Wyszukiwarka treści

Kuala Lumpur

Na urlopie    odcinek #009
Kuala Lumpur, Malezja, 34 m n.p.m.

wtorek, 19-05-2020 r.

Panorama centrum Kuala Lumpur - widok z punktu widokowego naszego hotelu | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Co trzeba zobaczyć? Najważniejsze atrakcje KL

Autorem publikacji jest Wojtek (Wiking)
Wojtek (Wiking)

Stolica Malezji, Kuala Lumpur, jest obok Singapuru, czy Bangkoku, kierunkiem który najchętniej wybierają turyści decydujący się na podróż do Azji Południowo-Wschodniej. To miasto, które tak jak wiele innych miejsc w tym rejonie świata, jest pełne kontrastów. 

Kuala Lumpur w ostatnich dekadach bardzo mocno się rozwinęło. Świadczą o tym chociażby eleganckie wieżowce, których w centrum stolicy Malezji nie brakuje. 


Kuala Lumpur | autor: Spoiled Lizard Productions

Uważasz, że film jest przydatny?

Pobyt w stolicy Malezji był drugim etapem naszej podróży na Filipiny na przełomie października i listopada 2019 roku.

Do Kuala Lumpur przylecieliśmy z Singapuru. Na lotnisku wzięliśmy Graba, czyli odpowiednika europejskiego Ubera. Dojechaliśmy nim do hotelu z basenem na dachu, z którego mieliśmy niesamowity widok na panoramę malezyjskiej stolicy. 

Petronas Twin Towers - gwiazdy Malezji

Górujące nad miastem dwie bliźniacze wieże od 1998 roku są symbolem Kuala Lumpur i znajdują się w centrum biznesowym stolicy.

Te jednocześnie najwyższe na świecie bliźniacze wieże liczą w sumie 452 metry wysokości. W latach 1998-2004 były najwyższymi budynkami na świecie.

Petronas Twin Towers ma 88 pięter. Obiekt zbudowany jest głównie z żelbetu, a jego elewację wykonano ze szkła i stali z zamontowanym na 41 i 42 piętrze przeszklonym mostem Sky Bridge, który łączy dwie wieże.

Na spotkanie z Petronas Twin Towers pojechaliśmy wieczorem, gdy wieże są oświetlone. Robią wówczas wyjątkowe wrażenie. Co chwila podnosiliśmy głowy, by spojrzeć na dwie kształtne iglice.

Teren wokół wież nieustannie okupują turyści z całego świata, którzy uwieczniają budowle na zdjęciach i filmach, a co do filmów właśnie, trzeba przypomnieć, że te dwa giganty były miejscem akcji “Osaczonych” z Seanem Connerym i Catherine Zetą-Jones. Widzowie z pewnością pamiętają sensacyjną scenę, gdy dwie gwiazdy amerykańskiego kina zwisały na moście łączącym oba wieżowce.

W ostatnich latach Petronas Towers pojawiły się w filmie pt. “Dzień Niepodległości. Odrodzenie”. Tutaj jednak runęły rozwalając się w drobny mak. 

panorama wojtek

Petronas Twin Towers i pozostałe wieżowce Kuala Lumpur.

Obok słynnych wież znajduje się Park KLCC, w którym można usiąść na ławce i podziwiać imponujące drapacze chmur z nieco innej perspektywy.

W tym reprezentacyjnym parku znajduje się wiele atrakcji. Najważniejszą jest “Jezioro Symfonii” o powierzchni dziesięciu tysięcy metrów kwadratowych z imponującą multimedialną fontanną.

To przy nim znajduje się audytorium dla licznie przybywających w to miejsce turystów. Niedaleko zobaczymy również park do zabaw dla dzieci. Znajduje się w nim kilka mniejszych fontann i kurtyn wodnych. Nieopodal z wody wyłania się metalowy pomnik walenia.

Dla dzieci, które nie chcą wchodzić do wody, zainstalowano przestronny plac zabaw, a dla miłośników biegania wiele ścieżek do codziennego joggingu. W parku nie zabrakło małego meczetu, bowiem wiele osób spędza w tym miejscu całe dnie. 

park klcc

Park KLCC to kilka atrakcji w jednym miejscu.

Petronas Towers stał się symbolem nowoczesnego budownictwa, który do dziś inspiruje wielu architektów. Podczas krótkiego spaceru po centrum biznesowym z łatwością odnajdziemy budynki nawiązujące do tej koncepcji.

Szczególny zachwyt wzbudzają dwa szklane apartamentowce porośnięte roślinnością. Ich wieże także są połączone mostem i znajdują się blisko symbolu Malezji. 

Na plac pod Petronas Towers wróciliśmy w nocy, kiedy na budynek skierowane były światła jupiterów. Jego metalowy szkielet wydaje się wówczas delikatnie jarzyć, co nadaje mu niesamowitego widoku - to trzeba zobaczyć będąc w Kuala Lumpur. 

bridge

Ten budynek zdecydowanie lepiej wygląda w nocy | na zdjęciu most wiszący.

Dżungla w środku miasta

Zielonym, pełnym ptaków i egzotycznych roślin miejscem w Kuala Lumpur jest Ogród Botaniczny Perdana. Jest on co prawda jednym z wielu miejsc, gdzie można odpocząć od miejskiego zgiełku, ale zdecydowanie tym największym. Zobaczymy tu wiele gatunków drzew o różnym pochodzeniu. 

Najczęściej odwiedzanym miejscem w ogrodach jest jezioro Tasik Perdana. Także my odpoczęliśmy chwilę przy jego pięknej tafli otoczonej zielenią. 

Powierzchnia całego ogrodu jest ogromna i wynosi ok. 92 hektary. Jedną z atrakcji parku są m.in. ogrody ze storczykami i hibiskusami. 

dzungla 4

Ogrody Botaniczne KL to dżungla w mieście.

Meczet i muzea

Miejscem, które warto odwiedzić jest także Meczet Narodowy. Ten nowoczesny obiekt zaprojektowany został z wielkim rozmachem przez brytyjskich i malajskich architektów.

Budowę meczetu zakończono w 1965 roku. Meczet ma upamiętnić uzyskanie przez Malezję niepodległości. Stojący na dziedzińcu minaret ma 73 metry wysokości. Główna sala wykonana w kształcie gwiazdy może pomieścić aż 8 tysięcy wiernych. 

Sakralna budowla znajduje się blisko Muzeum Sztuki Islamskiej, w którym zapoznamy się kulturą islamu od jego początków, po dzień dzisiejszy. Zgromadzono w nim liczne zabytki, a wnętrza muzeum zapierają dech w piersiach.

meczet 3

Meczet Narodowy i Muzeum Sztuki Islamskiej znajdują się w tej samej lokalizacji.

Metro 

Najpopularniejszym środkiem komunikacji w stolicy jest metro KL Rapid, które pozwala mieszkańcom szybko dotrzeć do większości dzielnic w mieście.

Cały system komunikacyjny składa się z 10 linii, z czego dwie pierwsze działają w ramach linii kolejowych przebiegających przez miasto.

Metro w większości jest szybkie, a autonomiczne wagoniki poruszają się w wąskich tunelach i na wysokich estakadach.

Dość nietypowy jest system przesiadkowy między stacjami. Nie odbywa się pod ziemią, jak w większości znanych rozwiązań, tylko na zawieszonych wysoko platformach, które często są od siebie oddalone. Nic nie szkodzi - nie można się tam zgubić, bowiem stacje połączone są wiszącymi chodnikami, którymi bezpiecznie przejdziemy pomijając ruchliwe ulice. 

chodniki

Wiszące chodniki łączące stację metra PWTC oraz kolejową Putra (w kierunku Batu Caves).

Dalej w drogę

Spędziliśmy w mieście jedynie dwa dni i jest to za mało, aby zobaczyć chociaż podstawy. Była to jednak już druga nasza wizyta w tym mieście i na pewno wrócimy tam ponownie!


Ostatnia modyfikacja: środa, 31-08-2022 r.

Waluta

1 MYR (ringgit malezyjski) = 0,91 PLN
(kurs z 30.10.2019 r.)

Podatek od turystów

 • Od sierpnia 2017 r. naliczany jest dodatkowy podatek turystyczny, którym są obciążeni turyści korzystający z bazy noclegowej w Malezji.
 • Do bazy noclegowej zaliczane są: hostele, hotele, gospody, internaty, ośrodki wypoczynkowe, ośrodki sportu i rekreacji.
 • Podatkiem nie są objęte m.in. noclegownie przy ośrodkach religijnych działające na zasadach niekomercyjnych.
 • Podatek naliczany jest przy wymeldowywaniu się i w zależności od standardu obiektu może wynosić od 2,50 MYR (hostele, gospody, internety), 5 MYR - hotele 1-3*, 10 MYR - hotele 4* oraz 20 MYR - hotele 5*.

Dojazd

Międzynarodowe lotnisko KLIA znajduje się 60 kilometrów od centrum miasta, ale dojazd nie jest skomplikowany.

 • Możemy dotrzeć tam szybką kolejką KLIA Express. Nawet jak na nasze standardy jest ona dość droga - bilet od osoby w jedną stronę kosztuje ok. 50 zł. Zaletą jest czas dojazdu - na KL Sentral dojedziemy w 30 minut. 
 • Tańszym rozwiązaniem jest Grab (dawniej Uber), którym dojedziemy w około godzinę. Koszt to 60 zł w jedną stronę niezależnie od ilości osób

Warto wiedzieć

Kuala Lumpur to stolica Malezji, licząca razem z przedmieściami ponad 7 milionów mieszkańców.

Podsumowanie

 • Przez cały rok pogoda w Malezji utrzymuje się w okolicach 30⁰C.
 • Klimat charakteryzuje się dużą wilgotnością powietrza oraz krótkimi opadami przez cały rok. 
 • W zależności od części wschodniej i zachodniej występują różne pory nasilających się opadów.
 • W zachodniej części to okresy marzec-maj oraz wrzesień-październik, a we wschodniej (Borneo) - od listopada do marca.
 • Obie podróże do Malezji odbyliśmy w okolicy listopada i nigdy nie trafiliśmy na obfite deszcze. 

Informacje wjazdowe

 • Obywateli Polski nie obowiązuje płatna wiza wjazdowa do Malezji.
 • Na lotnisku do paszportu wbijana jest wiza turystyczna ważna 90 dni od daty wbicia pieczątki.
 • Wiza, którą otrzymaliśmy ważna jest na terenie Zachodniej Malezji (na Półwyspie Malajskim), ale bez problemu można podróżować na wyspę Borneo.
Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Malezja, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Rekomendacja: 84%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

75%

Atrakcje do zwiedzania

80%

Baza noclegowa

90%

Plusy

 • Duże miasto o nowoczesnym charakterze
 • Ciekawie zaprojektowane centrum biznesowe
 • Ogromne ogrody w środku miasta
 • Dobrze skomunikowane metro
 • Duża sieć nadziemnych korytarzy
 • Ciekawe muzea
 • Blisko do Batu Caves

Minusy

 • Duży ruch na ulicach
 • Miasto nieprzystosowane do potrzeb niepełnosprawnych
 • Mało bankomantów
 • Brak płatności kartą w metrze

Przydatne informacje

Malezja, Azja
Powierzchnia: 329 750 km²
Ludność: 32 050 000 osób
Gęstość zaludnienia: 83 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: malajski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: MAL
Kod lotniczy: MH
Numer kierunkowy: +60
Domena internetowa: .my
Miejscowości
Stolica: Kuala Lumpur (adm. Putrajaya) (ludność: 1 627 172 mieszkańców)
Inne miasta: Kajang, Klang, Subang Jaya, George Town, Ipoh, Petaling Jaya, Selayang Baru, Johor Bahru, Malakka
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 Ringgit (MYR) = 0,9183 PLN (kurs z 2019-10-18 r.)
1 ringgit = 100 senów
W obiegu są - banknoty: 1, 5, 10, 20, 50, 100 ringgitów; monety: 5, 10, 20, 50 senów 1 ringgit
Więcej o finansach i bankomatach bez prowizji

Tagi

  
 Azja  Malezja  Kuala Lumpur  przewodnik  na urlopie