Ośrodki stanowiące idealne miejsce do uprawiania windsurfingu czy żeglarstwa, znajdziemy m.in. w Dąbkach czy Darłówku, a na terenie całego powiatu, wzdłuż koryt rzek Wieprzy i Grabowej zlokalizowane są przystanie wodne przystosowane do obsługi ruchu kajakowego.
Atrakcje nad jeziorem Bukowo
Dąbki, to najmłodsze polskie nadmorskie uzdrowisko, które jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem sportów wodnych. Znajduje się tutaj otwarte w 2019 roku Centrum Sportów Wodnych.
- Ten nowoczesny kompleks zlokalizowany nad jeziorem Bukowo idealnie wpisuje się w rekreacyjny charakter miejscowości.
To był weekend pełen wrażeń. Zaplanowane aktywności na jeziorze Bukowo rozpoczęliśmy od wybrania odpowiedniego sprzętu wodnego. Co prawda kusiły nas bardzo kajaki, ale zdecydowaliśmy się na bardziej klasyczny sposób wypoczynku na wodzie - rower wodny.
- Wybrałem swojego garbusa, czekam na kluczyki ;)
- Dla każdego coś miłego: kajaki, skutery, rowery wodne i większe łodzie.
O czym pamiętać wybierając się na rower lub kajak?
- Sprzęt możecie zarezerwować z wyprzedzeniem przez telefon
- Na miejscu zapłacisz gotówką lub kartą
- Ubierzcie odzież nie krępującą ruchów nóg i rąk
- Pamiętajcie o kamizelce
W Centrum będziecie mogli wynająć sprzęt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających urlopowiczów. Poza rowerami i kajakami, w ofercie centrum znajdują się Deski SUP, łódź wędkarska oraz większe jednostki - jacht turystyczny Omega oraz Katamaran.
- Przy pomoście cumują również większe jednostki.
W sezonie letnim, dla mniej aktywnych, istnieje możliwość wybrania się w rejs po jeziorze statkiem wycieczkowym Milka. Podczas rejsu można podziwiać piękno linii brzegowej oraz niesamowitą przyrodę obszaru NATURA 2000.
Po udanym wypoczynku warto skorzystać z części sanitarnej ośrodka, a dla potrzebujących dostępu do internetu, centrum udostępnia bezpłatną sieć WiFi.
- Czas spędzony na wodzie, to czas dobrze spożytkowany ;)
Uroki rzeki Wieprza
Wycieczka rowerem po jeziorze rozbudziła nasz apetyt na więcej. Postanowiliśmy ponownie wybrać się na łono natury, tym razem w bardziej kameralnym otoczeniu - spływ kajakami po rzece Wieprzy.
- Skorzystaliśmy z oferty firmy KajakKAJAK udostępniającej kajaki w kolorze limonkowym.
Kajaki oferowane przez firmę KajakKAJAK są nowoczesnymi jednostkami, które w zależności od potrzeby mogą przewozić jedną lub dwie osoby. W tylnej części łodzi znajduje się wodoszczelna komora na drobne rzeczy i sprzęt elektroniczny. Firma przywozi kajaki na przystań, z której rozpoczynamy wyprawę, a następnie odbiera nas z przystani, do której dopłynęliśmy.
Na pierwszy spływ wybraliśmy łatwy odcinek, rozpoczynający się w Sławnie na przystani przy ul. Gdańskiej. Naszym celem była miejscowość Staniewice. Zaplanowany czas spływu to około dwie godziny.
- Leniwie i do przodu, a towarzyszył nam śpiew ptaków.
Ta bardzo spokojna trasa leniwie prowadzi kajak w stronę ujścia rzeki, ale spływ to nie tylko wiosłowanie, to przede wszystkim podziwianie okolicznej fauny i flory. Po drodze zobaczycie bujną roślinność porastającą koryto rzeki. Obraz tej sielanki dopełnia śpiew ptaków.
- Takie sielanki to my lubimy!
Niestety nie obeszło się bez przeszkód. Złamana gałąź drzewa skutecznie uniemożliwiała nam przepłynięcie przez dobrych kilka minut.
- Przez dobrą chwilę zastanawialiśmy się jak ominąć przeszkodę.
Trasę polecamy przede wszystkim osobom, które wybierają się na kajaki pierwszy raz. Nawet jeśli nie macie doświadczenia, nurt rzeki poprowadzi Was do celu.
Wypożyczając kajak w weekend warto pomyśleć o dłuższej wyprawie, np. do Pieńkówka lub Starego Krakowa. Na tym odcinku będziemy mieli więcej atrakcji w postaci przeszkód ze zwisającymi drzewami włącznie.
Jeśli zmęczenie da wam się we znaki, możemy zatrzymać się na przystani kajakowej po drodze, gdzie znajdują się altany i miejsce na biesiadowanie przy ognisku.
O czym pamiętać wybierając się na spływ kajakowy?
- Gdy wsiądziemy do kajaka odbijamy się od brzegu i przybijamy do niego pod prąd, a nie z prądem
- Powinniśmy siedzieć prosto, nie garbiąc się
- Wiosła lepiej nie trzymać zbyt mocno, można nabawić się później nieprzyjemnych odcisków
- Jeśli chcemy zmniejszyć prędkość lub przyhamować musimy wiosłować wstecz
- Gdy ściąga nas na przeszkodę, należy odwrócić kajak bokiem, tak żeby móc się odepchnąć wiosłem albo ręką
- W żadnym wypadku nie można płynąć na przeszkodę dziobem
- Pamiętajcie o kamizelce
Rzeka Wieprza to jedna z najpiękniejszych rzek polskiego wybrzeża. Ostoja ciszy i bezpośredniego kontaktu z naturą. Dolina rzeki objęta jest obszarem chronionym w ramach sieci Natura 2000. Jeden z najbardziej atrakcyjnych fragmentów znajduje się na odcinku Tyń - Mazów. Rzeka po przekroczeniu granicy gmin Postomino i Sławno przepływa przez Staniewice, gdzie przygotowano zatokę dla kajaków z infrastrukturą wypoczynkową.
- Na trasie spływu napotkamy wiele atrakcji, m.in. rezerwat ptaków wodnych „Janiewickie Bagno”, czy kościół gotycki w Starym Krakowie.