Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 17-07-2019
W podróży     odcinek #025
Kanion Sapadere i Jaskinia Krasnoludków | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Podczas każdego pobytu musimy spełnić jeden z tych warunków: koniecznie zobaczyć jakiś cud natury - kanion lub jaskinię. Zdecydowaliśmy się na wycieczkę oferowaną przez lokalne biuro podróży w Alanyi, gdyż za jednym zamachem udało nam się spełnić je oba!

Celem naszej pierwszej wycieczki w Turcji był Kanion Sapadere, ale poza nim zwiedziliśmy liczne miejsca znajdujące się po drodze, m.in. jaskinię, meczet i małą wioskę.

 1. Główną atrakcją wycieczki był Kanion położony w malowniczych górach Taurus.
 2. W pakiecie dostaliśmy również wizytę w wiosce Sapadere, gdzie został zaplanowany obiad w ciekawie położonej restauracji (której taras wisi nad rzeką).
 3. Ponadto, we wsi odwiedziliśmy turecką rodzinę trudniącą się produkcją przypraw, herbaty i soku z granatów.
 4. Finałem wizyty we wsi było zwiedzanie małego lokalnego meczetu. 
 5. Sporą atrakcją było też smakowanie tradycyjnego tureckiego placka z serem i szpinakiem (również obserwowanie samego procesu przygotowania go).
 6. W drodze powrotnej do Alanyi odwiedziliśmy jeszcze jaskinię Cüceler.

Zobacz, co warto zwiedzić i czy każdy punkt wycieczki był tego wart!

DSC07026

Kilka fotek z widokiem na góry Taurus

Góry Taurus

Taurus to łańcuch górski w południowej Turcji, graniczący z Wyżyną Anatolijską. Łańcuch rozciąga się na długości ok. 1500 km i szerokości do ok. 200 km. Składa się z szeregu często równoległych pasm górskich opadających do Morza Śródziemnego i ku wąskim nizinom nadmorskim. Łańcuch Taurus jest zbudowany głównie z wapieni. Cechują go liczne groty, jaskinie i kaniony.

Kanion Sapadere

Sapadere to atrakcja, która powstała w 2008 roku. W wyniku wielkiego zainteresowania wąwozem Saklıkent (położonego na zachód od Antalyi), podjęto decyzję o przystosowaniu tego miejsca dla zwiedzających. W ten sposób powstała ścieżka licząca około 350 metrów, którą mogą zwiedzać również rodziny z dzieckiem w wózku. Po drodze znajdują się zejścia do naturalnie wyrzeźbionych w skale basenów wodnych z temperaturą około 8-12 stopni. 

my 04

Kanion Sapadere uraczył nas wieloma pięknymi widokami

Wytyczona trasa to w całości drewniany pomost przymocowany do stromej skały. Podziwiamy z niego liczne formacje skalne wyrzeźbione przez wiatr i wodę. Przez kanion przepływa strumień z licznymi wodospadami, z których najwyższy znajduje się w kulminacyjnym punkcie na samym końcu trasy.

W połowie ścieżki do wodospadu znajduje się kawiarnia ulokowana pod ogromną skałą, gdzie możemy napić się kawy i herbaty. Przy parkingu, czyli w górnej części strumienia, znajdują się baseny z cieplejszą wodą. Tutaj również można zjeść posiłek i kupić pamiątki. 

Naszym zdaniem kanion to prawdziwy cud natury. Choć nie gustujemy w kąpielach w lodowatej wodzie, to jednak nogi trzeba było schłodzić po długiej wyprawie. Zdecydowanie polecamy walory wizualne - ścieżka prowadząca do kanionu dostarcza niesamowitych widoków i miejsc do fotografowania. Znajdujący się na końcu wodospad nie jest zbyt wysoki, ale zdecydowanie nam się podobał. Minusem były wiszące wzdłuż koryta kanionu rury z wodą i prądem, którymi transportowane są media do wyżej położonej wioski. 

Wstęp (n/u): 10 / 5 lirów

Cüceler Mağarası (zwana jaskinią Karłów, Krasnoludków lub Tęczową)

W okolicy Alanyi jest całkiem sporo jaskiń przystosowanych do zwiedzania. To region, który słynie z tego typu atrakcji. Szacuje się, że w Górach Taurus może być ich ponad 500, jednak wiele z nich jest mało imponujących lub położonych w miejscach trudno dostępnych dla zwiedzających.

Poza położoną w centrum Alanyi jaskinią Damlataş, w pobliżu miasta znajdują się dwie, chętnie odwiedzane przez wycieczki duże jaskinie. Cüceler jest większa niż Damlataş, ale posiada podobny mikroklimat i właściwości lecznicze. 

Cüceler Mağarası czyli Jaskinia Krasnoludków, to obiekt włączony do zwiedzania dla turystów zainteresowanych głównie kanionem Sapadere, ponieważ znajduje w drodze powrotnej. Jaskinia została przystosowana do zwiedzania kilka lat po uruchomieniu kanionu - w 2012 roku. Obecnie udostępniono sześć komnat, ale jaskinia jest znacznie większa niż to, co możemy obejrzeć. 

DSC07104

Świetne miejsce na ochłodę. Wilkołak znalazł się w swoim naturalnym środowisku i nie chciał wyjść

Proces powstawania jaskini rozpoczął się ponad 10 tysięcy lat temu. W jej wnętrzu znajdziemy wszystkie możliwe formy naciekowe, ale o jej pięknie świadczy przede wszystkim zachwycające sklepienie centralnej części oraz mieniące się różnymi kolorami ściany (stąd właśnie jej mniej spotykana nazwa - uważni zauważą na szyldzie ukrytą za krasnoludkami tęczę). 

Z kolei krasnal i karzeł to nawiązanie do legendy mówiącej o zdeformowanym chłopcu, który przed szyderami kolegów wielokrotnie ukrywał się w jaskini. 

Położenie jaskiń w Imperium Osmańskim było pilnie strzeżone przez lokalną ludność, ponieważ w okresie poboru podatków chowali tam przed poborcami swój dobytek i inwentarz.

Do jaskini prowadzi pomost przymocowany do skały o długości ok 200 metrów. Na parkingu znajduje się restauracja i toaleta. 

Wstęp (n/u): 10 / 5 lirów

Drobna gastronomia po drodze

W trakcie wycieczki możemy zatrzymać się w kilku mniejszych jadłodajniach z parkingami ulokowanych przy drodze prowadzącej w głąb gór. Styl tych “knajpek” jest różny - niektóre to całkiem nowe restauracje z tarasami nad wodą, z pięknym widokiem na góry, inna z możliwością spożywania potraw na pływających po rzece tratwach lub w typowych tradycyjnych zajazdach, gdzie potrawy przyrządzane są według dawnych receptur. 

DSC07043

Turecki zajazd na trasie do kanionu

Tak właśnie trafiliśmy do zajazdu przy drodze, gdzie turecka rodzina prowadziła małą chatkę z wiatą, czyli typowy lokalny obiekt gastronomiczny. Hitem tego miejsca był tradycyjnie przygotowywany placek gözleme wałkowany kijem i wypiekany na blasze. Placki można było zamówić z kilkoma różnymi wypełnieniami, ale koniecznie chcieliśmy spróbować tego najsłynniejszego - z serem i szpinakiem. Smakował pysznie. 

DSC07044

Placek podzielony na mniejsze kawałki to danie dla 2-3 osób

Przepis na placki gözleme

Składniki: ciasto
2 szklanki mąki
1 jajko
pół łyżeczki soli
2 łyżki jogurtu naturalnego
trochę letniej wody
olej do smarowania

Składniki: farsz
100 g białego sera
250 g szpinaku
czerwony pieprz
czarny pieprz

Przygotowanie

W pierwszej kolejności przygotowujemy farsz. Umyty i oczyszczony szpinak należy zblanszować na patelni, aż do wyparowania wody. Rozgnieść ser i wymieszać ze szpinakiem, przyprawić.

Do wyrobu ciasta należy zmieszać wszystkie składniki bez dodatku wody. Następnie dolewać powoli wodę i wyrabiać ciasto. Przykryć i odstawić na 10 min. Ciasto podzielić na 4 kawałki. 

Kawałki rozwałkować na cienkie i okrągłe placki, posmarować olejem. Na środku placka rozłożyć farsz w półksiężyc i złożyć go na pół - powstanie w ten sposób “oko” (tur. göz).  W przypadku smażenia na patelni, ciasto składamy w kopertę.

Tradycyjnie placek wypieka się na blaszanym piecu. Należy go przełożyć i odczekać kilka minut. Opiekać z obu stron. 

W przypadku smażenia na patelni rozgrzać trochę oleju i podsmażyć placki z obu stron. 

Koszt placka (do podziału dla 2-3 osób): 10 lirów

DSC07036

Ręczny wyrób pysznych placków gözleme

Wiejskie życie w górach Taurus

Ciekawym doświadczeniem był przystanek we wsi Sapadere, położonej zaledwie 3 km od słynnego kanionu. Zatrzymaliśmy się tutaj, żeby posilić się i dowiedzieć czegoś o kulturze Turków. 

Główna atrakcja to odwiedziny w tradycyjnym domu, gdzie gospodarz poczęstował nas herbatą i zaprezentował własnoręcznie przygotowane produkty, m.in. przyprawy, sok z granatów czy orzeszki ziemne. 

IMG 20190618 132739628

Wiejski domek

Jak się okazało hitem była zielona herbata z szyszek. Należy się tutaj jeden akapit wyjaśnienia, dotyczący zielonej herbaty. Turcy nie pijają herbat zielonych w takiej formie, jaką znamy w Europie. W północnych prowincjach hoduje się w celu komercyjnym jeden rodzaj czarnej herbaty, który potem wzbogacany jest smakami. Natomiast herbatka z szyszek, którą mieliśmy okazję smakować, zrywana jest z roślin porastających zbocza gór Taurus. Głowa domu utrzymuje, że jego rodzina zrywa szyszki na terenach położonych ponad 1000 m n.p.m., a każda roślina wydaje tylko trzy takie owoce! Zatem biznes jest bardzo pracochłonny. 

“Zakupy” okazały się bardzo udane. Poza przyprawami, które wnoszą do potraw orientalne smaki i zapachy, najbardziej zadowoleni byliśmy z herbaty, która regularnie spożywana, leczy gardło i poprawia wokal. 

Woreczek przypraw lub woreczek z szyszkami herbaty: 5 lirów
Woreczek przyprawy szafran: 15 lirów
Opakowanie orzeszków: 5 lirów
Butelka soku z granatów: 10 lirów

Pyszny obiad w wiejskich warunkach

Jednym z przystanków w wiosce był zaplanowany wcześniej obiad w restauracji położonej nad rzeką. Tutaj, poza pysznymi potrawami (szaszłyki z kurczaka, lub wędzona ryba), mogliśmy przyjrzeć się pracy tkaczek, które ręcznie produkowały jedwabne tkaniny z kokonów jedwabników.

DSC07045

Rybka w restauracji z tarasem wiszącym nad rzeką

Meczet w Sapadere

Ostatnim punktem zwiedzania wioski Sapadere był meczet. Był to już drugi obiekt tego typu, który zwiedziliśmy w Turcji. Pierwszy widzieliśmy na wzgórzu w Alanyi - Meczet Suleymana z XIII wieku, ten był jednak bardziej swojski. Prawdopodobnie powstał z przebudowy z budynku pełniącego wcześniej inną funkcję. Meczet jest skromną bryłą przypominającą blok, w jego środku znajduje się przedsionek i myjki dla wiernych, skąd przechodzi się od razu do głównej sali. Na piętrze jest jeszcze część administracyjna. 

2019 06 18 14.24.39

Meczet oznacza budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, czyli w tym przypadku jego forma zewnętrzna nie ma znaczenia

Z opowieści przewodnika dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy na temat założeń architektury i religii muzułmańskiej:

W centralnym punkcie sali modłów znajduje się nisza (mihrab), zwykle na planie półokrągłym lub wielobocznym, znajdująca się pośrodku ściany kibli. Wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni. Zwykle jest to element bogato zdobiony. 

W meczetach znajduje się również kazalnica (minbar) przeznaczona tylko dla imama - budowana jest przeważnie z drewna i ma często formę wyniesionego krzesła (w tym meczecie murowany, zdobiony marmurem), nawiązuje on do podwyższenia, z którego zwykł przemawiać Mahomet. Ogłasza się z niego ważne oświadczenia jak Chutba podczas piątkowej modlitwy lub komentuje bieżące wydarzenia.

Na ścianach widnieją inskrypcje pisane po arabsku, ponieważ są słowem proroka - gdyby je przetłumaczono np. na turecki - straciłyby swój sens. 

W sali modlitewnej znajduje się literatura o tematyce religijnej oraz m.in. arabskie “różańce” (subha, tasbih), złożone z 33 paciorków, pomagający w wymawianiu wszystkich 99 imion Allaha. Muzułmanie twierdzą, że Mahomet modląc się używał palców prawej ręki, a zatem ich zdaniem każdy muzułmanin powinien modlić się, trzymając subhę w prawej dłoni.

Uczestnicy modłów klękają w rzędzie, głową w stronę Mihrabu - oddzielnie kobiety i mężczyźni. 

Każdy meczet posiada wieżę (minaret) - czyli “latarnię” z dodatkową podwieszoną galeryjką lub balkonem, z którego nawołuje się wiernych na modły. W dzisiejszych czasach nawołuje się przez umieszczone na wieży głośniki, jednak nie jest to nagranie odtworzone z taśmy, tylko każdorazowo wypowiadane przez imama. Pomysł budowania minaretów prawdopodobnie był inspirowany dzwonnicami chrześcijańskich kościołów. 

Modły odbywają się pięć razy w ciągu dnia, a ich czas jest ruchomy i uzależniony jest od wschodów i zachodów słońca. 

Wycieczka okazała się bardzo ciekawa i dostarczyła nam sporo wiedzy na temat tureckiej tradycji i kultury. W podróży byliśmy niemal bez przerwy - całość zajęła prawie sześć godzin. 

Koszt całkowity wyjazdu to 30 euro

Jedyne za co zapłaciliśmy to placek i napoje do obiadu :)

DSC07029

Ostatnie fotki do kolekcji i wracamy do hotelu
ostatnia modyfikacja: 2021-07-19 r.
Liczne naturalnie wyrzeźbione baseny w kanionie mają głębokość od 1,5 do 6 metrów. Większość z nich jest przystosowana do kąpieli, jednak jest to atrakcja tylko dla miłośników zimnych wrażeń, bowiem maksymalna temperatura wody jaką kiedykolwiek odnotowano to 12 stopni Celsjusza.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Ceny biletów

Kanion Sapadere (n/u) 10/7 TRY

Jaskinia Krasnoludków (n/u) 10/7 TRY

 Posiłki

Placek gözleme 10 TRY

Napoje w restauracji 3-5 TRY

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.


Rekomendacja: Ocena ogólna 78%

Plusy
 • Kanion Sapadere
 • Jaskinia Krasnoludków
 • Piękne widoki na góry Taurus
 • Zwiedzanie wioski
 • Zwiedzanie meczetu
 • Obiad w cenie
 • Możliwość zakupu przypraw
Minusy
 • Krótka trasa wycieczkowa w kanionie
 • Rury z mediami psują ogólne wrażenia wizualne w kanionie
Łatwość dojazdu
60%
Łatwość poruszania się
80%
Atrakcje do zwiedzania
90%
Jakość wyżywienia
70%
Dostępność sklepów
90%
Zobacz podobne
Bazylika św. Piotra, Watykan - 51 m n.p.m.
Watykan: plac św. Piotra
Watykan: plac św. Piotra
Albania
Albania w pięć dni
Albania w pięć dni
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki
Amman, Jordania - 757 m n.p.m.
Muzea Folkloru i Tradycji Popularnych
Przysmaki wschodniej Sycylii
Przysmaki wschodniej Sycylii
Weekend na Sycylii. Ile to kosztuje?
Weekend na Sycylii. Ile to kosztuje?
Czerwony Kanion, Izrael - 656 m n.p.m.
Red Canyon

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal