- Nasza ulubiona restauracja w Khao Sok - Bamboo Bistro.
W kuchni tajskiej nie panują zbyt sztywne zasady dotyczące proporcji, dlatego zauważymy sporą swobodę w przygotowywaniu dań. Miłośnicy ostrych dań na pewno znajdą w nich również wątek kuchni indyjskiej - curry.
Najpopularniejszego Pad Thaia można spotkać pod wieloma postaciami, z szerokim lub nitkowym makaronem.
Jest to w dużej mierze zależne od indywidualnego stylu kucharza i to właśnie bardzo cenimy w Tajlandii, bo gdziekolwiek byśmy się nie udali, mimo różnic w podaniu, jedzenie zawsze było smaczne.
- Typowa kuchnia w restauracji :)
Tajskie zupy
Podróż kulinarną po Tajlandii rozpoczynamy dość sztampowo - od zup.
Jednym z bardziej oryginalnych składników kuchni tajskiej jest mleczko kokosowe, które znajdziemy w prawie każdej miseczce.
Prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalnym na świecie daniem tajskim jest słynna ostro-kwaśna zupa Tom Yum.
W jednej restauracji zamówiliśmy ją na początek. Choć Wojtek nie stroni od dań mocno przyprawionych, to tym razem trafił na mocnego przeciwnika.
W podstawowej wersji Tom Yum jest potrawą wegetariańską, ale popularna jest również wersja z kurczakiem.
- W przypadku krewetkowej, w składzie są również grzyby.
Tom Kha Gai, znana również pod nazwą zupy kokosowej to tradycyjna zupa tajska na bazie mleczka kokosowego. Składnikami podkreślającymi jej wyjątkowy smak są imbir, trawa cytrynowa, sok z limonki, liście kaffiru, kolendra i chili. Ponadto dodaje się pomidory i grzyby.
- Zupa jest pikantna, ale na szczęście nie tak jak Tom Yum.
Na Koh Yao Yai jedliśmy jedną z lokalnych zup - Tom Kha Talay. Zupa na bazie mleczka kokosowego, tutaj była wyraźnie łagodniejsza.
- Podstawowe składniki zupy to kurczak i warzywa.
Drugie danie
Wybór ciepłych potraw jest szeroki, ale tradycyjnie zaczynamy od Pad Thaia, który jest podstawą menu każdej restauracji.
- Danie przyrządzane na bazie makaronu i warzyw, z kurczakiem lub owocami morza.
Pad Thai należy do najpopularniejszych dań orientalnych świata. Receptury jego tworzenia są tak zróżnicowane, ile kucharek w kuchni, choć to makaron najczęściej zmienia postać rzeczy. W odstępie zaledwie kilku dni jedliśmy wersje na bazie szerokiego makaronu ryżowego, wymieszanego ze zwykłymi noodlami oraz z dużymi płatami makaronu. Każda z tych wersji była pyszna, ale trzeba również wyróżnić danie zwane żółtym makaronem, które charakteryzuje się dużą ilością curry i jajka. Ponadto - i to jest chyba hit ostatniego wyjazdu - pierwszy raz spotkaliśmy to danie podane w otulinie z jajka. Jak oni to zrobili? To chyba wie tylko szefowa kuchni.
Pad See Ew to danie najczęściej mylone z Pad Thaiem. Występują pomiędzy nimi znaczne różnice w przygotowaniu - po pierwsze, zamiast kurczaka stosuje się wołowinę, a po drugie, pod koniec smażenia dodaje się gęsty sos sojowy powodujący karmelizację.
- Efekt lekkiego przypalenia jest tu zamierzony.
Pad See Ew podaje się z dodatkiem zmielonych orzechów. To danie również można zjeść w klasycznej formie, jak i w jajecznej otulinie.
Jedna z wielu ciekawych restauracji, które odwiedziliśmy Mama's Seafood. Więcej lokalizacji podajemy w filmie.
- Mama's Seafood - piękne zachody słońca gwarantowane.
Kurczak z bazylią, czyli Pad Gar Pao Gai, to danie bardziej przypominające streetfood niż typowy klasyczny posiłek. Podstawą jest tajska bazylia - to ważne, bo z bazylią z naszego ogródka będzie smakować zupełnie inaczej - oraz ostre przyprawy.
- W zestawie była również porcja jaśminowego ryżu oraz surówka warzywna.
Potrawą, która szczególnie przypomniała nam o Sri Lance i w ogóle o kuchni indyjskiej, był smażony ryż z warzywami. Danie jest proste w przyrządzeniu, a lepki ryż podaje się w formie kopułki.
- Oczywiście istnieje wersja z kurczakiem lub owocami morza.
Tajskie curry i inne
Jak wygląda curry w tajskim stylu? To danie trudno opisać jednym zdaniem, ponieważ odmian curry jest kilka, a każda następna różni się od poprzedniej. Podstawowe składniki to warzywa, zioła i oczywiście mleczko kokosowe - każdą potrawę podaje się w formie przypominającej zupę. Do kompletu można zamówić ryż - nie jest on obowiązkowy, ale mieszanie go z curry obniża pikantność.
Gaeng Garii to mocno przyprawione, ale stosunkowo łagodne curry z kurczakiem lub wołowiną. Dzięki dużej zawartości curry i kurkumy potrawa zyskuje charakterystyczny żółty kolor, od którego pochodzi jej nazwa. Inne spotykane w miseczce składniki to ziemniak, cebula, bakłażan i pomidory.
- Wśród składników nie ma sosu rybnego czy owoców morza.
Gaeng Keow Waan znane również pod nazwą zielonego curry, to potrawa złożona głównie z zielonych półproduktów - chili, bakłażana, bambusa, bazylii, liści limonki i trawy cytrynowej. Najczęściej spotyka się wersję z rybą lub krewetkami.
- Można znaleźć wersję z kurczakiem i wołowiną.
Na koniec zamawiamy Satay. Te charakterystyczne dla Malezji i Indonezji szaszłyki, w Tajlandii są potrawą niemal kultową, bo można ją zajadać zarówno w restauracji jako przystawkę, lub szybkie danie w drodze. Satay są to grillowane i soczyste kawałki kurczaka lub jagnięciny.
- Satay podaje się z ostrymi sosami.
Szukacie prawdziwej tajskiej sałatki? Polecamy Som Tam, potrawkę znaną lepiej pod nazwą sałatki z zielonej papai. Podstawowym składnikiem jest niedojrzało owoc papai pocięty w wąskie paski, a do tego również limonka, czosnek, chili, marchewka, pomidor, prażone orzeszki ziemne i fasolka.
- Danie podaje się na zimno i można je nawijać na widelec jak spaghetti.
Przystawki
Najczęściej spotykane przystawki i przekąski to podawane na ciepło pikantne panierowane skrzydełka lub panierowane krewetki. Popularne dla Azji Południowo-Wschodniej są sajgonki - tutaj występujące pod nazwą spring rolls.
- Tutejsze spring rolls są podawane na ciepło najczęściej z mięsnym farszem.
W menu znajdziemy również wszelkiego rodzaju naleśniki, czasem pod nazwą roti. Mogą to być szarpane placki maczane w sosie, albo po prostu ogromne naleśniki z dodatkami - także owocowymi lub podawane z lodami.
- Roti lub po prostu naleśniki.
Jeśli szukacie na deser czegoś słodkiego, to na pewno do gustu przypadnie wam mango sticky rice, czyli lepki ryż z dodatkiem mango i mleczka kokosowego.
- Mango sticky rice to mega słodycz.
Śniadanie
- Śniadania to jajka pod każdą postacią :)
Poza tradycyjnymi zestawami kontynentalnymi warto spróbować cudów z jajek - jajko sadzone z dużą ilością warzyw lub klasyczny omlet w formie zawijaka.
Popularne są tutaj również pierożki shumai, zwane tajskim sushi - są one przygotowywane na parze.
- Pierożki shumai gotowane na parze.
A tak w ogóle wszędzie trzeba pytać o świeże owoce. Taki zestaw może się różnić składem, ale cokolwiek zamówicie - będzie pysznie i zdrowo.
- Owoce - pyszne i soczyste.
Napoje
Najczęściej spotykane i zarazem najpopularniejsze napoje to soki, szejki i koktajle ze świeżych owoców. Szklankę orzeźwiającego napoju można kupić już od 45 batów, czyli 5 zł, dlatego nie widzieliśmy sensu zamawiania do obiadu napojów gazowanych.
- Najpopularniejsze smaki to arbuz, ananas, melon i oczywiście mango.
Oczywiście nie można zapomnieć o kokosie podawanym w tradycyjnym stylu, czyli z odrąbanym czubkiem i słomką do tego. Warto wiedzieć, że w kokosie znajduje się nie tylko woda i miąższ.
Poza kawami przyrządzanymi na miejscu, popularne są również napoje puszkowane lub butelkowane. Jeśli potrzebujecie dodatkowej porcji kofeiny - to koniecznie spróbujcie, kosztuje niewiele.
- Podobnie jak w Wietnamie, takich kaw jest tutaj pełno w każdym sklepie.
Red Bull to napój bardzo dobrze znany na świecie, ale mało osób wie, że pochodzi właśnie z Tajlandii. Oryginalna nazwa napoju brzmi Krating Daeng i można go kupić w szklanych butelkach w każdym sklepie.
- Jeśli potrzebujecie mocnego kopa, to koniecznie kupcie ten specyfik.
Thai Milk Tea to napój znany niemal tak powszechnie jak Red Bull. Powstaje na bazie czarnej herbaty doprawionej anyżem i kardamonem. Gorący napar schładza się skondensowanym mlekiem i miesza z lodem.
- Thai Milk Tea smakuje pysznie.
Napoje alkoholowe
Z lokalnych alkoholi, które widzieliśmy w sklepach, dominował Hong Thong - tajska whisky o przyjemnym kremowym zapachu.
- Hong Thong jest łagodny i stosowany najczęściej jako składnik alkoholowych koktajli.
Najpopularniejszym lokalnym piwem jest oczywiście Phuket Lager o zawartości alkoholu wynoszącym 5%.
Streetfood
Jak wygląda najczęściej spotykany na ulicach streetfood?
Na stoiskach można kupić smażone na głębokim oleju szaszłyki. Będą to najczęściej kawałek kurczaka, kiełbasa, parówka lub “pakiety” trzech kawałków mięsa lub ziemniaczków. Wybrane przez nas specyfiki trafiają do woreczka, po czym zostaną polane sosem. Z takim woreczkiem idziemy dalej, co chwilę konsumując kolejne szaszłyki.
- Prostota w całej okazałości, ale dla nas to jednak nieco za tłuste.
Sklepy
Chcąc sprawdzić popularne w danym kraju przekąski, najlepiej wybrać się do sklepu 7-Eleven. W kąciku gastronomicznym można zakupić azjatyckie potrawy w formie instant, a nawet tosty i burgery - wszystko da się podgrzać na miejscu.
Na półkach jest multum słodyczy, ale królują głównie lokalne marki. Jeśli jest coś znanego z Europy, to przede wszystkim o smaku charakterystycznym dla tego regionu. Ostrzegamy - wcześniej trzeba się upewnić co wkłada się do ust, żeby nie narzekać, że ostre.
- W 7-Eleven byliśmy dość często i część z gastronomią mamy już obczajoną :)
Płatności
- Restauracja Loem Lan - rajski widok.
W restauracjach najczęściej płaciliśmy gotówką, szczególnie na wyspie Koh Yao Yai.
Ciekawostką jest jednak sposób płacenia. Po zjedzonym posiłku nie podchodzi kelner, bo całą salę obsługuje najczęściej jedna osoba. Aby zapłacić musimy udać się do obsługi, najczęściej w restauracjach jest wydzielone biurko, przy którym ktoś z właścicieli lub manager, rozliczają na bieżąco wszystkie kwitki (nie lubimy tego słowa, ale chyba najlepiej oddaje całą sytuację).
Wówczas osoba ta odrywa się od papierkowej roboty, podlicza zamówienie i kasuje gotówkę.
- Wiking płaci za pyszny obiadek.
Kuchnia tajska należy do jednej z najsmaczniejszych na świecie i jednocześnie najtańszych, ale warto pamiętać o umiarze ;)
- Do zobaczenia w następnym odcinku.