Tajlandia: spokój i bajeczne plaże na wyłączność. Jak przejechaliśmy Tajlandię niemal nie spotykając turystów
Opis Tajlandia: spokój i bajeczne plaże na wyłączność
Wyszukiwarka treści
Tajlandia: spokój i bajeczne plaże na wyłączność
     
      czwartek, 04-01-2024 r.

Tajlandia: spokój i bajeczne plaże na wyłączność

Jak przejechaliśmy Tajlandię niemal nie spotykając turystów

Tajlandię odwiedziliśmy po długiej przerwie. Przed przylotem zrobiliśmy rekonesans i znaleźliśmy miejsca wolne od turystów, a jednocześnie bardzo ciekawe.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

W tym roku Azję odwiedziliśmy dwukrotnie. Pierwszy raz w maju, gdy udaliśmy się do Wietnamu. Za drugim razem w listopadzie, gdy mieliśmy już ogromną ochotę odpocząć w jakimś uroczym miejscu. Znaleźliśmy takie, nawet dwa - o tym w dalszej części. 

Ao Sai

Podróże po Tajlandii

Nasza podróż przez Tajlandię była szybka i bezproblemowa - można powiedzieć, że przejechaliśmy przez nią tak szybko, jak nóż wbija się w masło.

Tani transfer z przesiadkami

Kolejny raz skorzystaliśmy z usług tanich przewoźników, dzięki czemu polecieliśmy tam i z powrotem za 1500 zł. Z Dubaju do Azji polecieliśmy liniami Cebu Pacific, a wracaliśmy z Singapuru do Aten liniami Scoot.

wiwiking siedzi

Scoot Airlines polecamy!

Dodatkowe loty, którymi dotarliśmy z Krakowa do Dubaju oraz z Aten do Warszawy, kosztowały nas 450 zł, a w Azji lataliśmy trochę za 529 zł.

Kluczem do całej wycieczki był darmowy lot od Cebu Pacific, który dostaliśmy za opóźniony w maju samolot relacji Kuala Lumpur-Manila. Wykorzystaliśmy go na lot do Hong Kongu, dzięki czemu w drodze do Tajlandii zwiedziliśmy jeszcze ostatnie europejskie kolonie. 

tablica cebu pacific

Pierwsze w historii opóźnienie samolotu mieliśmy w Kuala Lumpur.

Plan podróży po Tajlandii

Wyprawę po Tajlandii rozpoczęliśmy w Bangkoku, a zakończyliśmy na Phuket. Przy czym w pierwszej i ostatniej lokalizacji odwiedziliśmy tylko lotniska.

przystan

Celem podróży były dwa urocze i spokojne miejsca - Khao Sok i Koh Yao Yai. 

Khao Sok to Park Narodowy Tajlandii utworzony w 1980 roku. Powstał w celu ochrony jednego z najstarszych lasów deszczowych świata.

panorama

Wiek lasu deszczowego określa się na 160 milionów lat.

Na terenie Khao Sok może mieszkać nawet 5% przedstawicieli wszystkich gatunków zwierząt świata. Niemniej w 1987 roku utworzono na jego terenie sztuczne jezioro, które stało się równocześnie jedną z większych atrakcji kraju. Park Khao Sok udostępnia zwiedzającym wiele ścieżek trekkingowych, również w ramach nocnego safari. 

Piękne widoki w Khao Sok zrekompensują każdy trud dotarcia tam. Jeśli nie wiesz co zobaczyć w Khao Sok - sprawdź nasze odcinki na YouTube.

owad patyczak

Podczas nocnego safari można spotkać różne małe zwierzaki.

Lokalne biura podróży w Khao Sok organizują dla turystów rejsy łodzią - zarówno w grupach jak i prywatne. Wycieczki można zamówić w formie kilkugodzinnego rejsu lub dwudniowego wypadu z noclegiem w hotelu na wodzie. 

lodka skala

Wycieczka dostarczyła nam niesamowitych atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

Koh Yao Yai jest największą wyspą archipelagu Koh Yao, należącego do prowincji Phang Nga w prowincji o tej samej nazwie. Co ciekawe, o wiele szybciej można dostać się na nią z wyspy Phuket, ponieważ leży w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Spośród wszystkich wysp archipelagu to na Koh Yao Yai dzieje się najwięcej, choć jest to oczywiście powiedzenie nad wyraz, bowiem razem z wyspą Koh Yao Noi są zamieszkane przez społeczność muzułmańską.

meczet zielony

Na wyspach Koh Yao nie ma głośnych klubów czy dyskotek, za to są meczety.

Koh Yao Yai ma wiele do zaoferowania - piękne i dzikie plenery, długie szerokie plaże, dobre jedzenie, ale przede wszystkim spokój.

Żeby nie było - w hotelach i restauracjach normalnie można kupić piwo czy drinki alkoholowe. Turystów na wyspie jest tak mało, że mijamy się z nimi tylko w hotelach lub restauracjach.

Lam Haad opalanie

Początkowo nie mogliśmy uwierzyć, że niemal nikt z turystów nie odwiedza wyspy.

Spośród wielu publicznych plaż Lam Haad jest po prostu zjawiskowa. Charakteryzuje się długą mielizną, która tworzy urocze piaszczyste wydmy wyłaniające się ponad wodę na długości około pół kilometra. Tworzy wrażenie niezwykle długiej płycizny i sprawia złudzenie, że siostrzana wyspa Yao Yai jest na wyciągnięcie ręki.

Lam Haad wilk

Plaża Lam Haad.

Finansowe podsumowanie

Wcześniej podaliśmy przybliżone ceny lotów do Azji, aby zobrazować ile można zaoszczędzić jeśli zrezygnuje się z rozrywki pokładowej lub wliczonego w bilet posiłku.

W poniższym zestawieniu nie ujęliśmy lotów międzykontynentalnych, ponieważ sposób w jaki tam dotrzecie, zależy wyłącznie od was, a my jedynie przedstawiamy jedną z możliwych opcji.

Do zestawienia włączyliśmy ceny lotów, dzięki którym przemieszczaliśmy się po regionie Azji Południowo-Wschodniej, czyli do Hongkongu, Tajlandii i następnie lot powrotny do Singapuru.

Hong Kong i Makau, 3 noclegi (wydatki dla 2 osób)

Dzięki Cebu Pacific zaoszczędziliśmy na drogim locie do Hong Kongu. Jak pisaliśmy w podsumowaniu wycieczki po Wietnamie, jeden z lotów Cebu Pacific opóźnił się ponad sześć godzin. W ramach przeprosin otrzymaliśmy bezpłatny voucher na dowolny lot wąskokadłubowy.

 • Hotel w Hong Kongu (opłacone kartą) - 840 zł
 • Wybrane z bankomatów (w sumie) - 411 zł
 • Airport Express (pakiet dwóch biletów t/p opłacony kartą) - 87 zł
 • Komunikacja*: bilety na tramwaje (opłacone kartą) - 6,50 zł
 • The Peak Tram (opłacone kartą) - 152 zł
 • Pamiątki na Victoria Peak (opłacone kartą) - 64 zł
 • Zakupy spożywcze (opłacone kartą) - 33 zł
*Na metro kupiliśmy jednodniową kartę Adult Tourist Day Pass za 65 HKD - opłacone gotówką. Pierwszego dnia jeździliśmy daleko, więc się przydała. Następnego dnia wyłącznie tramwajami, które opłaca się kartą płatniczą - jednorazowy bilet ok. 1,09 zł.
całkowity wydatków 1593,50/2 = 797 zł os.

W Hongkongu i Makau kiepsko jest z płatnościami kartą Visa czy Mastercard. O ile w tym pierwszym można w niektórych lokalizacjach płacić kartą, to w byłej portugalskiej kolonii nie ma już takiej opcji. Za to bez problemu wypłacimy pieniądze w bankomacie, dlatego zalecamy wybrać więcej niż planowane minimum.

Przesiadka w Bangkoku, 1 nocleg (wydatki dla 2 osób)

 • Lot Macau-Bangkok (opłacone kartą) - 580 zł
 • Hotel przy lotnisku (opłacone kartą) - 100 zł
 • Wybraliśmy z bankomatu 1422 zł (na transfery, jedzenie, hotel w Khao Sok)
całkowity wydatków 2102/2 = 1051 zł os.

Khao Sok, 3 noclegi (wydatki dla 2 osób)

 • Lot Bangkok-Surat Thani (opłacone kartą) - 200 zł
 • Wybraliśmy z bankomatu 1422 zł (wycieczki, jedzenie i atrakcje w Khao Sok)
całkowity wydatków 1622/2 = 811 zł os.

Koh Yao Yai, 6 noclegów (wydatki dla 2 osób)

Wyspa Koh Yao Yai to piękne plenery i piaszczyste plaże. Spędziliśmy tam niesamowicie leniwy urlop.

 • Wybraliśmy z bankomatu 2336 zł (hotel Hillside Resort, skuter na 5 dni, paliwo, jedzenie, bilety do Island Safari, transfer na Phuket)
 • Transfer z Khao Sok na Phuket (kupiony online) - 80 zł
 • Zakupy spożywcze (opłacone kartą) - 50 zł
całkowity wydatków 2466/2 = 1233 zł os.

Transfer na Phuket i lot do Singapuru (wydatki dla 2 osób)

 • Lot Phuket-Singapur (opłacone kartą) - 278 zł
 • McDonald’s w Singapurze (opłacone kartą) - 68 zł
całkowity wydatków 346/2 = 173 zł os.

Wszystkie transfery w Tajlandii zapłaciliśmy wybraną z bankomatów gotówką (opłata jednorazowa za wypłatę z bankomatu kosztuje 220 bahtów, czyli 25 zł). Dlatego sensownie było wypłacać większe kwoty i z gotówki opłacać wszystko na miejscu.

taj bangkok mueang

Bankomaty na lotniskach. Jest w czym wybierać, ale prowizja wszędzie taka sama.

Na lotnisku Phuket wydaliśmy wszystkie monety w lokalnym 7-Eleven, a w strefie bezcłowej kupiliśmy za gotówkę napoje i przekąski. Około 2000 batów zabraliśmy do domu - wykorzystamy je na początku kolejnej wizyty w Tajlandii.

całkowity pobytu* w Azji dla 1 os. - 4065 zł
*13 noclegów i 3 noce w samolotach

Do tego trzeba doliczyć koszty międzykontynentalnych lotów, o których wspominamy wcześniej.

Odkryte nowe miejsca

Zanim dotarliśmy do Tajlandii trochę lataliśmy “po okolicy”.

rynway parking

Jak się z czasem okazało, Filipiny są przez nas dość często odwiedzane :)

Podczas przesiadki w Manili dokładnie zwiedziliśmy Terminal nr 3 lotniska, a zebrane informacje trafiły do poradnika. 

Hong Kong i Makau były dla nas pierwszym zetknięciem z Chinami. Mimo, że nadal działają w systemie zachodnim, widać już ogromne zmiany w infrastrukturze, które mają zapewnić bezproblemowe włączenie obu kolonii do macierzy. 

kierunki wiking

Hong Kong to ogromna metropolia, w której się świetnie odnaleźliśmy.

Przesiadka na lotnisku w Singapurze zaowocowała uzupełnieniem poradnika lotniskowego o nowe informacje na temat Terminala nr 4 oraz ledwo co oddanego do użytku T2.

Tajlandia w 2016 roku

Podczas poprzedniej wyprawy nie robiliśmy szczegółowej dokumentacji podróży, ale uznaliśmy, że czytelnikom należy się krótki opis odwiedzonych miejsc.

 • Bangkok zamieszkuje ponad 5,5 mln ludzi. Kiedy odwiedziliśmy miasto w 2016 roku, istniała tam tylko kolejka na lotnisko, jedna linia metra, a najpopularniejszym sposobem poruszania się po mieście były taxi i tuk tuki, co doprowadzało do wielu prób oszustwa i dość szybko nam się znudziło. Za to jedzenie obłędne, a przepiękne świątynie na każdym kroku. 
  Tym razem postanowiliśmy zrezygnować ze zwiedzania, ale obiecujemy zrobić kompletny przewodnik po mieście przy następnej okazji. Plan jest już niemal gotowy.

WP 20161116 10 32 17 Pro

Świątynie Bangkoku koniecznie trzeba zobaczyć.
 • Krabi, Ao Nang - zaraz po Phuket to najczęściej odwiedzana południowa prowincja w Tajlandii. Całą uwagę skrada niewielkie Ao Nang, które znajduje się blisko długich rajskich plaż (niestety obecnie tłumnie odwiedzanych przez turystów). Jest również bazą wypadową na pobliskie wyspy. 
 • Koh Phi Phi - niewielki archipelag w północnej części Morza Andamańskiego. Archipelag składa się z kilku wsyp, z czego tylko na największej jest stała osada. Wyspy są niezwykle popularne wśród turystów, zwłaszcza organizowane po mniejszych wyspach wycieczki, gdzie można zobaczyć m.in. słynną plażę w Maya Bay, znaną z filmu z Leonardo DiCaprio “The Beach”.

WP 20161126 17 52 49 Pro

Mimo wszystko zachody słońca wspominamy miło.

Jakie miejsca połączyć z Tajlandią?

 • Singapur - tutaj najczęściej przesiadamy się gdy do Azji przylatujemy tanimi liniami. Singapur to jednak bardzo ciekawa wyspa, której zaledwie część zajmuje ogromna metropolia. Reszta jest pokryta lasami i parkami. Polecamy zatrzymać się tam na kilka dni - gwarantujemy, że jest co oglądać.

drzewa 3

Singapur to jedyny wysokorozwinięty kraj Azji Południowo-Wschodniej. 
 • Kuala Lumpur - stolica Malezji, którą odwiedziliśmy już kilkukrotnie. Poza słynnymi drapaczami chmur - Petronas Twin Towers, Merdeka 118, jest tu również sporo zieleni, ciekawe muzea oraz słynne jaskinie Batu.

perdana city

Kuala Lumpur możemy nazwać naszym drugim domem w Azji :)
 • Hong Kong - dawna brytyjska kolonia, znana w świecie z ogromnej liczby wieżowców i niezwykle małych mieszkań. Jest to w rzeczywistości wielkie miasto zamieszkane przez ponad 7 milionów ludzi. O dziwo, jest ono także bardzo zielone, łatwe w przemieszczaniu się i ogólnie bardzo ciekawe.

tram red green

Jedyne na świecie piętrowe tramwaje są w Hong Kongu.
 • Macau - ostatnia europejska kolonia w Azji. Miasto jest połączeniem orientalnego świata, z rozmachem Las Vegas oraz portugalskim klimatem. Ważniejsze atrakcje można zwiedzić w jeden dzień, ale zdecydowanie warto się tutaj zatrzymać na kilka dni.

Ostatnia modyfikacja: sobota, 27-01-2024 r.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Przydatne informacje
Królestwo Tajlandii, Azja
Powierzchnia: 513 120 km²
Ludność: 69 480 520 osób
Gęstość zaludnienia: 135 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+07:00
Języki urzędowe: tajski
Religia dominująca: buddyzm
Tablice aut: T
Kod lotniczy: HS
Numer kierunkowy: +66
Domena internetowa: .th
Miejscowości
Stolica: Bangkok (ludność: 5 676 648 mieszkańców)
Inne miasta: Pattaya, Phuket, Koh Chang, Samui, Krabi, Hua Hin
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 8,79 THB (Bat) - kurs z 21-12-2023 r.
1 bat = 100 satangów
W obiegu są - banknoty: 20, 50, 100, 500, 1000 batów; monety: 25, 50 satangów 1, 2, 5, 10 batów
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Polecane tematy
Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe
 Poradnik

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe

Temat kart SIM w Tajlandii rozgrzewa internetowe fora do czerwoności. Specjalnie dla was sprawdziliśmy ofertę na lotnisku i w popularnym azjatyckim spożywczaku.

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.