Dominikana: przewodnik po północy kraju. Karaiby pełne egzotyki: tygodniowy urlop na północy Dominikany
Opis Dominikana: przewodnik po północy kraju
Wyszukiwarka treści
Dominikana: przewodnik po północy kraju
     
      niedziela, 06-06-2021 r.

Dominikana: przewodnik po północy kraju

Autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Karaiby pełne egzotyki: tygodniowy urlop na północy Dominikany

Kierunek turystyczny słynący przede wszystkim z rajskich krajobrazów i pięknych plaż znalazł się w sferze naszych zainteresowań już na początku 2021 roku.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Dominikana, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

...ale dopiero w maju na poważnie zaczęliśmy się rozglądać za biletami - ostatecznie kupiliśmy je niemal w ostatniej chwili przed wylotem. Spakowani byliśmy od marca, zatem nie pozostało nic innego jak wsiąść w pociąg i pojechać na lotnisko. 

porownanie dominikana polska

Tak wygląda Dominikana w porównaniu z Polską | źródło: https://thetruesize.com

Dominikana, właściwie Republika Dominikańska, to kraj położony na wyspie Haiti (w świecie znana lepiej jako Hispaniola) - zajmuje ok. ⅔ wyspy. Jest to miejsce znane z bogatej oferty turystycznej, tłumnie odwiedzane przez Amerykanów i Kanadyjczyków, a ostatnio również Europejczyków, w tym Polaków za sprawą bezpośrednich połączeń realizowanych przez LOT. 

Wyspę od północy otaczają wody Atlantyku, a od południa Morza Karaibskiego. Celem naszej podróży były okolice Puerto Plata, ale do ostatniej chwili nie mieliśmy konkretnego planu zwiedzania. Siedem dni, które mieliśmy spędzić na wyspie postanowiliśmy podzielić po równo na odpoczynek i zwiedzanie. 

cypel wojtek

Atlantyk oblewa wyspę od północy, która jest tutaj w większości skalista. Pomiędzy skałami znajdują się piaszczyste plaże.
Wyspa Hispaniola została odkryta w 1492 roku przez ekspedycję Krzysztofa Kolumba. Podróżnik określił ją mianem raju na ziemi. Wyspa jest niezwykle zróżnicowana geograficznie za sprawą pięknych plaż, górzystych terenów, rozległych dolin i wysokich klifów. Wilgotne niziny i górskie stoki porastają wiecznie zielone lasy tropikalne. Łączny obszar terenów rezerwatów i parków narodowych obejmuje blisko ¼ kraju.

Cztery noclegi spędziliśmy w hotelu Casa Marina Beach & Reef w miejscowości Sosúa - wykupiliśmy pobyt w formule All Inclusive w okazyjnej cenie. Kolejne trzy noce spędziliśmy w Puerto Plata, w wynajętym na airbnb.pl apartamencie. 

Przylot i transfer

dreamliner dominikana

Do Dominikany polecieliśmy biało-czerwonym samolotem PLL LOT Dreamliner w wersji 787-9.

Wylecieliśmy z Warszawy w sobotę po godzinie 15:00, a na miejscu byliśmy o 20:00 czasu lokalnego. Przelot trwa prawie jedenaście godzin, z czego należy uwzględnić, że różnica czasu względem polskiej strefy wynosi 6 godzin (w Dominikanie nie bawią się w letni i zimowy czas, dlatego w zimie różnica wynosi 5 godzin).

Na miejscu byliśmy po zmroku, dlatego też do Sosúa musieliśmy wybrać transfer taxi lub podstawionym turystycznym busem. Koszt taxi to 25 USD, ale szczęśliwie udało nam się wynegocjować transfer busem pod sam hotel nieco taniej. 

Po opłaceniu pobytu udaliśmy się do pokoju, a następnie na późną kolację.

Hotel Casa Marina Beach & Reef w Sosúa

maly basen

Hotel prezentował się bardzo ciekawie. W tygodniu był zajęty głównie przez gości z Europy, którzy stanowili do 10% obłożenia. 

Hotel Casa Marina to kompleks z dwoma basenami, kilkoma restauracjami i umieszczonymi na skałach jacuzzi. Niemal cały pobyt minął nam bardzo spokojnie, ponieważ hotel nie był znacznie obłożony. Mogliśmy dzięki temu korzystać bez problemów z jacuzzi, basenów i plaży, a w restauracji nie było kolejek. 

