Zalew Mietkowski
Opis Zalew Mietkowski
Wyszukiwarka treści
Zalew Mietkowski"/>
     
odcinek #018      piątek, 09-10-2020 r.

Zalew Mietkowski

Zalew Mietkowski | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Zaledwie 35 km od Wrocławia znajduje się sztuczne jezioro, które jest zbiornikiem retencyjnym, punktem widokowym na majaczące w oddali góry i przystanią dla łodzi.

Uważasz, że film "Zalew Mietkowski" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zalew to nie tylko turystyka, choć niezwykle popularnym miejscem jest strzeżone kąpielisko we wsi Borzygniew, przy którym znajduje się długa plaża, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz szkółki wodne i miejsce do zorganizowania konferencji. 

borzygniew przystan

Tego się nie spodziewaliśmy - tutaj jest autentyczna plaża z pomostem.

Najważniejszym miejscem, jakie chcieliśmy zobaczyć podczas naszego pobytu to oczywiście zapora, której główną funkcją jest piętrzenie wody na rzece Bystrzycy. Na jego koronie znajduje się ścieżka dydaktyczno-informacyjna, gdzie zapoznamy się z zasiedlającymi zbiornik rybami i ptactwem. Z góry możemy podziwiać okolicę z nietypowej perspektywy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt połączenia krajobrazu rzeki z górami, zwłaszcza z pobliską Ślężą. Długi na ponad 3 km wał można przejść w całości, docierając nim na skraj wsi Borzygniew, a stąd już blisko do mariny, plaży i ośrodka sportów wodnych. 

kosciol palac

Wał zaporowy, a w tle wieś Borzygniew z kościołem św. Barbary oraz ruinami pałacu.

Polecamy spacer z zapory do plaży Borzygniew. Przejdziecie się brzegiem jeziora, albo wąską ścieżką tuż na skraju lasu. Więcej miejsc do wypoczynku znajduje się na plaży przy pomoście z jachtami i ośrodku sportów wodnych, gdzie ulokowano punkty gastronomiczne. 

jezioro lodki

Jezioro to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych.

Ciekawą atrakcją jest możliwość wypożyczenia naszych ulubionych kajaków i rowerów wodnych, ale także łodzi żaglowych i motorowych. Jest to miejsce bardzo lubiane przez żeglarzy z uwagi na pomyślne wiatry, które sprzyjają żeglarstwu. Raz do roku odbywają się tutaj regaty. Lubiący adrenalinę miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu również znajdą coś dla siebie. 

Zalew, jak każdy zbiornik wodny, jest fantastycznym miejscem do rozwijania pasji fotograficznej. Połączenie nietypowej scenerii jeziora z górami zaowocuje wieloma udanymi fotkami z plenerów, a dla miłośników dzikiej natury na pewno znajdziecie niejednego ptaka chętnego zapozować do waszych zdjęć.

sleza

Z korony wału można zrobić ładne foto Ślęży.
Obszar ochrony ptaków Zbiornik Mietkowski PLB020004
Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 5 września 2007 r. został wyznaczony specjalny obszar o powierzchni 1193,9 ha, mający na celu ochronę gatunków ptaków z Polskiej Czerwonej Księgi oraz załącznika nr 1 dyrektywy ptasiej.
Zalew jest również łowiskiem pod zarządem PZW. Do ryb zamieszkujących zbiornik należą sandacze oraz leszcze, a także karpie, liny, szczupaki i okonie.

W pobliżu zbiornika można zobaczyć ruiny dwóch pałaców. Pierwszy znajduje się w miejscowości Mietków. Jest to budynek, który powstał przy wieży obronnej, z czasem podniesiony do rangi pałacu. Obecnie pozostały tylko mury.

mietkow palac 1

Obecnie w pałacu straszą tylko puste ściany.

Drugi budynek znajduje się we wsi Borzygniew. Ruiny pałacu zobaczymy na terenie dawnego folwarku położonego za kościołem św. Barbary.

borzygniew palac

Pozostały już tylko mury dawnej budowli.

Zalew Mietkowski jest miejscem idealnym na weekendowe spacery. W okolicy można zostawić auto, albo podjechać pociągiem na stację Mietków lub Imbramowice. Stąd jest tylko kilka km do brzegów jeziora. 

tafla wojtek


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Dojazd

  • Kolejami bezpośrednio z Wrocławia, Wałbrzycha, Bielawy, Świdnicy, Jeleniej Góry oraz Szklarskiej Poręby, a także bezpośrednim połączeniem PolRegio z Poznania.
  • Samochodem z Wrocławia (ok. 35 km, 39 minut), Legnicy (ok. 57 km, 40 minut), Świdnicy (ok. 25 km, 27 minut) czy Wałbrzycha (ok. 46 km, 51 minut).
  • Jeśli jesteście miłośnikami jednośladów, to na pewno warto pomyśleć o dłuższej wycieczce dookoła Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy, którego punktem kulminacyjnym może być właśnie Zalew Mietkowski.

Warto wiedzieć

  • Zalew znany także pod nazwą Jeziora Mietkowskiego lub Jeziora Domanickiego
  • To największe w województwie dolnośląskim jezioro zaporowe, utworzone przez wybudowanie zapory na rzece Bystrzycy
  • Znajduje się w Dolinie Bystrzycy, na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy
  • Zbudowany w latach 1974-1986 zbiornik wodny mieści 65 mln m³ wody, a jego głębokość to 11 metrów
  • Zbiornik jest stale pogłębiany na potrzeby działającej obok niego cementowni
  • Wysokość zapory to 16 m
Galeria
Mapa okolicy
Polecane tematy
Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki
 Przewodnik

Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki

Niedźwiadki spodobały się nam na tyle, że postanowiliśmy rozszerzyć naszą poprzednio ułożoną trasę o dodatkowe szczyty - Wołowiec i Kozioł.

Tajlandia: spokój i bajeczne plaże na wyłączność
 Przewodnik

Tajlandia: spokój i bajeczne plaże na wyłączność

Tajlandię odwiedziliśmy po długiej przerwie. Przed przylotem zrobiliśmy rekonesans i znaleźliśmy miejsca wolne od turystów, a jednocześnie bardzo ciekawe.

Island Safari na Koh Yao Yai
 Na urlopie

Island Safari na Koh Yao Yai

Zastanawialiście się jak wyglądało życie na tajlandzkich wyspach zanim stały się powszechnie oblegane przez turystów?

Koh Yao Yai: TOP11 miejsc
 Na urlopie

Koh Yao Yai: TOP11 miejsc

Decyzję o przyjeździe na Kho Yao Yai podjęliśmy niemal w ostatniej chwili. Wyspę wytypowaliśmy jako alternatywę dla pobytu na Phuket. Czy było warto?