Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Cz, 03-12-2020
Na urlopie     odcinek #020
Park Narodowy Timanfaya | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Timanfaya to największa turystyczna atrakcja Lanzarote, która za sprawą aktywnych wulkanów nazywana jest przez miejscową ludność Górami Ognia. 

el diablo

Autorem budynku w którym znajduje się m.in. restauracja El Diablo jest znany lokalny artysta César Manrique

Tylko w samym parku Timanfaya jest ponad 300 kraterów wciąż aktywnych wulkanów. Dominujące w krajobrazie stożki i kratery utożsamiane są z piekłem na ziemi, dlatego symbolem parku jest postać diabła zaprojektowana przez lokalnego artystę Césara Manrique - który zaprojektował na Lanzarote prawie wszystko.

Lanzarote to mała wyspa o typowym pustynnym i wulkanicznym klimacie, ale nie zawsze tak wyglądała. Jeszcze w XVII wieku była to enklawa porośnięta zielenią z żyznymi ziemiami i tropikalnym klimatem.

gory ognia stozek

Panorama parku - w tle wulkan, którego stożek zapadł się podczas erupcji

Po parku nie można poruszać się własnym autem. Zwiedzanie odbywa się w autokarze należącym do Timanfaya lub w autokarze jednego z lokalnych biur podróży.

Autobus pokonuje trasę w około 45 minut. W trakcie przejazdu z głośników możemy wysłuchać świadectwa naocznego świadka tamtych wydarzeń - Andrésa Lorenzo Curbelo. Lektor czyta historię w językach hiszpańskim, angielskim i niemieckim. 

w autokarze

Jedziemy zwiedzać

Podczas krótkiej podróży przejeżdżamy pomiędzy kraterami. W jednym miejscu wjeżdża nawet na jego koronę, abyśmy mogli zobaczyć jak najwięcej niesamowitych pejzaży utworzonych przez zastygłą lawę. 

lawa gory

Zastygła lawa po horyzont - na żywo ten obraz jest jeszcze bardziej przerażający

Dramat mieszkańców wyspy rozpoczął się niespodziewanie  1 września 1730 roku. Z wielu powstałych otworów wystrzeliła lawa, która zniszczyła 26 wiosek. Wypaleniu uległy główne pola uprawne, które zalało ponad 48 mlnlawy.

Curbelo relacjonował:

między dziewiątą a dziesiątą wieczorem, niespodziewanie ziemia otworzyła się plując ogniem. Już pierwszego dnia wyspa została pokryta pyłem. Płomienie trawiły ziemię przez 90 dni.

Erupcje zapoczątkowane w 1730 roku trwały bez przerwy aż sześć lat. W tym czasie niemal ¼ wyspy została okryta powstałą po zastygłej lawie pierzyną. Podczas pierwszej erupcji pojawiły się 32 nowe wulkany, znane dziś jako Góry Ognia (w tym także Caldera del Corazoncillo), a podczas drugiej erupcji w 1824 roku wypiętrzyły się kolejne dwa wulkany - Nuevo del Fuego oraz Tinguatón. 

Pokazy geotermalne

Nieodłączną atrakcją parku są pokazy niszczycielskiego żywiołu zaklętego kilka metrów pod ziemią. Pracownicy parku wykorzystują do dwóch prezentacji drzemiące kilkadziesiąt centymetrów pod stopami gorące kamienie o temperaturze sięgającej 100 stopni.

W pierwszej wrzucane są do dziury suche gałęzie, które w zaledwie kilka sekund zajmują się ogniem. 

pokaz 1

Samozapłon kępy gałęzi. Tak kompletnie bez powodu

W drugiej prezentacji możemy zobaczyć gejzery wodne. Do wąskich szczelin w ziemi wlewana jest woda i zaledwie po dwóch sekundach z otworów strzela słup pary wodnej. 

pokaz 2

Pracownik parku prezentuje gejzer wodny. Turyści w restauracji mają ciekawy widok

Powrót życia

Mogłoby się wydawać, że park, który jest jałową pustynią jest całkowicie martwy. Jednak życie zawsze znajdzie drogę. Obecnie naukowcy skatalogowali już ponad 100 gatunków roślin i zwierząt zamieszkujących wulkaniczny krajobraz. 

rosliny

Na zdjęciu rośliny, które porastają piaszczyste tereny parku
ostatnia modyfikacja: 2022-05-13 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Bilet wstępu

N/U - 12 / 6 euro
Po godzinie 15:00 - 20% taniej

Zobacz podobne
Czerwony Kanion, Izrael - 656 m n.p.m.
Red Canyon
Park Timna, Izrael - 275-370 m n.p.m.
Timna Park
Santiago de los Caballeros, Dominikana - 218 m n.p.m.
Santiago de los Caballeros
Djerba, Tunezja - 4 m n.p.m.
Djerba: Road Trip
Bandżul, Gambia - 4 m n.p.m.
Gambia: Road Trip
Podsumowanie 2020 roku i plany na przyszły
Podsumowanie 2020 roku i plany na przyszły
Lanzarote, Hiszpania - 271 m n.p.m.
Mancha Blanca Visitor Center
Taal, Filipiny - 183 m n.p.m.
Wulkan Taal: dwa miesiące przed wybuchem

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal