Wyszukiwarka treści

Centrum Planowania Urlopów (CPU)


Przewodnik regionalny

Przewodnik: Riwiera Turecka

Atrakcyjne wybrzeże tureckiej riwiery przyciąga szerokimi piaszczystymi plażami z widokami na piękne i tajemnicze Góry Taurus. 

Egipt: podsumowanie podróży

Na wyjazd do Egiptu wybraliśmy się jak zawsze spontanicznie. Choć w tym przypadku o spontanie można mówić z miesięcznym wyprzedzeniem, bowiem już dawno założyliśmy, że wybierzemy jeden z kierunków oferowanych przez latający z Abu Zabi WizzAir. 

Dominikana: przewodnik po północy kraju

Dominikana - kraj leżący na drugiej największej wyspie Karaibów. Kierunek turystyczny słynący przede wszystkim z rajskich krajobrazów i pięknych plaż znalazł się w sferze naszych zainteresowań już na początku 2021 roku...

Road Trip po Jordanii

Do Jordanii pojechaliśmy jak zawsze na spontanie. Bilety kupiliśmy zaledwie tydzień przed wylotem, a wizę i hotele na ostatnią chwilę.

Filipiny: co robić przez 11 dni? Nasz plan

Podróż na Filipiny była głównym celem wyprawy do Azji w 2019 roku. Na wyspach spędziliśmy w sumie 11 dni. Szlak, który sobie obraliśmy prowadził do środkowej części kraju zwanego Visayas i zrzeszającego mniejsze wyspy między Luzonem i Mindanao. 

Djerba: Karaiby morza śródziemnego

Djerba - wyspa Tunezji zwana śródziemnomorskimi Karaibami. Raj turystyczny, który może pochwalić się wieloma atrakcjami, głównie związanymi z antycznymi ruinami i berbejską tradycją. 

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ludzie podróżują? Od czego w ogóle zaczyna się podróżowanie? 

Pierwszy lot zwykle jest obwarowany dużym stresem związanym z nowym sposobem podróżowania, ale na miejscu dociera do nas, że jesteśmy już w innym środowisku, które chcemy eksplorować do granic możliwości. 

Jest to przygoda pozwalająca odkryć nowe, nieznane wcześniej miejsca, a samo bycie w drodze, z dala od ułożonego życia, rozpala zmysły do czerwoności. 

Po kilku takich wyjazdach przychodzi refleksja, że nieważne ile będziemy podróżować, nie uda nam się zobaczyć każdego miejsca na ziemi. Dlatego z czasem porzucamy chęć zobaczenia wszystkiego za wszelką cenę, ponieważ pojawia się świadomość, że możemy tu wrócić ponownie, więc warto delektować się chwilą. 

Niekiedy skreślamy miejsca z listy podróży, bo jest o nim głośno w mediach, zalewają je turyści, a tego przecież chcieliśmy uniknąć wybierając się na urlop.

Podróże dają możliwość zupełnie innego sposobu funkcjonowania, odrzucamy to co wygodne i przyjmujemy to co nieoczywiste. 

Pobyt w obcym środowisku powoduje, że uruchamiamy specjalny tryb poznawczy. Po przyjeździe musimy na nowo zbadać okolicę, zorientować się w panujących na nowym terenie zasadach. Stajemy się ekspertami w zwyczajach, płatnościach, sposobach przemieszczania się. 

Poznajemy ludzi, nowe smaki, inne gesty, nietypowe miejsca. Wszystko to pozwala przejść na wysokie obroty i wykazać się zaradnością - tego nam było trzeba. Potrzebowaliśmy tego, aby zrozumieć jak funkcjonuje świat poza granicami naszego kraju. Także po to, żeby zrobić z tego przewodnik.

Po powrocie mamy pełno wspomnień i nowych doświadczeń, otwieramy oczy na nowe możliwości i rozwiązania. Wszystko to wpływa na nas pozytywnie - na każdej płaszczyźnie. Podróżowanie poszerza horyzonty. 

Dlatego uruchomiliśmy Centrum Planowania Urlopów, gdzie w jednym miejscu zebraliśmy informacje ze wszystkich naszych wyjazdów, publikowanych zarówno w formie tekstu, jak i filmu. 

Zapraszamy do korzystania! Zainspiruj się do podróży.

 


Poradniki praktyczne

Finanse w podróży - jak płacić bez stresu

Jaką walutę zabrać w zagraniczną podróż? Euro czy dolary? To odwieczne pytanie, które spędza sen z powiek wielu podróżnikom. Jednak po co przepłacać i podwójnie kupować waluty? Co zrobić gdy okaże się, że macie jej za dużo, albo w ogóle za mało?

Oto nasz poradnik wymiany walut - sprawdzony od Dominikany po Filipiny.

Dwa tygodnie z bagażem podręcznym

Często zadawaliście sobie pytanie “czy potrzebuję wszędzie jeździć z dużą walizką lub nosić na plecach 20-kilogramowy bagaż”? Odpowiedź brzmi: nie.

I nie dotyczy to tylko krótkich kilkudniowych wycieczek. Spakowaliśmy się w bagaż podręczny i polecieliśmy na drugi koniec świata na ponad dwa tygodnie. Oto nasz praktyczny poradnik.

Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych

Podczas odbywania dalszych podróży mamy okazję do zwiedzania lokalnej kultury, tradycji i kuchni. Zawsze korzystamy z okazji, aby zobaczyć coś nowego, dlatego wyszukujemy oferty lokalnych biur świadczących usługi turystyczne. 

Nasza subiektywna lista [oraz antylista] prezentów [aktualizacja 2021]

Są różne okazje do wręczania prezentów. Im więcej tym lepiej, szczególnie gdy chodzi o wyjątkowe osoby. Radzimy na co zwrócić uwagę przy wyborze prezentów, a czego unikać.

Poradniki techniczne

Revolut w podróży

Przylatując do obcego państwa najlepiej jest płacić jego własną walutą. Na prostym przykładzie z Polski zrozumiemy, że tego typu interesy są po prostu niekorzystne: niektóre duże sklepy w kraju akceptują płatność w euro, a przelicznik podawany jest przy kasie - zawsze jest wyższy niż średnia NBP, dlatego przepłacimy sporo w stosunku do transakcji złotówkami. Identycznie jest za granicą.

Jak zakupić i doładować internet z Orange w Egipcie

W Egipcie funkcjonuje kilku usługodawców telefonii komórkowej oferujących zakup mobilnych pakietów internetowych. Oferta u każdego wygląda podobnie - należy zakupić kartę SIM z podstawowym limitem gigabajtów. Można je kupić w salonach, na stoiskach, a czasem nawet na ulicy.

Egipt: jak aplikować o wizę online

Wiza do Egiptu jest jednym z tematów, który dzieli uczestników internetowych forów, bowiem możliwe jest zakupienie wizy zarówno na miejscu jak i przez specjalną stronę internetową. W trwającej od lat dyskusji, co się bardziej opłaca vs. co jest łatwiejsze, uprzedzamy - że w obu przypadkach kosztuje tyle samo.

Indie: jak aplikować o wizę online

Na pewno każdy z was słyszał niesamowite opowieści o Indiach - kraju wielkich kontrastów, kilkudziesięciu wyznań, ponad 20 urzędowych języków, kolebce wielkiej cywilizacji i największego na świecie przemysłu filmowego. W tym poradniku podpowiemy jak przebrnąć przez skomplikowany formularz rejestracyjny i uzyskać pierwszą (wymarzoną) wizę do Indii.

Poradniki komunikacyjne

Samodzielne podróże po Egipcie

Wydawałoby się, że takie rozległe państwo jak Egipt położy nacisk na rozbudowę sieci połączeń kolejowo-drogowych, aby skrócić podróże pomiędzy rozrzuconymi po kraju ośrodkami miejskimi. Cóż... nie do końca się udało.

Transfer lotniskowy

Lotnisko - jak dojechać i jak wrócić. To odwieczne pytanie, które zadajemy sobie zawsze przed podróżą. Spisaliśmy nasze najważniejsze spostrzeżenia i napisaliśmy ten praktyczny poradnik, abyście mogli z niego skorzystać. 

Autobus z Abu Zabi do Dubaju

Popularnym kierunkiem urlopowym w ostatnich latach jest Dubaj. Ale co zrobić jeśli do Emiratów lecimy przez lotnisko w Abu Zabi? Jak tanim kosztem dotrzeć ze stolicy Emiratów do największego miasta w regionie? Ten krótki przewodnik odpowie na najbardziej palące pytania. 

