Wojtek (Wiking)

Wojtek (Wiking)
Wt, 19-05-2020
Na urlopie     odcinek #009
Kuala Lumpur | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Stolica Malezji, Kuala Lumpur, jest obok Singapuru, czy Bangkoku, kierunkiem który najchętniej wybierają turyści decydujący się na podróż do Azji Południowo-Wschodniej. To miasto, które tak jak wiele innych miejsc w tym rejonie świata, jest pełne kontrastów. 

Kuala Lumpur w ostatnich dekadach bardzo mocno się rozwinęło. Świadczą o tym chociażby eleganckie wieżowce, których w centrum stolicy Malezji nie brakuje. 

Pobyt w stolicy Malezji był drugim etapem naszej podróży na Filipiny na przełomie października i listopada 2019 roku. Do Kuala Lumpur przylecieliśmy z Singapuru. Na lotnisku wzięliśmy Graba, czyli odpowiednika europejskiego Ubera. Dojechaliśmy nim do hotelu z basenem na dachu, z którego mieliśmy niesamowity widok na panoramę malezyjskiej stolicy. 

Petronas Twin Towers - gwiazdy Malezji

Górujące nad miastem dwie bliźniacze wieże od 1998 roku są symbolem Kuala Lumpur i znajdują się w centrum biznesowym stolicy. Te jednocześnie najwyższe na świecie bliźniacze wieże liczą w sumie 452 metry wysokości. W latach 1998-2004 były najwyższymi budynkami na świecie. Petronas Twin Towers ma 88 pięter. Obiekt zbudowany jest głównie z żelbetu, a jego elewację wykonano ze szkła i stali. Na 41 i 42 piętrze zamontowano Sky Bridge - to przeszklony most, który łączy dwie wieże. Na spotkanie z Petronas Twin Towers pojechaliśmy wieczorem, gdy wieże są oświetlone. Robią wówczas wyjątkowe wrażenie. Co chwila podnosiliśmy głowy, by spojrzeć na dwie kształtne iglice. Teren wokół wież nieustannie okupują turyści z całego świata, którzy uwieczniają budowle na zdjęciach i filmach. A co do filmów właśnie, trzeba przypomnieć, że te dwa giganty były miejscem akcji “Osaczonych” z Seanem Connerym i Catherine Zetą-Jones. Widzowie z pewnością pamiętają sensacyjną scenę, gdy dwie gwiazdy amerykańskiego kina zwisały na moście łączącym oba wieżowce. W ostatnich latach Petronas Towers pojawiły się w filmie pt. “Dzień Niepodległości. Odrodzenie”. Tutaj jednak runęły rozwalając się w drobny mak. 

panorama wojtek

Petronas Twin Towers i pozostałe wieżowce Kuala Lumpur

Obok słynnych wież znajduje się Park KLCC, w którym można usiąść na ławce i podziwiać imponujące drapacze chmur z nieco innej perspektywy. W tym reprezentacyjnym parku znajduje się wiele atrakcji. Najważniejszą jest “Jezioro Symfonii” o powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych z imponującą multimedialną fontanną. To przy nim znajduje się audytorium dla licznie przybywających w to miejsce turystów. Niedaleko zobaczymy również park do zabaw dla dzieci. Znajduje się w nim kilka mniejszych fontann i kurtyn wodnych. Nieopodal z wody wyłania się metalowy pomnik walenia. Dla dzieci, które nie chcą wchodzić do wody, zainstalowano przestronny plac zabaw, a dla miłośników biegania wiele ścieżek do codziennego joggingu. W parku nie zabrakło małego meczetu, bowiem wiele osób spędza w tym miejscu całe dnie. 

park klcc

Park KLCC to kilka atrakcji w jednym miejscu

Petronas Towers stał się symbolem nowoczesnego budownictwa, który do dziś inspiruje wielu architektów. Podczas krótkiego spaceru po centrum biznesowym z łatwością odnajdziemy budynki nawiązujące do tej koncepcji. Szczególny zachwyt wzbudzają dwa szklane apartamentowce porośnięte roślinnością. Ich wieże także są połączone mostem i znajdują się blisko symbolu Malezji. 

Na plac pod Petronas Towers wróciliśmy w nocy, kiedy na budynek skierowane były światła jupiterów. Jego metalowy szkielet wydaje się wówczas delikatnie jarzyć, co nadaje mu niesamowitego widoku - to trzeba zobaczyć będąc w Kuala Lumpur. 

bridge

Ten budynek zdecydowanie lepiej wygląda w nocy | na zdjęciu most wiszący

Dżungla w środku miasta

Zielonym, pełnym ptaków i egzotycznych roślin miejscem w Kuala Lumpur jest Ogród Botaniczny Perdana. Jest on co prawda jednym z wielu miejsc, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku, ale zdecydowanie tym największym. Zobaczymy tu wiele gatunków drzew o różnym pochodzeniu. 

Najczęściej odwiedzanym miejscem w ogrodach jest jezioro Tasik Perdana. Także my odpoczęliśmy chwilę przy jego pięknej tafli otoczonej zielenią. 

Powierzchnia całego ogrodu jest ogromna i wynosi ok. 92 hektary. Jedną z atrakcji parku są m.in. ogrody ze storczykami i hibiskusami. 

dzungla 4

Ogrody Botaniczne KL to dżungla w mieście

Meczet i muzea

Miejscem, które warto odwiedzić jest także Meczet Narodowy. Ten nowoczesny obiekt zaprojektowany został z wielkim rozmachem przez brytyjskich i malajskich architektów. Budowę meczetu zakończono w 1965 roku. Miała ona upamiętnić uzyskanie przez Malezję niepodległości. Stojący na dziedzińcu minaret ma 73 metry wysokości. Główna sala wykonana w kształcie gwiazdy może pomieścić aż 8 tysięcy wiernych. 

Sakralna budowla znajduje się blisko Muzeum Sztuki Islamskiej, w którym zapoznamy się kulturą islamu od jego początków, po dzień dzisiejszy. Zgromadzono w nim liczne zabytki, a wnętrza muzeum zapierają dech w piersiach.

meczet 3

Meczet Narodowy i Muzeum Sztuki Islamskiej znajdują się w tej samej lokalizacji

Metro 

Najpopularniejszym środkiem komunikacji w stolicy jest metro KL Rapid, które pozwala mieszkańcom szybko dotrzeć do większości dzielnic w mieście. Cały system komunikacyjny składa się z 10 linii, z czego dwie pierwsze działają w ramach linii kolejowych przebiegających przez miasto. Metro w większości jest bardzo szybkie, a autonomiczne wagoniki poruszają się w wąskich tunelach i na wysokich estakadach. Dość nietypowy jest system przesiadkowy między stacjami. Nie odbywa się pod ziemią, jak w większości znanych rozwiązań, tylko na zawieszonych wysoko platformach, które często są od siebie oddalone. Nic nie szkodzi - nie można się tam zgubić, bowiem stacje połączone są wiszącymi chodnikami, którymi bezpiecznie przejdziemy pomijając ruchliwe ulice. 

chodniki

Wiszące chodniki łączące stację metra PWTC oraz kolejową Putra (w kierunku Batu Caves)

Zobacz film, w którym mówimy o metrze w Singapurze i Kuala Lumpur

Dalej w drogę

Kuala Lumpur było tylko przystankiem w naszej podróży na Filipiny. Spędziliśmy w mieście jedynie dwa dni i jest to za mało, aby zobaczyć chociaż podstawy. Była to jednak już druga nasza wizyta w tym mieście i na pewno wrócimy tam ponownie!

ostatnia modyfikacja: 2022-05-12 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Waluta

1 MYR (ringgit malezyjski) = 0,91 PLN
(kurs z 30.10.2019 r.)

Podatek od turystów

Od sierpnia 2017 r. naliczany jest dodatkowy podatek turystyczny, którym są obciążeni turyści korzystający z bazy noclegowej w Malezji.

Do bazy noclegowej zaliczane są: hostele, hotele, gospody, internaty, ośrodki wypoczynkowe, ośrodki sportu i rekreacji. Podatkiem nie są objęte m.in. noclegownie przy ośrodkach religijnych działające na zasadach niekomercyjnych.

Podatek naliczany jest przy wymeldowywaniu się i w zależności od standardu obiektu może wynosić od 2,50 MYR (hostele, gospody, internety), 5 MYR - hotele 1-3*, 10 MYR - hotele 4* oraz 20 MYR - hotele 5*.


Rekomendacja: Ocena ogólna 84%

Plusy
 • Duże miasto o nowoczesnym charakterze
 • Ciekawie zaprojektowane centrum biznesowe
 • Ogromne ogrody w środku miasta
 • Dobrze skomunikowane metro
 • Duża sieć nadziemnych korytarzy
 • Ciekawe muzea
 • Blisko do Batu Caves
Minusy
 • Duży ruch na ulicach
 • Miasto nieprzystosowane do potrzeb niepełnosprawnych
 • Mało bankomantów
 • Brak płatności kartą w metrze
Łatwość dojazdu
90%
Łatwość poruszania się
75%
Atrakcje do zwiedzania
80%
Baza noclegowa
90%
Zobacz podobne
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Hierapolis, Turcja - 364 m n.p.m.
Pamukkale
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Aspendos, Turcja - 55 m n.p.m.
Aspendos
Antalya, Turcja - 22 m n.p.m.
Antalya
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal