Podróżując po Stanach Zjednoczonych, najlepiej posiadać ciągły dostęp do internetu.
Internet w USA przydał nam się na wielu płaszczyznach, o tym opowiemy w serii filmów z podróży po Stanach Zjednoczonych, zanim jednak polecimy konkretne usługi, musimy odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań:
Ile kosztuje roaming w USA?
Nie radzimy sprawdzać, choć oczywiście nie ma na to prostej odpowiedzi, bo ceny roamingu różnią się w zależności od operatora komórkowego, jednak zawsze będzie to kosztować fortunę. Za 1 MB trzeba będzie zapłacić od 5 do 10 dolarów, dlatego jeśli chcecie korzystać z internetu mobilnego, proponujemy zainteresować się kartami SIM lub eSIM.
Czy amerykańską kartę SIM można włożyć telefonu z rynku europejskiego?
Oczywiście, ale pod warunkiem, że telefon nie ma blokady SIM. Standard nano SIM został opracowany z myślą o uniwersalnym zastosowaniu na całym świecie.
Czy mogę kupić kartę SIM amerykańskiego operatora w internecie?
Tak, można kupić karty prepaid za pośrednictwem sklepów online. Oferty można znaleźć choćby na Allegro, gdzie już za kilkadziesiąt złotych sprzedawane są karty SIM. Trzeba je jednak zasilić dodatkową kwotą, w efekcie czego zakup całkowity takiej usługi wynosi zwykle 100-160 zł.
- Oferta Lyca Mobile na Allegro.
Jaką kartę SIM do USA wybrać?
Jak zwykle przemierzając kolejny kraj na trasie naszej podróży próbowaliśmy kupić kartę SIM już na lotnisku, ale spotkała nas niemiła niespodzianka. W Los Angeles na lotnisku LAX znaleźliśmy tylko jeden punkt sprzedaży karty SIM, należący do T-Mobile, który znajduje się w Terminalu B. Karta z pakietem internetowym 15 GB danych kosztowała 82 USD, dlatego od razu zrezygnowaliśmy z tego pomysłu.
Rzecz podstawowa: smartfon bez blokady
Wybierając się do USA, jak zwykle zabraliśmy nasze telefony i tablet. Jeden ze smartfonów posiada możliwość instalacji karty eSIM, dlatego nie mieliśmy aż tak dużego ciśnienia z zakupem tradycyjnej karty SIM. Później znaleźliśmy szereg informacji o tym, że zakup kart SIM na lotniskach w USA jest mało popularny i jeśli już bardzo chcemy - lepiej wybrać się do salonu gdzieś po drodze.
Jak i gdzie kupić kartę SIM
O eSIM piszemy dalej ↓
Warto wiedzieć, że kupno karty SIM w USA jest stosunkowo łatwe i z podstawową znajomością języka angielskiego zajmuje kilka minut. Osób przebywających w USA w celach turystycznych będzie dotyczyć tylko oferta pakietów przedpłaconych (prepaid), za które płaci się jednorazowo. W komplecie jest numer telefonu wraz z pakiet minut i internetu - te można kupić właśnie na lotniskach, w sklepach (nawet spożywczych) i w automatach. Do zakupu nie trzeba podpisywać umów i przedstawiać dokumentów. Pakiet internetowy uruchomi się po połączeniu z siecią operatora.
Jeśli planujecie zaopatrzyć się w pakiet internetowy przed przylotem, to można skorzystać ze sklepów online (np. Allegro), albo skorzystać z zakupu eSIM w jednej z wielu aplikacji.
Najczęściej wybierani operatorzy telefonii komórkowej w USA to m.in.:
- Holafly
- AT&T
- T-Mobile
- Verizon
- Lycamobile
- Black Wireless
Który z tych operatorów ma najlepszą ofertę i świadczy najstabilniejsze usługi? Temat jest szeroki jak rzeka i jeśli jedziecie na miesięczny urlop, to szkoda czasu na rozkminianie tego dylematu. Na pewno będziecie zadowoleni z każdego, który wybierzecie, bo jakoś usług w Stanach Zjednoczonych jest na bardzo wysokim poziomie.
