Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni. Co jedliśmy podczas podróży po Turcji
Opis Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
Wiking i Wilkołak logo
Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Co jedliśmy podczas podróży po Turcji

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

poniedziałek, 11-03-2024 r.
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Gdy burczy w brzuchu, najlepiej siadać w pierwszej lepszej restauracji, bo gwarantujemy, że głodni nie wyjdziecie. To również bardzo dobry sposób na poznanie lokalnej kuchni, a często także kultury kulinarnej Turków.

Tureckie śniadania

W Ankarze odwiedziliśmy niewielką restaurację, w której pracowała starsza sympatyczna pani. Oczywiście mówiła tylko po turecku, co dodało całej sytuacji szczypty humoru, ale mimo wszystko szybko ustaliliśmy, że chcemy zjeść śniadanie, a dalej to już bajka. 

tostownia

Śniadanie w lokalnej restauracji i od razu jest wesoło :)

“Tureckie śniadanie” to coś więcej niż posiłek, to filozofia

Zacznijmy jednak od tego, że tureckie tradycyjne śniadania to pokaźna wystawka składająca się z wielu mniejszych dań. Na stole muszą znaleźć się pieczywo, jajka, warzywa, owoce, różnego rodzaju smarowidła, ale przede wszystkim sery - bo to podstawa tureckiego menu. 

Współcześnie posiłek w tej formie spożywa się wyłącznie w niedzielę, bo Turcy pracują aż 6 dni w tygodniu, a w dni robocze jedzą śniadanie na szybko. Przekąski śniadaniowe - bo tak chyba wypadałoby to nazwać - to najczęściej wrap z mięsem lub jajkiem.

tosty

Tosty z turecką kiełbasą sucuk (sudżuk).

Naszym udziałem stały się tosty z serem i turecką kiełbasą sucuk (sudżuk), do zestawu dodano również ogórka i pomidora. Ten przysmak polecało nam wiele osób i faktycznie zapadł w pamięci do tego stopnia, że po powrocie do Polski równie często przygotowujemy tosty w tureckim stylu na śniadanie, jak i na kolację.

Inne typy śniadaniowych przekąsek to: simit (obwarzanek), poğaça (bułeczki z nadzieniem zarówno wytrawnym jak i słodkim), gözleme (cienki placek z farszem) lub börek (wielokrotnie omawiany podczas naszych podróży po Bałkanach placek z nadzieniem).

sniadania przekaski

Śniadaniowe "coś na ząb".

Ponieważ w Turcji bez herbaty nie siada się do stołu, dostaliśmy ją nawet nie pytając. 

Obiady po turecku

Ciorbalar Mercimek

Specjalnością kuchni tureckiej jest zupa z czerwonej soczewicy, która od zwykłej różni się dokładnie zblendowaną i przecedzoną przez sito papką soczewicy. Zupę podaję się z sokiem z cytryny, a całość można posypać ostrą papryką i zajadać chlebem.

zupa

Zupa z czerwonej soczewicy.

Döner kebab

Co można dostać w kebabowniach i czy serwują śniadanie?

wiking usta

Najlepszy jest turecki kebab. Tutaj logo "Burger King" załapało się w kadr przez przypadek.

Najlepiej znana turecka potrawa w Polsce, ale warto nadmienić, że jej odmian jest co najmniej kilkanaście. Kto wie, może kiedyś nakręcimy o tym odcinek. 

Döner w języku tureckim oznacza po prostu “obrotowy”. Jeśli natomiast mięso podane jest w chlebku lawasz, to nazywać się będzie dürüm döner. Właśnie tak przygotowaną wersję na przestrzeni pięciu lat jadaliśmy w Turcji najczęściej. 

Potrawa jest rodzajem fast fooda, więc doskonale sprawdzi się jako obiad lub obiadokolacja, a nawet jako drugie śniadanie podczas przerwy w pracy.

wrap ada

Kebab - niepozorny zawijas, a tak popularny w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Podstawą może być mięso wołowe, drobiowe, często baranina, ale już raczej rzadko jagnięcina, (niegdyś podstawowy składnik). Mięso do kebaba opieka się na pionowym obrotowym ruszcie - stąd jego “obrotowość” w nazwie. Nietypowa jest marynata, bo zanim mięso trafi na ruszt wcześniej moczy się w mleku z dodatkiem cebuli, dzięki czemu staje się delikatne w smaku.

Najpopularniejsze podanie to: 

  • na talerzu - pokrojone kawałki mięsa podaje się na talerzu z warzywami i sosami,
  • dürüm - forma kebaba podanego w placku lawasz (podobnym do tortilli). Po zwinięciu zawartości placek opieka się w grillu,
  • döner kebab - najczęściej podawany jest w bułce z “kieszenią”. Razem z warzywami i sosami przypomina kultową w Polsce w latach 90-tych knyszę,

W każdym przypadku danie podawane jest z papryczką chili do smaku.

W Turcji potrawa jest tak popularna, że powstały specjalne sieci fast foodów specjalizujące się w zawijaniu kebabów. Na zdjęciu przedstawiamy Usta Dönerci, który z powodzeniem konkuruje ze znanymi globalnymi sieciami.

zestaw usta

Zestawy w restauracji Usta Dönerci.

Ciekawostki o kebabie

  • Odpowiednikami kebaba na Bliskim Wschodzie jest shawarma (shoarma, shorma). To dokładnie ta sama potrawa! Spotkacie ją w Emiratach, Egipcie czy Jordanii.
  • Często spotyka się nazwę “kebap”, która jest prawidłowym zapisem w języku tureckim. Restauracje sprzedające kebap chcą podkreślić, że bliżej im do tureckich korzeni. Kebap oznacza po prostu „przyprawione mięso”.
  • Lawasz, czyli chlebki/placki w które zawija się mięso wymyślili Ormianie. W 2014 roku przepis wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Słodycze

Baklava, chałwa i lokum to desery, które zna każdy. My do nich dodajemy jeszcze pismaniye (piszmanile), zwane potocznie ”wełnianą chałwą”. Wspólnym mianownikiem tradycyjnych tureckich przysmaków jest bardzo wysoki poziom słodkości. Zwykle rezygnujemy z nich na rzecz równie lubianych w Turcji tradycyjnych ciast. 

Będąc w Turcji, zwłaszcza na urlopie, ciasto trzeba zjeść. Hotelowe cukiernie dwoją się i troją, aby kuracjusze hoteli mieli co zjeść do kawy. W niektórych hotelach istnieją nawet specjalne cukiernie do tego celu.

W Kawiarni Gramofon w Ankarze zamówiliśmy pyszny sernik z nutką słodyczy. Obowiązkowo herbata do tego, a obrotny chłopak wcisnął nam również soki owocowe. Gramofon ma niesamowity klimat i już tylko dlatego warto go odwiedzić.

ciasto gramofon

Jeśli będziecie w Ankarze, to miejsce musicie odwiedzić. 

W hotelu Limak Arcadia Sport Resort w Belek byliśmy rozpieszczani różnego rodzaju kolorowymi słodyczami.

ciasto kawa

I jak tu nie wziąć kolorowego kawałeczka do kawy?

Kawa

Kawa po turecku kojarzy się z niesmacznym, mocnym napojem ciemnym jak smoła. Pomimo negatywnego wizualnego skojarzenia, turecka kawa jest bardzo dobra. Jednak trzeba napisać już na początku, że przygotowana w tradycyjnym tygielku o nazwie cezve (dżezwe) pita w filiżankach (podawana z wodą jaśminową, cukrem i lokum) Türk Kahvesi, jest w Turcji serwowana wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Bardziej jak celebracja wydarzenia, niż na każdą okazję.

Kawa do Turcji trafiła w XVI wieku, ale szybko rosnąca popularność sprawiła, że stała się nieodzownym elementem tureckiej kultury. Nawet tureckie śniadanie (słowo kahvaltı) tłumaczy się jako posiłek poprzedzający kawę. Wyjątkowy rytuał picia kawy trafił w każdy zakątek Imperium Osmańskiego, gdzie do dnia dzisiejszego jest atrakcją samą w sobie. 

Zabawne, że po trzech wizytach w Turcji, kawę znaną z opowieści udało nam się spotkać dopiero w krajach arabskich (Jordania, Tunezja) i bałkańskich (Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia).

kawa bosniacka

Popularny zestaw kawowy na Bałkanach - tygielek z kawą, cukier, woda, lokum.

Współcześnie kawę w Turcji podaje się po europejsku, czyli w filiżankach. Taką dostaniecie w hotelu do śniadania lub w dowolnej kawiarni na terenie miasta. 

Herbata

Po kawie nastąpiła moda na herbatę. Pierwsze zdarzenie zwiastujące zwiększenie popularności herbaty w kraju zaszło z dość prozaicznego powodu. Imperium Osmańskie poniosło porażkę na wojnie, w wyniku której zostało odcięte od Jemenu - głównego eksportera kawy do Stambułu. 

Od początku XX import herbaty zwiększał udział w tureckim handlu, a napój stał się tańszą alternatywą dla kawy, dlatego w 1924 roku Mustafa Kemal Atatürk wydał rozporządzenie o utworzeniu plantacji w Rize nad Morzem Czarnym. 

Dokładnie 100 lat później Turcja jest piątym największym producentem herbaty na świecie z udziałem w rynku sięgającym 4,7% (Pierwsza czwórka to: Chiny, Indie, Kenia i Sri Lanka).

cay sniadanie

Herbatka w tulipanie.

Turcy nie piją herbaty tylko podczas śniadania, ale właściwie do każdej okazji. Jak ważna w życiu Turków jest herbata wie każdy, kto pojechał tam chociaż raz. Herbatę czarną trzeba pić z cukrem, a owocowe czy smakowe - jak kto chce. Nieodłącznym elementem podania herbaty jest szklaneczka w kształcie tulipana oraz spodek z małą łyżeczką.

Bonus, burger po turecku

Jeśli typowo turecki fast food to dla was za mało, w Turcji bez problemu znajdziecie lokale globalnych sieciówek z ofertą popularnych burgerów.

Trzeba jednak zauważyć, że Turcy nie gęsi i swoje burgery mają - polecamy poszukać w małych restauracjach lub budkach z jedzeniem, gdzie czasem można znaleźć ciekawe alternatywy dla kebabów. 

turecki burger

Turecki burger.

W Antalyi znaleźliśmy burgera z ogórkiem. Był to najprawdziwszy kotlet w bułce z plasterkiem pomidora i ogórka konserwowego. Podanie skromne, bez szału, czyli typowo tureckie, a do tego frytki. Smakowało pysznie. 

Nieodłączną częścią poznawania kulinarnych tradycji jest smakowanie dań z poziomu ulicy, czyli za pomocą tradycyjnego street foodu. W ostatnich latach tradycje te często ulegają modyfikacjom za sprawą migracji ludności, a także pojawieniu się wielkich sieci korporacyjnych. To dzieje się obecnie na naszych oczach - jesteśmy świadkami zmian w strukturach społecznych na poziomie globalnym. Przywiezione z zagranicy tradycje kulinarne zniekształcają lokalne dania. Jest to jednak działanie obustronne - w przypadku, gdy ostre potrawy docierają do kraju o dominujących łagodnych podniebieniach, ilość pikantnych przypraw zostaje mocno ograniczona. 

To naturalna ewolucja nawyków żywieniowych, gdy napływowa obca kuchnia modyfikowana jest specjalnie pod regionalnego odbiorcę w celu maksymalizacji zysków. Mowa o wielkich sieciach, głównie fast foodów, które podbijajc nowe rynki modyfikują menu zgodnie z lokalnymi upodobaniami. Ten proces obserwujemy w krajach azjatyckich, gdzie popularne frytki zastępuje się porcją ryżu, a do oferty dorzuca kompletnie nowe dania - bliższe lokalnym tradycjom.

Odwiedzając nowe kraje prawie zawsze zaglądamy do lokali globalnych sieci, ponieważ spotkanie z nowym światem nie odbywa się wyłącznie wśród zabytków czy otoczeniu przyrody, ale także w naszych żołądkach, a zmiany - bardziej lub mniej udane - widoczne są w menu. 


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 29-08-2024 r.

Informacje o kraju
Republika Turcji, państwo na styku Europy i Azji
Powierzchnia: 783 562 km²
Ludność: 82 835 090 osób
Gęstość zaludnienia: 104 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+03:00
Języki urzędowe: turecki
Religia dominująca: islam sunnicki
Tablice aut: TR
Kod lotniczy: TC
Numer kierunkowy: +90
Domena internetowa: .tr
Miejscowości
Stolica: Ankara (ludność: 5 639 076 mieszkańców)
Inne miasta: Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Antalya, Diyarbakır, Mersin
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport, dowód osobisty
Wiza? brak, wjazd na dowód
Waluta
1 PLN = 0,15 TRY (Lira turecka) - kurs z 11-11-2023 r.
1 lira turecka = 100 kuruszy
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir; monety: 1, 5, 10, 25, 50 lir
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Ciekawe tematy z podróży
Na urlopie

W 2020 roku na wyspie Phú Quốc powstał park VinWonders. Od tego czasu po wyspie jeżdżą autobusy, sponsorowane w całości przez właściciela obiektu.

Na urlopie

Z wyspy Phú Quốc bliżej już do Kambodży niż kraju macierzystego. Byliśmy tam dwukrotnie, zwiedzając ją na skuterach, darmowymi busami oraz Grabem. 

City Breaks

Trekking po masywie Witosza to doskonały sposób na ucieczkę z miasta i odpoczynek na łonie natury.

City Breaks

Kiedyś była to osada o niezwykle długiej historii zasiedlenia. Później podbili ją Rzymianie.

Kuchnie świata

Jednym z najważniejszych dań Bałkanów jest sałatka szopska, od której rozpoczynamy każdy posiłek.

Poradnik

Twórcy miejskiej sieci komunikacyjnej w Sofii wykazali się niezwykłą mądrością w planowaniu, bo jest to chyba najtańszy podziemny system kolejki i zdecydowanie najmniej skomplikowany.

Poradnik

Port lotniczy Sofia to międzynarodowe lotnisko położone 7 km na wschód od centrum miasta. Jest największym portem lotniczym Bułgarii.

Przewodnik

Po sieci krążą mity, że do USA nie warto się wybierać, jeśli nie możemy przeznaczyć minimum 50000 zł na pobyt. To nieprawda :)