Wojtek (Wiking)

Wojtek (Wiking)
Śr, 15-05-2019
W podróży     odcinek #021
Wiking i Wilkołak w Grecji, część 2 | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Będąc na Kos nie można sobie odmówić egzotycznej wyprawy na niedaleką wulkaniczną wyspę Nisyros, która według legend była kiedyś połączona z Kosem.

Kilkugodzinna wycieczka po tej małej enklawie spokoju pozwoliła przyjrzeć się z bliska codziennemu życiu Greków oraz zwiedzić jeden z najmłodszych wulkanów w tej części Europy. 

W czerwcu 2018 r. na wyspę Nisyros wybraliśmy się promem z portu w Kardamenie za 16 euro od osoby. W wakacje 2019 r. ceny nieco podskoczyły - szczegóły znajdziecie w ramce po prawej stronie. Informacje o kosztach wycieczek podesłała Ola - dziękujemy!

Rejs trwa około godziny. Po drodze zobaczymy niewielką wysepkę Jali, którą zamieszkuje 10 osób. Z oddali można zauważyć kopalnię pumeksu.

IMG 20180622 154631

Przepływamy koło wyspy Jali.

Wycieczkę zaczynamy od wyjazdu w jedno z najwyższych miejsc na wyspie. Wioska Nikia, którą zamieszkuje około 50 mieszkańców jest położona na stoku wulkanu. Wąskie uliczki, stare kamienice i kościół z piękną dzwonnicą. To wszystko ma swój niepowtarzalny klimat. Jest też taras widokowy na krater wulkanu Stefanos. W wiosce spędzamy kilka chwil, aby obejrzeć panoramę, zwiedzić zabytkowy kościół i ew. zrobić zakupy w lokalnych sklepach. Mieszkańcy utrzymują się z ręcznie produkowanych pamiątek, zatem warto w nie zainwestować. Na małym rynku w centrum wioski można również zamówić obiad. 

IMG 20180622 112915

Wejście do kościoła, który znajduje się na rynku wioski.

Dojazd do wulkanu to niebywała atrakcja sama w sobie. Kręta i bardzo stroma droga oraz widoki na wzgórza. Wjeżdżając do doliny mamy wrażenie, że jesteśmy w Arizonie. Naszym oczom ukazał się teren w kolorach żółto-pomarańczowych. Niemal kosmiczna kraina zrobiła na nas ogromne wrażenie. Dla wszystkich chętnych jest też możliwość wejścia do krateru wulkanu (koszt 3 euro). Czuć w nim intensywny zapach siarki. W wielu miejscach widać małe dziurki, z których wydobywają się gazy, m.in. chlorowodór i dwutlenek siarki. Otwory nazywane fumarolami są otoczone taśmami, za które nie można wchodzić. Średnica krateru wynosi 300 metrów, głębokość to 30 metrów.

IMG 20180622 111310

Widok na krater Stefanos.

Wyspa Nisyros, która w pełni nas urzekła ma średnicę około 8 kilometrów. Objechaliśmy ją autobusem, który był w cenie wycieczki na Nisyros. Wyspa jest górzysta, pośrodku niej znajduje się czynny wulkan o nazwie Stefanos. Obecnie jest słabo aktywny, jego ostatnie erupcje miały miejsce pod koniec XIX wieku. Rejon aktywny sejsmicznie obejmuje swym zasięgiem dno morskie pomiędzy Nisyros, a Kos, wysepkę Jali, a także część wyspy Kos. Co ciekawe jedynym miastem i portem wyspy jest Mandraki. To właśnie w tej miejscowości zjedliśmy obiad i wyjątkowe w swoim rodzaju lody pomidorowe (koszt to 3 euro), które są tradycją tego regionu. Największą atrakcją Mandraki jest górujący nad nią klasztor Palagia Spiliani. Tu także dominuje szereg wąskich i klimatycznych uliczek.

IMG 20180622 132825

Klasztor mnichów zbudowany na miejscu starego zamku w miejscowości Mandraki.

Reasumując, trzeba przyznać że pobyt na Nisyros był absolutnym strzałem w dziesiątkę. Wyspa wulkaniczna jest jedną z największych atrakcji tego regionu. Koszta wycieczek fakultatywnych, które sami sobie zaplanowaliśmy będąc na Kos nie były wysokie. Archipelag Dodekanez pozytywnie nas zaskoczył. Jedna taka wycieczka sprawiła, że chcemy planować już kolejne w ten wyjątkowy i pełen atrakcji grecki region.

ostatnia modyfikacja: 2022-05-16 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Cena wycieczki

Zwiedzanie wyspy z biurem Tigaki Express z portu w Kardamenie.

 • Bilet (n/u) 28 / 14 EUR
 • Dzieci do 4 lat - free


Transfer z hotelu do portu w cenie.
Info podesłała Ola, dzięki!

Przykładowe ceny

 • Średni obiad od 4,5 EUR
 • Dobre piwo od 3 EUR
 • Lody ze słodkich pomidorów - 3 EUR/gałka

Rekomendacja: Ocena ogólna 72%

Plusy
 • Czynny wulkan
 • Ładne widoki z wioski Nikia
 • Panorama na krater
 • Możliwość wejścia do krateru
 • Zapach siarki
 • Można kupić ręcznie produkowane przetwory z pomidorów
 • Lody z pomidorów!
Łatwość dojazdu
60%
Łatwość poruszania się
60%
Atrakcje do zwiedzania
90%
Jakość wyżywienia
80%
Dostępność sklepów
70%
Zobacz podobne
Katania, Sycylia
Vlog z Sycylii
Vlog z Sycylii
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Puerto Plata, Dominikana
Vlog z Dominikany, cz. 2
Vlog z Dominikany, cz. 2
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Santiago de los Caballeros, Dominikana
Vlog z Dominikany, cz. 1
Vlog z Dominikany, cz. 1
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki
Ejlat, Izrael - 5 m n.p.m.
Ejlat
Dominikana
Dominikana 2021: podsumowanie wyjazdu
Dominikana 2021: podsumowanie wyjazdu

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal