Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 13-03-2019
W podróży     odcinek #016
Ejlat, droga na zachód | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Na południu Izrael graniczy z Egiptem i Jordanią. Po obu stronach miasta znajdują się liczne plaże, ale w stronę granicy z zachodnim sąsiadem jest ich najwięcej - i tam właśnie poszliśmy się kąpać!

W tej części postanowiliśmy pokazać trzy miejsca, które odwiedzaliśmy podczas styczniowego pobytu w Ejlacie. 

Od początku celem wycieczki były południowe plaże z rafą koralową. Nie byliśmy pewni, jak bardzo ograniczony jest do niej dostęp - ponieważ rafa znajduje się pod ścisłą ochroną i jej większa część znajduje się przy ogrodzonej plaży. Znaleźliśmy jednak kawałek plaży, który nie był objęty ochroną, a jedynie same rafy - specjalnymi bojami i pływakami zaznaczono w wodzie teren, po którym nie można było się poruszać. Plaża nazywa się Migdalor (od latarni morskiej), i jest miejscem określanym mianem "Avia Caravan" - czyli parkingiem dla samochodów kempingowych i namiotów. Znajduje się przy przystanku autobusu nr 15, w sąsiedztwie podwodnego obserwatorium - stąd jest już tylko około 1 km do granicy z Egiptem. 

DSC04296

W drodze na plażę

Plaża jest w tym miejscu piaszczysta, ale im bliżej wody tym więcej kamieni. Dno niestety kamieniste, dlatego nie obejdzie się bez specjalnego obuwia. Na wodzie znajdują się liczne pływaki podtrzymujące linie wyznaczające strefy pływania. W rafach znajdują się korytarze, po których można się poruszać. W wodzie pływają różne kolorowe rybki. Ufne, podpływają do człowieka. Długość (rybek, nie boi) od 5 do 50 cm.

IMG 20190131 120944

Ta niepozorna plaża ciągnie się kilometrami, a na całej długości znajduje się rafa koralowa

Ogród botaniczny

Ten nietypowy ogród znajduje się na północ od Ejlatu, przy drodze wylotowej w stronę Martwego Morza przy granicy z Jordanią. Droga dojazdowa do parku jest dość skomplikowana. Trzeba z głównej trasy zjechać w boczną uliczkę i kierować się do stacji paliw, dalej prowadzi droga gorszej kategorii. Następnie miejsce łatwo zlokalizować z uwagi na ogromną ilość zieleni. Po opłaceniu biletu możemy wejść na teren ogrodu, który składa się z kilku części. Droga jest dość prosta i poruszając się wyznaczonym szlakiem można w czasie 1-2 godzin zwiedzić wszystkie części. Oczywiście w każdym momencie można pominąć daną atrakcję i udać się do następnej.

DSC03947

Jak to w ogrodzie - znajdziemy wiele roślinek nietypowych dla tego klimatu

Poza dużą ilością roślin z każdego kontynentu, na terenie ogrodu znajduje się wiele ciekawych aranżacji przestrzeni. Jest to np. samochód Flinstonów, trzy punkty widokowe, m.in. dla zakochanych, drewniany rower, huśtawki, ławki i wodospad. Z każdej atrakcji można korzystać do woli. Zwiedzając ogród udajemy się w górę terenu, który kończy się punktem widokowym na ogromny masyw Dżabal asz-Szara. Na terenie ogrodu znajduje się jedyny las deszczowy funkcjonujący w warunkach pustynnych.

Ogród powstał w 1998 roku i jest własnością prywatną, dlatego też jego celem jest zarabianie pieniędzy. Poza płatnym zwiedzaniem, jest tu również minibar, gdzie napijemy się organicznej kawy lub naturalnych herbat. Na terenie ogrodu znajduje się również spory sklep ogrodniczy z różnego rodzaju sadzonkami i akcesoriami do ogrodu.

