Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Przewodnik: Riwiera Turecka

Podpowiadamy co zobaczyć i gdzie pojechać by odpocząć

Zatoki wzdłuż całego wybrzeża Antalyi słyną z bajecznie czystej wody, a znajdujące się co kilkanaście kilometrów kurorty prześcigają się w zawodach na najdłuższą promenadę, a w głębi lądu, wśród Gór Taurus, znajdują się urocze wioski, w których można zaopatrzyć się w wyrabiane domowym sposobem przyprawy, herbaty, oliwy i soki. Góry skrywają również wiele atrakcji, a także są świetnym miejscem do podziwiania pięknych krajobrazów. 

Jeśli marzycie o luksusowych wakacjach All Inclusive za niewielkie pieniądze, to właśnie Turcja przypadnie Wam do gustu, a Riwiera Turecka jest najlepszym miejscem do wypoczynku, gdzie plażowanie możliwe jest od maja do października. Temperatura w najgorętszych miesiącach przekracza 30°C, a przez ponad 300 dni w roku pogoda jest praktycznie gwarantowana. Zimy są tu łagodne, dlatego szukając miejsca do spokojnego odpoczynku warto odwiedzić Riwierę w styczniu lub lutym, kiedy nie ma tu zbyt wielu turystów. 

Najważniejsze ośrodki miejskie

Antalya  Alanya  Belek

Antalya

klify miasto

To miasto powinien kojarzyć każdy, ponieważ na lotnisku w Antalyi ląduje większość samolotów z Polski. Antalya, to duża metropolia i posiada bardzo rozbudowaną bazę turystyczną. Hotele rozlokowane są wzdłuż całego wybrzeża, zarówno na piaszczystych brzegach, jak i wysokich klifach. 

Antalya zachwyca ciekawymi zabytkami centrum, gdzie zobaczymy jeden z najpiękniejszych średniowiecznych osmańskich bazarów. Można tam kupić oczywiście wszystko.

Druga strona miasta to długi deptak, zielone enklawy, liczne zabytki i muzea. W Antalyi znajdują się nawet piękne kaskadowe wodospady oraz wiele parków rozrywki. W 2016 roku miasto organizowało wystawę światową Expo. 

Alanya

plaza kleopatra

Najlepiej znanym na Riwierze kurortem i jednocześnie najbardziej oddalonym od lotniska w Antalyi, jest Alanya.

Miasto znane z szerokiej piaszczystej plaży Kleopatry, osmańskiej twierdzy, wielu jaskiń i pięknej zatoki. Jest również centrum turystycznej rozrywki - huczne kluby i dyskoteki oferują imprezy dla każdego, a pirackie statki rejsy po zatoce również w nocy. 

To również świetny punkt wypadowy w głąb Turcji. Z Alanyi organizowane są wycieczki do Pamukkale, Kapadocji czy nawet Stambułu. Do bliżej położonych atrakcji również, m.in. Sapadere.

Więcej o Alanyi opowiadamy w serii filmów i vlogów.

Belek

meczet

Niewielka i spokojna miejscowość położona tuż przy brzegu Riwiery słynie z luksusowych hoteli, pól golfowych oraz chaotycznego pełnego kiczu centrum miasta, które stylizowane jest na zabytkowe ruiny akweduktów.

W Belek znajdziemy wiele sklepów z odzieżą czy pamiątkami. Miejscowość jest również dobrym punktem startowym do indywidualnych wycieczek po okolicy. Busem można dojechać bezpośrednio do Parku Rozrywki “The Land of Legend”, Antalyi czy Serik, a dalej do Aspendos.

Wycieczki na łono natury

Kaniony Sapadere

Jaskinie Jaskinia Krasnoludków

Sapadere

kanyon sciezka

Godnym polecenia miejscem jest Kanion Sapadere. O ile nie jest on łatwo dostępny dla zwykłego turysty, to w miejsce docelowe organizowane są wycieczki z wielu biur podróży.

Niektóre organizują zwiedzanie połączone np. z jaskinią, wizytą w lokalnej wiosce lub meczecie. 

Jaskinia Krasnoludków

ludzie

Szacuje się, że w okolicach Riwiery Tureckiej może być nawet 500 jaskiń! Wiele z nich nie jest dostępnych do zwiedzania z uwagi na niebezpiecznie umieszczone wejścia.

Kilka odwiedziliśmy i możemy polecić. Więcej w naszym tekście poniżej.

Zabytki antyku i średniowiecza

Antyk Aspendos Pamukkale i Hierapolis

Średniowiecze Twierdza w Alanyi

Aspendos

agora

W pobliżu Antalyi gratka czeka na miłośników przeszłości. Są nią ruiny starożytnego miasta Aspendos, które słynie z najlepiej zachowanego teatru rzymskiego.

Jest on udostępniony do zwiedzania, razem z ruinami starożytnego miasta znajdującego się na pobliskim wzgórzu.

Pamukkale i Hierapolis

wilkolak basen

Zwykle te dwa miejsca sprzedaje się w jednej wycieczce, ponieważ znajdują się obok siebie. Hierapolis to dawne antyczne miasto, które wyrosło ponad białą skałą Pamukkale, gdyż starożytni uważali, że kąpiele w wapiennych termach mają właściwości lecznicze. 

Zatem można przyjąć, że Pamukkale to nic innego jak sanatorium, z którego niestety nie wszyscy wrócili żywi. Dlatego też trzecim popularnym miejscem zwiedzania w okolicach białej skały jest ogromna nekropolia, na której pochowano tysiące ludzi wielu wyznań.

Twierdza w Alanyi

cytadela mur

Alanya to nie tylko rozrywkowe centrum turystyczne - to także starożytne zabytki zlokalizowane na malowniczo umieszczonej pośrodku miasta skale.

Zwiedzanie warto zacząć od twierdzy, a następnie odwiedzić niżej położoną Czerwoną Wieżę, stocznię i port.

Muzea i meczety

Muzeum Archeologiczne w Alanyi Muzeum Archeologiczne w Hierapolis (Pamukkale)

Muzeum archeologiczne w Alanyi

muzeum 2

W zbiorach muzeum znajduje się pokaźna kolekcja zabytków związanych z żeglugą, ponieważ Alanya była jednym z pierwszych osmańskich portów.

Są tu też skarby wyłowione z morza - w tym mierząca około 50 cm, wykonana z brązu figurka Heraklesa.

Muzeum archeologiczne w Hierapolis

DSC07172

Kolekcje muzeum to obszerne znaleziska z Hierapolis i Laodycei. Są to m.in. sarkofagi, statuetki, nagrobki, filary i inskrypcje. Muzeum jest niewielkie, ale zabytków naprawdę sporo - warto odwiedzić.


W Turcji wiele miejsc zwiedziliśmy z biurami podróży. Dlatego jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat wycieczek fakultatywnych - które wybrać i kiedy wiadomo, że wycieczka będzie udana - zapraszamy do naszego podsumowania.