Zjednoczone Emiraty Arabskie. Podsumowanie tygodniowego wyjazdu do ZEA
Opis Zjednoczone Emiraty Arabskie
Wyszukiwarka treści
Zjednoczone Emiraty Arabskie
     
      wtorek, 26-04-2022 r.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wybrzeże i główna promenada fascynuje ogromem budowli i ich rozmachem. | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Podsumowanie tygodniowego wyjazdu do ZEA

Emiraty należą do najbogatszych państw świata, a głównym sektorem gospodarki wcale nie jest wydobycie ropy, tylko turystyka i bankowość.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Największe złoża ropy posiada emirat Abu Zabi, których zasoby szacuje się na około 100 lat, natomiast Dubaju na jedynie 10 lat - dlatego właśnie Dubaj stawia na turystykę, która jest przyszłością tej części świata.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja mniejszych królestw na Półwyspie Arabskim, której większość stanowi pustynia o gorącym suchym klimacie. Religią dominującą jest islam, obowiązuje tu surowe prawo religijne. W ostatnich dekadach do kraju masowo sprowadzano tanią siłą robocza, w skutek czego obecnie aż 50% ludności pochodzi z subkontynentu indyjskiego, a jedynie 42% jest pochodzenia arabskiego. 

ic do krakowa

Wylecieliśmy z Krakowa, gdzie musieliśmy dojechać jeszcze pociągiem IC. Płacisz za I klasę, a dostajesz II...

Jak tam dolecieliśmy (i za ile)

Do Emiratów polecieliśmy jak zawsze "na spontanie". Bilety lotnicze kupiliśmy trzy dni przed wylotem, a hotele praktycznie w ostatniej chwili, ponieważ wystarczyła tylko rezerwacja internetowa bez wymaganych płatności. Sektor hotelowy w Emiratach obowiązują pewne niestandardowe reguły, o których napiszemy dalej.

recepcja lotniska

Steward Wiking przyjmie Wasze zamówienie na loty.

Wylecieliśmy z Krakowa, ale nie lotem bezpośrednim. Lecąc do Abu Zabi spędziliśmy jeden nocleg w Budapeszcie, a w drodze powrotnej przesiadaliśmy się w Bari. Pierwszy i ostatni lot odbyliśmy na pokładzie samolotów Ryanair, a te najdłuższe - samolotami WizzAir.

Za bilety zapłaciliśmy w złotówkach - całość wyglądała następująco:

 • Kraków > Budapeszt - 89 zł
 • Budapeszt > Abu Zabi - 324 zł
 • Abu Zabi > Bari - 194 zł
 • Bari > Kraków - 94 zł
biletów dla jednej osoby: 701 zł

wizz samolot

Wszystko odbyło się zgodnie z planem i bez problemów. 

Restrykcje a zwiedzanie Abu Zabi

Na miejscu trzeba się liczyć z pewnymi obostrzeniami w Abu Zabi, ale obecnie dotyczą tylko tych, którzy chcą się w mieście zatrzymać na dłużej. Jeśli planujecie od razu jechać do Dubaju, to nie ma ku temu żadnych przeszkód. My jednak pierwsze dwa dni chcieliśmy spędzić w Abu Zabi, a dopiero potem udać się do Dubaju. 

Dlaczego w ten sposób? W Abu Zabi nadal obowiązują surowe restrykcje, jeśli chodzi o wstęp do obiektów użyteczności publicznej. Należy posiadać tzw. Green Pass w aplikacji Al Hosun. Aby aplikacja spełniała swoją rolę, trzeba po przylocie wykonać test PCR, a następnie podpiąć go pod aplikację. My nie chcieliśmy tego robić, dlatego też świadomie zrezygnowaliśmy ze zwiedzania Wielkiego Meczetu Szejka Zajida, Pałacu Prezydenckiego czy też Luwru.

wiking autobus

Tym razem ograniczyliśmy się do oględzin z zewnątrz - przynajmniej mamy wymówkę, aby wrócić tam ponownie. 

