Co musisz wiedzieć o Emiratach. 16 najważniejszych rzeczy przydatnych w ZEA
Opis Co musisz wiedzieć o Emiratach
Wiking i Wilkołak logo
Co musisz wiedzieć o Emiratach
☆ Na urlopie odcinek #108

Co musisz wiedzieć o Emiratach

16 najważniejszych rzeczy przydatnych w ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

wtorek, 23-04-2024 r.
Uważasz, że film "16 porad z Emiratów" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Zjednoczone Emiraty Arabskie, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich ostatnio bywamy bardzo często. W serii filmów pokazaliśmy najciekawsze miejsca w Abu Zabi, Dubaju czy Szardży. Ponadto zrobiliśmy poradnik dotyczący komunikacji miejskiej i podróży po kraju - szukajcie ich na naszym kanale YouTube.

Emiraty oferują niezapomniane doznania kultury arabskiej połączone z luksusem i rozrywką na wysokim poziomie, a do tego fascynują nowoczesną architekturą, w tym najwyższym wieżowcem na świecie. W tym poradniku podpowiadamy, co trzeba wiedzieć wybierając się do Emiratów pierwszy raz.

na plazy zachod slonca

Emiraty - nam szczególnie podobały się dystopijne zachody słońca.

Polityka i administracja

Numer 1: Ustrój polityczny

Zjednoczone Emiraty Arabskie są federacją 7 emiratów, monarchią konstytucyjną i elekcyjną. Głową państwa jest prezydent szejk - emir Abu Zabi, a szefem rządu premier szejk - emir Dubaju. Władza na tych stanowiskach jest dziedziczna.

W pozostałych emiratach również rządzą emirowie zgodnie z zasadą dziedziczenia.

brama emiratow

Brama do pałacu prezydenckiego.

Numer 2: Wiza

Obywatele Polski nie muszą wyrabiać wizy do Dubaju i Abu Zabi. Jest ona przyznawana automatycznie na okres 90 dni.

Przylatując na lotnisko po raz pierwszy, trzeba podbić paszport w okienku urzędnika, a przy każdym następnym przyjeździe kontrolę załatwia się w automacie paszportowym.

t1 smart gates przylot

Kontrola w Smart Gates na lotnisku w Dubaju.

Numer 3: Waluta i płatności

Jednostką monetarną Emiratów jest dirham. Waluta dzieli się na 100 filsów i występuje pod postacią banknotów oraz monet, ale trzeba uważać na bilon, bo oznaczony jest wyłącznie cyframi arabskimi. Banknoty można bez problemu wypłacać z bankomatów.

dirhamy

Wiele banków nie pobiera prowizji od wypłat Revolutem.

Numer 4: Języki urzędowe

Językiem urzędowym jest arabski, ale bez problemu dogadamy się w języku angielskim.

Nie znaczy to jednak, że wszyscy Arabowie uczą się angielskiego. To w głównej mierze dzięki napływowi pracowników z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, którzy posługują się tym językiem na co dzień. Usługi, handel i gastronomię zdominowali pracownicy z krajów azjatyckich.

Urlop i zwiedzanie

Numer 5: Nowoczesne atrakcje

W Emiratach znajduje się wiele atrakcji przyciągających turystów z całego świata jak magnes. Są to ogromne pałace, meczety, muzea, ale również centra rozrywkowe i handlowe. Planując odwiedzić te ważniejsze, trzeba się liczyć z niemałym wydatkiem. 

Szczególnie doceniane są - Palm Jumeirah - sztuczna wyspa w kształcie palmy, Dubai Marina w której jest ponad 200 drapaczy chmur oraz najwyższy na świecie obiekt zbudowany przez człowieka - Burdż Chalifa.

wiking frame

Ikoniczne miejsce w Dubaju.

Numer 6: Hotele

Baza hotelowa w Emiratach jest zróżnicowana, ale szczególny nacisk kładzie się na luksus i blichtr. Najważniejsze hotele w Abu Zabi to Fairmont Marina oraz Emirates Palace. W Dubaju jest Atlantis The Palm oraz Atlantis The Royal.

atlantis royal palma

Atlantis The Royal.

