wyjazdem był znaczne, ale koszty poniesione w pierwszym etapie podróży są najwyższe, ponieważ jeszcze przed wylotem chcieliśmy zabezpieczyć jak najwięcej przejazdów i noclegów.

Podsumowanie wydatków dokonanych online:

 • bilety lotnicze (4 loty WizzAir): 747 zł / os.
 • bilety kolejowe i autobusowe: 188 zł / os.
 • wiza (25 USD): 107 zł / os.
 • hotele (Egipt i Emiraty): 1657 zł / os. 

Hotele zamówiliśmy poprzez booking.com i stronę all.accor.com (sieć hoteli Accor). Paradoksalnie okazało się, że noclegi w Hurghadzie i Sauhadżu zabookowaliśmy w hotelach “Azur”. Tym samym podczas całego pobytu spaliśmy w obiektach dwóch sieci. 

bungalow

Nasz bungalow w Hurghadzie z widokiem na Morze Czerwone.

Hotele i loty opłaciliśmy przed wylotem, dlatego na miejscu nie musieliśmy już pobierać z bankomatów dużych kwot, a ze sobą zabraliśmy tylko 30 dolarów - głównie w banknotach jednodolarowych.

biletów i noclegów - 2699 zł / os.

Abu Zabi

Pierwszym przystankiem po wylocie z Polski była stolica Emiratów. Miasto poznaliśmy bardzo dobrze w kwietniu, dlatego poza dwoma posiłkami właściwie niczego nie kupiliśmy. 

Zwiedziliśmy tylko kilka miejsc w centrum, ale pogoda była nieznośna i resztę pobytu spędziliśmy w hotelowych basenach. Można zaryzykować stwierdzenie, że niemal od razu wylecieliśmy do Egiptu.

lot dolina

Lecieliśmy głównie w dzień, zatem można było zrobić fajne fotki - na zdjęciu Egipt, okolice Luksoru.
Ile trwają loty?
Kraków <> Abu Zabi - 5:15
Abu Zabi <> Sauhadż - 3:15

Witamy w Egipcie

porownanie egipt polska

Powierzchnia Egiptu to 1 milion km2, czyli ponad trzy razy tyle co Polski!

Sauhadż był dla nas kompletnie nowym doznaniem, ale poza lotniskiem na pustyni, nic nas tam nie zaskoczyło.

Widzieliśmy podobne kadry w innych krajach arabskich i byliśmy gotowi na skomplikowaną przeprawę oraz targowanie się o cenę dojazdu do miasta.

taksowka sauhadz

W Sauhadżu i Luksorze musieliśmy się przeprosić z taksiarzami, bo alternatywą były furmanki z osiołkami.

Problemem okazał się brak możliwości skomunikowania z mieszkańcami, którzy praktycznie języka angielskiego nie znali. Ponadto widząc nas wydawali się być kompletnie niewzruszeni, pomimo że byliśmy (chyba) jedynymi turystami w mieście. 

Ostatecznie wszędzie udało się z kimś porozumieć. W mieście spędziliśmy kilka godzin podczas których zwiedziliśmy stare miasto, kupiliśmy karty z dostępem do internetu oraz schłodziliśmy się w lokalu popularnej sieciówki fast food. 

O dalszych przygodach z podróży opowiadamy w serii naszych filmów na kanale YouTube. Pierwszy film już dostępny:

Wydatki na miejscu

Jednym z pierwszych wydatków było zakupienie kart SIM z dostępem do internetu. W Egipcie jest spora bariera językowa - przekonaliśmy się o tym już po wyjściu z lotniska. Dlatego dostęp do tłumacza czy mapy był dla nas potrzebą tak samo ważną jak woda.

Nie oszczędzaliśmy na biletach do atrakcji. Chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej, uwzględniając ważne dla historii miejsca oraz muzea z historycznymi artefaktami.

Zrezygnowaliśmy ze zwiedzania muzeum w Hurghadzie. Mieliśmy wrażenie, że koszt biletu (200 EGP) był niewspółmiernie wyższy niż wartość zbiorów, a do tego muzeum otoczone jest wielkim straganem z gipsowymi pamiątkami. 

