Wyszukiwarka treści

Kompleks pałacowo-parkowy w Brzegu Dolnym

sobota, 11-07-2020 r.   W podróży

Park w Brzegu Dolnym. Zapadające w pamięć spotkanie z naturą | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Mało znanym i położonym nieco na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych jest miasto Brzeg Dolny. Ulokowane jest na prawym brzegu rzeki miasto znajduje się na skraju bogatego w rzadką faunę i florę obszaru o randze europejskiej - Łęgów Odrzańskich.

Autorem publikacji jest Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.


Brzeg Dolny to idealne miejsce do obcowania z naturą. Zwiedzanie warto zacząć od wizyty na tarasie widokowym pałacu, gdzie możemy poświęcić kilka chwil na podziwianie pięknego zakola Odry. 

Odkryte w XIX wieku cmentarzysko z epoki brązu świadczy o wczesnym osadnictwie na terenie dzisiejszej gminy Brzeg Dolny. Wykopaliska archeologiczne potwierdziły również, że w tym miejscu istniał wczesnośredniowieczny gród. Aż do połowy XVII wieku miejscowość ta była znana jako Brzeg, odmieniana po czesku i niemiecku. Dopiero przybycie nowo upieczonego barona zmieniło historię miasta na zawsze.

Pałac i oficyna

folwark palac

Zespół pałacowo-parkowy von Hoymów - odbudowany w latach 50-tych XX wieku.

Najważniejszym zabytkiem Brzegu Dolnego jest okazały kompleks pałacowy w starym mieście, ulokowany nad rzeką Odrą. 

Po raz pierwszy wzmianka o pałacu pojawia się w pierwszej połowie XVII wieku, gdy nowym właścicielem wsi został baron Jerzy Abraham von Dyhrn - kanclerz Śląska z czasów, gdy ten należał do Habsburgów. Ukoronowaniem jego dorobku była zmiana nazwy miejscowości i nadanie jej praw miejskich, a następnie budowa okazałej rezydencji w formie barokowego pałacu z ogrodem angielskim. Posiadłość była własnością rodu Dyhrn przez ponad 100 lat. 

W 1767 roku pałac pozyskał minister Śląska Karol Jerzy von Hoym i wkrótce rozpoczął przebudowę na styl klasycystyczny według projektu Carla Gottharda Langhansa - sławnego architekta Fryderyka II Wielkiego, autora m.in. Bramy Brandenburskiej. Razem z pałacem przebudowano park i dobudowano oficynę w stylu klasycystycznym.

folwark oficyna

Oficyna w stylu klasycystycznym zachowała się w formie niemal niezmienionej do dziś. Obecnie jest siedzibą urzędu miejskiego.

W lutym 1945 roku, w wyniku interwencji wojsk radzieckich, pałac spłonął (później odbudowany w znacznie skromniejszej formie), a park na dekady popadł w niełaskę. 

Bezpośrednio za pałacem zobaczymy mały ogród wrzosowy. Po obu stronach tarasu stoją odlane z brązu rzeźby przedstawiające Nimfę i Garonnę.

posag nimfa

Posągi są kopiami rzeźb z ogrodów wersalskich.

Majątek von Hoyma odwiedzali często niemieccy arystokraci - w tym przyszły cesarz Fryderyk Wilhelm II, a także ważne persony z wielu europejskich dworów.

folwark wozownia

Częścią folwarku hrabiego były również okazałe budynki jak oficyna pałacowa, wozownia czy gołębnik.

Zabytki sakralne

W niedaleko położonym rynku zobaczymy jeszcze jeden ciekawy zabytek. To kościół parafialny Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel pochodzący z drugiej poł. XVIII wieku budynek został zbudowany w technice szachulcowej. Dzisiaj niestety otynkowany.

kosciol

Jeszcze jednym wartym uwagi zabytkiem jest ulokowany na rynku kościół parafialny.

Z okresu Dyhrna pochodzi bardzo ważny zabytek Brzegu Dolnego. To kaplica św. Jadwigi, która powstała w miejscu cudownego kamienia. Według legendy stopę w nim odcisnęła św. Jadwiga, która podróżowała z Legnicy do Trzebnicy właśnie przez Brzeg.

Łęgi Odrzańskie

odra luneta

Z pomocą wścibskiego oka możemy obserwować nawet dalszą okolicę.

Lasy i łąki, które możemy dostrzec z tarasu, są częścią większego obszaru zwanego Łęgi Odrzańskie, ciągnącego się wzdłuż koryta rzeki aż do Głogowa. Jest to teren pokryty lasami, łąkami i torfowiskami, obejmujący siedliska lęgowe prawie 100 gatunków ptaków. Aż 97% obszaru Łęgów znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego. 

legi odrzanskie

Niedaleko pałacu, a także w parku, znajdziecie kilkanaście tablic informacyjnych o faunie i florze Łęgów Odrzańskich.

Park miejski

Niedocenianym miejscem na mapie miasta jest położony w jego centrum zabytkowy park, który nadal nosi ślady angielskiego założenia. Obecnie południowa część została w dużym stopniu zrewitalizowana. Uprzątnięto tereny zielone, na nowo zaaranżowano stawy, utwardzono ścieżki, dodano nowe ławki i ścieżkę dydaktyczną. Dzięki ciągłej opiece nad zasobami zielonymi zyskał on na atrakcyjności i stał się miejscem wypoczynki i spotkań dolnobrzeżan. 

park 4

W parku można spacerować uroczymi ścieżkami. Spacer staje się niesamowicie klimatyczny za sprawą śpiewających w koronach drzew ptaków.

park 2

Drzewa, łąki, spokój. Polecamy spacer po parku miejskim w Brzegu Dolnym.

Dolnobrzeski park może pochwalić się różnorodnym drzewostanem. Dominuje: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, klony różnych gatunków, jawor i jesion. Na wiosnę zdobią go kwitnące kwiaty. Ściółkę i drzewa porasta bluszcz zwyczajny, okazale kwitnący.

W parku zobaczymy liczne okazy drzew pomnikowych, głównie dębów szypułkowych, a najładniej prezentuje się buk pospolity, rosnący w pobliżu Stawu Łabędziego - zwany potocznie parasolem. W parku rosną także kasztanowce, sosny Jeffreya, cyprysiki groszkowe.

staw labedzi

Staw Łabędzi w całej okazałości.

Przy największym stawie, w sąsiedztwie okazałego “parasola” znajduje się otoczona wodą Wyspa Kormoranów. Dostęp do niej zapewnia drewniany mostek, a na wyspie znajduje się kilka ławeczek i miejsce do rozpalenia ogniska.

staw labedzi fontanna

Cztery wysepki porośnięte są krzakami, w których wiją swoje gniazda kaczki i łabędzie.

Poza florą zobaczymy również niezwykle bogatą faunę. W każdym razie na pewno usłyszymy, gdy zasiądziemy na jednej z wielu ławeczek. Można tu spotkać sikory, kowaliki, słowiki, dzięcioły, kruki, a zamieszkujące stawy kaczki wychodzą chętnie na spacerowe szlaki szukając pokarmu. W sezonie zobaczymy również łabędzie, które mają swoje lęgowiska na czterech wyspach znajdujących się na powierzchni stawu Łabędziego. Warto też wspomnieć, że zamieszkuje je duża kolonia karpia królewskiego.

kaczki karpie

Kaczki i karpie pływają przy brzegu w nadziei na karmienie ;)

staw czarny

Kanał łączący Staw Łabędzi z Czarnym Stawem, a nad nim mały drewniany mostek.

Współczesny Brzeg Dolny kojarzy się głównie z ogromnymi zakładami chemicznymi, a nie jako miejsce wypoczynku czy rekreacji. Jest to opinia niesprawiedliwa, bowiem park jest bardzo atrakcyjnym miejscem wypoczynkowym w gminie Brzeg Dolny. Ponadto miasto posiada aquapark, halę sportową, a w niedaleko położonej miejscowości Wały również ośrodek sportowy.


Ostatnia modyfikacja: niedziela, 11-09-2022 r.

Kronika

  • Poł. XIV w. - pierwsze informacje
  • 1660 r. - wieś kupuje baron von Dyhrn
  • 1767 r. - pałac przejmuje hrabia von Hoym, przebudowuje pałac i buduje park w stylu angielskim
  • Poł. XIX w. - przebudowa posiadłości
  • 1945 r. - pałac płonie
  • 1950 r. - pałac odbudowany w uproszczonej formie

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Tagi

  
 dolnośląskie  Polska  park  pałac  Brzeg Dolny  Łęgi Odrzańskie  natura  kultura