Lotnisko Chopina jest położone na osiedlu Okęcie (od którego pochodzi jego popularna nazwa) w dzielnicy Włochy, w odległości około 8 km na południe od centrum miasta.
- Okęcie jest największym lotniskiem w Polsce i bazą PLL LOT.
Port Lotniczy w Warszawie jest główną bazą Polskich Linii Lotniczych LOT i bazą operacyjną Wizz Air. Właścicielem jest spółka Polskie Porty Lotnicze.
Lotnisko w Warszawie otwarto w 1934 roku, jednak w wyniku działań wojennych teren został zdegradowany na początku 1945 roku. W 1969 roku oddano do użytku nowy Międzynarodowy Dworzec Lotniczy (MDL), który działał do 1992 roku. Tego samego roku oddano do użytku kompletnie nowy budynek - tym razem nazwany Terminal 1. W latach 2006-2008 do użytku stopniowo oddawano budynek Terminal 2.
Oba terminale w 2010 roku zostały połączone w Terminal A, a rok później podróżnym udostępniono pirs centralny, z którego wychodzi się do bramek i dalej do samolotów. W 2015 roku lotnisko Okęcie wzbogaciło się o tunel łączący Terminal ze stacją kolejową.
Do 2019 roku port lotniczy odprawiał niemal 19 mln pasażerów rocznie. Po kilkuletnim przestoju, w 2022 roku przekroczono granicę 14 mln obsłużonych pasażerów, a w 2013 roku wartość niemal wróciła do tej sprzed pandemii i wyniosła 18,5 mln pasażerów.
W terminalu znajdują się:
- pokój dla matki z dzieckiem,
- darmowe prysznice,
- kaplica,
- kantory i bankomaty,
- poidełka z wodą do napełniania butelek,
- sklepy z pamiątkami,
- restauracje i kawiarnie.
Po przylocie
- Jeśli samolot zaparkuje w odległej części płyty lotniskowej, pasażerów do terminala dowozi autobus. Podróżni wchodzą do budynku przez bramę na poziomie 0.
- Jeśli samolot zaparkuje pod terminalem, podróżni przechodzą do budynku rękawem. Następnie tunelem wchodzą na najwyższy poziom przechodząc oszklonym korytarzem umieszczonym nad strefą bezcłową.
Korytarz z rękawa do części wspólnej.
- Jeśli jest to lot spoza strefy Schengen, dodatkowo przechodzi się kontrolę paszportową.
Po spełnieniu wszystkich wymogów można przejść do stanowiska odbioru bagażu, a następnie wyjść do hali przylotów.
- Stanowiska odbioru bagażu.
Z tego miejsca można udać się na autobus, stację kolejową, parking czy przystanek taxi.
- Pasy na posadzce oraz podświetlone tablice doprowadzą podróżnych do najważniejszych miejsc.
Przed wylotem
W holu głównym znajdują się rzędy stanowisk check-in numerowane od 101 do 150 w strefie A (101-118) i B (121-150) oraz od 201 do 280 w strefach C (201-230), D (231-250), E (251-280). Przy stanowisku odprawiany jest bagaż rejestrowany oraz sprawdzane dokumenty.
W niektórych przypadkach (zależy od przewoźnika) możliwe jest dokonanie samodzielnej odprawy biletowo-bagażowej (self check-in), jednak jeśli podróżny posiada bagaż do nadania i tak musi odwiedzić stanowisko check-in.
Po załatwieniu formalności przechodzimy do stanowisk kontroli kart pokładowych, a następnie przechodzi się standardową kontrolę bezpieczeństwa. Dodatkowo pasażerowie podróżujący do krajów strefy Non-Schengen przechodzą przez kontrolę paszportową tuż przed wejściem do poczekalni przy bramce.
- Widoki na płytę lotniska i pas startowy są całkiem przyjemne.
Strefa bezcłowa
Po przejściu kontroli podróżni mają dostęp do strefy bezcłowej, w której znajdują się restauracje, kawiarnie i sklepy z pamiątkami lub Duty Free. W holu można również korzystać z oferty restauracji McDonald’s.
- Strefa bezcłowa i poczekalnia dla podróżnych w jednym.
Prąd i WiFi
Na lotnisku są dostępne darmowe punkty ładowania urządzeń mobilnych oraz gniazdka elektryczne w standardzie EU (220v).
W terminalu A dostępna jest darmowa sieć bezprzewodowego internetu o nazwie "Lotnisko Chopina". Wystarczy połączyć się z siecią i zarejestrować urządzenie.
Woda na lotnisku
Bezpłatne kraniki z wodą dostępne są w obu częściach Terminala A.
Przechowalnia bagażu
Bagaże można zostawić w jednej ze skrytek (ustawione na poziomie przylotów przed Terminalem A). Przedmioty można przechowywać maksymalnie przez 72 godziny (opłata uzależniona jest od wielkości skrytki).
Na lotnisku Chopina, przed Terminalem A, znajduje się paczkomat InPost, w którym można nadać przedmioty nienadające się do podróży samolotem).
Dojazd od centrum Warszawy
- Dworzec Warszawa Centralna.
Lotnisko Chopina z centrum Warszawy łączy linia kolejowa oraz całodobowe linie autobusowe warszawskiej komunikacji miejskiej.
Dojazd autobusami
- linia 175 - kursuje codziennie na trasie Lotnisko-Chopina - Centrum,
- linia 188 - kursuje codziennie, na trasie Lotnisko-Chopina - Centrum (przystanek Metro Politechnika) - Praga Południe (Wiatraczna),
- linia 148 - kursuje codziennie na trasie Lotnisko Chopina - Ursynów-Praga,
- linia 331 - kursuje od poniedziałku do piątku w godzinach szczytu, na trasie Lotnisko-Chopina - Metro Wilanowska,
- linia nocna N32 - kursuje codziennie na trasie Lotnisko Chopina - Dworzec Centralny.
Dojazd koleją z lotniska
Z Lotniska Chopina koleją można dojechać bezpośrednio do wielu miejscowości, np. Sulejówek, Legionowo, Radzymin, Modlin, Nasielsk, Wieliszew, Nowy Dwór Mazowiecki oraz oczywiście do wielu stacji w Warszawie. Dodatkowo przesiadając się na jednym z ważniejszych dworców kolejowych Warszawy można dotrzeć do dowolnego miejsca w kraju.
- Stacja kolejowa Warszawa Lotnisko Chopina.
W podziemiach przy terminalu znajduje się stacja kolejowa Warszawa Lotnisko Chopina, z której odjeżdżają pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Kolei Mazowieckiej. Z hali przylotów można dotrzeć od niej podziemnym tunelem, gdzie zainstalowano automaty biletowe.
- Automaty sprzedają bilety Kolei Mazowieckich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Intercity oraz komunikacji miejskiej.
Peron nie wyróżnia się niczym szczególnym - jest tam informacja podróżnicza oraz miejsca siedzące dla oczekujących.
- Idziemy na pociąg i ruszamy w dalszą drogę!