Karty eSIM w Stanach Zjednoczonych
Obecnie popularność kart eSIM rośnie w zawrotnym tempie i coraz więcej producentów wyposaża swoje smartfony w taką usługę. Dostępne są zwykle pakiety od 1 GB do 30 GB, ale ich ceny są wyższe niż tradycyjny pakiet z kartą SIM. Wśród dostępnych na rynku usługodawców znaleźliście apkę Eskimo. Zainteresowaliśmy się ofertą, bo jako jedyna posiada pakiety z terminem do 180 dni. Było to ważne, bo w Stanach Zjednoczonych spędziliśmy dwa tygodnie, a następnie wróciliśmy po przerwie na kilka kolejnych dni i woleliśmy, aby internet był w tym samym pakiecie. Eskimo sprawiło się idealnie, dlatego właśnie ten pakiet chcemy tutaj opisać.
- Aplikacja Eskimo dostępna jest na Androida jak i iOS.
W Eskimo zamówiliśmy pakiet internetowy 10 GB za 23 dolary (za pierwszy zakup była bonifikata 4$) - wykorzystaliśmy z niego połowę, a będąc w drodze często dzieliliśmy pakiet poprzez hotspot.
Jak zamówić eSIM w Eskimo?
- w wyszukiwarce wpisujemy nazwę kraju,
- z dostępnej listy pakietów wybieramy ten, który nam najbardziej odpowiada,
- klikamy button “Buy Now”,
- płacimy za pakiet,
- instalujemy kartę eSIM (instrukcja dostępna jest po opłaceniu usługi),
- włączamy kartę eSIM po przylocie do USA,
- pakiet uruchamia się po połączeniu z nadajnikiem operatora.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy telefon posiada eSIM najlepiej przed zakupem dokonać weryfikacji urządzenia. Eskimo pozwala zrobić test telefonu. W tym celu klikamy żółty button z napisem “Check Device Compatibility”.
- Zrzuty ekranu z Eskimo.
Pełna oferta Eskimo w Stanach Zjednoczonych (pakiet ważny 180 dni):
- 10 GB - 23$, 5 GB - 15$, 3 GB - 10$, 1 GB - 4$
Pełna oferta Eskimo na “Amerykę Północną” (tylko USA, Kanada i Meksyk, pakiet ważny 365 dni):
- 10 GB - 33$, 5 GB - 19$, 3 GB - 14$, 1 GB - 6$
“Globalna” oferta Eskimo (czyli na 83 ze 195 państw, pakiet ważny 2 lata):
- 30 GB - 90$, 10 GB - 39$, 5 GB - 25$, 3 GB - 18$, 1 GB - 7$
- Ciekawostka: z ofertą eSIM niedawno na rynek wszedł bank Revolut.
Eskimo nie obsługuje wielu państw, m.in. Gwatemali, w której również musieliśmy kupić pakiet internetowy.
Inne sposoby na internet w USA
Ameryka to nie taki dziki kraj, jak jeszcze 200 lat temu. Dziś WiFi jest standardem w wielu miejscach i można z powodzeniem korzystać z niego w niemal wszystkich restauracjach, centrach handlowych, pociągach, niektórych autobusach, czasem na stacjach metra oraz na pewno na lotniskach, dworcach kolejowych i w hotelach. Mobilnych hotspotów jest wiele i trzeba pilnie obserwować otoczenie w poszukiwaniu piktogramu WiFi, albo mieć ciągle włączoną usługę w smartfonie, a ten sam poinformuje nas, kiedy w zasięgu będzie dostępna bezpłatna sieć.
Jeśli chcecie zaoszczędzić można kupić jeden pakiet eSIM, np. na 30 GB, a następnie udostępnić transfer pozostałym osobom z grupy za pomocą hotspotu. Plusem tej operacji będą znaczne oszczędności, gdy kilka osób składa się na jeden pakiet, a minusem - szybko rozładowująca się bateria :)