Teleférico. Najstarsza kolejka linowa na Karaibach
Opis Teleférico
Wiking i Wilkołak logo
Teleférico
☆ Na urlopie odcinek #028

Teleférico

Najstarsza kolejka linowa na Karaibach

Podczas naszego majowego pobytu w Dominikanie wjechaliśmy na wyrastającą ponad Puerto Plata górę.

piątek, 30-07-2021 r.
Uważasz, że film "Teleférico w Puerto Plata" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Dominikana, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

Jak się później okazało, był to przedostatni normalny dzień pracy kolejki przed awarią, w której tuż przed szczytem utkwiło kilkadziesiąt osób.

Dla mieszkańców Dominikany Teleférico jest powodem do dumy - to najstarsza karaibska kolejka linowa. Z kolei na górze Izabeli, na znajdującej się tam kopule umieszczono posąg Jezusa Chrystusa - wzorowany na tym znanym z Rio de Janeiro. Dla Dominikańczyków, którzy w niemal 90% są chrześcijanami - jest ważnym symbolem kultu.

wagonik na dole

Taką odległość mamy do pokonania wagonikiem, a po drodze tylko jeden wspornik - ten pomarańczowy w oddali.

Po wejściu kupieniu biletów trafiamy do małej poczekalni, gdzie poza nami znajduje się grupa muzyków. Strażnik prosi nas, by poczekać, a tymczasem muzycy zaczynają grać. Dopiero po chwili trafia do nas, że oni grają specjalnie dla nas i oczekują napiwku. Gdy już zapłacimy, strażnik puszcza nas dalej - tak właśnie działa mafia turystyczna w praktyce.

wagonik

Jeden z dwóch wagoników kolejki.

Na swoją kolej nie czekamy długo i wkrótce ruszamy do góry. W wagoniku mieści się ok. 20 osób. Poza nami jest jeszcze grupa turystów z przewodnikiem. Po drodze mijamy drugi wagonik i jedyny wspornik na długiej na 2730 metrów trasie. 

turysci kabina

Poza turystami w kabinie przebywa również operator. W środku ma się zmieścić do 20 osób (prawdopodobnie w wielkim ścisku).
Gdy w 1970 roku na górze zainstalowano figurę Chrystusa, miejsce to szybko przybrało na znaczeniu. Już dwa lata później narodził się pomysł wybudowania kolejki linowej dla turystów. Do 1974 roku projekt ukończono, a w międzyczasie na szczycie zaaranżowano ogród botaniczny z fontannami. 
Pierwszy wagonik z turystami ruszył na górę w lipcu 1975 roku.

stacja wyciagu

Górna stacja wyciągu - wiatr wtłacza chmury na szczyt.

teleferico wojtek

Już na górze. Trudno oprzeć się pokusie zrobienia foto z tego miejsca. 

Ogród botaniczny jest częścią utworzonego w 1956 roku Parku Narodowego Isabel De Torres - obejmującego całą górę, a powstały tu rezerwat zajmuje teren 22 km2 i znajduje się na wysokości 800 m n.p.m. Rosną w nim różne gatunki drzew i roślin, a zamieszkuje go ponad trzydzieści gatunków ptaków, w tym papugi Cotica, będące symbolem Dominikany.

schody wojtek

Są tu różnego rodzaju ścieżki. Niektóre dość strome.

panorama dzungla

Widok na południową część wyspy - tylko zieleń... po horyzont. 

Jest tu kilka głównych atrakcji połączonych licznymi ścieżkami o łagodnym lub stromym podejściu. Najważniejszą jest oczywiście figura Jezusa Chrystusa, pod którą wszyscy robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Poza nią jest tutaj również okazały most kamienny prowadzący w głąb parku. 

mostek

Kamienny mostek jest tak naprawdę betonowy, ale warto się nim przejść. 
Kopuła, na której znajduje się figura Chrystusa Odkupiciela, powstała jako instalacja wojskowa. Był to fort obronny, z którego miały być prowadzone obserwacje linii wybrzeża oraz ostrzał obcych wojsk. Jednak zbudowany z rozkazu dyktatora Trujillo fort nigdy nie zaczął działać - nikt nie wziął pod uwagę znanych Europejczykom już od czasów Kolumba specyficznych warunków atmosferycznych, które skutecznie uniemożliwiały obserwację linii brzegowej.

jezus we mgle

Chrystus Odkupiciel na szczycie kopuły dawnego fortu. Na żywo, wśród zieleni wygląda to naprawdę spektakularnie. 

turysci jezus

Najwyraźniej dość ważną pamiątką z Puerto Plata jest zdjęcie pozorujące zawieszenie turysty na ramionach Jezusa :)

W ogrodzie zobaczymy również małą jaskinię, do której można wejść oraz uroczą lagunę - czyli basen z fontanną, żółwiami i rybami. 

jaskinia

Jaskinia to jedna z atrakcji ogrodu, ale nie jest obowiązkowa. Można się za to w niej schłodzić. 

laguna sadzawka

W tzw. "lagunie" żyją rybki i żółwie wodne.

