Jeszcze w połowie XX wieku w tym miejscu była tylko pustynia z trzema budynkami. Dopiero w latach 50-tych XX wieku zaczęła się formować na tych ziemiach mała osada, która z czasem przeistoczyła się w nadmorski kurort liczący 50 tysięcy mieszkańców. Można zatem przyjąć, że historia miasta obejmuje zaledwie 70 lat. Były to jednak czasy pełne niepokoju.
- Pamiątkowe fotografie z czasów operacji Ovda
Wystawa muzeum podzielona jest na trzy części. Od wejścia możemy zapoznać się ze szczegółami Operacji Ovda, która zapoczątkowała historię miasta. W jej centralnym miejscu znajduje się replika flagi atramentowej, czyli oficjalnej flagi Izraela, którą żołnierze stworzyli na miejscu i zatknęli na prowizorycznym maszcie.
W tej części zobaczymy również mapę operacji i opis jej przebiegu oraz kilka artefaktów związanych z operacją jak jeep z wyposażeniem czy autentyczne mundury i broń żołnierzy. Przyjrzymy się również galerii zdjęć lotniczych przedstawiających rozwój miasta od lat 50-tych do współczesności.
- Jeep, który brał udział w operacji Ovda
W drugiej sali zapoznamy się z historią rozwoju gospodarczego okolicy. Osią prezentacji są ruchome makiety przedstawiające wydobycie surowców w pobliskich kopalniach, w tym dzisiejszym Parku Timna - są to sól i miedź, a w przypadku zatoki Morza Czerwonego także ropa, którą z portu w Ejlacie transportuje się specjalnym rurociągiem na północ kraju.
W tej sali zapoznamy się również z historią mieszkańców, którzy przyczynili się do rozwoju miasta w tych niezwykle surowych warunkach. Jest tutaj również chronologia wydarzeń ważnych dla miasta i regionu.
- Pamiątkowe zdjęcia w galerii muzeum
W trzeciej, ostatniej sali zasiądziemy za sterami kokpitu samolotu krajowych linii lotniczych arkia. Będziemy mogli też obejrzeć silnik myśliwca z okresu wojen o niepodległość Izraela.
- Kokpit samolotu linii lotniczych arkia
Po trudach zwiedzania można zasiąść w niewielkim kinie i obejrzeć kilka historycznych filmów dokumentalnych.
Jeszcze przed wyjściem z muzeum warto zajrzeć do odrestaurowanego autobusu firmy Egged. Identyczny model został wysadzony w zasadzce przygotowanej w 1954 roku przez terrorystów. Zginęło wówczas 12 pasażerów.
- Do umieszczonego na obudowany tarasie samochodu można wejść z holu głównego muzeum