Petronas Twin Towers. Śladami Osaczonych - szukamy miejsc z planu filmowego
Opis Petronas Twin Towers
Wyszukiwarka treści
Petronas Twin Towers
     
odcinek #083      piątek, 14-07-2023 r.

Petronas Twin Towers

Najsłynniejsze bliźniacze wieże na świecie. | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Śladami Osaczonych - szukamy miejsc z planu filmowego

Bliźniacze wieże Petronas Twin Towers w Kuala Lumpur stały się symbolem miasta w chwili otwarcia i są nadal - mimo faktu, że minęło już 25 lat - najwyższymi bliźniaczymi wieżami na świecie.

Uważasz, że film "Petronas Twin Towers" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Wojciech Kulig
Wojciech Kulig

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Mało kto wie, że zanim wieże Petronas został oddany do użytku, kręcono w nim sceny do filmu “Osaczeni” z Seanem Connerym i Catheriną Zeta-Jones. 

Słynne wieże to nie jedyne miejsce, które było tłem do zdjęć - postanowiliśmy odszukać je wszystkie i sprawdzić, jak bardzo się zmieniły. 

Osaczeni (Entrapment)

Witamy pod KLCC. Będziemy szukać kultowych miejsc z filmy "Osaczeni".

W Kuala Lumpur zdjęcia do filmu trwały latem 1998 roku, czyli dokładnie 12 miesięcy przed oficjalnym otwarciem biurowca. Odwiedziliśmy najważniejsze miejsca związane z fabułą trzeciego aktu: dwie stacje metra, dzielnicę Merdeka oraz bezpośrednie otoczenie wieżowca. Poza częścią poznawczą była to dla nas niezwykła przygoda związana z historią kina

ptt most 2

Wysoko zawieszony most robi wrażenie.

Na pierwsze spotkanie z Petronas Twin Towers pojechaliśmy wieczorem - wówczas metalowe szkielety wież oświetlone są jupiterami i wydają się delikatnie jarzyć, dodając widokowi wyjątkowego klimatu. To trzeba zobaczyć będąc w Kuala Lumpur. 

panorama wilkolak

Podświetlony aluminiowy szkielet wygląda zjawiskowo z każdego miejsca w mieście.

Petronas Twin Towers

Architektura wież łączy tradycyjne wzornictwo z islamskim postmodernizmem. Kształt wież oparty jest na geometrycznym, wielobocznym planie charakterystycznym dla sztuki islamu.

wejscie wiking

Wiking przed wejściem do Tower 1.

Choć tytuł najwyższych budynków świata dzierżyły tylko przez sześć lat, to nadal zachowują tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata. 

Obie iglice są identyczne i mierzą 452 metry wysokości. Każda z nich ma 88 pięter. Obiekt zbudowany jest głównie z żelbetu, a jego elewację wykonano ze szkła i stali. Na 41 i 42 piętrze zamontowano Sky Bridge - przeszklony, dwupoziomowy most łączy obie wieże. To właśnie na ten most w 95 minucie filmu “Osaczeni” wchodzą bohaterowie filmu. 

ptt most

Słynny Sky Bridge.

Niestety w dniu, kiedy pojawiliśmy się pod wieżami, bilety dla zwiedzających zostały już wyprzedane i mogliśmy podziwiać go jedynie z dołu. Ale nie przejmujcie się, stamtąd również prezentuje się zjawiskowo.

hol bilety

Zostaliśmy odesłani z kwitkiem, albo bez biletu...

Bliźniacze wieże z perspektywy rzeki

Na jednym z filmowych kadrów widzimy wieże Petronas z perspektywy niewielkiej osady nad rzeką. To ujęcie jest fotomontażem, a dolna część przedstawia miasteczko Malakka. Jego stare miasto zostało wpisane dopiero w 2008 roku (czyli 10 lat po sceny) na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miejscowość słynie z uroczego portowego kanału z domkami na palach i organizowanych tam rejsów turystycznych - bohaterowie rozpoczynają wizytę w Malezji właśnie od rejsu łódką po tej rzece (59 minuta). Prawdopodobnie sceny na ulicy i w wynajętym apartamencie (60-66 min.) nakręcono również w Malakki. 

Podobno ówczesny premier Malezji wyraził sprzeciw połączeniu nowoczesnego budynku z niewielką wioską znajdującą się 120 km na południe od metropolii.

Rezydencja Conrada Greene’a

Jest jeszcze jedno ujęcie w filmie, na które warto zwrócić uwagę. W 68 minucie Virginia grana przez Zetę-Jones wchodzi do rezydencji Conrada Greene’a. Przechodzi przez bramę, która w rzeczywistości jest wejściem do znajdującej się w dzielnicy Merdeka chińskiej świątyni Guan Di. W wąskim kadrze trudno to zauważyć, na dodatek kilka lat temu obiekt został gruntownie odrestaurowany - również brama. 

guan di

Na chwilę nawet zajrzeliśmy do środka świątyni Guan Di.

Impreza w noc sylwestrową

Sceny imprezy sylwestrowej pojawiają się co pewien czas. Kręcone są w holu głównym pomiędzy wieżami. Trudno powiedzieć, gdzie dokładnie, ale architektura jest tam dość specyficzna - szkło, aluminiowe wykończenia i smukłe pokryte metalem kolumny zdobiące większość pomieszczeń.

hol glowny

Z holu główny dostaniemy się do Sky Bridge oraz centrum handlowego.

Scena wyjścia koło fontanny

W 97 minucie filmu Virginia opuszcza teren obiektu, wychodząc ze studzienki przy pokazowej fontannie. Fontanny to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Kuala Lumpur - zwłaszcza w nocy. 

fontanna

Też tam byliśmy - za dnia i w nocy :)

Nie znaczy to, że widok z tego miejsca jest najlepszy. Jeśli wysiądzie się na pobliskiej stacji metra KLCC i dotrzecie do tego placu - warto przejść przez budynek centrum handlowego na drugą stronę.

Park KLCC

Z parku również można zrobić piękne ujęcia wieżowców otoczonych zielenią - kto wie, czy z nie lepszej perspektywy. 

szerokie kadry ptt

Zjawiskowa miejscówka na fotkę.

Park KLCC to miejsce warte zobaczenia. Miejscowi i turyści obserwują bliźniacze wieże z wielu ławeczek rozmieszczonych na terenie parku, a inni przychodzą aby pobiegać w zielonej scenerii. 

park klcc sciezka

Ścieżki dla spacerowiczów i dla biegaczy.

Najważniejszą z nich jest zajmujące powierzchnię 10000 m2 “Jezioro Symfonii” z imponującą multimedialną fontanną.

Kilka mniejszych fontann i kurtyn wodnych zainstalowano ku uciesze najmłodszych w zbudowanym specjalnie dla nich placu zabaw.

Nieopodal z wody wyłania się metalowa rzeźba wieloryba z małymi. 

park klcc jezioro

Tak naprawdę nigdy nie dowiedzieliśmy o co chodzi z wielorybami.

Park otoczony jest wieloma luksusowymi hotelami - w każdym z nich można zabukować pokój z widokiem na bliźniacze wieże, ale noclegi zaczynają się od 700 zł za noc, dlatego polecamy rozejrzeć się za tańszą alternatywą. 

szerokie kadry apartamenty

Centrum zapełniło się ciekawą architekturą.

Upper View Regalia

Szczególnie polecamy sprawdzone przez nas Apartamenty Regalia w kompleksie hotelowym Upper View Regalia. Pokoje można zarezerwować już od 60 zł, a z dobrym widokiem na miasto nawet od 130 zł za noc.

Do cen należy doliczyć podatek turystyczny, o którym mówiliśmy w poprzednim odcinku.

panorama plecy

Na dachu znajduje się przestronny basen typu infinity z widokiem na panoramę. 

Stacje metra Pudu

stacja chan sow lin

Jedziemy do stacji metra, na której w filmie sporo się dzieje.

Scena końcowa w całości rozgrywa się na stacji zwanej Pudu. Jednak to co widzimy w filmie, różni się znacznie od rzeczywistości. 

Tak naprawdę zdjęcia do finałowej sceny były kręcone na stacji Bukit Jalil, która oddalona jest ok. 25 minut jazdy od stacji Meczet Jamek.

bukid jalil zmodernizowany stadion

Znajduje się przy stadionie narodowym, który widać w filmie podczas niektórych ujęć. 

Stadion został już dawno przebudowany, natomiast charakterystyczny i przestronny hol stacji poznajemy po szerokich peronach.

bukid jalil 02 koncowa scena

Całość okrywa metalowy stelaż pokryty materiałową membraną.

Obecnie zmieniły jednak kolory - są bardziej jaskrawe, jest też dużo reklam, a skrajnie peronów przebudowano.

bukid jalil 05 scena 2

Jedyne co tu pamięta tamte czasy, to posadzka.

Prawdziwa stacja Pudu znajduje się w centrum miasta - bardzo blisko węzła przesiadkowego Meczet Jamek, bo obie stacje znajdują się na tej samej linii.

Dlaczego podczas kręcenia zdjęć nazwa stacji została zamieniona na Pudu? 

Odpowiedź jest bardzo prosta: większość peronów pierwszych linii metra jest wąska, a przystosowana do obsługi imprez masowych stacja Bukit Jalil to ogromny hol, choć w filmie nie widać, jak faktycznie jest wielki.

bukid jalil z zewnątrz

Ogromna stacja została zbudowana z myślą o obsłudze imprez masowych.

Dlaczego w filmie wykorzystano nazwę Pudu, a nie oryginalną? 

Podobno nazwa “Pudu” była jedyną, jaką Connery był w stanie wymówić prawidłowo.

Petronas Towers pojawiły się m.in. w filmie pt. “Dzień Niepodległości. Odrodzenie”. Tutaj jednak runęły rozwalając się w drobny mak.

Bonus: Savoy w Londynie

W jednej ze scen pojawia się Hotel Savoy, który faktycznie znajduje się w Londynie. Otwarty w 1889 roku hotel do dziś jest uznawany za jednej z najbardziej luksusowych i najlepiej znanych w Wielkiej Brytanii, ponadto często wykorzystywanych podczas kręcenia filmowych produkcji. 

savoy

Byliśmy tam podczas naszego City Breaku w 2022 roku.

Sentyment

Pod wieże wracamy za każdym razem, gdy jesteśmy w Kuala Lumpur. Dziś otaczają je inne, zaprojektowane z nie mniejszym rozmachem wieżowce, ale nadal szpiczaste bliźniaki robią tutaj największe wrażenie.

park klcc wiking

Bliźniaki w otoczeniu innych wieżowców nadal wyglądają zacnie.

Jest to zdecydowanie jedno z ciekawszych i najlepiej rozpoznawalnych miejsc w Azji, ale jeśli wieże to za mało - można przejść się po dzielnicy i zobaczyć masę innych ciekawych budynków o naprawdę niesamowitych kształtach i dziwacznej architekturze. 

Polecamy koniecznie zobaczyć!


Ostatnia modyfikacja: piątek, 19-01-2024 r.

Dojazd

Międzynarodowe lotnisko KLIA znajduje się 60 kilometrów od centrum miasta, ale dojazd nie jest skomplikowany.

 • Możemy dotrzeć tam szybką kolejką KLIA Express. Nawet jak na nasze standardy jest ona dość droga - bilet od osoby w jedną stronę kosztuje ok. 50 zł. Zaletą jest czas dojazdu - na KL Sentral dojedziemy w 30 minut. 
 • Tańszym rozwiązaniem jest Grab (dawniej Uber), którym dojedziemy w około godzinę. Koszt to ok. 75 zł w jedną stronę niezależnie od ilości osób.

Warto wiedzieć

Podatek od turystów

 • Od 2017 r. naliczany jest dodatkowy podatek turystyczny, którym obciążeni są turyści korzystający z bazy noclegowej w Malezji.
 • Podatkiem objęte są hostele, hotele, gospody, internaty oraz ośrodki wypoczynkowe.
 • W zależności od standardu obiektu podatek może wynosić od 2,50 do 5 ringgitów za noc. 

 

Przydatne informacje

 • Przez cały rok pogoda w Malezji utrzymuje się w okolicach 30⁰C.
 • Klimat charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza oraz krótkimi opadami przez cały rok. 
 • W zależności od części wschodniej i zachodniej występują różne pory nasilających się opadów.
 • W zachodniej części to okresy marzec-maj oraz wrzesień-październik, a we wschodniej (Borneo) - od listopada do marca.
 • Obie podróże do Malezji odbyliśmy w okolicy listopada i nigdy nie trafiliśmy na obfite deszcze. 

Informacje wjazdowe

 • Obywateli Polski nie obowiązuje płatna wiza wjazdowa do Malezji.
 • Na lotnisku do paszportu wbijana jest wiza turystyczna ważna 90 dni od daty wbicia pieczątki.
 • Wiza, którą otrzymaliśmy ważna jest na terenie Zachodniej Malezji (na Półwyspie Malajskim), ale bez problemu można podróżować na wyspę Borneo.
Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Malezja, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Galeria
Przydatne informacje
Malezja, Azja
Powierzchnia: 329 750 km²
Ludność: 32 050 000 osób
Gęstość zaludnienia: 83 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: malajski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: MAL
Kod lotniczy: MH
Numer kierunkowy: +60
Domena internetowa: .my
Miejscowości
Stolica: Kuala Lumpur (adm. Putrajaya) (ludność: 1 627 172 mieszkańców)
Inne miasta: Kajang, Klang, Subang Jaya, George Town, Ipoh, Petaling Jaya, Selayang Baru, Johor Bahru, Malakka
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 1,13 MYR (Ringgit) - kurs z 11-11-2023 r.
1 ringgit = 100 senów
W obiegu są - banknoty: 1, 5, 10, 20, 50, 100 ringgitów; monety: 5, 10, 20, 50 senów, 1 ringgit
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau
 Kuchnie świata

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau

Mimo bliskości i de facto będąc częścią Chin, oba miasta zachowują pewnego rodzaju autonomię nie tylko w administracji, ale także w sferze gastronomicznej. 

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.

To musisz wiedzieć zanim polecisz na Filipiny
 Na urlopie

To musisz wiedzieć zanim polecisz na Filipiny

Pierwsze zetknięcie z Filipinami dla wielu może być szokiem. Podpowiadamy co trzeba wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania.