Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Centrum Planowania Urlopów (CPU)

Wiele przydatnych informacji odnośnie podróżowania po różnych krajach zebraliśmy na stronach tematycznych. Poniższe linki pozwolą szybko dotrzeć do potrzebnych informacji takich jak aplikowanie o wizę, informacji dotyczących komunikacji miejskiej, zasad panujących na lotniskach, czy dostępu do Internetu. Niżej znajduje się mapa z pinami, z których każdy jest linkiem do opisu zaznaczonego miejsca. 

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ludzie podróżują? Od czego w ogóle zaczyna się podróżowanie? 

Pierwszy lot to zwykle duży stres związany z nowym sposobem podróżowania, ale na miejscu dociera do nas wyjątkowość nowego środowiska, które chcemy eksplorować do granic możliwości

Po kilku takich wyjazdach przychodzi refleksja, że nieważne ile będziemy podróżować, nie uda się zobaczyć każdego miejsca na ziemi. Dlatego z czasem porzucamy chęć zobaczenia wszystkiego za wszelką cenę, ponieważ pojawia się świadomość, że możemy tu wrócić ponownie, więc warto delektować się chwilą. 

Podróże dają możliwość doświadczenia nowego sposobu funkcjonowania, odrzucamy to co wygodne i przyjmujemy to co nieoczywiste. 

Z podróży przywozimy pełno wspomnień i doświadczeń, otwieramy oczy na nowe możliwości i rozwiązania. Wszystko to wpływa na nas pozytywnie - na każdej płaszczyźnie.

Podróżowanie poszerza horyzonty

Uruchomiliśmy Centrum Planowania Urlopów, aby w jednym miejscu zebrać nasze doświadczenia - publikowane zarówno w formie tekstu jak i filmu. 

Zapraszamy do korzystania! Zainspiruj się do podróży.

Przewodniki regionalne

Nie taki Sajgon jak nam wmawiają

Jeszcze przed pandemią Wietnam stał się popularnym kierunkiem turystycznym wśród podróżników z Europy i Ameryki. Głównie zwolennicy taniego podróżowania przemierzali go tanim kosztem jedynie z bagażem podręcznym. 

Przewodnik: Riwiera Turecka

Atrakcyjne wybrzeże tureckiej riwiery przyciąga szerokimi piaszczystymi plażami z widokami na piękne i tajemnicze Góry Taurus. 

Park w Dolinie Timna

Niespełna 30 km od Ejlatu znajduje się przepiękna dolina otoczona górami. Dolina Timna to zajmujące ponad 20 km2 przestrzeń, na której w starożytności znajdowała się kopalnia miedzi oraz miejsce kultu bogini Hator. Tu również narodziła się legenda o kopalniach króla Salomona – niedaleko znajdują się skalne filary nazwane od imienia władcy.

Północne Czechy i Prawczicka Brama

Wielkanocny weekend sprzyja organizowaniu dłuższych wycieczek. Od dawna planowaliśmy trasę przez północne Czechy do Prawczickiej Bramy i Drezna, dlatego w ten świąteczny czas postanowiliśmy go zrealizować. Dłuższy kwietniowy weekend był dla nas rozgrzewką przed zbliżającą się majówką. Plan był bardzo ambitny i dokładnie ustalony co do minuty zgodnie z dostępnymi w internecie aplikacjami do planowania podróży zarówno polskimi, czeskimi i niemieckimi. Przeczesaliśmy internet w poszukiwaniu wielu rozwiązań, aby ostatecznie ustalić, że odwiedzimy trzy miasta i jedną popularną atrakcję skalną.

Filipiny: co robić przez 11 dni? Nasz plan

Podróż na Filipiny była głównym celem wyprawy do Azji w 2019 roku. Na wyspach spędziliśmy w sumie 11 dni. Szlak, który sobie obraliśmy prowadził do środkowej części kraju zwanego Visayas i zrzeszającego mniejsze wyspy między Luzonem i Mindanao. 

Singapur: nowoczesne miasto jutra

Singapur, jako państwo-miasto zachwyca. To miejsce bezpieczne i przyjazne wielu kulturom, które cechuje duży pluralizmem religijny, a główną grupą etniczną są Chińczycy.

Jordania w zimie

Do Jordanii pojechaliśmy jak zawsze na spontanie. Bilety kupiliśmy zaledwie tydzień przed wylotem, a wizę i hotele na ostatnią chwilę.

Lanzarote: urlop na wulkanie

Ten urlop miał się odbyć w czerwcu, gdyż jak co roku wybieramy się na Last Minute na początku sezonu, aby uniknąć dużych tłumów. Los chciał inaczej, ale akurat w temacie unikania tłumów możemy coś powiedzieć również na przykładzie tego wyjazdu.

Co zobaczyć

Jaskinie Batu Caves i świątynia Murugana

Dotarcie do Batu Caves nie jest żadnym wyzwaniem, a z uwagi na przeprowadzane tam ceremonie wizyta zapadnie w pamięci na długo.

Anuradhapura

Współcześnie zamieszkana przez pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców Anuradhapura, składa się z dwóch części - osiedli mieszkalnych oraz zabytkowego Świętego Miasta. 

Polonnaruwa

Spośród wielu zabytkowych miejsc Sri Lanki, wyobraźnię poruszają ruiny miast o starożytnym rodowodzie. Najlepiej znanym i zarazem łatwo dostępnym dla turystów jest miasto Polonnaruwa. Co można tam znaleźć oraz ile trzeba poświęcić czasu na zwiedzanie ruin - tego dowiecie się w dalszej części tekstu. 

Pidurangala

Pidurangala to druga najsłynniejsza skała Sri Lanki zaraz po Sigirii. Na szczęście nie trzeba jeździć po wyspie i szukać tego specyficznego kamienia, ponieważ znajduje się zaledwie kilometr od Lwiej Skały. 

Sigirija

Sigirija jest częścią tzw. złotego trójkąta obejmującego północno-środkową część wyspy. Znajduje się tam wiele historycznych miejsc: świątynie w Dambulli, ruiny miasta w Polonnaruwie, a w północnej części tego obszaru, pierwsza stolica wyspy - Anuradhapura.

Dolina Królów

Wygląda jak zwykła dolina u podnóża opadającej pionowo skały, ale w rzeczywistości to cmentarzysko składające się z dziesiątek grobowców, w którym przez ponad pięć wieków chowano, razem z ich dobytkiem i bajecznymi skarbami, władców starożytnego Egiptu.

Bari w kilka godzin - najciekawsze atrakcje

Miasto na południu Włoch, do którego trafiliśmy wracając z Emiratów w ramach przesiadki i mieliśmy zaledwie kilkanaście godzin na zobaczenie czegokolwiek. Dlatego nie zastanawiając się ani chwili, pojechaliśmy do centrum… zwiedzać.

Kair i piramidy w Gizie

Pojechać na wakacje do Egiptu i nie zobaczyć piramid? To niewybaczalne przeoczenie! Słynne piramidy w Gizie warto zwiedzić razem z kilkoma ciekawymi obiektami w Kairze, jak np. kościoły koptyjskie czy muzeum archeologiczne. Zwiedzanie całości pozwoli lepiej zobrazować niezwykle długą historię starożytnego Egiptu oraz przenikalność kultur i religii współistniejących obok siebie przez tysiące lat.

Jezioro Koman i rzeka Shala

Albania to kraj w większości pokryty górami, często nazywany Norwegią Bałkanów. To także niesamowita dzika przyroda oraz długie jeziora wijące się między wierzchołkami Gór Przeklętych.

Kantyna podróżnicza

Symbolika gestów Buddy

Wycieczka do Azji to wydarzenie, które dla wielu graniczy z baśniową epopeją. Najczęściej wybierane kierunki to południe i wschód kontynentu, gdzie na każdym kroku spotkać można barwne świątynie z tysiącem - jedynie na pozór identycznych - posągów. W tym tekście chcemy rzucić światło na jedno z ważniejszych zagadnień buddyzmu, a mianowicie gesty przedstawiane przez osobę Buddy.

Lot liniami Air Serbia

Od 4 czerwca 2023 roku dostępne jest nowe połączenie lotnicze z lotniska Kraków-Balice do stolicy Serbii - Belgradu. Loty realizowane cztery razy w tygodniu obsługiwane są przez turbośmigłowe samoloty ATR 72-600 serbskie narodowe linie lotnicze.

Jak wygląda lot budżetowymi liniami Scoot

Linie lotnicze Scoot, a właściwie Scoot Tigerair Private Limited, to singapurskie niskobudżetowe linie lotnicze, wchodzące w skład holdingu Singapore Airlines Group. 

W samolocie Vietnam Airlines

Vietnam Airlines to narodowy przewoźnik Wietnamu, obsługujący połączenia z Azją, Europą i Australią. Głównym hubem na północy kraju jest Port lotniczy w Hanoi, a na południu - w Ho Chi Minh. 

Jak wygląda lot Cebu Pacific A330 NEO

Cebu Pacific to jeden z ciekawszych przewoźników w Azji Południowo-Wschodniej. Założona w 1988 roku na Filipinach linia regularne loty rozpoczęła dopiero w 1996 roku. Od samego początku oferuje usługi niskokosztowe.

19 ciekawostek na temat Piramid

Zaledwie kilka zabytków starożytnej architektury jest tak dobrze rozpoznawalnych jak piramidy w Gizie. Wraz z mumiami i sarkofagami pozostają synonimem wielkiej starożytnej cywilizacji i jej bogatej historii.

Trzynaście najpiękniejszych miast w Polsce

Poza zwiedzaniem uroczych zachodnioeuropejskich miasteczek o historycznym klimacie, warto poszerzyć wiedzę w tym zakresie na temat polskich miejscowości, z którymi czas obszedł się bardzo łaskawie. Dziś warto odkrywać je na własną rękę, aby samodzielnie odkryć to, co świadczy o ich unikatowości. Polecamy krótką listę miast, które szczególnie przypadły nam do gustu.

Zabytki UNESCO

Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO została utworzona na pierwszej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, zwołanego w 1977 roku w Paryżu, gdzie ustalono, że celem zależnej od ONZ organizacji będzie koordynacja działań zapewniających ochronę i opiekę wpisanych na listę obiektów.

Polecane miejsce
Więcej rekomendacji

Giza miasto

Lokalizacja: Egipt

Łatwość dojazdu

80%

Łatwość poruszania się

75%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Czystość (ogólnie)

50%

Jakość wyżywienia

70%
Ocena ogólna: 75%

Plusy

  • 4,5 tysiąca lat historii
  • Możliwość dotknięcia piramid
  • Przejażdżka na wielbłądzie (dodatkowo płatna)
  • Zwiedzanie kościołów koptyjskich
  • Zwiedzanie Muzeum Kairskiego
  • Można dużo dowiedzieć się o obyczajach Egipcjan
  • Można zobaczyć skarby Tutenchamona