Ceny hoteli 3 i 4 gwiazdkowych są przystępne, ale trzeba pamiętać, że w Emiratach obowiązuje podatek turystyczny i w zależności od sieci może być doliczony podczas płatności online lub dopiero przy zameldowaniu.

Numer 7: Prąd

W Emiratach używa się gniazdek typu G, czyli tzw. “angielskich”, dlatego trzeba mieć przejściówkę. Na miejscu można ją wypożyczyć w hotelu, ale taniej będzie kupić ją za kilka dirhamów w pierwszym lepszym sklepie. 

Numer 8: Ruch uliczny i pieszy

Sieć dróg i autostrad w Emiratach jest na naprawdę na wysokim poziomie - wszędzie jest pełno zjazdów, rond i wiaduktów. Widać jednak, że kraj został zbudowany z myślą o zmotoryzowanych, a piesi nie mają tam łatwego życia. Większość przejść jest dobrze oznakowane, mimo wszystko mieszkańcy przechodzą przez drogę gdzie im się podoba.

Zupełnie inaczej jest przy wielkich węzłach drogowych, gdzie chodników czy tuneli dla pieszych po prostu nie uwzględniono w projektach.

tunel pod autostrada

Czasem ciężko przejść na drugą stronę.

Wtedy trzeba przeciskać się wąskimi ścieżkami lub nadłożyć kilka kilometrów, by przejść z jednej strony na drugą.

Numer 9: Autobusy w Abu Zabi

W stolicy Emiratów - Abu Zabi, do dziś nie powstało metro, ale jest duża sieć autobusów miejskich, jednak aby móc z nich korzystać trzeba zaopatrzyć się w kartę miejską Hafilat - najłatwiej zrobić to na lotnisku - automat znajduje się przed wyjściem z hali przylotów. 

bus station az

Dworzec autobusowy w Abu Zabi.

Trzeba pamiętać, że oficjalnie w autobusach z przodu mogą siadać tylko kobiety, a mężczyźni z tyłu. Przepis obowiązuje raczej w teorii, bo widzieliśmy wielokrotnie, że kobiety siadały z mężczyznami obok siebie i nikt z tego nie robił problemu.

Numer 10: Metro i autobusy w Dubaju

W Dubaju najwygodniejszym środkiem transportu jest metro. Obecnie działają dwie linie: czerwona prowadzi z południa na północ miasta, przejeżdżając obok najważniejszych atrakcji. Dotrzemy nią również do lotniska. Zielona linia krąży dookoła starego miasta i przecina czerwoną w dwóch miejscach.

metro stacja ibn battuta

Typowa stacja metra w Dubaju.

Sieć metra uzupełniają autobusy, które kursują do najodleglejszych części miasta, a także wzdłuż wybrzeża łącząc Marinę ze starym miastem. Na każdym przystanku jest mapa komunikacyjna, gdzie można sprawdzić połączenia.

dworzec al ghubaiba

Autobusy na dworcu Al Ghubaiba w Dubaju.

Numer 11: Tramwaje w Dubaju

Dubaj ma również tramwaj, który jedzie dookoła Mariny i do Palm Jumeirah na jedynej linii T1. Z tramwaju można przesiąść się do metra na równolegle rozmieszczonych do jego trasy przystankach. 

tram

Tramwaj T1 w Marinie.

Innym typem tramwajów w Dubaju są tramwaje wodne, czyli po prostu łódki Abra. Polecamy przepłynąć kanał choć raz - jest to najszybsza forma połączenia między brzegami. 

Numer 12: Karta komunikacji zbiorowej NOL

Biletem umożliwiającym płacenie za przejazdy komunikacją zbiorową w Dubaju jest karta zbliżeniowa NOL - można ją kupić w automatach i punktach na stacjach i lotniskach - także w Abu Zabi. Kartą zapłacimy za bilety do metra, tramwaju, łódki Abra, autobusów miejskich i za przejazdy międzymiastowe.

karty nol

Karta nie traci ważności, można ją doładowywać w specjalnych automatach.

Numer 13: Autobusy dalekobieżne

Po kraju najłatwiej podróżować autobusami dubajskiej spółki komunikacyjnej RTA. Zaletą takiej podróży jest wygoda i rozsądny taryfikator, a za przejazdy płaci się kartą NOL. 

autobus pietrowy union

Autobusy międzymiastowe RTA - na niektórych liniach kursują piętrusy!

