Wyszukiwarka treści

Kołobrzeg

Rekomendacje

poniedziałek, 21-08-2017 r.

Ratusz w Kołobrzegu | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Autorem publikacji jest Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Na początku kwietnia wybraliśmy się w weekendową podróż nad morze. Tym razem na cel podróży wytypowaliśmy Kołobrzeg – kurort liczący prawie 50 tysięcy mieszkańców.


Więcej w kategorii:
Kołobrzeg to miasto w północnej części województwa zachodniopomorskiego, u ujścia rzeki znajduje się port morski z funkcjami: handlową, pasażerską, rybacką i jachtową. W mieście i okolicach występują źródła wody mineralnej, solanki oraz pokłady borowiny.

Podczas tego weekendowego pobytu mogliśmy zapoznać się z leczniczym klimatem Kołobrzegu. Na plaży zachodniej spędziliśmy trochę czasu. Spokój, szum morza, skrzek mew i zapach jodu sprawia, że można odpocząć i naładować baterie.

Historyczne centrum miasta jest oddalone od centrum turystycznego, ale warto je zobaczyć, choćby dla ciekawej zabudowy miejskiej jak i dla górującej nad miastem Konkatedry pw. Wniebowzięcia NMP. W mieście znajduje się także oceanarium i kilka muzeów (w tym Oręża Polskiego), z zabytkowej zabudowy średniowiecznej znajduje się Reduta Solna, Baszta Więzienna i Baszta Lontowa. Ponadto w mieście znajduje się kilka ładnych parków (pomysł na zagospodarowanie czasu, gdyby było jednak mokro i nieprzyjemnie). 

Historia

Kołobrzeg jest jedną z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim, która rozwinęła się dzięki wytwarzaniu w jej pobliżu soli. Zalążkiem Kołobrzegu był powstały około 880 roku gród w Budzistowie, który już 120 lat później stał się siedzibą biskupstwa. Po śmierci Bolesława III Krzywoustego w 1138 roku władcy Polski utracili kontrolę nad miastem, a od XIV wieku miasto było członkiem bałtyckiej Hanzy. W 1653 roku miasto przejęli brandenburczycy, którzy zamienili je w twierdzę, a w 1807 twierdza ta była oblężona przez wojska Napoleona. Decyzją króla Prus Wilhelma I twierdza została zlikwidowana w 1872 roku. 18 marca 1945 roku Kołobrzeg został zdobyty przez I Armię Wojska Polskiego (miasto zostało zniszczone w 95%). 18 marca 1945 roku odbyły się w Kołobrzegu zaślubiny Polski z morzem. A w 1967 roku Kołobrzeg otrzymał formalnie status uzdrowiska.

Szlaki turystyczne i plaże

Kołobrzeg posiada kilka plaż o łącznej długości ponad 700 metrów! Najpopularniejsza jest plaża przy molo. Za to najspokojniejszą plaża zachodnia, do której można dostać się tylko przez Park Jedności Narodowej. Turyści tam raczej nie docierają, gdyż znajduje się to po drugiej stronie rzeki i za terenami wojskowymi.

 


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 15-07-2021 r.

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Rekomendacja: 73%

Łatwość dojazdu

80%

Łatwość poruszania się

80%

Atrakcje do zwiedzania

70%

Baza noclegowa

80%

Baza imprezowa

70%

Jakość wyżywienia

60%

Plusy

  • Bałtyk
  • Uzdrowisko
  • Pasaż
  • Starówka
  • Kościoły
  • Trzy plaże

Minusy

  • Komercja