Problemem jest również nocowanie w mieście. Hotele wymagają zielonej przepustki. Jak zatem sobie poradziliśmy?

W przepisach jest luka, która daje 24h na wykonanie PCRu, zatem do hotelu można się zameldować od razu po przylocie i zaznaczyć, że oczekujemy na wynik testu. Kiedy się już zameldujemy, nikt nie pyta ponownie o to, czy mamy test, a jedynie proszą o okazanie dowodu, że jesteśmy gościem hotelu - w tym przypadku będzie to karta hotelowa. 

Tak spędziliśmy dwa dni w stolicy, nieśpiesznie zwiedzając centrum i część portową.

W połowie pierwszego dnia zwiedzania zauważyliśmy, że przepis o zielonej przepustce wydaje się być martwy, przede wszystkim w przypadku turystów. Obostrzenia podobnie można obejść w centrach handlowych, gdzie zapytano nas tylko z jakiego kraju jesteśmy. Potem mogliśmy do woli spacerować po obiekcie. W restauracjach, które również miały naklejki z informacją o Green Pass, w ogóle nikt nas o nie nie prosił.

Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od wyspy Al Kasir, ale poza wspomnianym centrum wszystko było zamknięte z powodu Ramadanu. Następnie udaliśmy się na półwysep Al Ras Al Akhdar, gdzie zrobiliśmy sporo fajnym zdjęć - mieszczą się tam Hotel Emirates Palace, Nowy Pałac Prezydencki oraz centrum hotelowo-biznesowe. Niby kilka miejsc, a odległości jednak spore. Zmęczeni i porządnie opaleni przez słońce udaliśmy się na pobliską plażę, aby zobaczyć zachód słońca. Wieczór poświęciliśmy na szukanie lokalnych jadłodajni z miejscową kuchnią. 

wilkolak az

Polecamy odwiedzić Abu Zabi nawet na chwilkę. Wielkie city zaplanowane z niesamowitym przepychem.

Drugiego dnia wyjeżdżaliśmy do Dubaju, ale na chwilę odwiedziliśmy jeszcze Wielki Meczet, aby zrobić chociaż kilka fotek. W drodze powrotnej chcieliśmy zobaczyć katedrę katolicką, jednak poza okazałym meczetem i kościołem koptyjskim nie udało się wejść do wspomnianego kościoła. Wracając na dworzec centralny, mieliśmy za sobą już 20 km drogi!

az meczet

Wielki Meczet Szejka Zajida.

Abu Zabi wydaje się niewielkim miastem, ale z uwagi na duże odległości pomiędzy ważniejszymi atrakcjami zalecamy podróżować autobusami i czekać na nie w klimatyzowanych wiatach przystankowych. Autobusy jeżdżą różnie - niby rozkład jest na przystankach, ale niemal każdy przystanek zaczyna się od słowa “Al”, dlatego rozkminianie tras najlepiej zrobić na spokojnie i spisać sobie numery autobusów, którymi chcecie się przemieszczać.

Dubaj - miasto jutra

Do Dubaju pojechaliśmy bezpośrednim autobusem (więcej o komunikacji w Emiratach na dole), który dociera do południowej stacji metra. Dalej trzeba się przesiąść i podjechać jedną stację metra do rozwidlenia, a następnie (na tym samym bilecie) możecie jechać gdziekolwiek.

metro stacja ibn battuta

Stacja Ibn Battuta, na której wysiadamy z autobusu.

W Dubaju spędziliśmy prawie pięć dni. Zwiedzanie poświęciliśmy na kilka etapów - po przyjeździe zwiedziliśmy okolicę i dowiedzieliśmy się, że mamy koło siebie praktycznie wszystko czego potrzebujemy. 

dubai frame

Dubaj Frame to bardzo ciekawa atrakcja, którą możemy z czystym sercem polecić.

Drugiego dnia zwiedziliśmy stare dzielnice, a wycieczkę zakończyliśmy na Dubai Frame. Ponieważ starczyło nam sił, to po zmroku podjechaliśmy zobaczyć Burdż Chalifa z bliska. 

Trzeci dzień poświęciliśmy na ścisłą okolicę Burdż Chalifa, a przed zmrokiem wróciliśmy do hotelu. Następnie wieczór spędziliśmy na uroczej plaży La Mer, testując lokalną kuchnię.

dubai panorama

W tle Burdż Chalifa (Burj Khalifa) - najwyższy wieżowiec świata. Z bliska nie mieści się w żadnym kadrze ;)

Czwarty dzień przeznaczyliśmy na Marinę oraz Palm Jumeirah. Zobaczyliśmy nowoczesne arabskie city, hotele, jeździliśmy wypasionymi tramwajami i koleją jednotorową. Zachód słońca oglądaliśmy z plaży przy Burdż al-Arab.

tram

Wybierając się do Mariny mogliśmy się przejechać nowoczesnym tramwajem.

Wieczorem zrobiliśmy rozeznanie w najbliższej okolicy hotelu i nagrywaliśmy materiał do odcinka o jedzeniu. Kupiliśmy też trochę pamiątek - niewiele, bo mieliśmy tylko bagaż podręczny.

Ostatniego dnia w Emiratach wróciliśmy do Abu Zabi. Zanim jednak się to udało (o tym poniżej), zjedliśmy porządny obiad i ostatni raz przejechaliśmy metrem czerwoną linię.

Noclegi w Emiratach

hotel ibis

Hotele w Emiratach były zaskakująco tanie. Wybieraliśmy obiekty z sieci Accor.

Pierwszy nocleg w Budapeszcie spędziliśmy w ibisie niedaleko centrum. W Abu Zabi spędziliśmy dwie noce w Novotelu, który okazał się być naprawdę komfortowym obiektem, ale z kiepską lokalizacją jeśli chodzi o zwiedzanie centrum - następnym razem poszukamy miejscówki bliżej wybrzeża.

W Dubaju trafiliśmy idealnie - hotel ibis Styles Dubai Jumeirah okazał się być w centrum wszystkiego. Niedaleko stacji metra, pod nosem przystanek autobusowy, wiele restauracji na wyciągnięcie ręki, sklepy, markety, a niedaleko plaża La Mer. 

hotel ibis pokoj

Pokój w hotelu ibis Styles Dubai Jumeira.

Płatności za noclegi nie wypadły tak źle.

 • Noc w Budapeszcie -115 zł
 • Dwie noce w Abu Zabi - 436 zł (365 AED)
 • 4 noce w Dubaju - 882 zł (771 EAD)
noclegów 1433 zł. Dla jednej osoby: 716,50 zł

Warto przy tym wspomnieć, że w Emiratach turystów obowiązują drakońskie podatki hotelowe. Specjalny podatek jest różny w zależności od standardu i długości pobytu, ale obowiązuje wszystkie hotele i kwatery. Dodatkowo jest doliczany do kwoty końcowej rezerwacji, czyli jeśli zamówimy śniadania w cenie - też zostanie opodatkowane!

Finanse w podróży

Złotówki na karcie Revolut wymieniliśmy na dirham (AED). Każdy z nas wybrał różną kwotę, ale w sumie wybraliśmy dokładnie 1000 AED. Dodatkowo kartami zapłaciliśmy 259 AED.

całkowity wydatków dwóch osób 1259 AED (ok. 1465 zł) 

dirhamy

Banknoty są zadbane - polecamy wybierać na miejscu z bankomatów.

Wśród wydatków były m.in. przejazdy autobusami oraz metrem, a także transfer pomiędzy Abu Zabi a Dubajem (25 AED w jedną stronę - w sumie 100 AED, ok. 116 zł). Biletów komunikacji miejskiej na obecnym etapie nie uda się sumować, ponieważ karty doładowaliśmy, gdy kończyły się na niej środki zarówno z Revolut jak i gotówką. 

Komunikacja miejska, czyli jak przemieszczać się po miastach

Abu Zabi - karta miejska “hafilat” na okaziciela ważna przez 5 lat kosztuje 10 AED (prawdopodobnie będziemy niedługo tam wracać, a zostało nam jeszcze trochę środków na karcie…). Kartę kupuje się z pierwszym doładowaniem. Minimalna kwota doładowania w automacie to 10 AED.

metro schody silver

Metro to nasz ulubiony środek transportu w Dubaju, ale to autobusami dojedziemy praktycznie wszędzie. 

Komunikacją jeździliśmy dużo i często. Kiedy opanowaliśmy mapę połączeń Dubaju, potrafiliśmy z jednego końca na drugi dojechać za 3 AED.

mapa komunikacji

Mapa siatki połączeń Dubaju jest we wnętrzu każdej klimatyzowanej wiaty.

Bilet jednorazowy na autobus kosztuje 2 AED, na trasach podmiejskich koszt będzie się zwiększać z każdym przejechanym kilometrem - dotyczy m.in. tras A1 i A2 jadących na lotnisko. 

autobus az

Z lotniska w Abu Zabi do centrum dojechaliśmy autobusem. Zanim udaliśmy się do hotelu musieliśmy jeszcze coś zjeść.

Z lotniska w Abu Zabi polecamy jeździć autobusem A2 do dworca centralnego. Stamtąd bez problemu dojedziecie w dowolne miejsce w mieście. 

Dubaj - karta miejska “nol” kosztuje 6 AED. Kupujemy od razu z doładowaniem. Minimalna kwota doładowania w automacie to 5 AED.

Koszt przejazdu autobusem - minimum 2 AED, tramwaju - minimum 3 AED, metra - minimum 3 AED (po przejechaniu kilku stacji i dwóch stref przejazd kończy się na 5 AED). Aby wsiąść do autobusu trzeba mieć minimum 7,5 AED na karcie.

wiking metro train

Ceny biletów nie straszą tak, jak np. w Londynie, dlatego jeździliśmy tylko komunikacją miejską.

Transfer z lotniska Abu Zabi do Dubaju

bus station az parking

Budynek dworca w Abu Zabi znajduje się koło centrum handlowego - nie da się go przeoczyć.

Zanim wyjdziemy z lotniska trzeba kupić kartę “hafilat” w automacie umieszczonym wewnątrz terminalu. Jeśli planujecie od razu jechać do Dubaju można kupić kartę za 20 AED, ale jeśli chcecie odwiedzić wybrzeże Abu Zabi proponujemy kupić kartę za 30 AED (10 AED to koszt karty, a reszta przeznaczona jest na dojazdy).

autobus transfer

Autobus linii E101 na dworcu centralnym w Abu Zabi.

Kompletny przewodnik na temat transferu z lotniska w Abu Zabi przedstawiamy w formie filmu - zobaczycie go poniżej ↓

Linia E100 do Abu Zabi z dworca autobusowego Al Ghubaiba jest obecnie zawieszona (kwiecień 2022).

We wszystkich pojazdach komunikacji kartę odbijamy przy wejściu, a potem przy wyjściu. Nieodbicie przy wyjściu skutkuje naliczeniem kary przy kolejnym wejściu do pojazdu. Pojazdy odwiedzają kontrolerzy biletów, dlatego warto pamiętać o odbijaniu karty.

Smaki Emiratów

Kuchnia Emiratów to miks wszelkiego rodzaju kuchni świata. Szerzej rozpiszemy się przy innej okazji. Warto zaznaczyć, że potrawy są bardzo smaczne, zarówno mięsne jak i wegetariańskie. Królują przekąski typu weź i idź, ale w okresie Ramadanu zaleca się jeść w restauracjach. 

