Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN). Przewodnik po gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy
Opis Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)
Wyszukiwarka treści
Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)
     
      piątek, 14-06-2024 r.

Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo (GDN)

Przewodnik po gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy

Port Lotniczy Gdańsk (GDN) im. Lecha Wałęsy jest największym lotniskiem w północnej Polsce. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

Lotnisko Gdańsk Rębiechowo położone w odległości 10 km od Trójmiasta stanowi podróżnicze zaplecze dla mieszkańców wielkich miast regionu - Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Historia lotniska w tym miejscu sięga 1919 roku, ale ruch istotnie zwiększył się dopiero po otwarciu w roku niewielkiego budynku terminalowego w 1997 roku i udostępnieniu go cywilnym podróżnym. Od 2012 roku ruch pasażerki przejął nowy, czterokondygnacyjny budynek nowego terminala (T2). W 2022 roku zakończyła się rozbudowa T2 o pirs zachodni i powiększenie strefy kontroli bezpieczeństwa.

W 2023 roku lotnisko odwiedziło 5907280 pasażerów, czyli 29% więcej niż rok wcześniej. Najwięcej podróżnych odwiedza port lotniczy Gdańsk tradycyjnie w lecie - w lipcu odprawiono 658504, a w sierpniu 642129 podróżnych. 

terminal pas wizz

Samolot Wizz Air przed terminalem w Gdańsku. 

Po przylocie

Na lotnisko im. Lecha Wałęsy przylecieliśmy samolotem LOT z Warszawy i do terminala weszliśmy bezpośrednio przez rękaw. Następnie skierowaliśmy się do pomieszczenia z karuzelami bagażowymi i wyszliśmy do holu głównego. To wszystko, jeśli przylatujemy ze Strefy Schengen.

odbior bagazu

Strefa odbioru bagażu.

Hotel przy lotnisku

Zaledwie 500 metrów od lotniska (przy ul. Spadochroniarzy 12) znajduje się niepozorny obiekt - Hotel Sleep&Fly. To zaledwie 7 minut spacerem od lotniska i stacji kolejowej. Wszystkie pokoje posiadają prywatną łazienkę z prysznicem, a recepcja jest czynna całą dobę. W obiekcie jest bezpłatny parking i WiFi. Cena za 1 dobę zaczyna się od 260 zł. Polecamy!

Przed wylotem

terminal hol

Hol główny - tutaj kolejka do strefy kontroli.

Pierwsze co rzuca się w oczy po wejściu do hali terminala to długa kolejka do strefy kontrolnej. Udaliśmy się tam niezwłocznie, ponieważ nie posiadamy bagażu rejestrowanego, a karty pokładowe wygenerowaliśmy w aplikacji.

Po sprawdzeniu bagażu przechodzimy do strefy bezcłowej, gdzie znajduje się kilka sklepów oraz bramki wejściowe do rękawów. 

Z prawej strony, na końcu korytarza, jest stanowisko kontrolne dla podróżnych opuszczających Schengen i EU.

kontrola

Bramki kontroli paszportowej dla udających się poza Schengen i EU.

Zakupy w strefie bezcłowej

Terminal portu lotniczego w Gdańsku zapewnia pasażerom kompleksową obsługę przed podróżą - znajdują się tam restauracje, kawiarnia oraz sklepy. Dla dzieci udostępniono mały plac zabaw. 

duty free

Strefa bezcłowa jest bardzo mikroskopijna.

Woda na lotnisku

Na lotnisku w Gdańsku można kupić wodę w butelkach 0,5l za 8,5 zł. Zdarzają się promocje, jak np. 2 za 10 zł lub 2+1 gratis.

woda

Promocje w lotniskowych sklepikach.

W hali odlotów jest również stacja z bezpłatną wodą pitną i funkcją napełniania butelek, ale zwykle ustawiona jest do niej długa kolejka. 

kolejka do wodopoju

Wodopój w Gdańsku jest mocno oblegany.

Dojazd do Trójmiasta

Kolej

Z budynku lotniskowego można przejść bezpośrednio na perony stacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która z terminalem połączona jest zadaszoną kładką. Na peronach są automaty biletowe (płatność gotówką lub kartami płatniczymi). 

Z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy można dojechać pociągiem do centrum Gdańska, do stacji Gdańsk Główny lub Gdańsk Śródmieście oraz do Sopotu lub Gdyni. W zależności od stacji docelowej może być wymagana przesiadka na stacji Gdańsk Wrzeszcz.

Autobusy

Perony autobusowe zlokalizowane naprzeciwko terminala, obok parkingu P1. Bilety można kupić w automatach biletowych (płatność gotówką lub kartami płatniczymi). 

Na lotnisko Gdańsk Rębiechowo można dojechać autobusami z centrum Gdańska, z dworca we Wrzeszczu lub z pętli Łostowice Świętokrzyska oraz z Sopotu.

Dostępne są linie: 110, 120, 122, 210, N3. Rozkłady można sprawdzić na stronie ztm.gda.pl.

Jednorazowy bilet na przejazd kosztuje: 4,80 zł (normalny), 2,40 zł (ulgowy).

Taxi

  • Usługi taxi na lotnisku w Gdańsku świadczy firma Neptun Taxi.
  • Za przejazd można zapłacić kartą.

Samochody

  • Na lotnisku znajdują się przedstawicielstwa kilkunastu wypożyczalni samochodowych.
  • Bezpośrednio przy lotnisku jest kilka płatnych parkingów.

Ostatnia modyfikacja: piątek, 14-06-2024 r.

Wesprzyj naszą pracę i pomóż rozwijać portal przekazując donację za pośrednictwem YouTube

Wspieraj nas: udzielaj się na YouTube

Na stronie są nieaktualne dane?
Daj znać, bo może co się zmieniło od ostatniej aktualizacji: 14-06-2024r. - napisz do nas

Galeria
Mapa okolicy
Polecane tematy
Panajachel
 Na urlopie

Panajachel

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Antigua Guatemala
 Na urlopie

Antigua Guatemala

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy
 Na urlopie

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych. 

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów
 Na urlopie

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów

Czy w Ameryce Północnej są jeszcze kraje słabo oblegane przez turystów, które idealnie nadają się na relaksacyjny wypoczynek?