Bilety wstępu (dla 1 os.)*

 • Karnak - 110 EGP (ok. 26 zł)
 • Dolina Królów - 130 EGP (ok. 31 zł)
 • Dolina Królów: dodatkowy grobowiec - 50 EGP (ok. 12 zł)
 • Świątynia Hatszepsut - 80 EGP (ok. 19 zł)
 • Dojazd kolejką do świątyni Hatszepsut - 5 EGP (dwie strony ok. 1,20 zł)
 • Medinet Habu - 50 EGP (ok. 12 zł)
 • Muzeum Luksorskie - 70 EGP (ok. 17 zł)
 • Muzeum egipskie w Kairze - 200 EGP (ok. 48 zł)
 • Piramidy i Sfinks - 240 EGP (ok. 57 zł)
*Podczas naszego pobytu wszystkie bilety kupowaliśmy za połowę ceny (podobno promocja wakacyjna dla turystów). 

Czym podróżowaliśmy:

 • Pociągiem (Sauhadż > Luksor)
 • Autobusami (Luksor > Hurghada, Hurghada > Sauhadż)
 • Taksówką w Luksorze (Karnak, Dolina Królów)
 • Uberem w Hurghadzie (14kursów, w sumie ok. 100 km)
 • VIP busem (wycieczka z Bumerangami do Kairu)

pociag bus

Spotkanie przedstawicieli dwóch najważniejszych środków komunikacji w Egipcie - ogromnych, powolnych pociągów oraz wygodnych, klimatyzowanych autobusów. 

Twarda waluta w Egipcie

Czy nadal warto zabierać ze sobą duże ilości twardej waluty (dolary, euro)?

Dolary, które zabraliśmy na wszelki wypadek, miały się przydać gdyby na lotnisku nie było bankomatów - ale oczywiście były i od razu wybraliśmy po 800 funtów (ok. 190 zł). To potwierdza tylko nasze wcześniejsze spostrzeżenia, że dziś bankomaty można znaleźć nawet na pustyni i nie ma sensu targać ze sobą rolek z kasą. Dzięki wypłacie dokonanej na lotnisku mogliśmy dojechać do miasta, a także dokonać pierwszych zakupów. 

Trzeba jednak wiedzieć, że od 2022 roku w Egipcie obserwuje się szybki wzrost inflacji, która pod koniec 2023 roku wynosiła niemal 40%.

W ostatnich dwóch latach waluta egipska była denominowana dwukrotnie, dlatego nikogo już nie dziwi, że mieszkańcy nie mają zaufania do Funta Egipskiego. Znacznie wzrosły koszty życia - teraz jako napiwek żąda się już 5 USD, a nie jak niegdyś "1 dolara".

Wypłaty z bankomatów i płatności kartą podczas całego pobytu:

 • wypłaty z bankomatów - 357 zł (1500 EGP) / os.
 • bilety opłacone kartą (Dolina Królów, Muzeum) - 59 zł (250 EGP) / os.
 • Uber w Hurghadzie (14 kursów, ok. 100 km) - 55 zł (232 EGP) / os.
 • Posiłki w Emiratach - ok. 100 zł / os.
wypłat i płatności kartami - 571 zł / os.

Finalne podsumowanie wydatków

Na co wydaliśmy kasę? Z gotówki wybranej z bankomatów zakupiliśmy trochę pamiątek, obiady w Luksorze, napoje podczas zwiedzania oraz część biletów do atrakcji.  Z ogólnej puli EGP zostało nam jedynie 19 funtów, które zabraliśmy do Polski.

W Emiratach wydaliśmy w sumie ok. 200 zł na posiłki (100 zł/os.), ale jedliśmy głównie kolacje w miejscach, które poznaliśmy wcześniej i wiedzieliśmy, że są tanie. Śniadania były wliczone w ceny noclegów.

Warto zaznaczyć, że w Abu Zabi płaciliśmy za bilety komunikacji miejskiej z karty Hafilat, którą w kwietniu doładowaliśmy sporą kwotą i nadal zostało nam ok. 15 AED do wykorzystania.

całkowity wycieczki - 3270 zł / os.

Niczego nie żałujemy

Ostateczna kwota 3270 zł od osoby wydaje się spora, ale warto zauważyć, że jest to koszt pobytu trwającego 2,5 tygodnia. Wyszukując oferty all inclusive w biurach podróży otrzymujemy średni koszt ok. 4000 zł za 14 dni (cena regularna ok. 5000 zł), a to jedynie przelot i pobyt w hotelu z wyżywieniem. Gdzie wycieczki krajoznawcze?

wiking patrzy na pomost

10 dni (9 noclegów) spędziliśmy w hotelu w Hurghadzie, ale niemal codziennie gdzieś wyjeżdżaliśmy. 