Obsługa hotelowa była bardzo sprawna. Bez problemu mogliśmy się porozumieć z obsługą w języku angielskim. W restauracji i lobby trzeba było zakładać maski. 
W restauracji obowiązywały zaostrzone reguły sanitarne - kelnerzy przynosili zastawę do stołu, a następnie można było z nimi udać się do bufetu, gdzie obsługa nakładała pożywienie na talerz. Napoje i sałatki przynosili kelnerzy. 

Zwiedzanie Sosúa i okolicy

Wydawałoby się, że Sosúa to mała miejscowość położona w obrębie strefy turystycznej, ale w rzeczywistości to miasto zamieszkane przez 49 tysięcy mieszkańców. 

kolorowa uliczka

Część turystyczna nie powala na kolana, ale mimo wszystko można było odnaleźć odrobinę piękna. 

W niedalekiej odległości od hotelu znajdują się restauracje, kantory, salony fryzjerskie i małe biura turystyczne. Atmosfera jest tu raczej imprezowa. Miejscowi czasem zaczepiają turystów próbując zainteresować ich swoją ofertą.

Przy głównej ulicy znajdują się większe sklepy - w tym market spożywczy i sklep odzieżowy, oraz stacja paliw i dworzec autobusowy biura Metro.

autobus metro

Metro to zarówno przewoźnik pasażerski jak i spedytor. Dworzec w Sosúa położony jest przy głównej ulicy, niedaleko stacji benzynowej Texaco.

Na południe od centrum rozciąga się dzielnica turystyczna z długą plażą miejską. Bogato zabudowany bulwar świadczy usługi turystyczne, handlowe i oczywiście gastronomiczne. Dalej położony jest dworzec autobusowy biura Caribe Tours. 

Santiago de los Caballeros

Drugie największe miasto Dominikany liczy niemal milion mieszkańców. Jest to miejsce, w którym możemy poznać prawdziwy dominikański klimat z dala od turystycznego raju. Samo miasto nie posiada wiele do zaoferowania. 

W Santiago udało nam się zidentyfikować kilka ciekawych miejsc. Najważniejsze to pomnik bohaterów odzyskania niepodległości. Poza tym kilka mniejszych pomników i miejsc pamięci oraz zabytkowe centrum miasta z kościołem i katedrą. 

pomnik narodowy

Najlepiej znany w mieście punkt, także orientacyjny - położony na wzgórzu Pomnik Bohaterów Odzyskania Niepodległości.  

Cała wyprawa trwała pięć godzin, podczas których poznaliśmy gwarną i chaotyczną stronę Dominikany. 

panorama centrum

Miasto nie wyróżnia się niczym specjalnym, nie znajduje się na liście większych atrakcji turystycznych. 

Puerto Plata

rynek rotunda

Najważniejszy zabytek starego miasta to kolonialna, drewniana rotunda. 

Trzy noce spędziliśmy w Puerto Plata - uroczym nadmorskim mieście liczącym prawie 330 tysięcy mieszkańców. Zainstalowaliśmy się w bardzo ładnym apartamencie niedaleko centrum miasta zarezerwowanym przez portal airbnb.pl. Miejsce było o tyle dogodne, że blisko było niemal wszędzie.

autobus caribe tours

Do Puerto Plata przyjechaliśmy busem Metro w środę, przed godziną 13:00.

Nasz apartament znajdował się dwie przecznice dalej, zatem po zostawieniu bagaży w pokoju od razu udaliśmy się na wstępny rekonesans, a potem na zakupy żywnościowe. Z tego względu, że tym razem mieliśmy w apartamencie kuchnię, postanowiliśmy sami gotować - przynajmniej raz na jakiś czas.

aneks kuchenny wojtek

Kilka posiłków przygotowaliśmy na miejscu, jednak chęć poznania lokalnej kuchni wygrała i częściej jadaliśmy na mieście. 

Po zakupach poszliśmy zobaczyć zabytkowe stare miasto oraz kilka ciekawych uliczek i zaułków.

uliczki parasole

Jedną z większych atrakcji jest uliczka z kolorowymi parasolami. Znajduje się tam kawiarnia, którą polecamy.

uliczki rozowa

Za to różowa uliczka jest prawdziwym hitem, który każdy powinien odwiedzić. 

