Słowo “siloso” w języku malajskim oznacza “skała”, a w języku filipińskim “zazdrosna osoba”. Strategiczne położenie Siloso sprawiało, że był on jednym z najważniejszych fortów strzegących dostępu do Zatoki Keppela w wąskim przesmyku, zwanym Smoczymi Kłami.
Pierwsi Brytyjczycy wylądowali na wyspie na początku XIX wieku i wkrótce potem ustanowiono tutaj placówkę handlową Kompanii Wschodnioindyjskiej. Wraz z rozwojem i wzrostem znaczenia placówki, pojawiły się pierwsze instalacje obronne, ale dopiero w 1874 roku przystąpiono do budowy sieci fortyfikacji - jedną z nich był Fort Siloso, którego budowę zakończono w 1880 roku.
- Do Fortu najlepiej wejść przez zawieszoną na wysokości 36 metrów kładkę widokową
Do dnia dzisiejszego placówka przetrwała jako jedyna z gęstej sieci fortów otaczających zatokę. Współcześnie wartość obronna Siloso jest znikoma, ale jego znaczenie w upamiętnieniu ofiar II Wojny Światowej jest znacząca. Większość obiektów na terenie Fortu została udostępniona zwiedzającym w ich pierwotnej formie, a część zmodyfikowano na potrzeby ekspozycji.
W zasobach muzeum znajdują się eksponaty z okresu II Wojny Światowej, zarówno największe działa ustawione w plenerze, różnego rodzaju pojazdy, jak i małe zabytki muzealne: przedmioty użytkowe, broń, dokumenty i fotografie. Na szczególną uwagę zasługują specjalna aranżacje sal z figurami woskowymi. Są to m.in. ekspozycje posterunków obsługi baterii przeciwlotniczej, maszynowni, baraków, magazynów, wież obserwacyjnych, tuneli i bunkrów.
- Jedno ze stanowisk obsługi dział
Fort podzielono na trzy sektory:
- Singapur podczas II Wojny Światowej - największa wystawa
- Z życia żołnierza - aranżacje baraków i wystawa fotografii
- Punkt Siloso - czyli miejsce fortu, które było najbardziej wysunięte na zachód
Kompleks można zwiedzać wędrując dwoma szlakami: “Szlakiem dziedzictwa”lub “Szlakiem wielkich dział”.
- Kompleks Fortu Siloso
Najciekawszą ekspozycję znajdziemy w budynkach dawnych kazamatów z największą wystawą historyczną i multimedialną prezentacją miasta z okresu II Wojny Światowej. Na niej możemy zapoznać się z brutalną rzeczywistością, jaką zgotował miastu japoński okupant. W tym miejscu dowiemy się wszystkiego o obronie Singapuru w 1942 roku, jego upadku, a także obejrzymy filmy dokumentalne. Na koniec przejdziemy się korytarzem śmierci - drogą reprezentującą mękę, jaką przechodzili więźniowie obozu jenieckiego zorganizowanego tutaj przez Japończyków. Drugim ważnym budynku jest “komnata kapitulacji”, w której przedstawiono scenę z kapitulacji wojsk japońskich.
Na terenie fortu znajdziemy zabytki z różnych okresów historycznych, są to m.in. działa z różnych okresów historycznych, a także przywiezione z kilku miejsc w Azji, o średnicy lufy od 7 do 13 cali, ważących nawet kilkaset funtów - zarówno brytyjskich jak i japońskich.
Uzbrojenie i historia Fortu Siloso
W latach 80-tych XIX wieku Fort posiadał dziesięć dział, a liczba ta stale rosła. Mechanizm kontroli stanowisk bojowych był zasilany elektrycznie i sterowało się nimi z podziemnych bunkrów. W latach 30-tych XX wieku fortecę doposażono nowoczesną bronią do zwalczania większych jednostek i łodzi podwodnych, a w dobie rosnącej potęgi Japonii dobudowano wieżę kontrolną oraz gniazda z karabinami przeciwlotniczymi.
- Działa, to jedna z głównych atrakcji Fortu. Są w różnych rozmiarach i kolorach ;)
Doktryna obronna Siloso zakładała, że wróg sforsuje zatokę lub wyspę Sentosa. Zamiast tego, Japończycy wdarli się do Singapuru z półwyspu malajskiego. Wskutek niespodziewanego manewru wroga miasto zostało zdobyte szybciej i 15 lutego 1942 roku podpisano akt kapitulacji. Z kolei trzy lata później, 12 września 1945 roku, przyjęto kapitulację wojsk japońskich, a w budynku oficerskim przetrzymywano japońskiego dowódcę jeszcze przez kilka lat.
- 1946 - fort częściowo rozbrojono, pozostawiając na jego terenie głównie magazyny zaopatrzenia.
- 1963-65 - podczas konfrontacji indonezyjsko-malezyjskiej w forcie zamontowano 10 nowych dział w celu ewentualnej obrony miasta przed zakusami Indonezji.
- 1974 - decyzja o przekształceniu fortu w muzeum.
Jak dostać się do Fortu Siloso?
- Sentosa Express: wysiadamy na Beach Station, następnie Beach Shuttle do końca linii (zachodnia pętla).
- Autobusem miejskim nr 123, do Beach Station i dalej Beach Shuttle.
- Kolejką linową Cable Car - linia Sentosa, do stacji Siloso Point.
Do Fortu najlepiej wejść przez zawieszoną na wysokości 36 metrów kładkę widokową.
Wejście do fortu i jego zwiedzanie jest darmowe.