Port lotniczy Berlin Brandenburg (BER). Trzecie największe lotnisko w Niemczech
Opis Port lotniczy Berlin Brandenburg (BER)
Wyszukiwarka treści
Port lotniczy Berlin Brandenburg (BER)
     
      czwartek, 31-08-2023 r.

Port lotniczy Berlin Brandenburg (BER)

Na tym przypominającym pustostan porcie lotniczym można się zgubić w labiryncie pustych korytarzy...

Trzecie największe lotnisko w Niemczech

Port lotniczy Berlin Brandenburg im. Willy’ego Brandta jest jedynym portem lotniczym Berlina i obecnie trzecim pod względem wielkości lotniskiem Niemiec.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Przy pełnym wykorzystaniu terminali 1, 2 i 5 Lotnisko BER może obsłużyć do 40 mln pasażerów rocznie. 

Lotnisko Berlin Brandenburg powstało na południe od centrum stolicy, obok portu Berlin-Schönefeld. Zastąpiło trzy działające wcześniej porty lotnicze: Tempelhof (zamknięty w 2008 roku), Tegel (zamknięty w 2020 roku) i Schönefeld (przemianowany w 2020 roku na Terminal 5 lotniska Berlin Brandenburg).

airport city hol

Budynek terminala 1, widok z placu Willy'ego Brandta.

Budowa nowego stołecznego lotniska rozpoczęła się w 2006 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 2020 roku (po ośmiu latach opóźnień). Port lotniczy składa się z trzech terminali, ale obecnie obsługa pasażerów odbywa się w T1 i T2. 

Terminal 1 jest największy w całym kompleksie lotniska Berlin Brandenburg. Budynku zlokalizowanego w Airport City nie da się przeoczyć - to ogromna betonowa hala.

airport city widok

Architektura spoko - port lotniczy zaprojektowano z wielkim rozmachem. 

Na poziom E1 znajdują się stanowiska odprawy, a z lewej i prawej strony korytarze prowadzące do bramek. Na poziomie E0 (parter) działa kilka lokali usługowych, a po obu stronach holu znajdują się wyjścia dla pasażerów przylatujących (arrivals area).

all gates

Przejście do bramek.

W podziemiach, na poziomie U2, mieści się dworzec kolejowy, z którego można dojechać do Berlina, Terminala nr 5 oraz złapać pociągi odjeżdżające w głąb Niemiec.

Przy głównym placu (tzw. Airport City) znajdują się również piętrowe parkingi (za nimi zlokalizowany jest niewielki Terminal 2) oraz hotele i przystanki dla autobusów.

t1 widok

Widok na Airport City z holu T1.

Terminal 2 to niewielki budynek, który obsługuje głównie loty przewoźników niskokosztowych i mniejszych linii lotniczych (przylecieliśmy tam wracając z Serbii). Na poziomie E0 (parter) znajdują się stanowiska odprawy, a kontrola bezpieczeństwa i bramki na E1 (piętro).

t2 terminal

Budynek terminala T2.

Po przylocie

Większość samolotów dokuje w Terminalu głównym T1. Jeśli wychodzimy z rękawa, będziemy musieli zejść na poziom E0, a jeśli z płyty lotniska podróżnych przywozi autobus to bezpośrednio pod halę przylotów na poziomie E0. Po przejściu ewentualnej kontroli i odebraniu bagażu, podróżni od razu mogą wyjść do holu T1.

t1 przyloty

Boczny korytarz, na który wychodzą podróżni przybywający do Berlina.

Terminal 2: po przejściu ewentualnej kontroli i odebraniu bagażu można wyjść na zewnątrz budynku. Kierując się w prawo dotrzemy do T1, a w lewo - do parkingów i dalej do przystanku autobusowego.

szlak do t2

Aby przemieścić się pomiędzy T1 i T2 trzeba wyjść na zewnątrz.

Jeśli przylatujemy spoza strefy Schengen, podróżni muszą przejść odprawę paszportową. Posiadacze biometrycznych paszportów Strefy Schengen mogą ominąć kolejkę oczekujących do tradycyjnej kontroli ze strażnikiem i od razu ruszyć do automatu paszportowego. 

t2 hol

Hol główny T2. Po 23:00 nic już tu nie lata.

Przed wylotem

Po przybyciu do Terminal 1 lotniska Berlin Brandenburg trzeba wjechać ruchomymi schodami na poziom E1. Tam można się odprawić w automatach - drukując bilet i metkę na bagaż (automaty obsługują tylko część linii), albo udać się do stanowiska check-in i zrobić to w tradycyjny sposób.

automaty self check

Automaty pozwalają zrobić odprawę dla kilku większych linii lotniczych.

Mniej więcej w centrum holu przy schodach prowadzących do antresoli znajduje się strefa, gdzie podróżni mogą sprawdzić i przepakować bagaż. W holu znajdują się również wolnostojące ładowarki, ale samych gniazdek na próżno szukać przy fotelach.

for security

W tym miejscu można się przepakować przed wylotem.

Po odprawie udajemy się w stronę bramek, do których prowadzą przejścia z prawej lub lewej strony holu. Dopiero tam przeprowadzana jest kontrola, po której przechodzimy do strefy bezcłowej. 

W T1 jest aż 5 stanowisk kontroli, dodatkowo jedno w T2. Po przejściu kontroli w którymkolwiek z nich podróżni mają dostęp do wspólnej strefy bezcłowej i wszystkich bramek na lotnisku (Terminale 1/2). 

t2 departures

Schody do strefy odlotów w T2.

Władze portu zachęcają do przejścia procedury “Save time at Security”, która daje możliwość zarezerwowania slotu kontroli na konkretną godzinę. Po rezerwacji online przyśpieszoną kontrolę przejdziemy przy stanowisku kontroli nr 4 (Terminal 1). 

Miejsce w kolejce rezerwowane jest na 20 minut (10 przed i 10 po umówionym terminie).

Zakupy

Baza usługowa w ogólnodostępnej strefie lotniska nie powaliła nas na kolana - jest tu zaledwie kilka sklepów. W T1 na poziomie E0 znajduje się market spożywczy, piekarnia i kiosk, ponadto na terenie całego terminala ulokowano kilka automatów z napojami i przekąskami.

Po 23:00 większość punktów zostaje zamknięta, a szkoda - bo to jedyne miejsce, gdzie można jeszcze w rozsądnych cenach zrobić zakupy. 

automaty food

Automaty na szczęście są czynne całą dobę!

Zdecydowanie więcej punktów działa w strefie bezcłowej, ale ceny rosną zaraz po przekroczeniu bramek.

Dojazd na lotnisko

  • Samochodem: do lotniska prowadzi odcinek autostrady A113 będący przedłużeniem Berlińskiej Autostrady Miejskiej. Na terenie lotniska znajduje się kilka pawilonów parkingowych. 
  • Koleją: Do lotniska prowadzi podziemna linia kolejowa. Pod placem Airport City znajduje się dworzec Flughafen BER - Terminal 1-2, do którego docierają pociągi S-Bahn oraz połączenia InterCity, regionalne i lokalne.
  • Autobusem: Za hotelami schowany jest dworzec autobusowy - w rzeczywistości to niewielki plac z peronami, przy których zatrzymują się autobusy miejskie oraz dalekobieżne. 

Przy Terminalu nr 5 znajduje się stacja kolejowa Flughafen BER - Terminal 5, do której docierają pociągi kolei podmiejskiej S-Bahn.

dworzec pociagi

Podziemny dworzec kolejowy.

Dojazd z Polski

Z Polski na lotnisko Berlin Brandenburg najprościej dostać się na autobusami sieci FlixBus.

W siatce połączeń znajdują się kursy z Wrocławia, Poznania, Warszawy, Krakowa czy  Szczecina. Pełny rozkład na stronie FlixBus.com


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Galeria
Przydatne informacje
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azja, Półwysep Arabski
Powierzchnia: 83 600 km²
Ludność: 10 077 640 osób
Gęstość zaludnienia: 121 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+04:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: UAE
Kod lotniczy: A6
Numer kierunkowy: +971
Domena internetowa: .ae
Miejscowości
Stolica: Abu Zabi (ludność: 1 483 000 mieszkańców)
Inne miasta: Dubaj, Szardża, Al-Ajn, Adżman, Ras al-Chajma, Fudżajra, Umm al-Kajwajn
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,89 AED (Dirham Emiratów) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dirham = 100 filsów
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000; monety: 25, 50 filsów, 1 dirham
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu
 Kantyna podróżnicza

TOP10 światowych lotnisk o największym natężeniu ruchu

Oficjalnie zaprezentowano listę portów lotniczych o największym natężeniu ruchu w 2023 roku. W pierwszej dziesiątce doszło do kilku nieoczekiwanych zmian.

Zakazane przedmioty w samolocie
 Poradnik

Zakazane przedmioty w samolocie

Wybieracie się w podróż spakowani jedynie w bagaż podręczny. Jest spora różnica między tym, co można spakować do bagażu nadawanego do luku i bagażu podręcznego. 

Czego nie wolno robić w samolocie
 Poradnik

Czego nie wolno robić w samolocie

W samolocie obowiązują reguły, których trzeba przestrzegać. Są one konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Pasażerów obowiązują także niepisane zasady, które wypada poznać przed pierwszą podróżą, ale stosować również podczas każdej kolejnej. 

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024
 Poradnik

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024

Wyjazd do Jordanii może być kosztowny, dlatego podpowiadamy jak zaoszczędzić na wizie i jakie warunki trzeba spełnić.