RTA przewozi pasażerów na trasach do niemal wszystkich Emiratów - więcej opowiadamy o tym w odcinku o komunikacji międzymiastowej - link.

Numer 14: Jedzenie

W arabskiej kuchni ważne są przyprawy o intensywnym smaku i aromacie - kardamon, cynamon, kmin i szafran. Przyprawione z wielkim smakiem mięso jest podstawą wielu potraw, w tym chyba najbardziej popularnego: kebaba. Najczęściej posiłki podawane są w formie “na drogę” czyli pod postacią wrapa. Więcej w odcinku “Kuchnie Świata” - link w opisie do filmu.

tth

W Emiratach popularne są restauracje, w których sztućców się nie używa. 

Kiedy jechać do Dubaju

Numer 15: Pogoda

Średnie temperatury w Dubaju dzień, w styczniu wynoszą 20°C, a w lipcu nawet 45°C. Opady deszczu występują głównie w zimie, czyli od grudnia do lutego i lepiej te miesiące omijać, bo od kilku lat niemal co roku powtarzają się zalania i podtopienia również w Dubaju i Abu Zabi.

corniche plaza

Plaże w Emiratach są bajecznie czyste.

Najbezpieczniejszy wakacyjny okres trwa od marca do maja, oraz w październiku i listopadzie. Wtedy temperatury na dworze balansują w okolicach 30°C.

Numer 16: Klimatyzacja

Jeśli przeraża was temperatura panująca w Emiratach to śpieszymy wyjaśnić, że klimatyzacja jest niemal wszędzie. Także na przystankach autobusowych, gdzie można odetchnąć od upału oczekując na pojazd. Klimatyzacja jest również standardem we wszystkich pojazdach komunikacji zbiorowej, jak i na stacjach metra, w sklepach, centrach handlowych i muzeach. Jednym słowem, da się żyć.

dubai mall wiking

Centra handlowe często mają materiałowe dachy oraz dużo szkła, ale temperatura w środku jak na Arktyce.

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 12-09-2024 r.

Informacje o kraju
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azja, Półwysep Arabski
Powierzchnia: 83 600 km²
Ludność: 10 077 640 osób
Gęstość zaludnienia: 121 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+04:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: UAE
Kod lotniczy: A6
Numer kierunkowy: +971
Domena internetowa: .ae
Miejscowości
Stolica: Abu Zabi (ludność: 1 483 000 mieszkańców)
Inne miasta: Dubaj, Szardża, Al-Ajn, Adżman, Ras al-Chajma, Fudżajra, Umm al-Kajwajn
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,89 AED (Dirham Emiratów) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dirham = 100 filsów
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000; monety: 25, 50 filsów, 1 dirham
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Ciekawe tematy z podróży
Na urlopie

W 2020 roku na wyspie Phú Quốc powstał park VinWonders. Od tego czasu po wyspie jeżdżą autobusy, sponsorowane w całości przez właściciela obiektu.

Poradnik

Bangkok International Airport to największe lotnisko w Tajlandii, położone 25 km na wschód od stolicy kraju. 

Na urlopie

Z wyspy Phú Quốc bliżej już do Kambodży niż kraju macierzystego. Byliśmy tam dwukrotnie, zwiedzając ją na skuterach, darmowymi busami oraz Grabem. 

City Breaks

Trekking po masywie Witosza to doskonały sposób na ucieczkę z miasta i odpoczynek na łonie natury.

City Breaks

Kiedyś była to osada o niezwykle długiej historii zasiedlenia. Później podbili ją Rzymianie.

Poradnik

Twórcy miejskiej sieci komunikacyjnej w Sofii wykazali się niezwykłą mądrością w planowaniu, bo jest to chyba najtańszy podziemny system kolejki i zdecydowanie najmniej skomplikowany.

Poradnik

Port lotniczy Wrocław-Strachowice jest położony w granicach miasta Wrocław, w odległości ok., 10 km od centrum. 

Poradnik

Port lotniczy Sofia to międzynarodowe lotnisko położone 7 km na wschód od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym Bułgarii.