Deklaracja eTravel - to trzeba wypełnić przed przylotem na Filipiny. Poradnik składania deklaracji eTravel na Filipinach
Opis Deklaracja eTravel - to trzeba wypełnić przed przylotem na Filipiny
Wyszukiwarka treści
Deklaracja eTravel - to trzeba wypełnić przed przylotem na Filipiny
     
      wtorek, 05-12-2023 r.

Deklaracja eTravel - to trzeba wypełnić przed przylotem na Filipiny

Poradnik składania deklaracji eTravel na Filipinach

Przylatując na Filipiny mamy obowiązek zarejestrować swój pobyt składając deklarację eTravel. W poniższym poradniku opisujemy jak to zrobić.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

System eTravel został uruchomiony w celu zapobieganiu rozprzestrzenianiu się COVID-19, ale sprawdził się na tyle dobrze, że zastąpiono nim papierowe deklaracje imigracyjne. Teraz wszyscy pasażerowie przybywający z zagranicy - czy to samolotem, czy statkiem - muszą wypełnić prosty formularz eTravel. Złożenie deklaracji trwa do kilku minut, poniżej podajemy co i jak wypełnić, aby nie tracić niepotrzebnie czasu.

Co trzeba wypełnić przed przylotem na Filipiny?

Deklaracja dotyczy wszystkich podróżnych przybywających z zagranicy, również obywateli Filipin. Przed kontrolą imigracyjną w tzw. “budce” trzeba mieć już wygenerowany kod QR. Informacji o nakazie rejestracji nie da się przeoczyć - przed wejściem do pomieszczenia kontroli pracownik lotniska wskazuje kącik z bezpłatnym WiFi i w razie potrzeby informuje jak zalogować się na stronę. Formularz wypełnia się na smartfonach. W przypadku braku urządzenia z dostępem do sieci WiFi - pracownik udostępni tablet. 

Podczas kontroli imigracyjnej kontroler zapyta czy posiadamy kod QR wygenerowany w systemie eTravel. Jeśli nie, trzeba będzie wrócić i złożyć deklarację.

Z oficjalnych informacji wynika, że formularz trzeba również wypełnić przed wylotem, ale tego nikt nam nie nakazywał, dlatego za każdym razem, gdy opuszczamy Filipiny pomijamy ten krok. 

Informacje wymagane do zarejestrowania się w programie eTravel obejmują podstawowe dane osobowe i kontaktowe, a także miejsce pobytu na Filipinach (pierwszy nocleg) oraz dane o stanie zdrowia z 30 dni. Wszystkie podane informacje muszą być zgodne z prawdą.

Złożenie deklaracji eTravel jest bezpłatne, nie trzeba pobierać aplikacji zewnętrznej.

Formularz eTravel można wypełnić wcześniej (do 3 dni przed przylotem). Polecamy zrobić to np. czekając na samolot lecący na Filipiny, co pozwoli uniknąć tłoczenia się w kolejce przed kontrolą paszportową. Oto jak to zrobić.

Formularz znajduje się na stronie: https://etravel.gov.ph składa się on z 6 części, ale zanim do niego przejdziemy na pierwszym ekranie trzeba dokonać rejestracji podając dane osobowe i adres e-mail.

W dolnej części ekranu będzie informacja o możliwości zaktualizowania danych. Opcja ta dotyczy osób przebywających kolejny raz na Filipiny. Opowiemy o tym w dalszej części wpisu.

Po kliknięciu “Continue” przechodzimy do potwierdzenia. Klikamy “Yes, I Agree” i przechodzimy do kroku 1.

00 klauzula

Krok 1 - Personal Profile

Wypełniamy pola zgodnie z danymi w paszporcie. 

Na dole wpisujemy numer telefonu.

01

Krok 2 - Permanent Country Residence

Tutaj podajemy stały adres zameldowania.

02

Krok 3 - Travel Details

Są to informacje dotyczące przybycia drogą powietrzną (nie wyobrażamy sobie przybycia na Filipiny promem, więc tego kroku nie będziemy opisywać). Uzupełniamy datę wylotu oraz kraj z którego wylecieliśmy.

Purpose Of Travel - w przypadku wakacji wybieramy “Holiday/Pleasure/Vacation”.

Traveller Type - może być pasażer lub członek załogi.

Dalej uzupełniamy dane dotyczące linii lotniczych, numer lotu, portu przylotu oraz numer fotela w samolocie (opcja).

03

Krok 4 - Destination Upon Arrival in the Philippines

Dane dotyczące hotelu (zawsze podajemy tylko pierwszy hotel), ale nie jest to pole na treść otwartą. Wpisujemy pierwsze trzy litery z nazwy hotelu, a po chwili pod spodem wyskakują konkretne opcje do wyboru.

W drugim polu wklejamy numer telefonu do hotelu.

04

Krok 5 - Health Declaration

Od 22 lipca 2023 roku Filipiny nie wymagają posiadania certyfikatu szczepienia, ale nadal trzeba podać odwiedzone kraje z ostatnich 30 dni, a także odpowiedzieć na pytania:

  • czy mieliśmy kontakt z zarażonymi w ciągu ostatnich 30 dni,
  • czy byliśmy chorzy w ciągu 30 dni.

05

Krok 6 - Summary

Ostatni krok to podsumowanie wprowadzonych przez nas informacji. Jeśli wszystko się zgadza - akceptujemy i przechodzimy do kolejnego ekranu.

06

Po zarejestrowaniu danych w systemie otrzymujemy numer referencyjny i kod QR, które są sprawdzane przy kontroli imigracyjnej. Wyświetlony kod można wydrukować, zapisać w pamięci lub zrobić zrzut ekranu. Kod eTravel jest również również wysłany na adres e-mail.

certyfikat

To wszystko. Witamy na Filipinach.

 

Oficjalny FAQ informuje, że kod pokazuje się również podczas wylotu. Sprawdzany jest podczas odprawy check-in. Jednak w naszym przypadku nikt nas o to nie pytał. 

Aktualizacja danych przy kolejnym przylocie na Filipiny

W przypadku, gdy przybywamy do kraju kolejny raz możemy nasze dane aktualizować klikając na link na samym dole pierwszej strony “Have a previous registration? Click here if you are traveling again”.


Ostatnia modyfikacja: sobota, 16-12-2023 r.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Przydatne informacje
Republika Filipin, Azja
Powierzchnia: 300 000 km²
Ludność: 106 651 394 osób
Gęstość zaludnienia: 336 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: filipiński, angielski
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: RP
Kod lotniczy: RP
Numer kierunkowy: +63
Domena internetowa: .ph
Miejscowości
Stolica: Manila (ludność: 1 660 714 mieszkańców)
Inne miasta: Quezon City, Davao, Caloocan, Cebu City, Tarlac, Iloilo, Bacolod, Zamboanga
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 13,49 PHP (Peso filipińskie) - kurs z 11-11-2023 r.
1 peso = 100 centavos
W obiegu są - banknoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000 pesos; monety: 1, 5, 10 pesos
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Polecane tematy
TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu
 Kantyna podróżnicza

TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu

Oficjalnie zaprezentowano listę portów lotniczych o największym natężeniu ruchu w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce doszło do kilku nieoczekiwanych zmian.

Zakazane przedmioty w samolocie
 Poradnik

Zakazane przedmioty w samolocie

Wybieracie się w podróż spakowani jedynie w bagaż podręczny. Jest spora różnica między tym, co można spakować do bagażu nadawanego do luku i bagażu podręcznego. 

Czego nie wolno robić w samolocie
 Poradnik

Czego nie wolno robić w samolocie

W samolocie obowiązują reguły, których trzeba przestrzegać. Są one konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Pasażerów obowiązują także niepisane zasady, które wypada poznać przed pierwszą podróżą, ale stosować również podczas każdej kolejnej. 

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024
 Poradnik

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024

Wyjazd do Jordanii może być kosztowny, dlatego podpowiadamy jak zaoszczędzić na wizie i jakie warunki trzeba spełnić.