- Budynek jest drugim co do wielkości kościołem na świecie.
Bazylika św. Piotra usytuowana jest przy placu pod wezwaniem tego samego świętego. Prowadzi do niej reprezentacyjna Via della Conciliazione - ulica Pojednania.
Historia zabudowy Wzgórza Watykańskiego sięga IV wieku, kiedy cesarz rzymski Konstantyn Wielki przekazał znajdujący się na nim Pałac Laterański w ręce papieskie.
- Plac, obelisk, a w tle apartamenty papieża.
Pierwsze umocnienia obejmujące Bazylikę św. Piotra i Mauzoleum Hadriana (Zamek św. Anioła) zostały zbudowane podczas pontyfikatu papieża Leona IV. Przeniesienia siedziby papieskiej do Watykanu dokonał dopiero Grzegorz XI, gdy wrócił z Awinionu (tzw. niewoli papieskiej we Francji). Złożone z Rzymu i okolicznych ziem Państwo Papieskie istniało do zjednoczenia Włoch w 1870 roku. Papież nie pogodził się z podbojem Państwa Kościelnego i ogłosił się więźniem Watykanu.
Rozwiązanie tego stanu nastąpiło dopiero po podpisaniu tzw. traktatów laterańskich, gwarantujących istnienie państwa Watykańskiego w obrębie pałacu i ogrodów watykańskich.
Nazwę „Państwo Watykańskie” wymyślił sam Benito Mussolini, ponieważ nie godził się na używanie w nazwie jakiegokolwiek słowa nawiązującego do nowej stolicy Włoch, jaką proponowali duchowni, czyli „Roma vaticana” (Rzym watykański).
Nazwa państwa pochodzi od Wzgórza Watykanusa znajdującego się na prawym brzegu Tybru. W starożytności znajdowała się tam etruska osada zwana „Vatica” lub „Vaticum”. Nazwą Watykan (Pola Watykańskie) określano płaski obszar między Tybrem i wzgórzami Janiculum oraz Monte Mario.
- Gwardia Szwajcarska, czyli mała armia papieża.
Ciekawostka
W Państwie Watykańskim obowiązuje monarchia elekcyjna i teokratyczna, w której pełnię władzy posiada papież. Zarządzaniem Watykanem zajmuje się Gubernatorat Państwa Watykańskiego, natomiast w relacjach zagranicznych Watykan najczęściej występuje jako Stolica Apostolska, którą reprezentuje sekretarz stanu, potocznie zwany premierem Watykanu.
- Porta Angelica zrobiła na nas ogromne wrażenie, szczególnie w momencie, gdy po przejściu bramy zobaczyliśmy jeszcze wyższą kolumnadę placu...
Bazylika św. Piotra
Terytorium Stolicy Apostolskiej otoczone jest murami. Najważniejszym miejscem tego małego państwa jest zespół pałacowo-kościelny z Bazyliką oraz placem św. Piotra.
- Zaprojektowany w 1656 owalny plac otoczony został kolumnadą zwieńczoną attyką z 140 figurami świętych.
Bazylika Świętego Piotra została zbudowana w latach 1506–1626, na miejscu starszej świątyni. Według historycznych przekazów bazylikę wybudowano w miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża - jego grób leży pod głównym ołtarzem.
Fasada bazyliki jest dziełem Carlo Maderny. Pierwszy kamień pod jej budowę został położony 10 lutego 1608 roku. Budowa trwała 4 lata.
- Zdobienie szerokiej na 115 i wysokiej na 48 metrów fasady zajęło dwa lata.
Na fasadzie znajduje się dziewięć okien z balkonami. Okno nad wejściem nazywane jest Lożą Błogosławieństw. Z tego miejsca nowo wybrany papież udziela swojego pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Czoło fasady wspiera osiem kolumn.
Fasada skrywa dwie niepełne wieże, które wbrew pierwotnym założeniom, nigdy nie zostały ukończone.
- W wieży po lewej stronie znajduje się Brama Dzwonów, w której zawieszono ich sześć.
Ze szczytu fasady plac obserwuje trzynaście posągów. W ich centrum znajduje się postać Jezusa Chrystusa Odkupiciela. Jest otoczony jedenastoma apostołami. Wśród nich brakuje Judasza. Trzynasta figura przedstawia św. Jana Chrzciciela.
- Figury posadzone na fasadzie.
Pierwotny skromny plac przed bazyliką zupełnie nie pasował do wagi miejsca, dlatego w połowie XVII wieku przystąpiono do jego przebudowy. Wyzwania podjął się Gian Lorenzo Bernini. Obecny wygląd placu był dopiero trzecią propozycją, którą zaakceptował papież Aleksander VII. Prace budowlane trwały dekadę, a kształt placu podzielony został na dwie części, owalną - przypominającą amfiteatr będący symbolem prześladowań chrześcijan oraz trapezoidalną - część przed fasadą bazyliki, której najważniejszym punktem są schody.
Plac św. Piotra
- Kształt placu miał przypominać opiekuńcze ręce kościoła wyciągnięte do wiernych - widać to na tej mapce.
W centrum placu stanął obelisk wraz z krzyżem wysoki na prawie czterdzieści metrów. Jest on pokryty inskrypcjami w języku łacińskim, a w kuli umieszczonej na szczycie przechowywane są relikwie Krzyża Świętego.
Według podań, jest on jednym z obelisków ozdabiających antyczny Rzym, który przywieziony razem z kilkunastoma innymi z Egiptu.
- Podobno obelisk ten jest jedynym na terenie Rzymu, który od przywiezienia z Egiptu, ani razu nie został przewrócony.
Po obu stronach obelisku stoją dwie fontanny. Mimo, że wyglądają niemal identycznie, pomiędzy powstaniem jednej i drugiej minęło ponad pół wieku.
- Fontanny zapewniają ochłodę turystom i wiernym w upalne dni.
Jedną z nowości na placu jest rzeźba przedstawiająca uchodźców autorstwa kanadyjskiego artysty Timothy’ego Schmalz’a.
- Odsłonięcie pomnika nastąpiło 29 września 2019 roku i było elementem obchodów 105 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
Ten pierwszy od ponad 400 lat nowy pomnik na placu św. Piotra przedstawia liczną grupę osób pochodzących z wielu kultur i ras stłoczonych na niewielkiej barce. W środku barki widzimy jedynie skrzydła anioła, co sugeruje obecność świętości. „Świętość można znaleźć także w obcym, wśród uchodźców i migrantów” – Timothy Schmalz.
- Widok wyłaniającej się w oddali kopuły jest w rzeczywistości o wiele bardziej spektakularny niż na tym foto.
Opuszczając Watykan warto przejść się w stronę zamku św. Anioła, który połączono z placem św. Piotra ulicą Via della Conciliazione - Drogą Pojednania. Z tego miejsca bardzo dobrze widać okazałą kopułę bazyliki, która z placu jest niewidoczna.
- Na dziś to wszystko... Do Watykanu jeszcze wrócimy, chcemy kiedyś zobaczyć wnętrza bazyliki.