Po parku można poruszać się bez przeszkód, ale dla bezpieczeństwa turystów wyznaczono rekreacyjną pieszą ścieżkę. Dla spragnionych jest restauracja, a dla koneserów pamiątek kilka sklepów zlokalizowanych w kopule. 

widok na miasto

Wrażenia są bardzo pozytywne, choć po drodze mieliśmy postój techniczny. Jak się później okazało, był to większy problem, niż nam wmawiano. 

Istnieją trzy legendy dotyczące genezy nazwy miasta - Srebrnego Portu - i wszystkie związane są z obecnością odkrywcy Krzysztofa Kolumba w okolicy. Opowiadamy o nich w czwartym odcinku serii z Dominikany.

drogowskazy

Polecamy ogród na górze - jest miłą odskoczną od gwarnej ulicy i słonecznych plaż. 
Przydatne informacje

Dominikana, właściwie Republika Dominikańska, to kraj położony na wyspie Haiti (w świecie znana lepiej jako Hispaniola) - zajmuje ok. ⅔ wyspy. Jest to miejsce znane z bogatej oferty turystycznej, tłumnie odwiedzane przez Amerykanów i Kanadyjczyków, a ostatnio również Europejczyków, w tym Polaków za sprawą bezpośrednich połączeń realizowanych przez LOT. 

Godziny otwarcia

  • Pn.-pt.: od 8:30 do 17:00
  • Sobota i niedziela: od 8:30 do 16:00

Bilety

Normalny / ulgowy
USD: 10,- / 5.-
peso: 580,- / 290,-

  • Do 4 lat wstęp bezpłatny
  • Na terenie stacji kolejki dostępna jest darmowa sieć wifi, której login i hasło drukowane są na biletach - w ten sposób zamówiliśmy powrotny kurs Ubera. 

Ostatnia modyfikacja: sobota, 06-01-2024 r.

Galeria
Informacje o kraju
Republika Dominikańska, Ameryka, Karaiby
Powierzchnia: 48 730 km²
Ludność: 10 172 000 osób
Gęstość zaludnienia: 220 osób/km²
Strefa czasowa: UTC-04:00
Języki urzędowe: hiszpański
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: DOM
Kod lotniczy: HI, J7
Numer kierunkowy: +1 809
Domena internetowa: .do
Miejscowości
Stolica: Santo Domingo (ludność: 2 703 480 mieszkańców)
Inne miasta: Santiago de los Caballeros, La Romana, San Pedro de Macorís, Puerto Plata
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 13,67 DOP (Peso dominikańskie) - kurs z 11-11-2023 r.
1 peso = 100 centavo
W obiegu są - banknoty: 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 pesos; monety: 1, 5, 10, 25 pesos
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Podobne tematy
Na urlopie

Rozważacie Gwatemalę jako kierunek urlopowy? Spędziliśmy tam trochę czasu i zorientowaliśmy się w ogólnych zasadach. 

Na urlopie

Planujecie pobyt w Gwatemali? Ten informator o środkach transportu na pewno się przyda!

Na urlopie

Pozostajemy nad jeziorem Atitlán, ale wybieramy się na drugą stronę do San Juan i San Pedro. Miejscowości położone są obok siebie i można je odwiedzić jednego dnia.

Na urlopie

Angielski pisarz Aldous Huxley, podczas podróży przez Amerykę Środkową odwiedził Gwatemalę, a Atitlán nazwał „najpiękniejszym jeziorem świata”.

Na urlopie

Nie chcieliśmy opuścić Panajachel i w ogóle Gwatemali bez drobnych upominków. Uznaliśmy, że poza kawą musimy mieć coś jeszcze - być może figurkę albo odzież z lokalnym motywem.

Na urlopie

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Na urlopie

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Na urlopie

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych.