Prace przy budowie obecnego gmachu Pałacu rozpoczęto w 1962 r., w następstwie rozbioru ruin wcześniejszego kolonialnego budynku.
Pałac powstał według projektu Ngo Viet Thu, uznanego wietnamskiego architekta, laureata nagrody Grand Prix de Rome. Architekt w typowy dla siebie sposób połączył nowoczesną sztukę z tradycyjną architekturą orientalną. Projekt znajduje odzwierciedlenie we wschodniej filozofii. Rzut budynku pokrywa się ze starożytnym symbolem oznaczającym szczęście (good fortune).
Nowe otwarcie
Uroczystego otwarcia 31 października 1966 r. dokonał Nguyễn Văn Thiệu ostatni Prezydent Wietnamu Południowego.
Pałac Zjednoczenia znany jest nie tylko ze swojej wartości historycznej, ale także ze względu na wyjątkową architekturę i oryginalne wyposażenie.
- Spacer po Pałacu to jak podróż do przeszłości.
Polecamy zobaczyć to na własne oczy - tutaj czas zatrzymał się w 1975 roku. Częścią ekspozycji są oryginalne meble i wystroje pomieszczeń, z których każda może pochwalić się wyjątkową historią.
Odwiedzając kolejne pomieszczenia, możemy zobaczyć kadry z przeszłości, a z opisów i audioprzewodników dowiedzieć się więcej o ukrytych w nich historycznych niuansach. Poniżej prezentujemy kilka z nich.
Pałacowe sale i gabinety
Sala bankietowa w Pałacu Zjednoczenia powstała z przeznaczeniem do obsługi wydarzeń dla 100 gości. W jej centrum zawieszono ogromny obraz przedstawiający sceny z chińskiego poematu o narodowej jedności.
- Ostatni bankiet odbył się tutaj 1 marca 1975 roku na cześć delegacji z USA.
Sala gabinetowa, w której odbywały się posiedzenia rządu, z prezydentem na czele, ostatni raz był świadkiem ważnego spotkania 29 kwietnia 1975 roku, czyli dzień przed upadkiem Sajgonu.
- Przy stole zasiadali prezydent, premier i ministrowie.
Salon gościnny prezydenta podzielony jest na dwie części. W pierwszej znajduje się 12 stylowych foteli. Aż sześciokrotnie zasiadała na nim amerykańska delegacja z doradcą prezydenta Nixona - Henrym Kissingerem.
- W drugiej części salonu umieszczono ogromne prezydenckie biurko i kilka krzeseł.
Gabinet prezydencki urządzony bardzo skromnie - znajduje się w nim biurko z fotelem oraz niewielki salonik ze stolikiem i krzesełkami.
- Wzrok przyciąga ogromny obraz na ścianie.
Izba Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest pomieszczeniem, w którym podejmowano wszelkie ważniejsze decyzje.
- Na mapach aktualizowano sytuację na froncie.
Izba Ambasadorów powstała jako miejsce do przyjmowania zagranicznych delegacji. Urządzony w japońskim stylu pokój należy do najładniejszych w pałacu. Składający się z czterdziestu części obraz przedstawia “Deklarację zwycięstwa nad Ming”.
- Ostatnia ceremonia przyjęcia ambasadora odbyła się 18 kwietnia 1975 roku.
Salon gościnny Pierwszej Damy - w ramach obowiązków państwowych żona prezydenta również przyjmowała gości. W tym celu udekorowano dla niej oddzielne pokój.
- W pomieszczeniu dominuje abstrakcyjny fresk w kubistycznym stylu.
W Pałacu Zjednoczenia mieści się sala kinowa, w której mogły być wyświetlane filmy, a także organizowane niewielkie przedstawienia.
- Sala mogła pomieścić 42 widzów.
Salon gier zrobił na nas największe wrażenie. To pokój w stylu mid-century, którego celem było wypracowanie formy idealnej, łączącej atrakcyjny wygląd mebli z funkcjonalnością i ergonomią.
- Mid-century to ciekawy kierunek, który również dziś znajduje wielbicieli.
Hol główny na parterze nie należy do wystawnych, ale zachwyca przestrzenią. W jego centrum znajduje się owalny dywan, a w głębi otwarta klatka schodowa.
- Z holu można było przejść do pokoju gabinetowego, sali bankietowej oraz sali konferencyjnej.
Na dachu Pałacu Zjednoczenia zawsze znajdował się helikopter, gotowy zabrać prezydenta w dowolne miejsce o dowolnej porze. Maszyna amerykańskiej produkcji znajduje się na dachu do dnia dzisiejszego, a wymalowane nieopodal czerwone koła na dachu Pałacu Zjednoczenia oznaczają miejsca gdzie spadły bomby zrzucone podczas próby zamachu 8 kwietnia 1975 roku.
- Helikopter Bell UH-1 na dachu Pałacu Zjednoczenia.
Położony na działce o powierzchni 12 ha pałac otoczony jest niewielkim parkiem. Na dziedzińcu, jeszcze od czasów pierwszego pałacu, znajduje się okrągły trawnik o średnicy 102 metrów, a w jego środku - fontanna.
Próba zniszczenia Pałacu
8 kwietnia 1975 roku południowo wietnamski pilot Nguyễn Thành Trung zbombardował Pałac Niepodległości (źródła podają, że był szpiegiem z północy, który przeniknął do armii południa), a następnie wylądował na lotnisku kontrolowanym przez Ludową Armię Wietnamu. Thiệu nie odniósł żadnych obrażeń, a pałac nie uległ większym uszkodzeniom.
Dziś na dachu można zobaczyć czerwone punkty - oznaczają miejsca upadku bomb.
Po ucieczce na północ Trung służył w Armii Wietnamskiej do 1990 roku. Po przejściu do służby cywilnej został pilotem Vietnam Airlines, a ostatecznie wiceprezesem narodowego przewoźnika. W 2005 roku Nguyễn Thành Trung jako pierwszy Wietnamczyk pilotował Boeinga 777 w barwach Vietnam Airlines.
- Widok z dachu pałacu należy do wyjątkowych.
O godzinie 10:45 30 kwietnia 1975 roku czołg armii północno wietnamskiej sforsował bramę, oficjalnie kończąc wojnę. Po upadku Sajgonu nazwę gmachu zmieniono na Pałac Zjednoczenia.
- Czołg przypomina o wydarzeniach z 1975 roku.
Jak dojechać do Pałacu Zjednoczenia
Pałac Zjednoczenia znajduje się w Dystrykcie 1, w samym sercu miasta. Sąsiaduje z najważniejszymi atrakcjami turystycznymi: katedrą Notre Dame, Pocztą Centralną i dwoma parkami - 30 Kwietnia oraz Tao Dan, dlatego do Pałacu można dotrzeć na piechotę przy okazji zwiedzania centrum miasta - to niewiele ponad kilometr od rzeki Sajgon.
- Street Food Market.
Na lewo od głównego wejścia znajduje się spory market ze street foodem, natomiast ok. 400 m na północny-zachód od Pałacu Zjednoczenia siedzibę ma Muzeum Pozostałości Wojennych.
Ile kosztuje bilet do Pałacu Zjednoczenia
Bilet normalny upoważniający do zwiedzania Pałacu kosztuje 40.000 dongów (7,20 zł), a dla dzieci 10.000 dongów (1,80 zł).
Pakiet łączony na zwiedzanie Pałacu oraz wystawy Norodom kosztuje odpowiednio - 65.000 dongów (12 zł), a dla dzieci 15.000 dongów (2,70 zł).
- Bilet wstępu do Pałacu.
biletu wstępu do Pałacu - 40.000 dongów (ok. 7 zł 20 gr.)
Co było tam wcześniej?
Wraz z biletem do pałacu otrzymaliśmy wejściówkę na wystawę “Od Norodomu do Pałacu Zjednoczenia 1868-1966”, która ukazuje historię uprzednio istniejącego w tym miejscu kolonialnego gmachu - od powstania i zburzenia, aż do budowy współczesnego pałacu.
- Wystawa przybliża sylwetki związanych z pałacem osobistości i ich rodzin.
Wystawa "Od Norodomu do Pałacu Zjednoczenia 1868-1966" ilustruje dramat wietnamskiego społeczeństwa, którego “ucywilizowanie” stało się dla Francuzów priorytetem.
biletu wstępu na wystawę - 25.000 dongów (ok. 4 zł 45 gr.)
- Budynek wystawienniczy dodatkowej ekspozycji.
Neobarokowy pałac w Sajgonie zbudowano z przeznaczeniem na siedzibę francuskiego gubernatora - miał imponować mieszkańcom Sajgonu potęgą i bogactwem Francuzów. Odnotowano, że do jego budowy wykorzystano m.in. 580 m3 betonu, 600 m3 francuskiego granitu oraz 4.860.000 cegieł. Prace wykończeniowe i dekoracyjne trwały jeszcze dwa lata po oficjalnym otwarciu.
Gdy stolicą francuskiej kolonii zostało Hanoi, gubernator opuścił budynek na stałe, ale był on używany jeszcze do celów ceremonialnych. W 1954 roku Francuzi przekazali pałac w Sajgonie rządowi Wietnamu Południowego, który podjął decyzję o urządzeniu w nim prezydenckiej rezydencji.
- Fototapety sprawiły wrażenie, jakbyśmy przechadzali się salonami Pałacu.
W galerii znajduje się dużo zdjęć dawnego pałacu, dlatego naszym zdaniem warto zakupić łączony bilet.