Pobyt w stolicy Malezji był drugim etapem naszej podróży na Filipiny na przełomie października i listopada 2019 roku. Do Kuala Lumpur przylecieliśmy z Singapuru. Na lotnisku wzięliśmy Graba, czyli odpowiednika europejskiego Ubera. Dojechaliśmy nim do hotelu z basenem na dachu, z którego mieliśmy niesamowity widok na panoramę malezyjskiej stolicy.
Petronas Twin Towers - gwiazdy Malezji
Górujące nad miastem dwie bliźniacze wieże od 1998 roku są symbolem Kuala Lumpur i znajdują się w centrum biznesowym stolicy. Te jednocześnie najwyższe na świecie bliźniacze wieże liczą w sumie 452 metry wysokości. W latach 1998-2004 były najwyższymi budynkami na świecie. Petronas Twin Towers ma 88 pięter. Obiekt zbudowany jest głównie z żelbetu, a jego elewację wykonano ze szkła i stali. Na 41 i 42 piętrze zamontowano Sky Bridge - to przeszklony most, który łączy dwie wieże. Na spotkanie z Petronas Twin Towers pojechaliśmy wieczorem, gdy wieże są oświetlone. Robią wówczas wyjątkowe wrażenie. Co chwila podnosiliśmy głowy, by spojrzeć na dwie kształtne iglice. Teren wokół wież nieustannie okupują turyści z całego świata, którzy uwieczniają budowle na zdjęciach i filmach. A co do filmów właśnie, trzeba przypomnieć, że te dwa giganty były miejscem akcji “Osaczonych” z Seanem Connerym i Catherine Zetą-Jones. Widzowie z pewnością pamiętają sensacyjną scenę, gdy dwie gwiazdy amerykańskiego kina zwisały na moście łączącym oba wieżowce. W ostatnich latach Petronas Towers pojawiły się w filmie pt. “Dzień Niepodległości. Odrodzenie”. Tutaj jednak runęły rozwalając się w drobny mak.
- Petronas Twin Towers i pozostałe wieżowce Kuala Lumpur
Obok słynnych wież znajduje się Park KLCC, w którym można usiąść na ławce i podziwiać imponujące drapacze chmur z nieco innej perspektywy. W tym reprezentacyjnym parku znajduje się wiele atrakcji. Najważniejszą jest “Jezioro Symfonii” o powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych z imponującą multimedialną fontanną. To przy nim znajduje się audytorium dla licznie przybywających w to miejsce turystów. Niedaleko zobaczymy również park do zabaw dla dzieci. Znajduje się w nim kilka mniejszych fontann i kurtyn wodnych. Nieopodal z wody wyłania się metalowy pomnik walenia. Dla dzieci, które nie chcą wchodzić do wody, zainstalowano przestronny plac zabaw, a dla miłośników biegania wiele ścieżek do codziennego joggingu. W parku nie zabrakło małego meczetu, bowiem wiele osób spędza w tym miejscu całe dnie.
- Park KLCC to kilka atrakcji w jednym miejscu
Petronas Towers stał się symbolem nowoczesnego budownictwa, który do dziś inspiruje wielu architektów. Podczas krótkiego spaceru po centrum biznesowym z łatwością odnajdziemy budynki nawiązujące do tej koncepcji. Szczególny zachwyt wzbudzają dwa szklane apartamentowce porośnięte roślinnością. Ich wieże także są połączone mostem i znajdują się blisko symbolu Malezji.
Na plac pod Petronas Towers wróciliśmy w nocy, kiedy na budynek skierowane były światła jupiterów. Jego metalowy szkielet wydaje się wówczas delikatnie jarzyć, co nadaje mu niesamowitego widoku - to trzeba zobaczyć będąc w Kuala Lumpur.
- Ten budynek zdecydowanie lepiej wygląda w nocy | na zdjęciu most wiszący
Dżungla w środku miasta
Zielonym, pełnym ptaków i egzotycznych roślin miejscem w Kuala Lumpur jest Ogród Botaniczny Perdana. Jest on co prawda jednym z wielu miejsc, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku, ale zdecydowanie tym największym. Zobaczymy tu wiele gatunków drzew o różnym pochodzeniu.
Najczęściej odwiedzanym miejscem w ogrodach jest jezioro Tasik Perdana. Także my odpoczęliśmy chwilę przy jego pięknej tafli otoczonej zielenią.
Powierzchnia całego ogrodu jest ogromna i wynosi ok. 92 hektary. Jedną z atrakcji parku są m.in. ogrody ze storczykami i hibiskusami.
- Ogrody Botaniczne KL to dżungla w mieście
Meczet i muzea
Miejscem, które warto odwiedzić jest także Meczet Narodowy. Ten nowoczesny obiekt zaprojektowany został z wielkim rozmachem przez brytyjskich i malajskich architektów. Budowę meczetu zakończono w 1965 roku. Miała ona upamiętnić uzyskanie przez Malezję niepodległości. Stojący na dziedzińcu minaret ma 73 metry wysokości. Główna sala wykonana w kształcie gwiazdy może pomieścić aż 8 tysięcy wiernych.
Sakralna budowla znajduje się blisko Muzeum Sztuki Islamskiej, w którym zapoznamy się kulturą islamu od jego początków, po dzień dzisiejszy. Zgromadzono w nim liczne zabytki, a wnętrza muzeum zapierają dech w piersiach.
- Meczet Narodowy i Muzeum Sztuki Islamskiej znajdują się w tej samej lokalizacji
Metro
Najpopularniejszym środkiem komunikacji w stolicy jest metro KL Rapid, które pozwala mieszkańcom szybko dotrzeć do większości dzielnic w mieście. Cały system komunikacyjny składa się z 10 linii, z czego dwie pierwsze działają w ramach linii kolejowych przebiegających przez miasto. Metro w większości jest bardzo szybkie, a autonomiczne wagoniki poruszają się w wąskich tunelach i na wysokich estakadach. Dość nietypowy jest system przesiadkowy między stacjami. Nie odbywa się pod ziemią, jak w większości znanych rozwiązań, tylko na zawieszonych wysoko platformach, które często są od siebie oddalone. Nic nie szkodzi - nie można się tam zgubić, bowiem stacje połączone są wiszącymi chodnikami, którymi bezpiecznie przejdziemy pomijając ruchliwe ulice.
- Wiszące chodniki łączące stację metra PWTC oraz kolejową Putra (w kierunku Batu Caves)
Zobacz film, w którym mówimy o metrze w Singapurze i Kuala Lumpur
Dalej w drogę
Kuala Lumpur było tylko przystankiem w naszej podróży na Filipiny. Spędziliśmy w mieście jedynie dwa dni i jest to za mało, aby zobaczyć chociaż podstawy. Była to jednak już druga nasza wizyta w tym mieście i na pewno wrócimy tam ponownie!