Singapur: nowoczesne miasto jutra. Nasz autorski przewodnik po mieście
Opis Singapur: nowoczesne miasto jutra
Wyszukiwarka treści
Singapur: nowoczesne miasto jutra"/>
     
      sobota, 29-02-2020 r.

Singapur: nowoczesne miasto jutra

Singapur to nie tylko nowoczesne biurowce i kolonialne centrum. To również piękne plaże | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Nasz autorski przewodnik po mieście

Singapur, jako państwo-miasto zachwyca. To miejsce bezpieczne i przyjazne wielu kulturom, które cechuje duży pluralizmem religijny, a główną grupą etniczną są Chińczycy.

Autorem publikacji jest Wojciech Kulig
Wojciech Kulig

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Lotnisko Changi w Singapurze, na które przybyliśmy posiada aż 4 terminale, a kolejny jest w budowie. W 2019 roku po raz siódmy z rzędu zdobyło tytuł najlepszego lotniska świata w najbardziej prestiżowym rankingu branży lotniczej Skytrax. I faktycznie jest czym się pochwalić. Cały kompleks lotniska jest bardzo dobrze zorganizowany. Mimo wielu sklepów każdy terminal można przejść w kilkanaście minut. Pomagają w tym m.in. ruchome chodniki. Pomiędzy poszczególnymi terminalami funkcjonuje SkyTrain, czyli zautomatyzowana kolej jednoszynowa przewożąca pasażerów. Linia powstała w 1990 roku i była pierwszą w Azji, na której kursowały pociągi sterowane przez komputer.

jewel 1

Pierwsza atrakcja jaką oglądamy po wylądowaniu w Singapurze - najlepsze lotnisko świata nieprzerwanie od 7 lat!
Połączenie Warszawa - Singapur
Do Singapuru można obecnie dotrzeć bezpośrednim połączeniem z Warszawy. Lot trwa nieco ponad 11 godzin. Wystartowaliśmy o godz. 23:00 czasu polskiego, a wylądowaliśmy po godz. 17:00 czasu miejscowego. Samą podróż odbywaliśmy z polskim przewoźnikiem.

Ogromne powierzchnie, długie korytarze i kilkaset sklepów

W Changi Airport powstała całkiem niedawno Jewel (z ang. klejnot) – to nowa część lotniska, w której sercu znajduje się 40-metrowy wodospad. W szklanym dachu budynku wykonano otwór, z którego spada woda wprost do ogromnej dziur w ziemi. Instalacja robi niezwykłe wrażenie. Dodatkowo wodospad podświetlany jest różnymi kolorami, a wokół niego jest mnóstwo zieleni. Jewel to olbrzymi ogród, po którym można poruszać się na kilku poziomach. Sam szklany dach według wyliczeń waży aż 3500 ton. 

jewel 2

Jewel w koronie - wodospad w centrum handlowym na lotnisku ;)

Pomysłodawcy planowanego w Polsce wielkiego Centralnego Portu Komunikacyjnego pomiędzy Warszawą i Łodzią, spogląda na lotnisko w Singapurze jak na wzór do naśladowania.

Z Jewel można się dostać do terminalu 1, 2 i 3. W „Klejnocie” znajdziemy także galerię handlową i hotel. Atrakcją jest także SkyTrain, czyli pociąg jadący na podwieszonym torze tuż obok wodospadu.

Mieszanka kultur w jednym miejscu

W Singapurze spotykają się różne grupy etniczne, a wszyscy żyją obok siebie, w zgodzie i harmonii. Mieszkańcy tego niedużego państwa-miasta położonego na wyspach posługują się czterema oficjalnymi językami: angielskim, malajskim, mandaryńskim oraz tamilskim. Do jednej z najciekawszych dzielnic należy Chinatown. Można się tam zgubić w kolorowych uliczkach i zjeść klasyczne przysmaki chińskiej kuchni. Przykładem może być szaszłyk z kurczaka, rybką lub grzybami oraz chleb tostowy z cukrem. Cena za sztukę to od 0,5 do 1,5 dolara singapurskiego (ok. od 1,40 do 4,25 zł). Turyści mogą się zaopatrzyć w różnego rodzaju przyprawy, pamiątki, czy odzież. 

chinatown day 3

Z wizytą w Chinatown. Pogoda nie rozpieszczała

Zapuszczając się w te rejony warto zobaczyć liczne świątynie, nie tylko chińskie. Przy ruchliwej drodze znajduje się hinduska Sri Mariamman, która nie jest wyjątkiem w Chinatown, ponieważ kilka przecznic dalej znajduje się meczet Al-Abrar. 

W dzielnicy zjemy niemal wszystko, czego zapragniemy z kuchni chińskiej. Tutaj znajduje się również jedyny chiński fast food z gwiazdką Michelina.

Kolejną ciekawą dzielnicą jest Little India, która wizualnie być może nie zachwyca, ale jej największym atutem są liczne knajpki z wyśmienitą indyjską kuchnią. Jedzenie w tych restauracjach i barach bardzo nam przypadło do gustu. Pikantne sosy, aromatyczne przyprawy, idealnie doprawiony kurczak oraz klasyczne placki z mąki pszennej zwane „prata”. W dzielnicy tej bywaliśmy najczęściej z uwagi na pyszne i tanie śniadania. 

prata 1

Kompletne śniadanie złożone z dwóch placków prata, zestawu sosów i napoju kosztowało 3 SGD (ok 8,5 zł.) od osoby

Warto też zajrzeć do Kampong Glam, które jest centrum arabskiej społeczności. Najłatwiej dotrzeć tam ze stacji metra o nazwie Bugis. W pobliżu jest Meczet Sułtana - imponująca budowla naprzeciwko której znajduje się Arab Street. Tutaj można zjeść typowe arabskie potrawy.

arab street 3

Ulica jak z katalogu, a w tle największa atrakcja - Meczet Sułtana

Nowoczesność i kolonializm

marina bay sands 1

Najlepiej znany budynek w Singapurze - hotel Marina Bay Sands.

Jednym z symboli Singapuru jest z pewnością Marina Bay Sands. To kompleks wieżowców, w których mieści się hotel. Ma 57 pięter (każda z trzech wież) i ponad 2500 pokoi! Budowla wpisuje się w futurystyczną wizję miasta. Trzy szklane wieżowce połączone dachem w kształcie wygiętej łódki z najdłuższym otwartym basenem i palmami. Na dach można wjechać windą opłacając bilet wstępu. Okolica Marina Bay Sands jest warta zobaczenia, szczególnie zatoka Mariny i otaczające ją wieżowce. Spacerując jej brzegiem idziemy klimatyzowanym chodnikiem. Niedaleko jest też kolejny symbol miasta – Merlion, to pół lew, pół ryba - najbardziej rozpoznawalny mityczny zwierz w Azji.

merlion 1

Merlion - pół ryba, pół lew.

Mijając słynny hotel przy zatoce wejdziemy na teren Gardens by the Bay – to futurystyczny park z olbrzymimi sztucznymi drzewami o wysokości nawet 50 metrów. Pomiędzy nimi rozciąga się kładka, po której przechadzają się ludzie. Wieczorem kielichy drzew mienią się różnymi kolorami, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie nowoczesności i zachwyt. Park podzielony jest na kilka sekcji tematycznych - wstęp do niego jest darmowy, a ogrody czynne do 2:00 w nocy. Na obrzeżach parku znajdują się również dwie ogromne szklarnie z różnego typu roślinami. Wstęp do nich jest płatny, a wejście do obu kosztuje 28 SGD, dzieci - 15 SGD (ok. 79 zł i 42 zł).

drzewa panorama

Super drzewa w ogrodach przy marinie.

Sercem Singapuru jest dzielnica kolonialna, w której znajdują się rządowe budynki, kościoły, luksusowe hotele oraz imponujące drapacze chmur. Jednym z zabytków z okresu kolonialnego jest odlana z brązu statua Thomasa Stamforda Rafflesa - założyciela Singapuru, a także biała katedra Św. Andrzeja. Na uwagę zasługują również budynki ratusza, teatru Wiktorii i Muzeum Cywilizacji Azjatyckich.

Wyspa Sentosa

By odpocząć od centrum warto wybrać się na wyspę Sentosa, gdzie znajdziemy prawdziwie rajskie plaże. Można się tu dostać na kilka sposobów. Do wyboru jest kolejka linowa Cable Car, z której możemy podziwiać niezłe widoki. Kolejka składa się z dwóch linii, z której jedna zabiera nas na wyspę, a z pomocą drugiej możemy przejechać ją wzdłuż. Jest to jednak droższa wyprawa - Kosztuje 35 SGD, dla dzieci 25 SGD (ok. 99 i 70 zł). My wybraliśmy kolejkę Sentosa Express, który odjeżdża z trzeciego piętra centrum handlowego Vivo City. Koszt transportu to 4 SGD (ok. 11 zł). Pociąg dojeżdża do Beach Station, z której wyspę możemy eksplorować na piechotę po szerokich plażach i deptakach lub darmowymi busami. W cenie biletu na Sentosa mamy możliwość powrotu z wyspy.

sentosa beach 6

Palawan - jedna z pięknych plaż na Sentosie.

Na Sentosa znajdziemy m.in. park tematyczny Universal Studios, który jest podzielony na 7 stref, od starożytnego Egiptu po świat animacji Dream Works. Miejscem totalnego relaksu są trzy plaże oferujące złoty piasek i ciepłą wodę: Siloso Beach, Palawan Beach oraz Tanjong Beach. Z tych miejsc możemy zobaczyć pływające po Cieśninie Singapurskiej kontenerowce, jest ich naprawdę mnóstwo. Na Palawan Beach dodatkową atrakcją jest wiszący most oraz drewniane wieże widokowe. W tym miejscu jest najbardziej wysunięty na południe punkt Azji. Stąd też jest tylko 135 km do Równika.

Sentosa ma także jeszcze jedno ważne miejsce – Fort Siloso. To jedyny ocalały historyczny fort w Singapurze. Został zbudowany przez Brytyjczyków w 1880 roku. Jest tam też Muzeum Historyczne Images of Singapore. Na terenie bazy zobaczymy wojskowe pojazdy, tunele, działa armatnie, czy wystawę poświęconą okupacji japońskiej. Wstęp na teren Fortu jest darmowy i najlepiej wejść do niego za pomocą zawieszonej na wysokości 36 metrów kładki widokowej.

fort silosoguns 2

Fort Siloso.

Zobacz więcej filmów


Ostatnia modyfikacja: wtorek, 30-01-2024 r.

Wybrane ceny biletów i atrakcji

Waluta: 1 SGD = 2,83 PLN (kurs z 29-10-2019 r.)

Bilet do metra
1 dzień - 10 SGD + 10 SGD kaucji
2 dzień - 16 SGD + 10 SGD kaucji
3 dzień - 20 SGD + 10 SGD kaucji

Bilet kolejki Sentosa Express
4 SGD

Bilet Cable Car Sentosa (n/u)
35/25 SGD

Flower Dome (n/u)
Obie szklarnie 28/15 SGD

Przydatne informacje

Informacje praktyczne

Finanse: wypłata z bankomatów wiąże się z dodatkową prowizją, ale z pomocą karty Revolut można bez prowizji wypłacać dolary z bankomatów banku UOB.

Komunikacja miejska należy do jednej z najlepszych na świecie. Bez problemu dojedziemy do każdego ważniejszego miejsca kolejką podziemną, a dodatkowo po mieście jeżdżą również wygodne piętrowe autobusy. 

Do przemieszczania się po mieście najlepiej zaopatrzyć się w kartę Tourist Pass, która pozwala jeździć zarówno metrem jak i busami. W zależności od długości pobytu (1, 2 lub 3 dni) zapłacimy za nią 20, 26 lub 30 SGD, w tym 10 dolarów kaucji, która jest zwracana po oddaniu karty. Możemy zaopatrzyć się w nią na lotnisku i tam również oddać. 

W całym mieście bez problemów możemy płacić kartą płatniczą Visa lub Mastercard. Jedynie w przypadku zakupu kart Tourist Pass w punkcie obsługi klienta na stacjach meta (m.in. Bugis) musieliśmy zapłacić Mastercard. W automacie na lotnisku tą samą kartę kupiliśmy płacąc Revolut Visa. 

Gniazdka elektryczne: w zależności od dzielnicy napotkamy różne gniazdka. Ponieważ większość dzielnic w centrum zdominowanych jest przez chińczyków, to w prowadzonych przez nich hotelach będziemy musieli użyć przejściówki - dlatego lepiej ją ze sobą zabrać. W hotelach można kupić przejściówkę za 3 SGD (ok. 8,50 zł).

W Singapurze najlepiej porozumiewać się po angielsku, ale kraj ten posiada cztery oficjalne języki - może się zdarzyć, że trafimy na kogoś, kto go nie zna. 

Pogoda

Singapur położony jest w strefie klimatu tropikalnego, co oznacza, że przez cały rok jest tu bardzo wilgotno, a temperatura jest praktycznie taka sama i wynosi w styczniu średnio 25 stopni, a w czerwcu 27.

Kary i porządek

Dlaczego to państwo-miasto jest tak dobrze zorganizowane? Singapur słynie z bardzo srogich kar. Prawo jest szczególnie restrykcyjne i egzekwowane przez społeczeństwo. Przykładem może być kara za śmiecenie w wysokości 1000 dolarów singapurskich (prawie 2830 złotych), palenie papierosów - także 1 tys. dolarów, a za jedzenie w metrze 500 dolarów (ok 1400 zł). Za rozmawianie w aucie przez telefon komórkowy grozi kara w wysokości 200 dolarów (ok. 566 zł) i konfiskata telefonu. Za żucie gumy w miejscach publicznych można dostać karę w wysokości 1 tys. dolarów. Ot, taka ciekawostka…

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Singapur, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Przydatne informacje
Singapur, Azja
Powierzchnia: 733 km²
Ludność: 5 453 566 osób
Gęstość zaludnienia: 7439 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski
Religia dominująca: buddyzm, chrześcijaństwo
Tablice aut: SGP
Kod lotniczy: 9V
Numer kierunkowy: +65
Domena internetowa: .sg
Miejscowości
Stolica: Singapur (ludność: 5,4 mln mieszkańców)
Inne miasta: -
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,33 SGD (Dolar singapurski) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dolar = 100 centów
W obiegu są - banknoty: 2, 5, 10, 50, 100, 1000 dolarów; monety: 1, 5, 10, 20, 50 centów 1 dolar
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu
 Kantyna podróżnicza

TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu

Oficjalnie zaprezentowano listę portów lotniczych o największym natężeniu ruchu w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce doszło do kilku nieoczekiwanych zmian.

Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau
 Kuchnie świata

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau

Mimo bliskości i de facto będąc częścią Chin, oba miasta zachowują pewnego rodzaju autonomię nie tylko w administracji, ale także w sferze gastronomicznej.