Można oczywiście długo dyskutować, czy wybierając się na urlop wypoczynkowy jest sens jeździć po tak ogromnym kraju i uganiać się za stosem kamieni, czy po prostu nie lepiej chillować z drinkami na leżaku. Uznaliśmy, że być w tym kraju i nie zobaczyć świątyń czy piramid byłoby dla nas ogromnym marnotrawstwem (głównie czasu). 

bogini

Spotkanie z 4,5 tysiącami lat historii. Nie da się tego w prosty sposób opisać. Trzeba przeżyć.

Jedyne rozczarowanie wyjazdu to rezygnacja ze zwiedzania Asuanu, ale gdzieś tam z tyłu głowy rodzi się już pomysł na zwiedzanie zabytków wraz z Abu Simbel, łącząc przygodę z wypoczynkiem w Marsa Alam. 

Pomimo pozytywnych wrażeń z pobytu, natarczywi sprzedawcy oraz taksiarze skutecznie zachęcili nas do przełożenie planów na niesprecyzowaną bliżej przyszłość. 

wiw po arabsku

Wiking i Wilkołak po arabsku :)

Nie zrażajcie się jednak! Egipt to piękny kraj, który do zaoferowania ma bardzo wiele i na pewno będziemy go polecać.

nil sauhadz

Jeden z ciekawszych widoków pierwszego dnia: Nil w Sauhadżu.
Przydatne informacje
 • Do Egiptu przylecieliśmy z Abu Zabi
 • Wcześniej dotarliśmy tam z Krakowa

Łączny koszt lotów w dwie strony (dla 1 os.) - 747 zł


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 29-02-2024 r.

Wesprzyj naszą pracę i pomóż rozwijać portal przekazując donację za pośrednictwem YouTube

Wspieraj nas: udzielaj się na YouTube

Na stronie są nieaktualne dane?
Daj znać, bo może co się zmieniło od ostatniej aktualizacji: 29-02-2024r. - napisz do nas

Galeria
Informacje o kraju
Egipt, państwo na styku Afryki i Azji
Powierzchnia: 1 001 450 km²
Ludność: 106 437 241 osób
Gęstość zaludnienia: 106 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+02:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: ET
Kod lotniczy: SU
Numer kierunkowy: +20
Domena internetowa: .eg
Miejscowości
Stolica: Kair (ludność: 20 439 541 mieszkańców)
Inne miasta: Aleksandria, Luksor, Asuan, Asjut, Suez, Fajum, Sauhadż
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? wymagana, płatna
Waluta
1 PLN = 7,76 EGP (Funt egipski) - kurs z 29-02-2024 r.
1 funt = 100 piastrów = 1000 milimów
W obiegu są - banknoty: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200; monety: 1 funt
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy

Objechanie autem miejsc, które odwiedziliśmy zajęłoby 12 godzin (bez przerwy) to 1000 km!

Polecane tematy
14 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Egipcie zanim się tam pojedzie
 Na urlopie

14 rzeczy, które trzeba wiedzieć o Egipcie zanim się tam pojedzie

Będziesz zwiedzać Egipt na własną rękę? To musisz wiedzieć!

10 faktów na temat Hatszepsut, o których nie mieliście pojęcia
 Kantyna podróżnicza

10 faktów na temat Hatszepsut, o których nie mieliście pojęcia

Ten faraon zapoczątkował handel z bogatymi krajami, zbudował jedną z najbardziej charakterystycznych świątyń, a na kochanka wybrał swojego doradcę. 

Nie taki Sajgon jak nam wmawiają
 Przewodnik

Nie taki Sajgon jak nam wmawiają

Wietnam stał się popularnym kierunkiem turystycznym głównie wśród zwolenników podróżowania z plecakiem. 

Port lotniczy Sauhadż (HMB)
 Poradnik

Port lotniczy Sauhadż (HMB)

Port lotniczy Sauhadż-Mubarak znajduje się ok. 25 km na południe od miasta Sauhadż w Egipcie. Lotnisko uruchomiono w maju 2010 roku - jest jednym z najnowszych w Egipcie.