Transport na Filipinach

Jak każdy kraj w Azji, Filipiny fascynują kulturą i nietypowymi z naszego punktu widzenia zwyczajami. Szczególnie oryginalne jest podejście do komunikacji miejskiej, a konkretnie pojazdy, którymi się poruszaliśmy. 

Podczas dwóch tygodni na Filipinach przemierzaliśmy ponad 1400 km, z pomocą samolotów, łodzi, busów i nietypowych pojazdów na trzech kołach. Była to podróż pełna wrażeń, którą wspominamy naprawdę miło.

Co zobaczyć

Polonnaruwa

Spośród wielu zabytkowych miejsc Sri Lanki, wyobraźnię poruszają ruiny miast o starożytnym rodowodzie. Najlepiej znanym i zarazem łatwo dostępnym dla turystów jest miasto Polonnaruwa. Co można tam znaleźć oraz ile trzeba poświęcić czasu na zwiedzanie ruin - tego dowiecie się w dalszej części tekstu. 

Pidurangala

Pidurangala to druga najsłynniejsza skała Sri Lanki zaraz po Sigirii. Na szczęście nie trzeba jeździć po wyspie i szukać tego specyficznego kamienia, ponieważ znajduje się zaledwie kilometr od Lwiej Skały. 

Sigirija

Sigirija jest częścią tzw. złotego trójkąta obejmującego północno-środkową część wyspy. Znajduje się tam wiele historycznych miejsc: świątynie w Dambulli, ruiny miasta w Polonnaruwie, a w północnej części tego obszaru, pierwsza stolica wyspy - Anuradhapura.

Dolina Królów

Wygląda jak zwykła dolina u podnóża opadającej pionowo skały, ale w rzeczywistości to cmentarzysko składające się z dziesiątek grobowców, w którym przez ponad pięć wieków chowano, razem z ich dobytkiem i bajecznymi skarbami, władców starożytnego Egiptu.

Bari w kilka godzin - najciekawsze atrakcje

Miasto na południu Włoch, do którego trafiliśmy wracając z Emiratów w ramach przesiadki i mieliśmy zaledwie kilkanaście godzin na zobaczenie czegokolwiek. Dlatego nie zastanawiając się ani chwili, pojechaliśmy do centrum… zwiedzać.

Kair i piramidy w Gizie

Pojechać na wakacje do Egiptu i nie zobaczyć piramid? To niewybaczalne przeoczenie! Słynne piramidy w Gizie warto zwiedzić razem z kilkoma ciekawymi obiektami w Kairze, jak np. kościoły koptyjskie czy muzeum archeologiczne. Zwiedzanie całości pozwoli lepiej zobrazować niezwykle długą historię starożytnego Egiptu oraz przenikalność kultur i religii współistniejących obok siebie przez tysiące lat.

Jezioro Koman i rzeka Shala

Albania to kraj w większości pokryty górami, często nazywany Norwegią Bałkanów. To także niesamowita dzika przyroda oraz długie jeziora wijące się między wierzchołkami Gór Przeklętych.

Berat

Albania jest bogata w zabytki antyku i średniowiecza do tego stopnia, że w niektórych miejscach można spotkać ich całe skupiska. Dobrym przykładem jest położony nad rzeką Osum Berat - nazywany miastem-muzeum lub miastem tysiąca okien.

Pamukkale

Pamukkale to jedno z miejsc w Turcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Śnieżnobiała skała nazywana Bawełnianym Zamkiem przypomina pokryte białym puchem zbocze góry. Dlaczego warto tam pojechać? Obejrzyj naszą relację, a zapragniesz zobaczyć cuda te na własne oczy.

Polecane miejsce
Więcej rekomendacji

Sigirija twierdza

Lokalizacja: Sri Lanka

Łatwość dojazdu

75%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

75%

Baza noclegowa

90%

Baza imprezowa

50%

Jakość wyżywienia

95%

Dostępność sklepów

80%
Ocena ogólna: 79%

Plusy

  • Skała z pozostałościami starożytnej fortecy
  • Niesamowite widoki ze szczytu skały
  • Zadbany teren z wieloma zabytkami
  • Bogata historia udokumentowana w muzeum
  • Miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO
  • Bankomat przed wejściem

Minusy

  • Wysoka cena biletu (30$)
  • Wielu naciągaczy czekających na turystów