Wojtek (Wiking)

Wojtek (Wiking)
Śr, 24-07-2019
W podróży     odcinek #026
Wycieczka do Pamukkale, Hierapolis i Nekropolis | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Pamukkale to jedno z miejsc w Turcji, które koniecznie trzeba zobaczyć. Śnieżnobiała skała nazywana Bawełnianym Zamkiem przypomina pokryte białym puchem zbocze góry. Dlaczego warto tam pojechać? Obejrzyj naszą relację, a zapragniesz zobaczyć cuda te na własne oczy.

Pamukkale w rzeczywistości jest unikatową na skalę światową formacją skalną, której białe tarasy i nacieki odkładają się nieprzerwanie od tysięcy lat! Niemniej atrakcyjne jest starożytne miasto Hierapolis, położone na zboczu góry Cökelez, powyżej wapiennych tarasów.

Na zorganizowaną wycieczkę fakultatywną można się wybrać z lokalnym biurem podróży, których jest całe mnóstwo na Riwierze Tureckiej. My wyruszyliśmy z Alanyi, turystycznej miejscowości położonej 135 kilometrów na wschód od miasta Antalya, w którym znajduje się port lotniczy. 

Wyprawa do Pamukkale z Alanyi rozpoczyna się już o godz. 3:30 w nocy - mieliśmy do przejechania 380 km w jedną stronę. Bus zabiera turystów z różnych hoteli i jedzie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i dalej w kierunku Gór Taurus. Po drodze zatrzymujemy się na śniadanie.

Shopping wycieczkowy

Około godz. 10 rano docieramy w rejon miasta Denizli i odwiedzamy m.in. galerię skór i sklep z tkaninami. W międzyczasie obejrzeć można również pokaz mody, po którym wchodzi się na ogromną salę. Są tam kurtki ze skóry, oczywiście w różnych cenach. Po objazdowej wycieczce po sklepach wreszcie docieramy do starożytnego miasta Hierapolis. To prawdziwy powrót do przeszłości i gratka dla fanów historii. 

Wielokulturowa Nekropolia

Zwiedzanie zaczyna się od Nekropolii. Miejscowy cmentarz robi ogromne wrażenie. Są tu różne typy mogił. Dużo jest grobowców rodzinnych i publicznych. Na uwagę zasługują tzw. tolosy, czyli budowle na planie koła z komorą w jej wnętrzu. Kamienne groby przetrwały wiele wieków. Jest ich ponad 1200 i pochodzą z różnych okresów. Najstarsze datowane są na drugi wiek p.n.e. Są tam również groby z czasów rzymskich i bizantyjskich, a także groby pierwszych chrześcijan.

DSC07125

Główna droga nekropolii. Po jej bokach rozmieszczone są mauzolea, grobowce i pojedyncze sarkofagi.

mapka pamukkale

Mapa Hierapolis (na dole strony w powiększeniu).

Hierapolis: miasto na białej skale

DSC07131

Brama Frontinusa - wrota Hierapolis.

Dawne miasto Hierapolis fascynuje świetnie zachowanymi zabytkami. Mimo licznych trzęsień ziemi, które w tym rejonie występowały, do dziś w dobrej formie przetrwał m.in. Teatr Rzymski. Widownia teatru została wkomponowana w zbocze góry. Cały obiekt jest dostępny dla turystów do zwiedzania. Co ciekawe, z zapisków historycznych wynika, że teatr mógł pomieścić nawet 10 tysięcy widzów. Dziś zauważalne są częściowe zdobienia sceny teatru, pozostały niektóre płaskorzeźby. 

Warto poświęcić chwilkę i usiąść na miejscu starożytnych Greków. Podziwiać nadal przepiękną, pomimo upływu niemal 2 tysięcy lat, fasadę teatru. Za nią rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na dolina rzeki Çürüksu.

DSC07164

Teatr rzymski odbudowany po drugim trzęsieniu ziemi na polecenie cesarza Hadriana.

W Hierapolis zaciekawienie wzbudza także ulica Frontinusa. To główna aleja handlowa miasta o długości jednego kilometra. Wzdłuż ulicy mieściły się, oprócz domostw i sklepów, ważne dla miasta budynki. Fragmenty obiektów, jak również  utwardzający nawierzchnię ulicy bruk, zachowały się do dziś. Na krańcach ulicy są dwie bramy, zbudowane w okresie cesarstwa rzymskiego. 

DSC07136

Główna ulica miasta i jej zabytki.

Poza tym na terenie ruin możemy zobaczyć m.in. Rzymskie Łaźnie i pozostałości Świątyni Apolla. W pobliżu historycznego miasta znajduje się atrakcja, którą turyści traktują jako żelazny punkt wycieczki do Turcji - Pamukkale, czyli wapienne tarasy na zboczu góry Cökelez.

Muzeum w Hierapolis

Na terenie kompleksu znajduje się małe, ale dobrze wyposażone muzeum archeologiczne. Wystawy zajmują trzy sale częściowo zrekonstruowanych Łaźni Rzymskich. Warto tam zajrzeć - eksponaty z muzeum to w większości różne artefakty pochodzące z Hierapolis. Więcej w naszym filmie z muzeum.

Bawełniany Zamek

Gorące źródła wypływające spod ziemi w miejscu pęknięcia płyt tektonicznych utworzyły malownicze skalne tarasy. Śnieżna biel widoczna jest już z odległości wielu kilometrów. Pamukkale to cud przyrody, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Warto odwiedzić to miejsce i spróbować kąpieli w wodach termalnych. Półkoliste baseny z gorącymi źródłami, oddzielone są zaporami, po których spływa woda - i tak od około 14 tysięcy lat! Wycieczka kosztowała 45 euro, w tej cenie mieliśmy transport, obiad i wszystkie wejścia do zabytkowych miejsc.

DSC07210

Biała skała jest naprawdę potężna. Fascynuje bielą i fantazyjnymi kształtami.

Tajemnicze miejsce kultu Plutona

Owianym tajemnicą miejscem w Hierapolis jest Plutonium - najstarsze miejsce kultu w okolicy. Nad małą grotą zbudowano świątynię z małą areną ku czci Plutona. Ten kompleks świątynny znany był z bezkrwawego składania ofiar ze zwierząt, które wprowadzano do groty pełnej śmiercionośnych wyziewów Cerbera. Kapłani, którzy wiedzieli jak wstrzymywać oddech wychodzili z groty o własnych siłach - zwłoki zwierząt wynoszono.

Choć nie znano się wówczas na chemii, kapłani byli świadomi niebezpieczeństwa w postaci gazu. Najnowsze badania wykazały, że w grocie ulatniał się dwutlenek węgla w stężeniu wystarczającym do zabicia ssaków. Cięższy od powietrza gaz unosił się nad ziemią, a prowadzone zwierzęta były poddawane jego działaniu dużo wcześniej i dłużej niż kapłani.

ostatnia modyfikacja: 2022-01-13 r.
Ulica Frontinusa w Hierapolis była centralną osią miasta, reprezentacyjną arterią, przy której znajdowały się najważniejsze budynki miejskie i kwitł handel. Jej nazwa pochodzi od budowniczego pobliskiej bramy zbudowanej pod koniec I wieku n.e. - Juliusa Frontinusa.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Bilety

Pamukkale i Hierapolis: 50 TRY
Basen Kleopatry: 50 TRY

Muzeum: 7 TRY

Godziny otwarcia

Kompleks Hierapolis i Pamukkale otwarty jest codziennie.

W sezonie letnim: 06:30-21:00
W sezonie zimowym: 06:30-19:00

Na terenie Hierapolis znajduje się muzeum, którego zwiedzenie polecamy!

Muzeum Archeologiczne
Czynne codziennie: 8:00-17:00

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.


Rekomendacja: Ocena ogólna 85%

Plusy
  • "Bawełniany Zamek" - biała skała
  • Liczne, dobrze zachowane zabytki Hierapolis
  • Starożytna Nekropolia
  • Muzeum archeologiczne na terenie kompleksu
  • Liczne baseny lecznicze
  • Basen Kleopatry
  • Obiad i kolacja w cenie wycieczki
Minusy
  • Kąpiel w basenie Kleopatry dodatkowo płatna (10 Euro)
  • Wstęp do muzeum dodatkowo płatny (7 lirów)
Łatwość dojazdu
75%
Łatwość poruszania się
90%
Atrakcje do zwiedzania
100%
Jakość wyżywienia
70%
Dostępność sklepów
90%

Galeria

Zobacz podobne
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu
Budapeszt, Węgry - 107 m n.p.m.
City Break: Budapeszt
Rzym: szlakiem filmowych miejscówek
Rzym: szlakiem filmowych miejscówek
Bazylika św. Piotra, Watykan - 51 m n.p.m.
Watykan: plac św. Piotra
Watykan: plac św. Piotra
Albania
Albania w pięć dni
Albania w pięć dni
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal