Świdnica położona jest zaledwie 50 km od Wrocławia. Jej zabudowa została zachowana w doskonałym stanie po II Wojnie Światowej. Niezwykle bogata starówka pozwala stwierdzić, że Świdnica jest jednym z najcenniejszych miast Polski. Miasto, które dawniej było stolicą Księstwa Świdnicko - Jaworskiego, leżało na najważniejszych szlakach handlowych. Ważone tutaj piwo było słynne na całą Europę.
To właśnie w Świdnicy znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Dawnego Kupiectwa. Warto podkreślić, że miasto tętni życiem cały rok. Zachęca do wizyty podczas Festiwalu Teatru Otwartego, Festiwalu Bachowskiego, czy Świdnickich Nocy Jazzowych i Świdnickiej Kolędy. Raz w roku fani historii na dawnej Fleszy Nowomłyńskiej mogą podziwiać rekonstrukcje historycznych bitew, organizowane na pamiątkę istnienia świdnickiej twierdzy.
Rynek w Świdnicy pełny jest kolorów i wspaniałych kamieniczek wykonanych w różnych stylach architektonicznych - od renesansu po secesję. To dowód na potęgę i bogactwo dawnych świdnickich mieszczan. Wszędzie są zauważalne rzeźby, kupieckie symbole, herby, a także charakterystyczne cztery fontanny ustawione w narożach Rynku.
Układ Rynku taki sam jak w średniowieczu
http://wikingiwilkolak.pl/city-breaks/swidnica#sigProGalleria266d965043
Muzeum Dawnego Kupiectwa
Każdy zainteresowany i ciekawy historii tego miasta może odwiedzić znajdujące się w ratuszu Muzeum Dawnego Kupiectwa. Muzeum łatwo odnaleźć, ponieważ przed wejściem znajduje się pomnik Marii Kunic - świdnickiej astronomki.
Panoramę całego starego miasta można zobaczyć z tarasu widokowego nowo odbudowanej wieży ratuszowej. Wieża wróciła do Rynku po 45 latach i stała się dumą miasta. Prawdziwy urok świdnickiego Rynku jest najlepiej dostrzegalny po zmroku. Widać wtedy piękne iluminacje zabytków.
Największy drewniany kościół na świecie
Mówiąc Świdnica często mamy na myśli Kościół Pokoju. To wyjątkowa na skalę światową świątynia, która wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Obiekt wykonany jest jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy. Świątynia powstała w XVII wieku i jest jednym z przykładów budownictwa szachulcowego.
http://wikingiwilkolak.pl/city-breaks/swidnica#sigProGalleria5fe992367d
Bramy, Baszta i wiele innych architektonicznych ciekawostek
Na ul. 1 Maja dawniej przebiegały mury miejskie. Były one otwarte dla podróżnych i kupców poprzez Bramę Piotrową. Na Placu Św. Małgorzaty znajdowała się jedna z głównych bram wjazdowych do Świdnicy - Brama Kapturowa. Odsłonięto część oryginalnych murów miejskich.
Od Placu Św. Małgorzaty warto skierować się w stronę ul. Franciszkańskiej. Tam zobaczymy zadbany obiekt Pałacu Opatów Cysterskich. Posiada on piękny barokowy portal, jest też kryty wewnętrzny dziedziniec. Obecnie mieści się tutaj Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy.
Zdobienia nad wejściem do Pałacu Opatów Cysterskich
Kolejną wartą uwagi ulicą jest ul. Grodzka. Tutaj znajdziemy kamienice pełne historycznych ciekawostek. Patrząc na budynki ujrzymy mosiężne zdobienia kołatek i masywnych bram wejściowych. Ulica jest uważana za jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic prowadzących do Rynku.
Barokowy portal jednej z kamienic na ulicy Grodzkiej
Jednym z najciekawszych zabytkowych umocnień dawnej Twierdzy Świdnickiej jest Baszta. Basteja dawnej Bramy Strzegomskiej stanowiła niegdyś ochronę dla głównego wjazdu do miasta. Niedaleko półokrągłej budowli jest miejsce, w którym w czasach świetności Świdnicy znajdowała się siedziba książąt świdnickich.
Katedra Świdnicka - kolos górujący nad miastem
Ulicą Długą dojdziemy do Katedry Świdnickiej - jej 101,5 metrowa wieża góruje nad miastem. Ogromna budowla powstała w stylu gotyckim. Rozmach i charakterystyczne bogato wystrojone wnętrza zadziwiają zwiedzających. Nawa główna ma 71 metrów długości, 10 metrów szerokości i 25 metrów wysokości.
http://wikingiwilkolak.pl/city-breaks/swidnica#sigProGalleria3345403393
Zabytki miasta na szlaku Kamienia
Plac Wolności to kolejny obowiązkowy punkt turystycznej wycieczki po Świdnicy. Trzeba zobaczyć Dom Pod Bykami. To późnorenesansowa kamienica, którą przyozdabiają rzeźby byków naturalnej wielkości. Na parterze nieprzerwanie od 1882 roku działa apteka.
Na wysokości I piętra kamienicę zdobią dwa byki
http://wikingiwilkolak.pl/city-breaks/swidnica#sigProGalleriaa3aa157d0d
Jedna z najważniejszych dawniej ulic miasta jest obecna Aleja Niepodległości prowadząca wzdłuż muru katedralnego. Także ona jest pełna zabytkowych kamienic i architektonicznych ciekawostek. W pobliżu można zobaczyć neogotycką, ceglaną wieżę ciśnień z 1877 roku. Te i inne atrakcje znajdziesz w naszym filmie spacer po Świdnicy “Szlakiem Kamienia”: