Centrum Planowania Urlopów (CPU)
Opis Centrum Planowania Urlopów (CPU)
Wyszukiwarka treści

Centrum Planowania Urlopów (CPU)

Wiele przydatnych informacji odnośnie podróżowania po różnych krajach zebraliśmy na stronach tematycznych. Poniższe linki pozwolą szybko dotrzeć do potrzebnych informacji takich jak aplikowanie o wizę, informacji dotyczących komunikacji miejskiej, zasad panujących na lotniskach, czy dostępu do Internetu. Niżej znajduje się mapa z pinami, z których każdy jest linkiem do opisu zaznaczonego miejsca. 

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ludzie podróżują? Od czego w ogóle zaczyna się podróżowanie? 

Pierwszy lot to zwykle duży stres związany z nowym sposobem podróżowania, ale na miejscu dociera do nas wyjątkowość nowego środowiska, które chcemy eksplorować do granic możliwości

Po kilku takich wyjazdach przychodzi refleksja, że nieważne ile będziemy podróżować, nie uda się zobaczyć każdego miejsca na ziemi. Dlatego z czasem porzucamy chęć zobaczenia wszystkiego za wszelką cenę, ponieważ pojawia się świadomość, że możemy tu wrócić ponownie, więc warto delektować się chwilą. 

Podróże dają możliwość doświadczenia nowego sposobu funkcjonowania, odrzucamy to co wygodne i przyjmujemy to co nieoczywiste. 

Z podróży przywozimy pełno wspomnień i doświadczeń, otwieramy oczy na nowe możliwości i rozwiązania. Wszystko to wpływa na nas pozytywnie - na każdej płaszczyźnie.

Podróżowanie poszerza horyzonty

Uruchomiliśmy Centrum Planowania Urlopów, aby w jednym miejscu zebrać nasze doświadczenia - publikowane zarówno w formie tekstu jak i filmu. 

Zapraszamy do korzystania! Zainspiruj się do podróży.

Przewodniki regionalne

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Tajlandia: spokój i bajeczne plaże na wyłączność

Tajlandię odwiedziliśmy po długiej przerwie. Przed przylotem zrobiliśmy rekonesans i znaleźliśmy miejsca wolne od turystów, a jednocześnie bardzo ciekawe.

Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki

Niedźwiadki spodobały się nam na tyle, że postanowiliśmy rozszerzyć naszą poprzednio ułożoną trasę o dodatkowe szczyty - Wołowiec i Kozioł.

Nie taki Sajgon jak nam wmawiają

Wietnam stał się popularnym kierunkiem turystycznym głównie wśród zwolenników podróżowania z plecakiem. 

Co zjeść na Cyprze

Jak zawsze wybierając się do nowego kraju postanowiliśmy sprawdzić lokalne smaki i choć mieliśmy na to zaledwie weekend, zdążyliśmy skosztować to co najważniejsze.

Sri Lanka: kompletne podsumowanie podróży po wyspie

Podróż po Sri Lance pierwotnie planowaliśmy w czerwcu, jednak z przyczyn niezależnych musieliśmy szukać innego terminu na odwiedziny.

Egipt: podróż do Królestwa Faraonów 2024

Na wyjazd do Egiptu wybraliśmy się jak zawsze spontanicznie. Choć w tym przypadku zdecydowaliśmy się do kraju dostać z Emiratów. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Emiraty należą do najbogatszych państw świata, a głównym sektorem gospodarki wcale nie jest wydobycie ropy, tylko turystyka i bankowość.

Co zobaczyć

Island Safari na Koh Yao Yai

Zastanawialiście się jak wyglądało życie na tajlandzkich wyspach zanim stały się powszechnie oblegane przez turystów?

Khao Sok: rejs po jeziorze Cheow Lan

Khao Sok to park pełen wapiennych skał i soczystej zieleni, ale zdecydowanie najpiękniejsze widoki znajdziemy w jego centrum - podczas rejsu po jeziorze Cheow Lan.

Nocne safari w Khao Sok

Po zapadnięciu zmroku w Parku Narodowym Khao Sok zaczyna się idealna pora na zwiedzanie. Ruszamy z licencjonowanym przewodnikiem sprawdzić, co w dżungli piszczy.

Jaskinie Batu Caves i świątynia Murugana

Dotarcie do Batu Caves nie jest żadnym wyzwaniem, a z uwagi na przeprowadzane tam ceremonie wizyta zapadnie w pamięci na długo.

Anuradhapura

Współcześnie zamieszkana przez pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców Anuradhapura, składa się z dwóch części - osiedli mieszkalnych oraz zabytkowego Świętego Miasta. 

Polonnaruwa

Spośród wielu zabytków Sri Lanki, wyobraźnię poruszają ruiny starożytnych miast. Najlepiej znanym i zarazem łatwo dostępnym dla turystów jest miasto Polonnaruwa.

Pidurangala

Pidurangala to druga najsłynniejsza skała Sri Lanki. Nie trzeba jeździć po wyspie i szukać tego specyficznego kamienia, ponieważ znajduje się kilometr od Lwiej Skały. 

Sigirija

Złoty Trójkąt w Sri Lance obejmuje wiele ciekawych miejsc, a w samym środku jest najczęstszy cel turystycznych pielgrzymek.

Kantyna podróżnicza

Co spowodowało największe od 75 lat opady w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odnotowano największe opady w historii pomiarów. W ciągu zaledwie jednego dnia, na terytorium ZEA spadło tyle wody niż zwykle w 18 miesięcy. Czy wpływ na to miał eksperymentalny projekt kontroli pogody?

TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu

Oficjalnie zaprezentowano listę portów lotniczych o największym natężeniu ruchu w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce doszło do kilku nieoczekiwanych zmian.

Koleją z Wrocławia prosto pod wieżę Eiffla

Po latach Wrocław zyskał połączenie z Paryżem. Co prawda z przesiadką w Berlinie, ale to najkrótsza lądowa droga pomiędzy tymi miastami. To ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za podróżami samolotem.

Przejazd pociągiem Talgo z Mostaru do Sarajewa

Podróżując do nowego kraju zawsze staramy się jak najlepiej zrozumieć komunikację zbiorową. Jest to ciekawy temat poznawczy, a przy okazji materiał do poradników. 

Lot samolotem Turkish Airlines B737 Max 8

Türk Hava Yolları to tureckie narodowe linie lotnicze lepiej znane w świecie pod nazwą Turkish Airlines. Założone w 1933 roku przedsiębiorstwo jest jednym z najstarszych w Europie.

Kalendarz urlopowy na 2024 rok

Urlop 2024 w zależności od tego, ile dni urlopu chcecie poświęcić na wyjazdy, przygotowaliśmy wersję light i hard. 

Lot samolotem Airbus A320 linii Pegasus

Pegasus Airlines, to tureckie linie lotnicze założone w 1989 roku z siedzibą w Stambule. Wybraliśmy się w podróż do stolicy Turcji jednym z pierwszych lotów na trasie Kraków-Ankara.

Lot samolotem Airbus A320 linii AirAsia

Zanim powstała AirAsia, którą znamy dzisiaj, firma musiała przejść wyboistą drogę. W końcu znalazła niszę i bardzo szybko opanowała rynek lotów krajowych, a następnie regionalnych. 

Polecane miejsce

Durrës miasto

Lokalizacja: Albania

Łatwość dojazdu

80%

Łatwość poruszania się

80%

Atrakcje do zwiedzania

60%

Czystość (ogólnie)

20%

Baza noclegowa

90%

Baza imprezowa

90%

Jakość wyżywienia

70%

Dostępność sklepów

80%
Ocena ogólna: 71%

Plusy

  • Ładne i zadbane centrum
  • Dużo zabytków z epoki antyku
  • Amfiteatr
  • Promenada miejska podczas zachodu słońca
  • Dobra baza wypadowa do eksploracji kraju

Minusy

  • Brudne plaże
  • Wszędzie leżaki z parasolkami
  • Zaśmiecone pobocza
  • Parkujące na chodnikach samochody
  • Czasem ciężko przejść przez pasy