Jak odzyskać pieniądze za opóźniony lot?. AirHelp pomoże w uzyskaniu rekompensaty
Opis Jak odzyskać pieniądze za opóźniony lot?
Wyszukiwarka treści
Jak odzyskać pieniądze za opóźniony lot?
     
      czwartek, 11-01-2024 r.

Jak odzyskać pieniądze za opóźniony lot?

AirHelp pomoże w uzyskaniu rekompensaty

Lot opóźnił się na tyle, że nasze plany zostały pokrzyżowane. Na dodatek przewoźnik nie widzi powodu do zadośćuczynienia. Co robić?

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Samodzielna próba odzyskania odszkodowania może być skomplikowana i długotrwała.

W sytuacjach, gdy stawiamy czoła Goliatowi, możemy posiłkować się pomocą wyspecjalizowanych firm, których głównym zajęciem jest odzyskiwanie - często na drodze prawnej - odszkodowania zgodnie z unijnymi przepisami. Od czego zacząć takie postępowanie oraz ile może to kosztować - piszemy o tym w dalszej części tekstu. 

Tytułem wstępu

We wrześniu 2023 roku nasz lot z Belgradu do Berlina opóźnił się o ponad trzy godziny. Nie dowiedzieliśmy się z jakiego powodu wynikło opóźnienie, ale 2/3 tego czasu spędziliśmy przy bramce, kolejną godzinę w samolocie na płycie lotniska. Finalne wrażenia z belgradzkiego city break’a okazały się koszmarne, dlatego też postanowiliśmy ubiegać się o przysługujące nam - na mocy europejskiej dyrektywy - odszkodowanie.

Pierwszy taki przypadek mieliśmy podczas lotu Cebu Pacific w Azji, ale jeszcze przed wejściem do samolotu otrzymaliśmy od przewoźnika voucher na darmowy lot w siatce połączeń tychże linii lotniczych - uważamy, że sprawę załatwiono bardzo profesjonalnie i honorowo. Co innego w Europie gdzie odmówiono nam jakiejkolwiek rekompensaty.

Czy należy się odszkodowanie za opóźniony lot od linii w UE?

Jak najbardziej, ale prawo UE rozróżnia przyczyny wpływające na opóźnienie lotu. Mogą być zależne lub niezależne od linii lotniczych. Ta druga to tzw. nadzwyczajne okoliczności, np. warunki atmosferyczne - wtedy podróżni mogą jedynie narzekać na pogodę.

Natomiast odszkodowanie należy się, gdy opóźnienia można było uniknąć, np. poprzez podjęcie środków zapobiegawczych.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Podstawa prawna

Prawa pasażerów zostały uregulowane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego z dnia 11 lutego 2004 roku nr 261/2004. Dzięki nowym przepisom, pasażerowie uzyskali ochronę w przypadku opóźnienia, odwołania lotu, a także niewpuszczenia na pokład samolotu czy zagubienia bagażu.

Pasażer może otrzymać od 250 do 600 euro odszkodowania, w zależności od długości i typu lotu (gdy odbył się wewnątrz EU lub był transgraniczny) oraz dodatkowych zależności.

Należy jednak pamiętać, że nie każde opóźnienie lotu kwalifikuje się do otrzymania rekompensaty. Przepisy określają warunki, które muszą zostać spełnione, aby można było wystąpić o odszkodowanie. 

airhelp odszkodowanie

Na stronie AirHelp szczegółowo wyjaśniono, kiedy można ubiegać się o odszkodowanie.

Kiedy przysługuje prawo do odszkodowania za opóźniony lot?

Rozporządzenie działa w przypadku trzech typów połączeń: 

  • gdy lot odbył się na terenie Unii Europejskiej - niezależnie od tego, czy przewoźnik jest z UE, czy z kraju spoza UE;
  • gdy lot rozpoczyna się na terenie UE i kończy poza nią - niezależnie od tego, czy przewoźnik jest z UE;
  • gdy lot rozpoczyna się poza UE i kończy się w UE, ale musi być obsługiwany przez unijnego przewoźnika.

Nasz lot z Belgradu do Berlina należy do trzeciego przypadku. Wielu pasażerów rezygnuje ze starania się o rekompensatę, gdy lot rozpoczyna się lub kończy poza UE, bo ktoś w sieci napisał “że tak to nie działa”.

Jeśli typ trasy jest jednym z wyżej wymienionych, a opóźnienie wynosi minimum 3 godziny - pasażerowi przysługuje odszkodowanie. 

Ale jak to jest z tym czasem? W praktyce jest różnie. Jeśli od wylotu, aż do wejścia do hali przylotów na lotnisku docelowym minęły minimum 3 godziny można składać wniosek o odszkodowanie. Jeśli jednak przewoźnik zdołał nadrobić czas w trakcie lotu, to nie ma już mowy o opóźnieniu.

Jaka jest wysokość odszkodowania za opóźniony lot?

Jeżeli lot odbył się na terenie UE, a odległość wynosiła:

  • do 1500 km - 250 euro, 
  • powyżej 1500 km - 400 euro.

Jeśli są to loty z lądowaniem lub startem poza obszarem UE:

  • 1500-3500 km - 400 euro,
  • powyżej 3500 km - 600 euro.

Od tych kwot należy odliczyć honorarium za przeprowadzone przez kancelarię działania. Najczęściej jest to stała procentowa prowizja. Warto jednak wiedzieć, że jeśli nie uda się uzyskać odszkodowania od linii lotniczych - nic nie płacimy. 

Dlaczego nie udało nam się złożyć wniosku za pierwszym razem?

Po powrocie przeanalizowaliśmy przepisy unijnej dyrektywy. Postanowiliśmy jednak powierzyć załatwienie sprawy specjalizującej się w tej kwestii kancelarii z polecenia. Niestety, po kilku dniach otrzymaliśmy informację, że w przypadku lotu Belgrad - Berlin, stroną właściwą dla wnioskowania o odszkodowanie jest firma zagraniczna, realizująca ofertę poza granicami Polski. Oto pełna treść wiadomości:

W związku z opóźnionym lotem W6 4009 (BEG-BER) z dnia 26 lipca 2023 r. można ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 250 EUR na osobę.
Niemniej jednak w tym przypadku nie będziemy w stanie Państwu pomóc.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 18 listopada 2020 r. w sprawie C‑519/19 postępowanie sądowe przeciwko liniom lotniczym można prowadzić w kraju wylotu, przylotu lub głównej siedziby, tj. w tym wypadku w Niemczech lub na Węgrzech. Niestety na chwilę obecną nie współpracujemy z żadną kancelarią prawną działającą na obszarze wskazanych państw.

Dlaczego warto szukać dalej i nie poddawać się?

Znalezienie firmy, która się tego podejmie i złożenie właściwego wniosku zajęło nam do 30 minut. Skorzystaliśmy z oferty AirHelp.

Firma AirHelp powstała w 2013 roku i jako jedna z nielicznych działa na terenie całej Unii Europejskiej. Obecnie świadczy usługi w 17 językach i współpracuje z kancelariami prawniczymi z 30 państw. 

AirHelp świadczy usługi odzyskiwania odszkodowania od linii lotniczych, które wynikły w skutek opóźnienia lub odwołania lotu. Firma kieruje się zasadą „nie wygrywasz, nie płacisz”, co oznacza, że opłatę za wykonaną usługę odbiera tylko w przypadku pozytywnego załatwienia sprawy klienta, w ustalonej wcześniej procentowej prowizji.

Jak złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot?

Najpierw trzeba wejść na stronę i wypełnić formularz, aby sprawdzić czy za lot należy się odszkodowanie:

https://funnel.airhelp.com/claims/new/trip-details

Jeśli opóźnienie lotu spełnia warunki zawarte w dyrektywie, będziemy mogli dołączyć więcej informacji i załączyć pliki. W przypadku jednej osoby sprawa jest bardzo prosta. Jednak, gdy leciało z nami kilka osób, można wystąpić o odszkodowanie zbiorowe ale wtedy, każdy z pasażerów musi podpisać dokument cesji. 

Jak złożyć dokument cesji w AirHelp?

Aby firma mogła uzyskać odszkodowanie dla wszystkich pasażerów wymienionych we wniosku potrzebują dokumentu cesji dla każdego z nich. 

Podczas zgłoszenia dla wszystkich pasażerów należy dodać indywidualny adres email. Firma wyśle link do dokumentu, który należy podpisać udzielając prawa do przetwarzania wniosku w jego imieniu. Cesję można podpisać na dwa sposoby:

  • drukując, podpisując, skanując i odsyłając dokumenty w wersji PDF,
  • podpisując dokument online na ekranie dotykowym smartfona lub tabletu (łatwiejsze).

airhelp umowacesji

Podpisanie umowy cesji odbywa się na stronie AirHelp.pl całkowicie elektronicznie. Fajny bajer.

Aby dokument został zaakceptowany, musi zawierać:

  • pełne imię i nazwisko pasażera,
  • numer rezerwacji,
  • adres zamieszkania (numer domu, ulica, miasto i kod pocztowy, kraj),
  • datę wygenerowania/podpisania dokumentu.

Gdy AirHelp otrzyma wniosek poszkodowanego poinformuje oddzielnym mailem o rozpoczęciu procedury. 

Od tej pory trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może to zająć trochę czasu (w naszym przypadku - dwa miesiące).

Jak wygląda procedura uzyskania i wypłaty odszkodowania?

W momencie wysłania prawidłowo wypełnionego wniosku, zaczyna się ciężka praca:

  • ustalanie szczegółów sprawy. Zespół ekspertów sprawdza protokół lotu i ustala warunki pogodowe po to, aby potwierdzić, czy przysługuje rekompensata, a z zebranych materiałów powstaje dokumentacja będąca podstawą do ubiegania się o odszkodowanie,
  • rozpoczynają się negocjacje z linią lotniczą,
  • sprawę przejmują prawnicy i kierują ją do sądu właściwego (jeśli przewoźnik nie chce współpracować),
  • po pozytywnym rozpatrzeniu sprawy wypłata odszkodowania odbywa się na na konto kancelarii, potrącana jest prowizja,
  • reszta kwoty odszkodowania trafia na konto klienta.

airhelp podpis

Informacja o podpisanych dokumentach. AirHelp.pl

Gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymamy info o zgodzie linii lotniczych na wypłacenie odszkodowania za opóźniony lot (może się zdarzyć, że ostateczna decyzja będzie negatywna, ale kto nie próbuje, ten nie świętuje).

Wiadomość o tej treści bardzo nas ucieszyła:

Właśnie dotarły do nas wspaniałe wieści. Nasza praca i cierpliwość się opłaciły – linia zgodziła się wypłacić Ci odszkodowanie za lot.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji – Ty na pewno także. Już tylko krok dzieli Cię od otrzymania pieniędzy – teraz linie lotnicze muszą jedynie je przelać.

Z konsultantem AirHelp można się skontaktować za pomocą formularza kontaktowego i usługi Live Chat.


Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 19-02-2024 r.

Polecane tematy
TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu
 Kantyna podróżnicza

TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu

Oficjalnie zaprezentowano listę portów lotniczych o największym natężeniu ruchu w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce doszło do kilku nieoczekiwanych zmian.

Zakazane przedmioty w samolocie
 Poradnik

Zakazane przedmioty w samolocie

Wybieracie się w podróż spakowani jedynie w bagaż podręczny. Jest spora różnica między tym, co można spakować do bagażu nadawanego do luku i bagażu podręcznego. 

Czego nie wolno robić w samolocie
 Poradnik

Czego nie wolno robić w samolocie

W samolocie obowiązują reguły, których trzeba przestrzegać. Są one konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Pasażerów obowiązują także niepisane zasady, które wypada poznać przed pierwszą podróżą, ale stosować również podczas każdej kolejnej. 

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024
 Poradnik

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024

Wyjazd do Jordanii może być kosztowny, dlatego podpowiadamy jak zaoszczędzić na wizie i jakie warunki trzeba spełnić.