Atrakcja znajduje się w miejscu dawnej enklawy wojskowej - ulokowanej i ufortyfikowanej na wzgórzu otoczonego pustynią. Na terenie są także stare instalacje wojskowe i studnia. Na wielkie uznanie zasługuje sam fakt prowadzenia tego ogrodu od tylu lat. W Ejlacie spada rocznie 30 mm wody na m2 - czyli tyle ile u nas podczas jednego deszczu...

Muzeum miejskie Ejlatu

Budynek muzeum ulokowany jest w samym centrum miasta, tuż przy parku z fontannami i skateparku dla młodzieży. Stąd wszędzie jest blisko i codziennie przechodziliśmy obok udając się na plażę, na obiad czy też do pasażu handlowego. Co ciekawe, nigdy nie widzieliśmy, aby turyści tłoczyli się przed wejściem do tego obiektu. Cóż...dziś kultura nie jest priorytetem, a szkoda, ponieważ muzeum przedstawia bardzo ciekawą historię tego niezwykle młodego miasta. 

IMG 20190131 162200564

W muzeum znajduje się kilka pojazdów w zaaranżowanej scenerii

Wystawa jest stała i podzielona na trzy części.

Pierwsza to "Operacja Ovda" czyli zdobycie tej części pustyni i przyłączenie jej do Izraela. Wojsko miało na celu zdobyć małą opuszczoną brytyjską placówkę, co udało się niemal bez problemów. W muzeum można poznać historię flagi, którą powieszono na maszcie po udanej operacji. Znajduje się tutaj mapa operacji oraz wiele autentycznych przedmiotów z czasów przeprowadzenia operacji w 1949 roku.

Druga - to operacje wydobywcze w tej części kraju. Chodzi głównie o historię wydobycia soli, miedzi, a także rurociągi, które zaopatrują kraj w ten cenny surowiec. Znajduje się tutaj kilka ruchomych makiet wyjaśniających proces wydobycia i transportu.

Trzecia część opowiada historię miasta i jej mieszkańców. Jest udokumentowana listą z datami, (tzw. Timeline) oraz szeregiem archiwalnych fotografii przedstawiające rozbudowę miasta z lotu ptaka.

W ostatniej sali znajdują się m.in. replika kokpitu samolotu odrzutowego, śmigłowego, ściana z proporczykami, a także mini kino, gdzie można oglądać historyczne filmy. Tam również przygotowano wystawę morskiej oraz pustynnej fauny i flory.

IMG 20190131 162541

Kokpit samolotu

Za muzeum znajduje się park fontann. Jest to właściwie jedna duża fontanna złożona z setek dysz. We wtorki, czwartki, piątki i soboty w godzinach 19:30 i 20:30 odbywają się tam pokazy multimedialne trwające 15-30 minut Są darmowe i warto je zobaczyć.

ostatnia modyfikacja: 2020-11-17 r.
Na południu Izrael ma dostęp do Morza Czerwonego poprzez Zatokę Akaba. Długość linii brzegowej wynosi tylko 11 km! Znajduje się tam jednak wiele pięknych plaż
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!
Droga z Ogrodu Botanicznego poprzez centrum miasta i Muzeum Miejskie do plaży południowej z raflą koralową
Zobacz podobne
Panglao, Filipiny
Vlog z Filipin, część 2 - Panglao
Vlog z Filipin, część 2 - Panglao
Powiat sławieński, Polska
Vlog z Serca Polskiego Wybrzeża
Vlog z Serca Polskiego Wybrzeża
Jordania - 827 m n.p.m.
Muzeum Archeologiczne w Cytadeli w Ammanie
Kuchnie świata: Filipiny
Taal, Filipiny - 183 m n.p.m.
Wulkan Taal: dwa miesiące przed wybuchem
Transport na Filipinach
Costa Teguise, Lanzarote, Hiszpania - 26 m n.p.m.
Costa Teguise - nasza miejscówka na Lanzarote
Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Lanzarote: Road Trip

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal