Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Port lotniczy Berlin Brandenburg (BER)

✷ Poradnik

Port lotniczy Berlin Brandenburg (BER)

czwartek, 31-08-2023 r.  

Na tym przypominającym pustostan porcie lotniczym można się zgubić w labiryncie pustych korytarzy...

Trzecie największe lotnisko w Niemczech

Port lotniczy Berlin Brandenburg im. Willy’ego Brandta jest jedynym portem lotniczym Berlina i obecnie trzecim pod względem wielkości lotniskiem Niemiec. Przy pełnym wykorzystaniu terminali 1, 2 i 5 może obsłużyć do 40 mln pasażerów rocznie. 

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.


Lotnisko Berlin Brandenburg powstało na południe od centrum stolicy, obok portu Berlin-Schönefeld. Zastąpiło trzy działające wcześniej porty lotnicze: Tempelhof (zamknięty w 2008 roku), Tegel (zamknięty w 2020 roku) i Schönefeld (przemianowany w 2020 roku na Terminal 5 lotniska Berlin Brandenburg).

airport city hol

Budynek terminala 1, widok z placu Willy'ego Brandta.

Budowa nowego stołecznego lotniska rozpoczęła się w 2006 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 2020 roku (po ośmiu latach opóźnień). Port lotniczy składa się z trzech terminali, ale obecnie obsługa pasażerów odbywa się w T1 i T2. 

Terminal 1 jest największy w całym kompleksie lotniska Berlin Brandenburg. Budynku zlokalizowanego w Airport City nie da się przeoczyć - to ogromna betonowa hala.

airport city widok

Architektura spoko - port lotniczy zaprojektowano z wielkim rozmachem. 

Na poziom E1 znajdują się stanowiska odprawy, a z lewej i prawej strony korytarze prowadzące do bramek. Na poziomie E0 (parter) działa kilka lokali usługowych, a po obu stronach holu znajdują się wyjścia dla pasażerów przylatujących (arrivals area).

all gates

Przejście do bramek.

W podziemiach, na poziomie U2, mieści się dworzec kolejowy, z którego można dojechać do Berlina, Terminala nr 5 oraz złapać pociągi odjeżdżające w głąb Niemiec.

Przy głównym placu (tzw. Airport City) znajdują się również piętrowe parkingi (za nimi zlokalizowany jest niewielki Terminal 2) oraz hotele i przystanki dla autobusów.

t1 widok

Widok na Airport City z holu T1.

Terminal 2 to niewielki budynek, który obsługuje głównie loty przewoźników niskokosztowych i mniejszych linii lotniczych (przylecieliśmy tam wracając z Serbii). Na poziomie E0 (parter) znajdują się stanowiska odprawy, a kontrola bezpieczeństwa i bramki na E1 (piętro).

t2 terminal

Budynek terminala T2.

Po przylocie

Większość samolotów dokuje w Terminalu głównym T1. Jeśli wychodzimy z rękawa, będziemy musieli zejść na poziom E0, a jeśli z płyty lotniska podróżnych przywozi autobus to bezpośrednio pod halę przylotów na poziomie E0. Po przejściu ewentualnej kontroli i odebraniu bagażu, podróżni od razu mogą wyjść do holu T1.

t1 przyloty

Boczny korytarz, na który wychodzą podróżni przybywający do Berlina.

Terminal 2: po przejściu ewentualnej kontroli i odebraniu bagażu można wyjść na zewnątrz budynku. Kierując się w prawo dotrzemy do T1, a w lewo - do parkingów i dalej do przystanku autobusowego.

szlak do t2

Aby przemieścić się pomiędzy T1 i T2 trzeba wyjść na zewnątrz.

Jeśli przylatujemy spoza strefy Schengen, podróżni muszą przejść odprawę paszportową. Posiadacze biometrycznych paszportów Strefy Schengen mogą ominąć kolejkę oczekujących do tradycyjnej kontroli ze strażnikiem i od razu ruszyć do automatu paszportowego. 

t2 hol

Hol główny T2. Po 23:00 nic już tu nie lata.

Przed wylotem

Po przybyciu do Terminal 1 lotniska Berlin Brandenburg trzeba wjechać ruchomymi schodami na poziom E1. Tam można się odprawić w automatach - drukując bilet i metkę na bagaż (automaty obsługują tylko część linii), albo udać się do stanowiska check-in i zrobić to w tradycyjny sposób.

automaty self check

Automaty pozwalają zrobić odprawę dla kilku większych linii lotniczych.

Mniej więcej w centrum holu przy schodach prowadzących do antresoli znajduje się strefa, gdzie podróżni mogą sprawdzić i przepakować bagaż. W holu znajdują się również wolnostojące ładowarki, ale samych gniazdek na próżno szukać przy fotelach.

for security

W tym miejscu można się przepakować przed wylotem.

Po odprawie udajemy się w stronę bramek, do których prowadzą przejścia z prawej lub lewej strony holu. Dopiero tam przeprowadzana jest kontrola, po której przechodzimy do strefy bezcłowej. 

W T1 jest aż 5 stanowisk kontroli, dodatkowo jedno w T2. Po przejściu kontroli w którymkolwiek z nich podróżni mają dostęp do wspólnej strefy bezcłowej i wszystkich bramek na lotnisku (Terminale 1/2). 

t2 departures

Schody do strefy odlotów w T2.

Władze portu zachęcają do przejścia procedury “Save time at Security”, która daje możliwość zarezerwowania slotu kontroli na konkretną godzinę. Po rezerwacji online przyśpieszoną kontrolę przejdziemy przy stanowisku kontroli nr 4 (Terminal 1). 

Miejsce w kolejce rezerwowane jest na 20 minut (10 przed i 10 po umówionym terminie).

Zakupy

Baza usługowa w ogólnodostępnej strefie lotniska nie powaliła nas na kolana - jest tu zaledwie kilka sklepów. W T1 na poziomie E0 znajduje się market spożywczy, piekarnia i kiosk, ponadto na terenie całego terminala ulokowano kilka automatów z napojami i przekąskami.

Po 23:00 większość punktów zostaje zamknięta, a szkoda - bo to jedyne miejsce, gdzie można jeszcze w rozsądnych cenach zrobić zakupy. 

automaty food

Automaty na szczęście są czynne całą dobę!

Zdecydowanie więcej punktów działa w strefie bezcłowej, ale ceny rosną zaraz po przekroczeniu bramek.

Dojazd na lotnisko

  • Samochodem: do lotniska prowadzi odcinek autostrady A113 będący przedłużeniem Berlińskiej Autostrady Miejskiej. Na terenie lotniska znajduje się kilka pawilonów parkingowych. 
  • Koleją: Do lotniska prowadzi podziemna linia kolejowa. Pod placem Airport City znajduje się dworzec Flughafen BER - Terminal 1-2, do którego docierają pociągi S-Bahn oraz połączenia InterCity, regionalne i lokalne.
  • Autobusem: Za hotelami schowany jest dworzec autobusowy - w rzeczywistości to niewielki plac z peronami, przy których zatrzymują się autobusy miejskie oraz dalekobieżne. 

Przy Terminalu nr 5 znajduje się stacja kolejowa Flughafen BER - Terminal 5, do której docierają pociągi kolei podmiejskiej S-Bahn.

dworzec pociagi

Podziemny dworzec kolejowy.

Dojazd z Polski

Z Polski na lotnisko Berlin Brandenburg najprościej dostać się na autobusami sieci FlixBus.

W siatce połączeń znajdują się kursy z Wrocławia, Poznania, Warszawy, Krakowa czy  Szczecina. Pełny rozkład na stronie FlixBus.com


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 07-09-2023 r.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Przydatne informacje

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azja, Półwysep Arabski
Powierzchnia: 83 600 km²
Ludność: 10 077 640 osób
Gęstość zaludnienia: 121 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+04:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: UAE
Kod lotniczy: A6
Numer kierunkowy: +971
Domena internetowa: .ae
Miejscowości
Stolica: Abu Zabi (ludność: 1 483 000 mieszkańców)
Inne miasta: Dubaj, Szardża, Al-Ajn, Adżman, Ras al-Chajma, Fudżajra, Umm al-Kajwajn
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 Dirham Emiratów (AED) = 0,86 PLN (kurs z 2022-04-12 r.)
1 dirham = 100 filsów
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000; monety: 25, 50 filsów, 1 dirham
Więcej o finansach i bankomatach bez prowizji

Tagi

  
✪ poradnik ✪ port lotniczy ✪ na urlopie ✪ Emiraty ✪ Niemcy ✪ Berlin