Daliśmy się przy okazji podejść “licencjonowanemu przewodnikowi”, który zaprowadził nas do fabryki cygar, a tam nie zostało nam już nic innego jak kupić kilka sztuk - tego zakupu akurat nie żałujemy. Zdecydowaliśmy jednak, że tego typu propozycje “darmowego” oprowadzania będziemy odrzucać. 

cygaro

Spróbowaliśmy tych mitycznych dominikańskich cygar. Więcej napiszemy w relacji z Puerto Plata.  

Następną pozycją na liście zwiedzania był cypel z parkiem i Fortem San Felipe, który bardzo chcieliśmy zobaczyć, ale w momencie podejścia pod fort zrobiło się pochmurnie, dlatego postanowiliśmy wrócić do mieszkania, a zwiedzanie kontynuować następnego dnia. 

cypel fotograf

Cypel z parkiem San Felipe to miejsce idealne na codzienne spacery. Jest tam wiele atrakcji, które warto zobaczyć.

Czwartek poświęciliśmy w całości na zwiedzanie pobliskiej góry i miasta

Rano udaliśmy się Uberem do dolnej stacji kolejki linowej i przez kilka godzin zwiedzaliśmy górę oraz piękny ogród botaniczny na jej szczycie.

wagonik na dole

Teleférico w Puerto Plata to najstarsza kolejka linowa na Karaibach.

schody wojtek

Ogród położony na górze Isabel De Torres to rozległy park z uroczymi ścieżkami wśród bujnej zieleni.  

Po powrocie na dół pojechaliśmy (również Uberem) kolejny raz na cypel. Jest tu kilka atrakcji wartych zobaczenia m.in. zabytkowa latarnia morska, dawne budynki koszar i więzienia, amfiteatr, promenada, pomnik generała Luperóna, a także wspomniany wcześniej fort. 

twierdza baszta

Fort San Felipe to mały obiekt obronny, zbudowany na prostokącie. 

W piątek ponownie wróciliśmy do starego miasta, gdzie tym razem chcieliśmy zobaczyć konkretne atrakcje z naszej listy, bowiem ciekawych zabytków jak i muzeów w mieście jest naprawdę sporo. Niestety - w obecnej sytuacji - wszystkie placówki muzealne były zamknięte.

muzeum bursztynu logo

Muzeum z bursztynem z "Parku Jurajskiego" było zamknięte. Ciężko to przeżyć... 

W każdym razie w mieście można zwiedzić wiele naprawdę ciekawych miejsc: stare miasto, katedrę św. Filipa, muzeum generała Luperóna, Lożę Masońską, muzeum bursztynu, fabrykę cygar, fabrykę rumu, galerię bursztynu, uliczki różową i z tęczowymi parasolami, palarnię kawy oraz wiele innych mniejszych atrakcji. 

muzeum luperona

Z miastem związana jest postać generała Gregorio Luperóna, którego uważa się za jednego z ważniejszych bohaterów walczących o niepodległość Dominikany. 

Kuchnia Dominikany

Lokalna kuchnia jest mieszanką kilku smaków - przede wszystkim kreolskiego i karaibskiego, podanych w latynoskiej oprawie. Czuć również wpływy amerykańskie, które na wyspie są dość silne. 

Najpopularniejsze zestawy to mięso (kurczak, wołowina), fasola, ryż, śladowe ilości warzyw, a przy tym dużo cebuli. Prym wiodą potrawy z plantanów (bananów warzywnych), które podaje się o każdej porze dnia, w formie placuszków lub puree (mangu).

agua plantany

Placuszki z bananów warzywnych (plantanów) - całkiem smaczna przekąska. 

W nadmorskich miejscowościach zjemy owoce morza, w tym krewetki, małże i langusty. Wiele restauracji ulokowanych jest przy plaży, albo z widokiem na ocean. 

Najpopularniejsze śniadanie składa się z puree z plantanów z dodatkiem cebuli, jajecznicą oraz krążkami mięsnymi. 

tamtam sniadanie

Typowe śniadanie dominikańskie - jajecznica, Mangú (puree z plantanów z cebulką) i krążki mięsne. 

Najczęściej spotykanym trunkiem jest oczywiście rum, który dominuje na sklepowych półkach. Najpopularniejszy to Barceló, a także piwo Presidente. 

rum na polce

Będąc na wyspie warto spróbować lokalny rum - najlepiej znany to Barceló. Występuje w kilku odmianach. 

Z napojów najpopularniejsze są różnego rodzaju soki oraz lokalna wersja coli. Warto wspomnieć, że butelka 2l Coca Cola lub Pepsi kosztuje ok. 3 zł.

banany papaja

Wszędzie, nawet na plaży, kupicie banany lub inne owoce. My korzystaliśmy z tej formy zakupu bardzo często.

Finanse w podróży

Od zawsze wiadomo, że najdroższy w przypadku dalekich podróży jest bilet lotniczy. Tym razem śledziliśmy ceny biletów czarterowych z biura podróży Rainbow. Ich koszt w przeddzień wylotu często wynosił 1999 zł (za osobę w dwie strony). Tak też kupiliśmy.

Pobyt w hotelu Casa Marina Beach & Reef zakupiliśmy poprzez stronę destina.com - 4 noclegi w kwocie 1269 zł.

Apartament w Puerto Plata zarezerwowaliśmy poprzez airbnb.pl w kwocie 509 zł (3 noclegi + opłaty serwisowe).

przypadający na osobę 2888 zł (1999 loty, 889 noclegi)

Trudno oszacować ile wydaliśmy na wyżywienie, bowiem w hotelu Casa Marina Beach & Reef było wliczone w cenę pobytu (All Inclusive), natomiast w Puerto Plata niektóre obiady i śniadania przygotowaliśmy w apartamencie. 

zakupy sery salami

W sklepach kupowaliśmy lokalne produkty. Sery są bardzo dobre, natomiast wędliny słabej jakości. 

Mimo wszystko chcieliśmy spróbować lokalnej kuchni i jedliśmy również w restauracjach nieopodal promenady, a ceny posiłków za jedno danie obiadowe wynosiły od 300 do 600 peso.

scotiabank

Warto zapamiętać ten znak - kasa z Revolut bez prowizji.

Scotiabank posiada opcję wyboru nominałów banknotów. Można wybrać czy wypłata ma składać się z dużych czy mniejszych.

Nie płaciliśmy kartami na miejscu. Za wszystko płaciliśmy peso, w tym również bilety autobusowe.

Przydatne informacje

Sosúa

 • plażę miejską
 • kolorowe uliczki
 • centra handlowe


Puerto Plata

 • stare miasto
 • katedrę św. Filipa
 • muzeum generała Luperóna
 • Lożę Masońską
 • muzeum bursztynu
 • fabrykę cygar
 • fabrykę rumu
 • galerię bursztynu
 • uliczki różową
 • uliczkę z tęczowymi parasolami
 • palarnię kawy
 • półwysep z fortem i amfiteatrem
 • Park Narodowy na szczycie góry


Santiago de los Caballeros

 • pomnik bohaterów odzyskania niepodległości
 • stare miasto
 • Kościół Naszej Pani De La Altagracia
 • Katedrę Apostolską
 • Park Kolonialny
 • Park Duarte
 • fortecę św. Luiza
 • Bulwar Trzech Krzyży
 • wszelkie pomniki

Dominikana, właściwie Republika Dominikańska, to kraj położony na wyspie Haiti (w świecie znana lepiej jako Hispaniola) - zajmuje ok. ⅔ wyspy. Jest to miejsce znane z bogatej oferty turystycznej, tłumnie odwiedzane przez Amerykanów i Kanadyjczyków, a ostatnio również Europejczyków, w tym Polaków za sprawą bezpośrednich połączeń realizowanych przez LOT. 

 • W 1492 wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba. Dominikana pod nazwą Hispaniola weszła w skład hiszpańskiego imperium kolonialnego.
 • W 1697 obszar Dominikany stał się odrębną kolonią hiszpańską pod nazwą Santo Domingo, w tym samym roku Francuzi zajęli zachodnią część wyspy tworząc własną kolonię. 
 • Na przełomie XVIII i XIX wieku cała wyspa była w rękach francuskich.
 • W 1821 Dominikana ogłosiła niepodległość, jednak już w 1822 została zajęta przez wojska Haiti.
 • W 1844 Republika Dominikany proklamowała niepodległość.
 • W 1861 roku Dominikana wraca do Imperium Hiszpańskiego zapewniając mieszkańcom spokój ze strony Haiti. 
 • W latach 1863-1865 trwało kolejne antyhiszpańskie powstanie zakończone ogłoszeniem niepodległości.
 • W latach 1916-1924 USA prowadził działania wojenne w Dominikanie.

Jak poruszać się po kraju?

Do Santiago pojechaliśmy busem Caribe Tours, które odjeżdżają średnio co godzinę z położonego na południu miasta dworca. Bilety kupuje się w dniu wyjazdu i kosztują 190 peso (ok. 12 zł) - niezależnie od pokonanej odległości. Linia, którą jechaliśmy dojeżdża aż do Santo Domingo. 

Bilety do atrakcji

Kolejka linowa Teleférico (dwie strony) - 580 peso (ok. 37 zł)

Przykładowe ceny w sklepach

Ceny w peso (100 P - ok. 6,5 zł)

 • Jabłka - 59 peso 1/kg
 • Plantany (banany warzywne) - 12 peso 1/kg
 • Banany - 14 peso 1/kg
 • Ananasy - 54 peso (sztuka)
 • Tacka sera Gouda w plastrach (300 gr) - 66 peso
 • Tacka zera tartego Mozarella (500 gr) - 110 peso
 • Tacka salami (300 gr) - 66 peso
 • Paczka wafelków - 45 peso
 • Ciasteczka z czekoladą - 110 peso
 • Herbatniki zoo, herbatniki z czekoladą - 87 peso
 • Ciastka typu markizy - 55 peso
 • Ciasteczka maślane - 110 peso
 • Red Bull - 89 peso
 • Piwo Presidente (mała puszka) - 50 peso
 • Przyprawy w paczkach:
 • Oregano - 50 peso / Mielone 63 peso
 • Pieprz - 66 peso

Przykładowe ceny posiłków

 • Śniadanie amerykańskie - 250-300 peso
 • Dominikańskie (Mangu) - 200-300 peso
 • Specjalne (omlet) - 355 peso
 • Naleśniki - 180-300 peso
 • Śniadanie owocowe - 300 peso
 • Sałatki - 200-450 peso
 • Zupy - 250-350 peso
 • Kanapki - 200-350 peso
 • Dania mięsne - 350-600 peso
 • Tacos - 300 peso
 • Nachos / Burito / Quesadilla - 355 peso
 • Fajitas - 300-600 peso
 • Owoce morza - 600-1200 peso
 • Makarony - 300-500 peso
 • Koktajle - 150-300 peso
 • Drinki alkoholowe - 200-400 peso
 • Napoje bezalkoholowe (200 ml) - 80-150 peso
 • Kawa - 40-50 peso
 • Kawa z mlekiem - 50-60 peso
 • Piwo (butelka) - 150-250 peso

 

W restauracjach do cen należy doliczyć napiwek (zwykle 100 peso)


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Wesprzyj naszą pracę i pomóż rozwijać portal przekazując donację za pośrednictwem YouTube

Wspieraj nas: udzielaj się na YouTube

Na stronie są nieaktualne dane?
Daj znać, bo może co się zmieniło od ostatniej aktualizacji: 10-01-2024r. - napisz do nas

Informacje o kraju
Republika Dominikańska, Ameryka, Karaiby
Powierzchnia: 48 730 km²
Ludność: 10 172 000 osób
Gęstość zaludnienia: 220 osób/km²
Strefa czasowa: UTC-04:00
Języki urzędowe: hiszpański
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: DOM
Kod lotniczy: HI, J7
Numer kierunkowy: +1 809
Domena internetowa: .do
Miejscowości
Stolica: Santo Domingo (ludność: 2 703 480 mieszkańców)
Inne miasta: Santiago de los Caballeros, La Romana, San Pedro de Macorís, Puerto Plata
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 13,67 DOP (Peso dominikańskie) - kurs z 11-11-2023 r.
1 peso = 100 centavo
W obiegu są - banknoty: 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 pesos; monety: 1, 5, 10, 25 pesos
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Panajachel
 Na urlopie

Panajachel

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Antigua Guatemala
 Na urlopie

Antigua Guatemala

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy
 Na urlopie

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych. 

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów
 Na urlopie

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów

Czy w Ameryce Północnej są jeszcze kraje słabo oblegane przez turystów, które idealnie nadają się na relaksacyjny wypoczynek?