Warto podkreślić, że nie znajdziemy nigdzie zakazów jedzenia na ulicy - niemniej nie należy tego robić. Jeśli chodzi o publiczne picie wody, nie widzieliśmy by ktoś tego zakazywał. 

Na jedzenie wydaliśmy sporo, ale czasem po prostu nie oszczędzaliśmy. Można jednak znaleźć tańsze restauracji, jak np. niedaleko naszego hotelu - im dalej od głównej ulicy, tym taniej. 

 • W Abu Zabi wydaliśmy 173 AED na posiłki z napojami
 • W Dubaju wydaliśmy 405 AED na posiłki z napojami

Dodatkowo dla ochłody kupowaliśmy soki owocowe lub lody - 80 AED.

hindi food

Jedliśmy sporo hinduskiego jedzenia, które jest tu bardzo popularne.

Za jedzenie płaciliśmy na zmianę gotówką lub kartami. W sumie wydaliśmy 658 AED, czyli ponad połowę wybranej przez nas kasy (1259 AED).

posiłków dla jednej osoby: 329 AED - ok. 382 zł

Podsumowanie kosztów

Po odliczeniu powyższych wydatków zostało nam nadal sporo w portfelu. Do dyspozycji mieliśmy 601 AED, za które kupiliśmy m.in. bilety do Dubai Frame (105 AED) oraz na kolejkę Palm Jumeira (80 AED), bilety komunikacji, bieżące zakupy… (ale i tak nie wydaliśmy wszystkiego. Pozostało nam średnio. ok 53 AED na osobę, które po powrocie do Włoch wymieniliśmy na Euro).

palm train

Polecamy przejechać się do końca Palm Jumeira - dojazd kolejką jednotorową trwa ok. 15 minut.
całkowity wycieczki dla jednej osoby: 2150 zł

Dodatkowe koszty

 • bilety dojazdu na trasie Wrocław-Kraków, Kraków-Wrocław oraz dojazdu do lotniska w Budapeszcie: ok. 250 zł dla dwóch osób.
 • nocleg dla dwóch osób w ibis Budapest City - 115 zł.
 • ubezpieczenie zakupione tuż przed wyjazdem: 96 zł dla dwóch osób na 6 dni (zakupione przez generali.pl).

Powyższe zakupy opłacone z innych środków, niż te przeznaczone na urlop w Emiratach.

Jak znieśliśmy loty?

Z przelotami nie było żadnego problemu. Lataliśmy samolotami wąskokadłubowymi, ale dzięki dobremu przygotowaniu nie nudziliśmy się ani trochę. Nawet spaliśmy w trasie. 

wizz siedzimy

Polecamy takie oto dmuchane wynalazki do ochrony karku podczas spania.

Do Krakowa wróciliśmy z Bari, w którym spędziliśmy 9 godzin. Dzięki temu mieliśmy sporo czasu na zwiedzenie centrum miasta, ponieważ transfer między lotniskiem, a centrum jest niezwykle prosty i szybki.

spimy w bari

W oczekiwaniu na pierwszy pociąg do Bari musieliśmy się zdrzemnąć ;)

Zobacz więcej filmów


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Komunikacja publiczna

Komunikacja miejska

Kwota pobierana z karty przedpłaconej hafilat/nol.

 • Autobusowy (Abu Zabi/Dubaj) 2-3 AED
 • Tramwajowy (Dubaj) 3-5 AED
 • Metro (Dubaj) 3-7,5 AED

Przejazdy pomiędzy miastami

 • Abu Zabi - Dubaj - 25 AED

Geografia

Emiraty Arabskie to kraj zrzeszający siedem małych królestw o powierzchni zajmującej 83600 km2 (prawie 1/4 powierzchni Polski), ale aż 86% kraju zajmuje emirat Abu Zabi (67340 km2). Kolejny pod względem wielkości jest dużo mniejszy Dubaj (powierzchnia to tylko 3885 km2). 

Warto zaznaczyć, że aż 97% powierzchni państwa zajmuje pustynia Ar-Rub al-Chali.

porownanie albania polska

Zjednoczone Emiraty Arabskie nałożone na granice Polski. Źródło: https://thetruesize.com

Co zobaczyć?

Pałac Prezydencki (Abu Zabi)
Bilet wstępu N/U - 60/30 AED

Louvre (Abu Zabi)
Bilet wstępu N/U - 63/31,5 AED

Dubai Frame
Bilet wstępu - 50 AED

Muzeum Etihad (Dubaj)
Bilet wstępu 25 AED

Muzeum Przyszłości (Dubaj)
Bilet wstępu 145 AED

Przydatne informacje

Informacje o zakazach

Wyjeżdżając do Emiratów (czy ogólnie krajów arabskich) często ostrzega się o kilku zakazach, które są obce dla europejskiego kodu kulturowego. Poniżej przedstawiamy listę istniejących zakazów z naszym komentarzem.

TAK - Są specjalnie przedziały dla kobiet i dzieci - faktycznie, w autobusie przód jest przeznaczony dla kobiet, dlatego widywać można pary, które po wejściu rozchodzą się w dwie różne strony. Niestety w praktyce, zwłaszcza przy dużym zapełnieniu pojazdu, przepis ten nie jest respektowany. Zarówno mężczyźni siadają z przodu, jak i kobiety z tyłu. 

TAK i NIE - Okazywanie uczuć publicznie jest zakazane, ale najwyraźniej mało kto sobie z tego coś robi i piszemy to na bazie doświadczeń zaobserwowanych u mieszkańców Emiratów. 

NIE - Nadmierne odsłanianie ciała - nikt za to nie zwracał uwagi (w okresie Ramadanu), ale nawet u mieszkańców Emiratów nie było widać jednolitej postawy.

TAK - Trudno kupić alkohol nawet w hotelu - to fakt. Jedyny sklep z alkoholem to taki z piwem 0 procent. 

NIE - Zakaz rozbierania się do kąpieli w morzu. Odwiedziliśmy kilka plaż i wszędzie można było znaleźć europejskich turystów w kąpielówkach lub szortach. W tych samych miejscach plażowały muzułmańskie rodziny w tradycyjnych strojach.

TAK - Istnieją miejsca tylko dla kobiet, w tym szczególnie plaże, ale nie ma nakazu, by kobiety tam przymusowo chodziły. 

TAK - Zakaz publicznego jedzenia w Ramadan. Nie widzieliśmy by ktoś latał z jedzeniem po ulicach.

TAK - Po zmierzchu można jeść publicznie nawet w okresie Ramadanu.

NIE - Zakaz publicznego spożywania napojów. W takim kraju i w taką pogodę trzeba pić i nikt tego nie ma za złe ;)

NIE widzieliśmy, aby ktokolwiek zasłaniał okna restauracji, aby nie drażnić muzułmanów podczas Ramadanu. 

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Zjednoczone Emiraty Arabskie, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Przydatne informacje
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azja, Półwysep Arabski
Powierzchnia: 83 600 km²
Ludność: 10 077 640 osób
Gęstość zaludnienia: 121 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+04:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: UAE
Kod lotniczy: A6
Numer kierunkowy: +971
Domena internetowa: .ae
Miejscowości
Stolica: Abu Zabi (ludność: 1 483 000 mieszkańców)
Inne miasta: Dubaj, Szardża, Al-Ajn, Adżman, Ras al-Chajma, Fudżajra, Umm al-Kajwajn
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,89 AED (Dirham Emiratów) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dirham = 100 filsów
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000; monety: 25, 50 filsów, 1 dirham
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Co spowodowało największe od 75 lat opady w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
 Kantyna podróżnicza

Co spowodowało największe od 75 lat opady w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odnotowano największe opady w historii pomiarów. W ciągu zaledwie jednego dnia, na terytorium ZEA spadło tyle wody niż zwykle w 18 miesięcy. Czy wpływ na to miał eksperymentalny projekt kontroli pogody?

Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.